Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SUBJEK SEJARAH TINGKATAN 5

Tarikh: 2 APRIL 2014


Hari: Selasa
Kelas: 5 Bestari.
Masa: 9.30 Pagi-10.10 pagi
Bil. Pelajar: 28 Orang
Kehadiran: 28 Orang
Matapelajaran: Sejarah
Tajuk: BAB 2- Nasionalisme di Malaysia.
Subtopik: Penentangan Tok Janggut di Kelantan
Alatan: Slaid Power point, Projektor LCD, Kertas manila, maker pen

Objektif Umum:
1. Pelajar dapat memahami keadaan yang menyebabkan tokoh Tok Janggut muncul di Kelantan.
2. Pelajar dapat menyatakan latar belakang tok Janggut.

Objektif Khusus:
Kognitif :
1. Pelajar dapat memahami sebab-sebab Tok Janggut melakukan penentangan di Kelantan.
2. Pelajar dapat mengenal pasti cara yang digunakan oleh Tok Janggut dalammelakukan penentangan penjajah di
Kelantan.
Psikomotor:
1. Pelajar dapat memindahkan petikan berkaitan sebab-sebab penentangan Tok Janggut ke dalam kotak sistem trek
jawapan yang disediakan oleh guru.
2. Pelajar dapat menjana idea dengan menjawab soalan yang telah dipilih berkaitan dengan kemunculan Tokoh
Tok Janggut.
Afektif :
1. Pelajar dapat menghuraikan secara menyeluruh berkaitan cara Tok Janggut dalam menentang Penjajah di
Kelantan
2. Pelajar dapat menghubung kait hubungan sebab penentangan Tok Janggut dalam menentang penjajah di
Kelantan.
Pengetahuan sedia ada: Pengelasan nilai dan analisis nilai
Strategi P&P: Perbincangan dan sesi soal jawab
Kaedah Penilaian: Melalui pembentangan di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P
Aktiviti Guru

Set Induksi
(5 Minit)

Guru akan menayangkan

Catatan

Aktiviti Pelajar

1. Guru menayangkan

video bagi merehatkan

tayangan video berkaitan

minda pelajar sebelum

dengan tajuk yang bakal

menerima ilmu yang bakal

pelajar pelajari.

1. Pelajar memberikan

perhatian terhadap video


yang ditayangkan.
2. Pelajar akan mula

Slaid
Power

point
Video

mengaitkan dengan

diajar.

pembelajaran yang bakal


diajar dengan meneka
tajuk yang bakal mereka
belajar pada hari itu.
Langkah 1

(10 minit)

Menerangkan
Peristiwa sebelum

dan mengaitkan gambar

kumunculan tokoh

dengan pembelajaran yang

Tok Janggut di

1. Guru menayangkan gambar

Kelantan
Menyatakan Latar
belakang Tok Janggut.

bakal diajar pada hari ini.


2. Guru menyatakan peristiwa
sebelum Tok Janggut muncul.
3. Guru menyatakan latar
belakang Tok Jangut kepada

1. Pelajar memberi perhatian


kepada penerangan
daripada guru.
2. Pelajar memberi kerjasama
kepada guru menjawab
soalan yang ditanya oleh
guru.
3. Pelajar menumpukan

murid-murid dengan

perhatian kepada guru

menggunakan Slaid Power

dengan memberi kerjasama

point.
4. Guru menanyakan soalan
3

semasa guru memberikan

Nilai
1. kerjasama
2. Peka
3. Berdisiplin
Kata Kunci

kepada pelajar secara rawak.


5. Guru berbincang dengan

jawapan yang betul.

pelajar jawapan yang betul dan


memberi ganjaran hadiah.
Langkah 2

(10 Minit)

Menyenaraikan
sebab-sebab

sebab Tok Janggut

penentangan Tok

melakukan penentangan di

Janggut terhadap

1. Guru menerangkan sebab-

penjajah
Menerangkan cara
yang dilakukakan
oleh Tok Janggut
bagi menentang
penjajah di
Kelantan.

Kelantan.
2. Guru membahagikan
pelajar kepada 4 kumpulan.
3. Guru mengedarkan salinan
petikan sebab-sebab
penentangan Tok Janggut
di Kelantan kepada
kumpulan.
4. Guru meminta pelajar
memindahkan petikan
tersebut kepada sistem
Trek yang diberikan oleh
guru
5. Guru meminta setiap
kumpulan membentangkan
jawapan yang ada di dalam
4

1. Pelajar memberi perhatian


kepada penerangan guru.
2. Pelajar akan memberi
kerjasama dan bergerak
dalam kumpulan.
3. Pelajar menyiapkan
tugasan yang diberikan
oleh guru dalam masa
ditetapkan.
4. Wakil pelajar
membentangkan jawapan
di hadapan kelas apabila
diminta oleh guru.

Nilai
1.
2.
3.
4.
5.

Disiplin
Minat
Kerjasama
Disiplin
Minat

Kbkk
6. Pendapat
7. Menjana
Idea

Sistem Trek yang dibuat


oleh Pelajar.
6. Guru berbincang dengan
pelajar.
Langkah 3
( 10 Minit)

1. Guru menerangkan cara

1. Pelajar mendengar

penentangan yang dilakukan

arahan guru dan

oleh Tok Janggut bagi

bergerak mengikut

menentang penjajah di

kumpulan yang telah

Kelantan dengan
menggunakan alat bantu
mengajar.
2. Guru membahagikan pelajar
kepada 2 kumpulan besar.
3. Guru meminta wakil pelajar

diberikan.
2. Wakil kumpulan akan
ke depan dan
memutarkan roda
soalan.
3. Pelajar akan

untuk membuat pusingan

berbincang bersama

roda Soalan secara bergilir-

kumpulan bagi

gilir di hadapan.
4. Guru mencatat markah bagi
jawapan yang betul.
5. Setiap Kumpulan diberi
ganjaran oleh guru.

menjawab soalan yang


dipilih pada roda
Soalan.

Nilai
1. Kerjasama
2. Disiplin
3. Minat
Kbkk
1. Pendapat
2. Menjana
Idea

Penutup
(5 Minit)

Rumusan tajuk.

1. Guru akan merumuskan isi


pelajaran berdasarkan
objektif pelajaran sebagai
penutup.
2. Guru memberi pelajar

1.

Pelajar diminta untuk


memberi perhatian

kepada pengajaran guru.


2. Pelajar diminta untuk
menghantar tugasan yang

lembaran latihan (Silang

diberikan pada hari

Kata) dan meminta pelajar

selasa 15 Mac minggu

membuat latihan di rumah.

seterusnya sebelum
tamat waktu rehat.

Refleksi:

Nilai
1. Kerjasama
2. Patuh
