Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK

Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian

Kelas Tahun 2 Akasia

Tarikh 17 Julai 2019

Masa 12.15 – 12.45 tengah hari

Konsep Muzik Pergerakan kreatif

Standard Kandungan 2.2 Kemahiran seni muzik

Standard Pembelajaran 2.2.8 Membuat pergerakan berdasarkan lirik


lagu

Objektif Eksplisit Pengajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Membuat pergerakan berdasarkan


lagu ‘Gajah Menari’.

Pengalaman Sedia Ada Murid pernah membuat pergerakan

Bahan Bantu Mengajar Audio lagu ‘Gajah Menari, lirik lagu ‘Gajah
Menari’

Penerapan Nilai Hormat, kerjasama, bersungguh-sungguh,


hemah tinggi

Kemahiran Berfikir (KBAT) Menganalisis, menilai, mengaplikasi

Elemen Merentas Kurikulum TMK


Langkah / Masa Elemen Muzik / Aktiviti PdP Pendekatan /
Aktiviti Muzikal / Kaedah / Strategi /
Tajuk Lagu BBM / EMK/ KBAT

Set Induksi Pergerakan Gajah 1. Guru meminta KAEDAH: Belajar


dan Tikus murid berkumpul di melalui bermain
(4 minit) hadapan guru dan
duduk dalam empat
barisan lurus iaitu KBAT:
dua barisan lelaki Menganalisis
dan dua barisan
perempuan.
Gambar gajah 2. Murid berkumpul NILAI: Hormat
di hadapan guru
dan duduk dalam
empat barisan lurus.
3. Guru
menunjukkan
gambar gajah dan

Gambar tikus tikus kepada murid.


4. Guru meminta
wakil murid secara
sukarela membuat
aksi pergerakan dan
gaya seekor gajah
dan tikus.
5. Guru meminta
semua murid
membuat gaya dan
pergerakan gajah
dan tikus.

Langkah 1 Perkenal lagu 1. Guru KAEDAH: Tunjuk


‘Gajah Menari’ menunjukkan lirik cara
(7 minit) lagu Selamat Pagi
kepada murid. KBAT: Menilai
2. Guru menyebut BBM: Lirik lagu
Lirik lagu: lirik lagu patah demi ‘Gajah Menari
Saya seekor gajah patah sambil diikuti
di hutan sunyi, oleh murid. NILAI: Hemah tinggi
Mencari kawan- 4. Guru
kawan sama memperdengarkan
menari, lagu ‘Gajah menarii’
Lenggang lenggang kepada murid
lenggang ke kanan, sambil guru
Lenggang lenggang menyanyi dengan
lenggang ke kiri, iringan audio lagu.
Lenggang lenggang 5. Murid mendengar
lenggang ke kanan, nyanyian guru.
Lenggang lenggang 6. Guru
ke kiri, menyanyikan lagu
Bam, bam, bam, dengan iringan
bam. audio muzik
bersama murid..
Saya seekor tikus di
lubang kecil,’
Mencari kawan-
kawan sama
menari,
Jengkit jengkit
jengkit ke kanan,
Jengkit jengkit
jengkit ke kiri,
Jengkit jengkit
jengkit ke kanan,
Jengkit jengkit ke
kiri,
Ting, ting, ting, ting.
Langkah 2 Membuat 1. Guru membuat KAEDAH: Belajar
pergerakan pergerakan melalui bermain
(7 minit) mengikut lagu mengikut lagu
‘Gajah Menari’ ‘Gajah Menari’. KBAT: Menilai
2. Murid melihat
pergerakan yang NILAI: Bersungguh-
ditunjukkan oleh sungguh
guru.
3. Guru meminta EMK: TMK
murid membuat
pergerakan
mengikut lagu
secara beramai-
ramai sambil
menyanyi.

Langkah 3 Pergerakan 1. Guru KAEDAH: Belajar


mengikut lagu membahagikan melalui bermain
(9 minit) ‘Gajah Menari’ murid kepada dua
secara kumpulan besar KBAT:Mengaplikasi
berkumpulan. iaitu kumpulan lelaki
dan perempuan NILAI: Kerjasama
untuk membuat
pergerakan EMK: TMK
mengikut lagu
berdasarkan
kreativiti sendiri.

2. Murid
menyanyikan lagu
mengikut kumpulan
lelaki dan
perempuan dengan
iringan muzik.
3. Guru
membahagikan
murid kepada empat
kumpulan kecil.

4. Guru meminta
setiap kumpulan
kecil membuat
pergerakan
mengikut lagu.

5. Setiap kumpulan
membuat
pergerakan
mengikut lagu
dengan iringan
audio lagu ‘Gajah
Menari’.

Penutup Refleksi 1.Guru membuat KAEDAH:


kesimpulan Penerangan
(3 minit) keseluruhan aktiviti
yang dijalankan. NILAI: Hormat

2. Murid mendengar
penerangan guru.

3. Guru memberi
tepukan dan pujian
atas semangat yang
ditunjukkan oleh
murid.
Refleksi guru pelatih:

Objektif pembelajaran yang dirancang iaitu pada akhir pembelajaran murid dapat membuat
pergerakan berdasarkan lirik lagu ‘Gajah Menari’ tercapai. Hal ini demikian kerana murid
kelihatan seronok semasa membuat pergerakan seperti seekor gajah dan tikus.Sebagai
contoh Adam dan Sufi sangat aktif dan bersemangat semasa menjalankan aktiviti.

Selain itu, terdapat kekuatan yang dapat lihat sepanjang pengajaran berlangsung.
Antaranya ialah dari segi penglibatan murid yang sangat aktif sepanjang menjalankan
aktiviti. Murid sangat seronok menyanyi sambil membuat pergerakan tikus dan gajah.
Semasa aktiviti kumpulan, mereka dapat melakukan bersama-sama dengan ahli kumpulan
yang lain. Tambahan pula, tunjuk cara yang digunakan oleh guru dapat membantu murid
memahaminya dengan baik.

Seterusnya, terdapat juga kelemahan yang dapat saya lihat sepanjang PdPc yang
dijalankan. Antaranya ialah dari segi penggunaan ruang yang sempit untuk melakukan
pergerakan. Hal ini kerana keberadaan kerusi menyebabkan ruang menjadi sempit dan
pergerakan menjadi terhad. Cadangan penambahbaikan yang boleh dilakukan oleh guru
ialah dengan mengalihkan kerusi ke bahagian tepi dan murid berada di bawah mengikut
kumpulan. Hal ini untuk memudahkan murid bergerak dan bekerjasama dalam kumpulan
masing-masing.

Akhir sekali, setiap kelemahan yang dikenal pasti akan saya perbaiki untuk aktiviti
pengajaran yang akan datang. Cadangan penambahbaikan akan diambil kira sebagai
langkah penyelesaian dalam merancang strategi pengajaran yang lebih menarik dan
menyeronokkan.
