Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 3

Mata Pelajaran : Matematik

Tahun : 3 Orkid

Bilangan Murid : 3 orang

Tarikh / Hari : 3 Julai 2019 / Rabu

Masa : 10.30 a.m. – 11.30 a.m. (60 minit)

Bidang Pembelajaran : Nombor dan Operasi

Tajuk : Operasi Asas

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah dapat : i) Menguasai operasi tambah.

Standard Kandungan : 2.3 Darab dalam lingkungan 10 000.

Standard Pembelajaran : 2.3.1 Menyelesaikan ayat matematik darab bagi sebarang nombor hingga empat digit dengan nombor satu
digit, 10, 100 dan 1000, dan hasil darabnya hingga 10 000.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
(ii) Melengkapkan ayat Matematik darab yang melibatkan sifir enam, tujuh, lapan dan sembilan.
Pentaksiran : (a) Setelah menerangkan cara mendarab, guru akan menilai cara murid membuat operasi pendaraban.
(b) Semasa murid menjalankan aktiviti, guru akan memantau soalan-soalan yang dibentuk serta jawapan
penyelesaian yang diberi oleh murid.

(c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.

(d) Hasil kerja rumah murid akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran.

Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir – mengenalpasti, membuat perkaitan, membuat perbandingan, menjana idea,
menilai, membuat kesimpulan.

(b) Nilai dan Sikap – kepekaan, memberi tumpuan, keyakinan diri, teliti
(c) Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti pengukuran.

Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan perkaitan.

Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Batang Kayu, bekas, sampul soalan, kad jawapan, kad trafik, lembaran kerja dan hadiah.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah/Masa Isi Kandungan Catatan
Pembelajaran
Set induksi Soalan guru : 1. Murid-murid diminta BBM :
(5min)
memerhatikan bilangan batang - batang kayu
Bina ayat matematik berdasarkan aktiviti
kayu yang ditunjukkan oleh - bekas
tersebut ?
guru.
2. Murid membuat anggaran KBKK :
bilangan batang kayu tersebut. - Menaakul
3. Murid mengira bilangan kayu
- Meneroka
secara tiga-tiga dan masukkan
ke dalam 4 bekas yang Nilai murni :
disediakan secara sama - kepekaan
banyak.
4. Seorang murid membina ayat
matematik dari aktiviti yang
ditunjukkan.
3 X 4 = 12

Langkah 1 1. Guru menunjukkan kad ayat ABM :


(15 min)
4 x 3 = ___ matematik. - Kad ayat
2. Seorang murid diminta - Batang kayu
i. 5 × 3 = menggunakan batang kayu - Bekas
yang disediakan untuk
ii. 4 × 4 = mendapatkan jawapan. KBKK :
3. Murid diminta menulis jawapan - Mengenalpasti
iii. 2 x 3 = di papan putih. - Menjana idea
4. Mengulang aktiviti 1 hingga 3
iv. 6 x 2 = dengan menunjukkan ayat Nilai murni:
matematik yang lain. - Memberi
v. 2 x 4 = 5. Guru menjelaskan proses tumpuan
mencari jawapan.
Langkah 2 1. Murid-murid diberi taklimat
(20 min) ABM :
cara permainan ”Siapa Betul
- Jadual ukuran
Dia Hebat”.
- Kad trafik
2. Setiap murid diminta memilih
sampul yang mempunyai
KBKK :
soalan sifir secara rawak.
- Penjanaan
3. Murid diberi masa 10 minit
idea
untuk menjawab soalan sifir
- Menilai
tersebut.
4. Guru mengangkat kad merah
Nilai Murni :
selepas masa tamat. - Keyakinan diri
5. Jawapan perlu ditulis pada kad
0 x 6 = ____
jawapan yang disediakan.
1 x 6 = ____ 6. Setiap jawapan murid ditampal
di papan putih.
2 x 6 = ____
7. Guru membandingkan
3 x 6 = ____ jawapan setiap murid dengan
jawapan yang betul.
4 x 6 = ____
8. Murid yang paling banyak

5 x 6 = ____ menjawab dengan betul diberi


cenderahati.
6 x 6 = ____
9. Bagi murid yang paling banyak

7 x 6 = ____ jawapan salah dikenakan


denda membaca sifir.
8 x 6 = ____

9 x 6 = ____

Langkah 3 1. Guru mengedarkan Lembaran ABM :


(Penilaian) Kerja. - Lembaran kerja
(15 min)
2. Guru berbincang dengan KBKK:
murid dapatan mereka. - mengenal pasti
Nilai murni :
- Teliti

Penutup 1. Guru membimbing murid


(5 min) KBKK :
membuat rumusan
- Membuat
berdasarkan apa yang telah
kesimpulan
dipelajari hari ini.

Refleksi :
Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia :
