Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Pendidikan Muzik

Tahun

1 Al-Bukhari

Bilangan Murid

34

Tarikh

29 Julai 2015

Masa

1.40-2.10 petang

Tajuk

Pengalaman Muzikal

Standard Kandungan

1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara


solo atau berkumpulan

Standard Pembelajaran

1.1.4 Menyanyi mengikut tempo.


Cepat- Lambat

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

Aktiviti Pengajaran

dan Pembelajaran

Menyanyikan lagu Selamat Pagi


dengan tempo yang betul

1. Pemanasan suara berpandukan kibod


yang dimainkan oleh guru.
2. Guru menayang video
3. Murid membaca lirik dan juga mengikut
irama lagu.
4. Murid menyanyi menggunakan
minus-one.
5, Murid menyanyi mengikut tempo cepat
dan lambat.

Elemen Merentas Kurikulum

Kerjasama, kreativiti

Alat Bantu Mengajar

Kibod, Laptop, LCD, Speaker

Kemahiran Berfikir

Murid berfikir dan berusaha

untuk
menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan
tempo yang betul.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Set Induksi

-Memperkenalkan

(5 minit)

topik pelajaran
pada hari tersebut.

Aktiviti PdP
1. Guru mengajar solfa menggunakan
kibod untuk sesi pemanasan suara.
2. Guru menayangkan gambar yang

Catatan/ABM

Kibod
Laptop
LCD

Laptop
LCD
Speaker

Laptop
LCD
Speaker

menggambarkan suasana pada


waktu pagi.
3. Guru menyoal murid mengenai
gambar-gambar tersebut.
4. Murid menjawab pertanyaan guru.

Langkah 1

-Tayangan video

1. Guru menayangkan video lagu


Selamat Pagi kepada murid.
2. Murid mendengar sambil memerhati

(7 minit)

lirik di dalam video.


3. Guru menayangkan lirik lagu di

hadapan kelas.
4. Murid membaca lirik baris demi
baris.
5. Murid membaca mengikut irama
lagu dengan bimbingan guru.

Langkah 2

-Menyanyi

(5 minit)

menggunakan
minus-one

1. Guru memperdengarkan lagu


tersebut sekali lagi.
2. Murid menyanyi sambil dibimbing
oleh guru.
3. Guru memasang minus-one sambil
menyanyi bersama murid.
4. Murid menyanyikan lagu Selamat
Pagi menggunakan minus-one

tanpa bimbingan guru.


Langkah 3

-Menyanyi

(10 minit)

mengikut tempo
cepat dan lambat.

1. Murid menyanyikan lagu Selamat


Pagi sambil menepuk tempo yang
sesuai.
2. Guru menunjukan cara menepuk

Laptop
LCD
Speaker

Laptop
LCD
Speaker

tempo cepat dan lambat.


3. Murid menyanyi mengikut tempo
yang ditepuk oleh guru secara
cepat.
4. Murid menyanyi mengikut tempo
yang ditepuk oleh guru secara
lambat
Penutup

-Rumusan

1. Guru membahagikan murid kepada


dua kumpulan.
2. Murid menyanyikan lagu Selamat

(3 minit)

Pagi dengan tempo cepat dan juga


3.

lambat.
Guru merumuskan isi
pembelajaran.

Refleksi:
Kelemahan

Kekuatan

Penambahbaikan
