Anda di halaman 1dari 4

MAKLUMAT AM- RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Nurul Athirah Izzati Bt Jamal dan Ahmad Hasbi Bin Abd Wahid (pengajaran berpasangan)
Kelas : 3 Al-Ghazali
Tarikh : 21 September 2017
Hari : Khamis
Masa : 12.00 pm Hingga 12.30 pm
Mata Pelajaran : Matematik Pemulihan
Nama murid 1. Haiqal
2. Maisarah
3. Ady Putera
4. Iqbal
5. Elyana
Kemahiran pemulihan Wang hingga RM100
Konstruk K5 : Keupayaan mengenal mata wang Malaysia
Standard Kandungan 6.0 Wang hingga RM 1000
Standard Pembelajaran 6.1 Menyatakan nilai wang dalam “RM” dan “sen”.
Hasil Pembelajaran Pada akhir proses pembelajaran dan pemudahcaraan (PdPc), murid dapat :
1. Mengenal wang RM1, RM 5, RM 10 dan RM 100.
2. Murid mampu melaksanakan urusan jual beli.
Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah membeli makanan di kantin.
Bahan Bantu Mengajar Big book “Panda dan wang sakunya”, kepingan wang, papan tulis
Elemen Merentas Kurikulum Kreativiti
Unsur terapi Muzik
LANGKAH / ISI PELAJARAN AKTIVITI PDPC CATATAN
MASA

Set induksi I. Memperkenalkan topik 1. Guru bertanya khabar murid. Pendekatan :


2. Dua orang murid diminta tampil ke hadapan.
(5 minit) yang murid pelajari pada - Berpusatkan murid
3. Guru menyerahkan kad situasi kepada murid.
hari itu. 4. Seorang murid diminta menjadi penjual dan Kaedah :
II. Main peranan tentang jual
beli. seorang lagi menjadi pembeli. - Main peranan
5. Murid diminta melakonkan situasi yang
KB :
diberikan.
- Menghubung Kait
6. Murid dan guru bersoal jawab tentang lakonan
BBM :
itu tadi.
7. Guru mengaitkan situasi dengan pembelajaran - Kad situasi
pada hari ini.

Langkah 1 I. Memperkenalkan wang 1. Guru menayangkan sebuah peti harta karun Pendekatan :
(7 minit) RM 1, RM2, RM 5, RM 10, kepada murid. - Berpusatkan murid
2. Murid diminta meneka kandungan di dalam peti
RM 50 dan RM 100 KB :
harta karun.
menggunakan big book. - Menghubung Kait
3. Guru mengeluarkan kepingan cetakan wang
II. Memperkenalkan konsep
BBM :
yang terdapat di dalam peti harta karun.
kegunaan wang dalam
- Peti harta karun
kehidupan seharian. - Cetakan wang kertas
- Duit syiling
- Big book “Panda dan
wang sakunya”
Penerapan Nilai :
- Bersyukur
4. Murid-murid dikehendaki menyatakan nilai
- Menghargai rezeki
wang yang dipamerkan.
daripada Allah SWT
5. Murid diminta banding bezakan wang-wang
kertas tersebut.
6. Guru menayangkan Big book “Panda dan wang
sakunya” kepada murid-murid”.

7.

Murid diperdengarkan dengan cerita “Panda


dan wang sakunya”.
8. Murid dan guru bersoal jawab.

Langkah 2 Simulasi jual beli di “Pasaraya 1. Setiap murid menerima sampul surat yang Pendekatan :
(8 minit) Boyboy” terdapat duit syiling dan wang kertas. - Berpusatkan aktiviti
2. Murid dan guru menjalankan simulasi tentang
KB :
jual beli.
- Mengaplikasi
3. Guru memperkenalkan ”Pasaraya Boyboy”.
4. Murid mainkan peranan sebagai seorang BBM :
pembeli. - Kotak
5. Manakala,guru mainkan peranan sebagai - Kad nombor
- Pen marker
seorang penjual.
- Papan tulis individu
6. Murid dikehendaki membeli produk yang dijual
- Garis nombor
oleh guru dengan jumlah yang sesuai mengikut
Kaedah :
harga ditetapkan.
- Simulasi
Penerapan Nilai :
- Berhemah dalam
membelanjakan wang
saku
- Berjimat cermat

Langkah 3 Aktiviti pengukuhan 1. Guru mengedarkan buku latihan kepada setiap Strategi :
(5 minit) Melengkapkan latihan yang murid. - Pengukuhan
2. Murid perlu melengkapkan latihan yang
diberikan berkaitan wang. BBM :
berkaitan dengan wang.
- Buku latihan
3. Guru membimbing murid menyiapkan lembaran
kerja yang diberikan.
4. Guru menyemak hasil kerja murid.
Penutup Penutup Kognitif 1. Murid dan guru bersoal jawab tentang apa Pendekatan :
(5 minit) - Mengimbas kembali isi yang telah mereka pelajari pada sesi Berpusatkan aktiviti
pelajaran hari ini. pembelajaran dan pemudahcaraan. KB :
2. Seorang murid dipanggil ke hadapan.
Contoh soalan: Mengimbas Kembali
3. Murid diminta menulis jumlah wang yang
- Tuliskan empat puluh BBM
disebut oleh guru pada papan tulis.
sembilan ringgit 4. Murid dan guru bersama-sama menyanyikan Papan tulis
lagu “Shark” Pen marker
