Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Kelas : 2 IBK

Bilangan murid : 37 orang

Tarikh (Hari) : 4 Julai 2019 (Khamis)

Masa : 11.15 pagi-11.45 pagi (30 minit)

Kemahiran / Fokus : Menyanyi menggunakan postur duduk dengan betul

Standard Kandungan : 2.2 Kemahiran seni muzik

Standard Pembelajaran : 2.2.1 Bernyanyi dengan postur yang betul.


- Postur duduk
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar lagu Gajah Menari

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) Menunjukkan postur menyanyi ketika duduk dengan


betul
EMK : 1) Kelestarian global – Dapat mengaplikasikan isi pelajaran

2) Keusahawanan – Berani mengambil risiko

3) TMK – Penggunaan komputer riba dan pembesar suara

Penerapan nilai : Peka – dapat menunjukkan postur yang betul

Berdisiplin – dapat mendengar arahan guru dengan baik

BBM : Pembesar suara, komputer riba, audio lagu


Fasa / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Menunjukkan kad 1. Guru meminta murid-murid Nilai:
- Berdisiplin
Induksi gambar kepada bersedia untuk sesi PdPc
(5 minit) murid pada hari ini.
2. Guru menunjukkan kad
gambar kepada murid.
3. Murid diminta meniru aksi
duduk dalam gambar.
4. Guru meminta murid meneka
aktiviti pembelajaran pada
hari ini.

Langkah 1 Pengenalan 1. Guru menerangkan aktiviti BBM:


(10 minit) postur duduk pembelajaran pada hari ini. - Pembesar
2. Guru memasang lagu dan Suara
memerhatikan postur murid - Komputer
semasa menyanyi. riba
3. Guru menerangkan konsep EMK:
postur kepada murid-murid. - TMK
4. Guru mendemonstrasikan
postur menyanyi ketika
duduk dengan betul
5. Murid-murid meniru
demonstrasi oleh guru
tentang postur menyanyi
ketika duduk.

Langkah 2 Mari Cuba 1. Guru membahagikan BBM:


(10 minit) murid-murid kepada dua - Kad lirik
kumpulan. Nilai:
2. Setiap kumpulan akan - Peka
menyanyikan lagu yang - Berdisiplin
berbeza.
3. Kumpulan satu akan EMK:
menyanyi di bahagian - Keusahawa
hadapan kelas. nan
4. Rakan kumpulan lain akan - Kelestarian
sama menilai ketepatan global
postur yang ditunjukkan oleh
kumpulan di hadapan.
5. Langkah 3 dan 4 diulang
bagi kumpulan kedua.
6. Guru memberi maklumbalas
tentang postur setiap
kumpulan dan secara
keseluruhan.
Penutup 1. Murid-murid menyatakan Nilai:
(5 minit) pendapat mereka tentang - Berdisiplin
postur.
2. Guru berterima kasih kepada
murid-murid untuk PdPc
pada kali ini.
