Anda di halaman 1dari 16

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah : SMP Negeri 15 Depok


Mata Pelajaran : Bahasa dan Sastra Sunda
Kelas/ Semester : VII/ Satu
Materi Pokok : Kaulinan Barudak
Alokasi Waktu : 8 Jam (4 X Pertemuan)

A. Kompetensi Inti
1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya.
2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, gotong royong, percaya diri,
peduli, dan bertanggung jawab dalam berinteraksi secara efektif sesuai dengan
perkembangan anak di lingkungan, keluarga, sekolah, masyarakat dan lingkungan
alam sekitar, bangsa, negara, dan kawasan regional.
3. Memahami dan menerapkan pengetahuan faktual, konseptual, prosedural, dan
metakognitif pada tingkat teknis dan spesifik sederhana berdasarkan rasa ingin
tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, dan budaya dengan wawasan
kemanusiaan, kebangsaan, dan kenegaraan terkait fenomena dan kejadian tampak
mata.
4. Menunjukkan keterampilan menalar, mengolah, dan menyaji secara kreatif,
produktif, kritis, mandiri, kolaboratif, dan komunikatif, dalam ranah konkret dan
ranah abstrak sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama
dalam sudut pandang teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
3.2 Mengidentifikasi jenis, ragam 3.2.1 Mengidentifikasi jenis kaulinan
(varian), istilah, dan barudak
prosedurkaulinan barudak 3.2.2 Mengidentifikasi ragam
dengan memperhatikan (varian)kaulinan barudak
fungsisosial, strukturteksdan 3.2.3 Mengidentifikasi istilah dalam
aspek kebahasaan. kaulinan barudak
3.2.4 Mengidentifikasi prosedur kaulinan
barudak
4.2 Mendemonstrasikan jenis, ragam 4.2.1 Memperagakan jenis, ragam
(varian), dan prosedurkaulinan (varian), dan prosedurkaulinan
barudak melalui pengamatan barudak
langsung dariberbagai media 4.2.2 Menanggapi peragaan jenis, ragam
dengan memperhatikan (varian), dan prosedurkaulinan
fungsisosial, struktur teks dan barudak
aspek kebahasaan.

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan Pertama
Melalui diskusi dan tanya jawab, secara penuh rasa bangga akan kekayaan budayanya
sendiri peserta didik dapat:
1) mengidentifikasi jenis kaulinan barudak dengan benar;
2) mengidentifikasi ragam (varian) kaulinan barudak dengan benar.

Pertemuan Kedua
Melalui diskusi dan tanya jawab, secara penuh rasa bangga akan kekayaan budayanya
sendiri peserta didik dapat mengidentifikasi prosedur kaulinan barudak dengan tepat.
Pertemuan ketiga
Melalui unjuk kerja, dengan penuh rasa bangga akan kekayaan budayanya sendiri peserta
didik dapat memperagakan jenis, ragam (varian), dan prosedur kaulinan barudak
dengan kreatif.

Pertemuan Keempat
Melalui diskusi dan tanya jawab, secara bergotong royong, saling menghargai pendapat, dan
penuh rasa bangga akan kekayaan budayanya sendiri peserta didik dapat menanggapi
peragaan jenis, ragam (varian), dan prosedur kaulinan barudak.

D. Materi Pembelajaran
Fakta
Conto Kaulinan Barudak
1. Bébénténgan, kaulinan nu ngajarkeun gawé bareng tim, fokus jeung disiplin.

2. Boy-boyan, kaulinan barudak nu ngawengku lima nepi ka sapuluh urang.

3. Oray-orayan
Konsep
Pengertian jeung Ciri-ciri Kaulinan Barudak
Kaulinan barudak nya éta kaulinan nu biasa atawa sering diulinkeun ku barudak. Di
jaman kiwari barudak geus jarang apal kana kaulinan barudak sabab leuwih resep kana
game online sarta gadget.

Prinsip
Jenis jeung Wanda Kaulinan Barudak
Dumasar kana saha nu ngalakukeun
a. Kaulinan barudak awéwé
1) Anjang-anjangan kaulinan nu niru-niru jelema nu geus rumah tangga, aya bapa, ibu,
anak, tatangga, warung, pasar, jsb. Biasana dilakukeun ku barudak awéwé, tapi saupama
aya budak lalaki sok pirajeunan dijadikeun bapa.
2) Béklen kaulinan anu maké bal béklén jeung sawatara kewuk. Biasana dilakukeun di jero
imah atawa téras.
3) Congklak kaulinan maké papan kai dieusi kewuk.
4) Éncrak kaulinan anu biasana maké sarupaning sisikian (siki asem, siki tanjung, jsb.)
5) Sondah kaulinan ku cara éngklé-éngkléan make ngaliwatan kalang kotak-kotak. Aya
kotak anu ditandaan ku kojo (tina batu) anu teu meunang ditincak.

b. Kaulinan barudak lalaki


1) Bébénténgan kaulinan anu dipetakeun ku cara silihbeunangkeun (ditoél) bari ngajaga
bénténg anu dijaga ku batu, talawéngkar, jsb.
2) Gatrik kaulinan maké awi bébékan anu kudu dibetrikkeun pajauh-jauh ku jalan
diteunggeul ku paneunggeul tina awi ogé.
3) Jajangkungan kaulinan leumpang maké awi dua anu aya panincakan. Disebut ogé égrang
4) Sorodot gaplok ampir sarua jeung éngklé, ngan batuna dibawa ku suku bari leumpang
gancang terus sarua ditajongkeun kana batu séjén anu ditangtungkeun.
5) Sérmen kaulinan peperangan pabalad-balad bari maké pedang anu dijieun biasana tina
awi. Saurang dianggap paéh upama sukuna ti tuur ka handap katoél ku pedang musuhna.
Kitu saterusna nepikeun kabéh musuh paéh.
6) Papanggalan
7) Ngadu kaleci
c. Kaulinan barudak lalaki jeung awéwé
1) Boy-boyan kaulinan anu maké bal saukuran bal ténis pikeun malédog.
2) Empét-empétan kaulinan mangsa sawah dibuat ku cara niupan tarompét tina jarami.
3) Damdaman kaulinan anu maké mikir lantaran butuh stratégi sangkan buah dam urang teu
béak dihakan ku buah dam batur anu jadi lawan urang.
4) Endog-endogan kaulinan maké leungeun bari kakawihan. Leungeun ditumpuk bari
meureup nyarupa endog, terus gogoléangan atawa endogna peupeus nuturkeun kawih.
5) Talawéngkar nu ditumpukkeun. Upama keuna, anu jadi ucing kudu ngaberik terus
malédogkeun bal ka nu malédog tumpukan talawéngkar bieu. Kitu terus nepikeun kabéh
pamaén keuna kabalédog.
6) Cacaburangé kaulinan di jero imah bari kakawihan. Aya nu jadi ucing nu kudu neguh
barang anu dikeupeul ku batur. Upamana nu ngeupeul éta batuna kateguh, gantian jadi
ucing.
7) Cingciripit kaulinan bari kakawihan.
8) Éngklé atawa péclé kaulinan ku cara éngklé-éngkléan bari suku nu teu napak kana taneuh
mawa batu. Nalika nepi kana kalang anu jadi bates, batu éta kudu ditajongkeun kana batu
séjén anu ditangtungkeun.
9) Galah asin kaulinan maké kalang di taneuh buruan ku cara lumpat ti hiji kalang ka kalang
lain terus balik deui. Salila bulak-balik, teu meunang katoél atawa beunang ku nu ngajaga
kalang. Dipaénkeun baladan.
10) Gugunungan kaulinan paluhur-luhur nyieun gugunungan tina taneuh, biasana taneuh
ngebul.
11) Hahayaman kaulinan lobaaneun anu salah saurangna jadi hayam, saurang nu lain jadi
careuhna. Hayam diudag-udag careuh bari lulumpatan sanajan teu laluasa lantaran
dihalang-halang nu séjén anu jadi pager.
12) Luncat tali atawa sapintrong, kaulinan ngaluncatan tali anu dicekelan ku duaan. Talina
saeutik-saeutik diluhurkeun.
13) Oray-orayan kaulinan lobaaneun bari kakawihan, pacekel-cekel taktak, jeung ngantay
maju siga oray luar-léor.
14) Paciwit-ciwit lutung kaulinan bari kakawihan jeung paciwit-ciwit leungeun nuturkeun
paréntah kawih
15) Pérépét jéngkol kaulinan bari kakawihan jeung nyangkedkeun unggal suku sabeulah,
terus puputeran teu meunang leupas.
16) Pelak cau kaulinan nangkeup tihang imah ku sababaraha urang pauntuy-untuy. Aya hiji
nu kudu nyobaan ngabetot budak ti nu pangtukangna sina leupas.
17) Ucing-ucingan kaulinan lulumpatan jeung nyingcétan lantaran diudag jeung rék ditoél
ku nu   jadi ucing.
18) Ucing sumput kaulinan néangan batur nu nyumput upama saurang jadi ucing. Biasana
ucing ngitung heula méré waktu batur nyumput saacan kudu néangan kabéhanana. Aya
rupa-rupa aturan.

Dumasar kana maké kakawihan atawa henteu


NO Kaulinan nu teu dibarengn ku kawih Kaulinan nu dibarengan ku kawih
.
1. Ucing sumput Oray-orayan
2 Ucing-ucingan Pérépét jéngkol
3. Gatrik Cingciripit
4. Sondah Paciwit-ciwit lutung
5. É ncrak Endog-endogan
6. Congklak Cacaburanggé
7. Anjang-anjangan
8. Pelak cau
9. Luncat tali atawa sapintrong
10. Hahayaman
11. Gugunungan
12. É ngklé atawa péclé
13. Papanggalan
14. Talawéngkar
15. Damdaman
16. Boy-boyan
17. Sorodot gaplok
18. Jajangkungan/égrang
19. Bébéntengen
20. Ngadu kaleci

Prosedur

E. Metode Pembelajaran
Pendekatan : Saintifik
Model : Projek Based Learning (PjBL)
Metode : Ceramah, tanya jawab, diskusi, unjuk kerja

F. Media, Bahan dan Alat


1. Media
Video kaulinan barudak
2. Bahan
2.1 Beberapa teks yang memuat deskripsi kaulinan barudak
2.2 LKS

3. Alat
Komputer, LCD proyektor, speaker, kertas plano, kertas tempel, spidol, dan
doubletape

G. Sumber Belajar
Hadi, Ahmad, Drs. 1991. Peperenian. Bandung: Geger Sunten.
Hidayat, Rahmat Taufiq, spk. 2005. Peperenian Urang Sunda. Bandung: Kiblat Buku
Utama.
Lembaga Basa jeung Sastra Sunda. 2007. Kamus Umum Basa Sunda. Bandung:
Geger Sunten.
Risnawati, Dadang Nurjaman, Susi Budiwati. 2017. Rancagé Diajar Basa Sunda.
Bandung Duania Pustaka Jaya.
Rukmana, Setiadi, spk. 2017. Wanda Basa Sunda. Bandung: Thursina Media Utama.
Sudaryat, Yayat, H. Abud Prawirasumantri, jeung H. Karna Yudibrata. 2007. Tata
Basa Sunda Kiwari. Bandung: Yrama Widya.
Website:
http://su.wikipedia.org
http://kairaga.com
http://youtube.com

H. Langkah-langkah Pembelajaran
Pertemuan Pertama
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit
mengucapkan salam, kemudian
mengecek kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang akan
dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5 orang.
5) Peserta didik menerima informasi
tentang keterkaitan antara lingkungan
alam dengan dengan materi
pembelajaran;
6) Guru memotivasi peserta didik untuk
berperan aktif dalam pembelajaran; dan
7) Guru menyampaikan tehnik penilaian.
Inti 1) Peserta didik mengamati tayangan video 60 menit
rekaman kaulinan barudak.
2) Peserta didik bertanya jawab tentang hal-
hal yang berhubungan dengan isi teks
naskah dan atau video rekaman kaulinan
barudak.
3) Peserta didik bertanya jawab tentang
bentuk-bentuk kaulinan barudak..
4) Masing-masing peserta didik dalam
kelompoknya mengidentifikasi dan
menuliskan bentuk-bentuk dan istilah-
istilah (sesebutan) dalam kaulinan
barudak.
5) Peserta didik menyimpulkan bentuk-
bentuk dan sesebutan dalam kaulinan
barudak, setiap kelompok menafsirkan
maksud dari suatu kaulinan barudak.
6) Peserta didik menyimpulkan hal-hal
terpenting dari suatu kaulinan barudak.
7) Peserta didik menyebutkan kembali
bentuk-bentukkaulinan barudak,
sesebutan dan kaidah-kaidah dalam
kaulinan barudak, menggunakan bahasa
Sunda yang baik dengan santun dan
tanggung jawab.
Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit
untuk membuat kesimpulan kelas
tentang materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.
4) Guru memberikan tugas kelompok
kepada peserta didik untuk berlatih
memperagakan salah satu kaulinan
barudak; dan
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
telah dilakukan bermanfaat bagi peserta
didik.

Pertemuan Kedua
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit
mengucapkan salam, kemudian
mengecek kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
akan dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5
orang.
5) Peserta didik menerima informasi
tentang keterkaitan antara lingkungan
alam dengan dengan materi
pembelajaran;
6) Guru memotivasi peserta didik untuk
berperan aktif dalam pembelajaran; dan
7) Guru menyampaikan tehnik penilaian.
Inti 1) Peserta didik membaca teks bahasan 60 menit
tentang kaulinan barudak yang terdapat
dalam buku.
2) Peserta didik bertanya jawab tentang
kaidah-kaidah kaulinan barudak.
3) Peserta didik bertanya jawab tentang
kaulinan barudak yang di peragakan
4) Peserta didik mendiskusikan tentang
kaidah-kaidah yang perlu diperhatikan
dalam kaulinan barudak.
5) Peserta didik menyimpulkan hal-hal
terpenting dari suatu kaulinan barudak.
6) Peserta didik memperagakan kaulinan
barudak yang dipilihnya secara
berkelompok di depan kelas dengan
santun.
Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit
untuk membuat kesimpulan kelas
tentang materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.
4) Guru memberikan tugas kelompok
kepada peserta didik untuk membuat
catatan hal-hal penting dari
peragaankaulinan barudakyang
diperagakan oleh kelompok lainnya; dan
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
telah dilakukan bermanfaat bagi peserta
didik.

Pertemuan Ketiga
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit
mengucapkan salam, kemudian
mengecek kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
akan dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5
orang.
5) Peserta didik menerima informasi
tentang keterkaitan antara lingkungan
alam dengan dengan materi
pembelajaran;
6) Guru memotivasi peserta didik untuk
berperan aktif dalam pembelajaran; dan
7) Guru menyampaikan tehnik penilaian.
Inti 1) Peserta didik mengamati peragaan 60 menit
kaulinan barudak yang dilakukan peseta
didik lainnya
2) Peserta didik bertanya jawab tentang
kaidah-kaidah kaulinan barudak.
3) Peserta didik secara bersama-sama
dalam kelompoknya mencari dari
berbagai sumber informasi tentang
kaidah-kaidah yang perlu diperhatikan
dalam kaulinan barudak.
4) Peserta didik secara berkelompok
memilih salah satu kaulinan barudak
dan menyusun skenarionya untuk
ditampilkan di depan kelas.
5) Peserta didik memperagakan kaulinan
barudak yang dipilihnya secara
berkelompok di depan kelas.
Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit
untuk membuat kesimpulan kelas
tentang materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.
4) Guru memberikan tugas kelompok
kepada peserta didik untuk membuat
catatan hal-hal penting dari peragaan
kaulinan barudak yang diperagakan oleh
kelompok lainnya; dan
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
telah dilakukan bermanfaat bagi peserta
didik.
Pertemuan Keempat
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu
Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit
mengucapkan salam, kemudian
mengecek kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
akan dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5
orang.
5) Peserta didik menerima informasi
tentang keterkaitan antara lingkungan
alam dengan dengan materi
pembelajaran;
6) Guru memotivasi peserta didik untuk
berperan aktif dalam pembelajaran; dan
7) Guru menyampaikan tehnik penilaian.
Inti 1) Peserta didik mengamati peserta didik 60 menit
lain yang memperagakan salah satu jenis
kaulinan barudak
2) Peserta didik bertanya jawab tentang
kaidah-kaidah kaulinan barudak.
3) Peserta didik secara bersama-sama
dalam kelompoknya mencari dari
berbagai sumber informasi tentang
kaidah-kaidah yang perlu diperhatikan
dalam kaulinan barudak.
4) Peserta didik mendiskusikan tentang
kaidah-kaidah yang perlu diperhatikan
dalam kaulinan barudak.
5) Peserta didik secara berkelompok
mengevaluasi peragaan kaulinan
barudak yang dilakukan oleh kelompok
lainnya
6) Peserta didik menyampaikan tanggapan
terhadap peragaan kaulinan barudak
oleh peserta didik lain, menggunakan
bahasa Sunda yang baik secara lisan.
Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit
untuk membuat kesimpulan kelas
tentang materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.
4) Guru memberikan tugas individual
kepada peserta didik untuk berlatih
melantunkan pupujian sebagai bekal
pembelajaran materi selanjutnya; dan
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang
telah dilakukan bermanfaat bagi peserta
didik.
I. Penilaian

1. Sikap
Teknik Bentuk Butir Waktu Ket.
Instrumen Instrumen Pelaksanaan
Observasi Jurnal Saat Penilaian untuk dan
pembelajaran pencapaian pembelajaran
berlangsung (assessment for learning
and assessment of
learning)
Catatan: Jurnal dipergunakan untuk mencatat perilaku luar biasa (positif atau negatif)
siswa.

2. Pengetahuan
No Teknik Bentuk Butir Instrumen Waktu Ket.
Instrumen Pelaksanaan
2. Tes Lisan Soal Tes 1) Sebutkeun wangun Saat Penilaian untuk
Lisan kaulinan barudak! pembelajaran pembelajaran
(assess-ment for
2) Sebutkeun rupa- berlangsung learning)
rupa kaulinan
barudak minimal 5!
3) Sebutkeun alat anu
di pake dina
kaulinan barudak
jajangkungan
4) Jentrekeun aturan
maen dina kaulinan
barudak galah asin!
5) Pék kawihkeun
kakawihan nu aya
dina oray-orayan!

3. Keterampilan
No Teknik Bentuk Butir Instrumen Waktu Ket.
Instrumen Pelaksanaan
1. Penugasan Portofolio (Lihat lampiran) Saat Penilaian untuk
pembelajaran pembelajaran
berlangsung (assess-ment for
learning)
2. Unjuk (Lihat lampiran) Saat Penilaian untuk
Kerja pembelajaran pembelajaran
berlangsung (assess-ment for
learning)

4. Pengayaan
Berdasarkan hasil analisis penilaian, bagi siswa yang sudah mencapai ketuntasan belajar
diberikan kegiatan pembelajaran dengan bentuk pengayaan yaitu perbandingan kaulinan
barudak di Nusantara.

5. Remedial
Berdasarkan hasil analisis penilaian, bagi siswayang belum mencapai ketuntasan belajar
diberikan kegiatan pembelajaran ngan bentuk remedial, yaitu:
a. Pembelajaran ulang, jika 50% atau lebih siswabelum mencapai ketuntasan.
b. Pemanfaatan tutor sebaya, jika 11-49% siswabelum mencapai ketuntasan.
c. Bimbingan perorangan, jika 1-10% siswabelum mencapai ketuntasan.

Kota Depok, 13 Juli 2019


Kepala SMP Negeri 15 Depok, Guru Mata Pelajaran,

Nandang Hernadilaga, M. Pd. Cucu Siti Fatimah, S. Pd.


NIP 196206281989021001 NIP ………………………………………
Lampiran 1:

UCING HUI

Di buruan anu aya tatangkalan atawa pager, barudak ngarariung, rék ucing-ucingan.
Ucing Hui atawa Huhuian.
Mimitina hompimpah heula babarengan

Hompimpah tahu atah


digoréng ku jalantah
Ma Ijah tumpak gajah
seurina hahahahaaah...

Nu meunang pangheulana bari cingogo nyekelan kana pager kalawan pageuh pisan.
Tuluy nu kadua nangkeup kana awak anu kahiji. Nu katilu nangkeup kana nu kadua jeung
saterusna, ngantay. Nu pangpandeurina jadi ucing; leuleumpangan ngurilingan antayan
anu caringogo bari nepakan taktakna dibarengan ku kakawihan:

Kulunang-kelenéng samping konéng


Kerejat-kerejut samping kusut
Kurusak-korosak samping rangsak
Buruwak-béréwék samping rawék

+ “Toroktok-tok, urang lembur, aya Nini jeung Aki di dinya?”


- “Euweuh!”
+ “Ari éta naon nu tingjarentul?”
- “É ta mah hui!”
+ “Meunang uing ngasaan?”
- “Ké rék dikali heula.”

Ucing ngawih kulunang-kelenéng deui bari nguriling, tuluy nanya deui:

+ “Urang lembur geus asak hui téh?”


- “Ké keur dikulub kénéh.”

Ucing nguriling deui tuluy nanya deui:

+ “Urang lembur geus asak hui téh?”


- “Engges, tapi kudu diuyahan, cing geura néangan heula uyahna!”

Ucing lumpat heula ka nu anggang, teu lila jol deui bari ngomong:

+ “Yeuh uyah téh mawa, cingan urang purulukan bari ngasaan nu pangluhurna!”
- “Pék!”

Ucing ngabetot anu cingogo pangtukangna. Lamun lésot tina antayanana, nu séjén
geuwat lumpat tingberetek nyingkahan ucing bari saruka bungah padajaringas
ngaromong: “Lingasan euy ucingna, ulah dilindeukan!”
Sanggeus carapéeun kakara areureun. Bari ngareureuhkeun kacapé, tuluy dariuk
bari ngong karakawihan minangka hiburanana.
Lampiran 2:

Conto Kaulinan Barudak Lianna

1) Ambil-ambilan
Kaulinan ambil-ambilan merlukeun batur nu loba, biasana dilakukeun ku barudak
awéwé jeung barudak lalaki sarta merlukeun tempat anu lega. Cara ngalakukeun kaulinan
ambil-ambilan téh biasana barudak dibagi dua kelompok, sakelompok anggotana lobaan
sedengkeun kelompok hiji deui mah diwangun ku saurang. Salila barudak arulin ambil-
ambilan biasana dibarung ku kakawihan. Nu unina saperti kieu:
+ Ambil-ambilan turuktuk hayam samantu.
- Saha nu diambil, kami mah budak pahatu

+ Pahatu gé baé, purah nutu purah ngéjo, purah ngasakan baligo, purah tunggu
balé gedé
- Nyerieun sukuna kacugak ku kaliagé
+ Aya ubarna urat gunting sampuragé, tiguling nyocolan dagé
Saréngséna kakawihan nu pamungkas budak nu kapilih sina lumpat nyampeurkeun
ka kelompok nu ngan saurang téa, kitu jeung kitu wé dilakukeun sababaraha kali nepika
anggota kelompok ngurangan.

2) Congkak
Pakakas nu digunakeun dina kaulinan congkak di antarana congkak (dijieun tina
kai, panjangna leuwih kurang 40 cm, lebarna kurang leuwih 15 cm, luhurna dilogakan
sababaraha hiji) jeung siki congkak (bisa kewuk, siki sirsak, siki salak, jsb). Unggal logak
dieusian ku kewuk lobana tujuh siki. Cara maénna piligenti, tepi ka siki congkak téh béak
(arasup kana logak indung).

3) Gatrik
Gatrik téh kaulinan barudak lalaki. Parabot anu dipakéna kai atawa awi (panjangna
kira-kira sajeungkal) jeung kai/awi paneunggeul (nu panjangana kira-kira 30 cm). Cara
maénna , kai nu sajeungkal téa dipasangkeun kana logak, geus kitu tuluy diteunggeul
ambéh ngacleng, terus diteunggeul deui sina jauh. Lamun geus murag di hiji tempat, kai nu
dipaké paneunggeul téh dipaké ngukur ti mimiti kai nu sajeungkal téa nepika logak. Jadi,
ukuran meunang jeung éléhna téh ditangtukeun ku jumlah ukuran kai nu dipaké
paneunggeul téa.
Lampiran 3: Pedoman Penskoran

(1) Penilaian Pengetahuan (NP)


- Skala skor: 1-5
- Skor Maksimal = 5X5 = 25
- Nilai Pengetahuan (NP) = Skor Diperoleh/10

(2) Penilaian Ketarampilan (NK)

Lembar Penilaian Unjuk Kerja


Aspek yang Dinilai
No. Nama Peserta Didik Tampilan Kekompakan Kelancaran
(1-5) (1-5) (1-5)

- Skala skor: 1-5


- Skor Maksimal masing-masing(a) dan (b) = 5X3 = 15
- Nilai Keterampilan (NK):

Skor Diperoleh
NK = X 100
Skor maksimal
