Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)

TARIKH : 28 JANUARI 2016


HARI

: KHAMIS

TAHUN/ MASA/
MATA
PELAJARAN
Tahun 2 Wira
1035-1135
MATEMATIK

KANDUNGAN
Bidang: NOMBOR DAN OPERASI
Tajuk : Tambah Dalam Lingkungan 1000
Standard Kandungan : 2.1 Menambah sebarang dua nombor
Standard Pembelajaran : Menambah sebarang dua nombor
hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari:
a. sa ke puluh
Objektif Pembelajaran : Di akhir pelajaran murid boleh
Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan
mengumpul semula dari Sa ke Ratus.
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :
1. Fakta Asas- murid melafaz sifir 2.
2. murid mendengar penerangan daripada guru tentang
bagaimana menambah sebarang dua nombor hingga tiga
digit dengan mengumpul semula dari sa ke ratus.
3. murid menjawab soalan di papan tulis
4. murid membuat latihan dalam buku kerja.
5. Murid yang lemah diberi bimbingan.
6. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bersoal jawab
dengan guru
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan Inovasi
Bahan Bantu Belajar : Pembaris 20cm untuk melakukan
proses penambahan.

IMPAK / CATATAN

19
orang murid belum
37
dapat melakukan proses
penambahan melibatkan
tanpa mengumpul semula
murid ini di bimbing
melakukan proses tersebut,
semasa mereka melakukan
latihan yang diberi.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)


TARIKH : 28 JANUARI 2016
HARI

: KHAMIS

TAHUN/ MASA/
MATA
PELAJARAN
Tahun 4 Wira
1205-1235
MATEMATIK

KANDUNGAN

IMPAK / CATATAN

Tajuk : NOMBOR DAN OPERASI


Bidang : 3.0 TOLAK DALAM LINGKUNGAN 100 000
Standard Kandungan : 3.1 Penolakan sebarang dua nombor.
Standard Pembelajaran : (i) Menolak sebarang dua nombor
hingga 100 000 dengan menggunakan pelbagai strategi.
Objektif Pembelajaran : Di akhir pelajaran murid boleh
Menolak sebarang dua nombor hingga 100 000 dengan
menggunakan pelbagai strategi.
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :
1. Fakta Asas Tambah dan Tolak
2. Murid mengimbas kembali proses penolakan dengan
mengumpul semula melibatkan angka sifar, bagi
memastikan murid memahami proses penolakan.
3. Murid di minta menyebut nombor tersebut dengan nilai
yang betul.
4. Murid di minta Menolak sebarang dua nombor 100 000
5. Murid diminta membuat latihan
6. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bersoal jawab
dengan guru
Bahan Bantu Belajar : kad nombor,
Fokus : Menolak sebarang dua nombor hingga lima digit hasil
tambahnya hingga 100 000
Peta i-Think: Peta pelbagai Alir.

6
orang murid masih
40
belum dapat melakukan
penolakan dengan
mengumpul semula yang
melibatkan sifar dan bukan
sifar.
Murid ini diberi bimbingan
dan latihan penolakan tanpa
mengumpul semula dan
mengumpul semula hanya
sekali.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)


TARIKH : 28 JANUARI 2016
HARI

: KHAMIS

TAHUN/ MASA/
MATA
PELAJARAN
Tahun 5 WIRA
0715-0815
MATEMATIK

KANDUNGAN

IMPAK / CATATAN

Tajuk : NOMBOR DAN OPERASI


Bidang : 3.0 TOLAK DALAM LINGKUNGAN 1 000 000
Standard Kandungan : 3.1 Penolakan sebarang dua nombor.
Standard Pembelajaran : 1.0 Menentukan nilai anu bagi
ayat matematik yang melibatkan penolakan dua nombor.
Objektif Pembelajaran : Di akhir pelajaran murid boleh
Menolak sebarang dua nombor hingga 1000000 termasuk
membuat Menentukan nilai anu bagi ayat matematik yang
melibatkan penolakan dua nombor.
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :
7. Fakta Asas Tambah dan Tolak
8. Murid mengimbas kedah penolakan yang pernah
dipelajari.
9. Murid di minta melengkapkan carta alir untuk
menyelesaikan sebarang nombor anu dalam petak yang
diberi.
10. Murid di minta Menolak sebarang dua nombor hingga
1 000 000
11. Murid diminta membuat latihan
12. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bersoal jawab
dengan guru

20
orang murid masih
38
belum menguasai penolakan
dengan menentukan nilai
anu bagi ayat matematik
yang diberi.
Murid ini diberi bimbingan
semasa melakukan latihan
penolakan.

Bahan Bantu Belajar : kad nombor,


Fokus : Menolak sebarang dua nombor hingga lima digit hasil
tambahnya hingga 1 000 000
Peta i-Think: Peta Pelbagai Alir

TAHUN/ MASA/
MATA
PELAJARAN

KANDUNGAN

Tahun 5 Satria

Tajuk/Bidang: SISTEM RANGKAIAN DAN DUNIA INTERNET

IMPAK / CATATAN
18
orang murid belum
38

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)


TARIKH : 28 JANUARI 2016
HARI

: KHAMIS

TAHUN/ MASA/
MATA
PELAJARAN
0915 1015 pagi
RBT/TMK

KANDUNGAN

Standart Kandungan : 1.0 Mengenal Rangkaian Komputer


Standard Pembelajaran : 1.1 Menerangkan konsep
rangkaian
1.2 Menerngkan medium rangkaian :wayar dan tanpa wayar
Standard Prestasi: TP1 dan TP2
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat
Menyatakan konsep rangkaian dan menyatakan medium
rangkaian :wayar dan tanpa wayar
Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran :
1. Murid melihat carta menunjukkan Rangkaian
2. Murid menyatakan konsep rangkaian komputer
3. Murid menyatakan medium rangkaian berwayar dan
tanpa wayar
4. Murid melaksanakan aktiviti dalam buku aktiviti
Elemen Merentas Kurikulum : Merancang sesuatu projek
dengan teliti dan melaksanakannya.
Bahan Bantu Belajar : Carta rangkaian

IMPAK / CATATAN
dapat menyatakan konsep
rangkaian dan medium
rangkaian. Oleh yang
demikian murid ini dibimbing
dengan membaca konsep
dan medium rangkaian yang
terdapat dalam buku teks
muka surat 4.
