Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran

Harian Kemahiran Asas Individu Masalah Penglihatan

Mata Pelajaran : KAIMAL


Tahun : 3 ROS
Bilngan Murid : 5 orang

Bil Nama Murid Kategori Kehadiran


1 Ainul Buta
2 Nasrin Buta
3 Thayalan Buta
4 Aidil Rabun
5 Aniq Rabun

Tarikh : 10.10.2018 ( Rabu )


Masa : 12.05 pm - 1.05 pm (60 minit)
Bidang : Kod braille dan peralatan khas
Tajuk : Saya dan kod braille
Standard Kandungan : 1.1 Mengenal dan menulis kod braille singkatan Bahasa
Malaysia
Standard Pembelajaran : 1.1.4 Tanda kata singkat (DAN, ADA, APA, KITA, AHLI,
AM, ANDA, DI, KE, BEBERAPA, PULA)
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :
1. Menaip kod braille bagi singkatan tanda kata singkat
AHLI dalam perkataan yang diberi dengan betul.
2. Menaip kod braille bagi singkatan tanda kata singkat
AM dalam perkataan yang diberi dengan betul.
3. Menaip kod braille bagi singkatan tanda kata singkat DI
dalam perkataan yang diberi dengan betul.
4. Menaip kod braille bagi singkatan tanda kata singkat
KE dalam perkataan yang diberi dengan betul.
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah
1. mengetahui kod braille gred 1.

Elemen Merentas Kurikulum ​ ​: 1. Kreativiti dan Inovasi


Pentaksiran : 1. Setelah guru memberi tunjuk cara bagi melakukan
​tanda kata singkat AHLI, AM, DI dan KE​, guru akan
memberi beberapa perkataan dan murid perlu menaip
dalam kod Braille.
2. Semasa murid menjalankan aktiviti, guru akan memantau
jawapan oleh murid.

Sikap dan Nilai Murni : 1. Berdisiplin 4. Berusaha


2. Berani mencuba.
3. Bekerjasama

Bahan Bantu Mengajar : 1. Lembaran kerja 3. Kad perkataan


2. Kotak Huruf 4. Kad nombor
5. Templet braille

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :


1. Papan Putih 3. Kad braille
2. Mesin braille
Proses Pengajaran dan pembelajaran :

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Fasa/ Masa

Set Induksi 1. Conto 1. Murid disediakan dengan kotak Fasa :


(5 minit) h singkatan: muzik.. Persediaan
a) AN 2. Murid perlu memberi kotak tersebut
b) KAN kepada rakan sebelah sehingga bunyi BBM :
c) LAH muzik berhenti. 1. Kad perkataan
d) KAH 3. Murid yang terakhir memegang
2. Loceng
e) AH kotak itu perlu menjawab soalan yang
f) AM terdapat di dalam kotak. Sumber p & p :
g) IN 4. Sekiranya betul, permainan 1. Kad braille
h) EN diteruskan. Sekiranya salah, murid
Sikap nilai
i) DAN tersebut akan dikenakan denda
j) KITA mengikut kreativiti guru. murni :
k) APA 5. Murid diperkenalkan dengan tajuk 1. Berani
l) ADA pada hari ini.
mencuba

Langkah 1 1. Kod braille 1. Murid akan ditunjukkan demonstrasi Fasa :


(10 minit) bagi suku kata bagi suku kata AHLI, AM, ANDA dan DI. Imaginasi
AHLI 2. Murid diberi contoh perkataan dan
menukarkannya ke dalam bentuk kod BBM : ​Templet
- titik 1246 braille. braille
2. Kod braille 3. Murid rabun akan disediakan dengan Sumber p & p :
bagi suku kata templet dot braille untuk dijadikan
AM sebagai nota.
- titik 2346 4. Murid rabun dikehendaki untuk 1. Papan putih
3. Kod braille melorek dot braille yang terlibat 2. Kad braille
bagi suku kata berdasarkan demonstrasi guru.
ANDA 5. Murid buta pula menulis nota bagi Sikap nilai
- titik 12456 singkatan di dalam kad braille. murni :
4. Kod braille
1.Berdisiplin
bagi suku kata
DI
a) titik 256

Fasa :
Langkah 2 1. Kod braille 1. Murid disediakan dengan beberapa Perkembangan
(20 minit) bagi suku kata kad perkataan dalam bentuk kod braille
AHLI di atas meja masing-masing. BBM :
2. Murid perlu mendengar arahan guru 1. Kad Perkataan
- titik 1246 tentang peraturan permainan.
2. Pelekat
2. Kod braille 3. Murid akan diberi satu perkataan
bagi suku kata yang akan disebut oleh guru. Sumber p & p :
AM 4. Murid perlu mencari perkataan 1.Kad braille
- titik 2346 tersebut.
Sikap nilai
3. Kod braille 5. Murid yang dapat menjawbnya
bagi suku kata dengan pantas dan markah yang paling murni :
ANDA tinggi akan dikira sebagai pemenang. 1. Berusaha
- titik 12456
4. Kod braille
bagi suku kata
DI
a) titik 256

Fasa :
Langkah 3 1. Kod braille 1. Murid disediakan dengan lembaran Tindakan
(20 minit) bagi suku kata kerja
AHLI 2. Murid perlu menukarkan perkataan BBM :
kepada kod braille yang mengandungi 1. Lembaran
- titik 1246 singkatan.
kerja
2. Kod braille 3. Jawapan murid akan disemak oleh
bagi suku kata guru. Sumber p & p :
AM 4. Pembetulan perlu dilakukan 1. Kad braille
- titik 2346 sekiranya terdapat kesalahan.
Sikap nilai
3. Kod braille
bagi suku kata murni :
ANDA 1. Berani
- titik 12456 mencuba
4. Kod braille
bagi suku kata
DI
a) titik 256

Penutup 1. Kod braille 1. Murid diminta untuk merumuskan Fasa :


(5 minit) bagi suku kata pembelajaran hari ini.
AHLI 2. Topik seterusnya akan diberitau Penutup
untuk persediaan. BBM :
- titik 1246 3. Latihan pengayaan diberi sebagai
1.Lembaran kerja
2. Kod braille kerja sekolah.
bagi suku kata Sumber p & p :
AM Sikap nilai
- titik 2346
murni :
3. Kod braille
bagi suku kata 1. Bekerjasama
ANDA
- titik 12456
4. Kod braille
bagi suku kata
DI
a) titik 256

Refleksi :

Ulasan pensyarah/guru pembimbing :
