Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian Subjek Tahun Bil.

Murid Tajuk Tarikh Hari Masa Tema Umur : : : : : : : : : Bahasa Melayu 3 Arif 10 orang Situasi di pasar 3 Julai 2012 Selasa 60 minit Kelas Ceria 9 Tahun

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 1 i) ii) Membina ayat tunggal berdasarkan pelbagai bahan rangsangan yang diberi. Membina ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.

Fokus sampingan 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 1 Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek. Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : i) membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek berdasarkan situasi di pasar. ii) membina dan menulis ayat tungal dan majmuk berdasarkan bahan rangsangan yang diberikan. Kemahiran Berbahasa Sistem Bahasa Ilmu Nilai : Membaca dan menulis : Kata nama, Kata kerja, Kata adjektif : Bahasa Melayu : Yakin, Tanggungjawab, Amanah, Tanggungjawab, Kreatif, Mengenang Budi, Kasih Sayang, Kerajinan, Keberanian Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) Kemahiran Berfikir : mengkonsepsikan idea

Kemahiran konstruktivisme

: murid membina pemahaman dan pengetahuan baru mereka sendiri berdasarkan pengalaman dan pengetahuan sedia ada.

Pembelajaran Kontekstual

: Murid menceritakan pengetahuan dan pengalaman dalam kehidupan sehariannya dengan cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.

Kajian Masa Depan

: mendidik murid untuk lebih prihatin terhadap sesuatu perkara atau isu yang berlaku pada masa lampau, masa kini dan masa depan. Hal ini bermakna, murid dapat membuat ramalan, menjangka akibat serta mengendalikan perubahan supaya mereka mendapat manfaat yang maksimum.

BBM manila kad, alatan mewarna Aktiviti :

: Gambar, komputer riba, speaker, lembaran kerja

PERUNTUKAN ISI PELAJARAN MASA AKTIVITI CATATAN

Set Induksi ( 5 minit )

Soalan : Apakah yang kamu dapat lihat dalam video ini? Pernahkah kamu pergi ke pasar?

1. Guru menayangkan video kepada murid. 2. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan video yang ditayangkan. 3. Murid memberi jawapan berdasarkan video yang dilihat.

BBM : Video Pembesar suara

Teknik : Bersoal jawab

Pendekatan : Induktif

4. Guru bersoal jawab dengan murid. KBT : 5. Guru memperkenalkan tajuk pelajaran. Kemahiran konstruktivisme

Langkah 1 5 minit

Gambar yang guru tunjukkan : Situasi di pasar.

1. Guru menerangkan situasi di pasar berdasarkan gambar. 2. Murid-murid dikehendaki untuk

Strategi : Berpusatkan guru.

Kemahiran :

membaca ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul. 3. Guru membimbing murid dalam membaca.

membaca

Langkah 2 10 minit Dialog antara murid: Lampiran 2

1. Guru merangsang murid untuk berfikir dan menyumbang idea tentang situasi di pasar raya. 2. Murid dikehendaki untuk menyatakan ciri-ciri situasi di

BBM : Gambar situasi di pasar raya. Teknik : Sumbangsaran

Strategi : Berpusatkan murid

pasar dan pasar raya Kaedah terus : dengan mengisi jadual di papan putih. 3. Guru memberi sedikit bimbingan kepada murid ketika aktiviti sumbangsaran. Keberanian Kerajinan Nilai : Terus

Langkah 3 15 Minit

Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang diberikan. 1. Guru menyediakan gambar pasar dan pasar raya. 2. Murid-murid dikehendaki membina ayat pendek mengikut kumpulan berdasarkan gambar. 3. Murid-murid membaca ayat yang telah dibina di hadapan kelas. Nilai : Kerjasama Keberanian Tanggungjawab Gambar BBM :

Penggabungjalinan : Kemahiran menulis, membaca.

Penutup 5 Minit

Rumusan isi pelajaran Penutupan kognitif : Rumusan isi pelajaran Kajian masa depan : Murid dapat mengaplikasikan

1. Guru membuat rumusan pelajaran bersama murid dengan mengimbas kembali pelajaran yang telah dipelajari.

Nilai murni : Hormat menghormati Berbudi bahasa

2. Guru mengemukakan Kajian masa depan satu soalan yang

penggunaan ayat tunggal dan ayat majmuk dalam kehidupan seharian. Penerapan nilai murni : Tanggungjawab Kreatif

berkait rapat dengan kajian masa depan 3. Guru menekankan aspek nilai murni yang telah diajar. 4. Guru bertepuk tangan dan mengucapkan terima kasih kepada muridmurid atas kerjasama

Kemahiran Berfikir : Menjana idea

Penutup sosial Dapat berinteraksi dengan betul mengikut situasi. Memberi pujian dan motivasi

yang diberikan
