Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Mata pelajaran : Matematik

Tahun : 3 Orkid

Bilangan murid : 3 orang

Tarikh/ Hari : 24 Julai 2019 / Rabu

Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi

Bidang : Nombor dan operasi

Tajuk : 3.0 Pecahan, perpuluhan dan peratus

Pengetahuan sedia ada : murid tahu menulis pecahan wajar.dan perpuluhan

Standard kandungan : 3.2 Perpuluhan.

Standard pembelajaran :

3.2.1 Menyatakan sifar perpuluhan sifar satu hingga sifar perpuluhan


sembilan sembilan dalam angka dan perkataan.

3.2.2 Mewakilkan perpuluhan dengan petak seratus dan sebaliknya.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk :-

(a) Menukar pecahan kepada perpuluhan.


(b) Menukar perpuluhan kepada pecahan.
(c) Membanding nilai pecahan dan nilai perpuluhan.
(d) Menyelesaikan sekurang-kurangnya 2 daripada 5 soalan dalam
lembaran kerja dengan tepat.

Pentaksiran :

(a) Setelah memperkenalkan dan memberi penerangan tentang


perpecahan dan perpuluhan, guru akan memberi beberapa
soalan kepada murid yang berkaitan dengan tajuk.
(b) Semasa murid menjawab soalan, guru akan memantau
soalan yang diberikan dan jawapan yang diberikan oleh murid.
(c) Semasa murid menjalankan aktiviti, guru akan memantau
soalan yang dibentuk dan jawapan penyelesaian yang
diberikan oleh murid.
(d) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang
proses pengajaran dan pembelajaran.
(e) Lembaran kerja akan digunakan sebagai indikator pencapaian
standard pembelajaran.
Elemen merentas kurikulum : Nilai dan sikap – sistematik, berani, fokus, kerjasama.

: Kemahiran berfikir- konsep pecahan dan perpuluhan.

: Daya kreativti dan inovasi – memerhati dengan bertujuan


memahami konsep perpuluhan.

Kemahiran proses matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara
guru dan murid serta semasa aktiviti berkumpulan.

Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perkaitan.

Sumber / bahan bantu mengajar : kertas warna,, puzzle, komputer riba, pensil warna,
board permainan, sticker, gunting.

Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan


pembelajaran
Set induksi 1. Guru BBM : kertas warna
(5 minit) memberikan berbentuk bulat.
murid 2 keping
kertas berbentuk Nilai : fokus.
bulatan kepada
setiap murid. KBKK:
2. Guru meminta Menjana idea
murid untuk
membuat garisan
dan gunting pada
satu bahagian.
3. Guru meminta
menyambungkan
kedua-dua
bahagian telah
digunting.
4. Guru
menunjukkan
contoh untuk
memahami
perpecahan
menggunakan
kertas tersebut.
5. Guru
memberitahu
tajuk yang akan
dipelajari hari ini.
Langkah 1 1 1. Guru BBM: kertas A4 dan
(10 minit) = menunjukkan komputer riba.
10
perpecahan
0.3 = wajar Nilai : fokus dan
menggunakan kreatif.
5 slaid.
= 2. Guru memberi KBKK :
10
beberapa contoh menganalisis,
menukarkan membanding dan
0.7 = pecahan kepada membezakan
perpuluhan dan
9 perpuluhan
= kepada pecahan.
10
3. Guru memberi
0.6 = soalan di
hadapan dan
2 meminta murid
= untuk memberi
10
maklum balas.
4. Murid-murid
0.4 =
dikehendaki
memberi jawapan
dengan menulis
di atas kertas A4.
Langkah 2 1. Murid diberikan BBM: Kertas
(10 minit) kertas yang bergaris nombor.
mempunyai
garisan nombor.
2. Guru Nilai :
memberikan gigih, fokus.
kertas yang
mengandungi KBKK :
nombor pecahan menghubungkaitkan
wajar.
3. Murid
dikehendaki
menukarkan
nombor dalam
pecahan wajar
kepada
perpuluhan.
Langkah 3 1. Guru BBM : Board
(15 minit) membahagikan permainan, pensil
Bantu Tom cari makanan. murid kepada warna, sticker.
dua kumpulan.
2. Guru Nilai :
memberikan Kerjasama, fokus,
0 0.1 2 0.3 4 0.5 board permainan. berusaha.
10 3. Murid diberi
1 2 3 4 5 6 arahan untuk KBKK :
10 4 10 menyelesaikan Menganalisis.
4 5 0.6 0.5 4 6 permainan
2 4 7 9 0 1 tersebut.
10 4. Murid perlu
mewarnakan
1 9 0.8 2 4 7
pada nombor
10 perpuluhan yang
3 1 0.1 0.3 4 5 mengikut turutan
dengan betul.
5. Kumpulan yang
berjaya
menyelesaikan
permainan
tersebut akan
menerima
ganjaran.
Langkah 4 1. Setiap kumpulan BBM :
(15 minit) akan diberikan Kertas pelbagai
kertas pelbagai bentuk dan gunting.
bentuk.
2. Murid diberi Nilai : kerjasama,
arahan untuk keadilan.
memotong kertas
tersebut dalam KBKK :
bentuk pecahan Menghubungkaitkan
berikut :-
a) Segi empat =
1
2
b) Segi empat
tepat = 0.5
1
c) Segi tiga =
3
2
d) Bulat =
4

Penutup Rujuk lampiran 1. Guru ABM : lembaran


(5 minit) memberikan kerja
lembaran kerja
kepada murid. KBKK:
2. Guru membuat Penyelesaian
penilaian. masalah
3. Guru
membimbing
murid membuat
rumusan.

Refleksi:

Ulasan guru pembimbing / pensyarah penyelia


Lembaran kerja

Nama :

Kelas :

3
1. =
10

2. 0.5=

7
3. =
10

4. 0.8 =

9
5. =
10
0 0.1 0.2 0.3 4 0.5

0.1 0.5 3 0.4 5 6

4 5 0.6 0.5 4 6

2 4 0.7 9 0 1

1 0.9 0.8 2 4 7

3 1 0.1 0.3 4 5
