Anda di halaman 1dari 22

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP Negeri 15 Depok


Mata Pelajaran : Bahasa dan Sastra Sunda
Kelas/Semester : VII/1
Materi Pokok : Paguneman
Alokasi Waktu : 8 JP (4 pertemuan)

A. Kompetensi Inti
1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya.
2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, gotong royong, percaya diri,
peduli, dan bertanggung jawab dalam berinteraksi secara efektif sesuai dengan
perkembangan anak di lingkungan, keluarga, sekolah, masyarakat dan lingkungan
alam sekitar, bangsa, negara, dan kawasan regional.
3. Memahami dan menerapkan pengetahuan faktual, konseptual, prosedural, dan
metakognitif pada tingkat teknis dan spesifik sederhana berdasarkan rasa ingin
tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, dan budaya dengan wawasan
kemanusiaan, kebangsaan, dan kenegaraan terkait fenomena dan kejadian tampak
mata.
4. Menunjukkan keterampilan menalar, mengolah, dan menyaji secara kreatif,
produktif, kritis, mandiri, kolaboratif, dan komunikatif, dalam ranah konkret dan
ranah abstrak sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama
dalam sudut pandang teori.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

3.1 Memahami dan memperkenalkan 3.1.1 Menjelaskan pengertian


diri, berpamitan, memintai paguneman.
mengidentifikasi kaidah, bentuk, Menjelaskan kaidah-kaidah
struktur teks, dan aspek 3.1.2 paguneman.
kebahasaan paguneman tentang Membedakan bentuk paguneman
menyapa, izin, mengucapkan tentang menyapa,
terima kasih, dan meminta maaf. memperkenalkan diri, berpamitan,
3.1.3 memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf.
Mengidentifikasi struktur téks
paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf.
Mengidentifikasi isi paguneman
tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
3.1.4 memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf.
Menjelaskan tatakrama basa
Sunda.
Membedakan kandaga kecap loma
jeung lemes dalam kaidah
tatakrama basa Sunda.
Mengidentifikasi tatakrama basa
dalam paguneman tentang
menyapa, memperkenalkan diri,
3.1.5 berpamitan, memintai izin,
mengucapkan terima kasih, dan
meminta maaf.

3.1.6

3.1.7

3.1.8

4.1 Menyusun dan mendemontrasikan 4.1.1 Menyusun teks paguneman


teks paguneman tentang menyapa, tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan, memperkenalkan diri, berpamitan,
meminta izin, mengucapkan meminta izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf terima kasih, dan meminta maaf
serta menanggapinya dengan dengan memperhatikan fungsi
memperhatikan fungsi sosial, sosial, struktur teks dan aspek
struktur teks dan aspek kebahasaan yang benar dan sesuai
kebahasaan yang benar dan sesuai konteks.
konteks. Memperagakan teks paguneman
tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
meminta izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf
dengan memperhatikan fungsi
sosial, struktur teks dan aspek
kebahasaan yang benar dan sesuai
konteks.
4.1.2 Menanggapi peragaan teks
paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
meminta izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf
dengan memperhatikan fungsi
sosial, struktur teks dan aspek
kebahasaan yang benar dan sesuai
konteks.

4.1.3

C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan Pertama
Melalui ceramah, diskusi, dan tanya jawab, peserta didik dapat:
1) menjelaskan pengertian paguneman dengan benar;
2) menjelaskan kaidah-kaidah paguneman dengan benar;
3) membedakan bentuk paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf;

Pertemuan Kedua
Melalui ceramah, diskusi, dan tanya jawab, peserta didik dapat:
a. mengidentifikasi dengan benar struktur téks paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan, memintai izin, mengucapkan terima kasih, dan
meminta maaf, baik secara mandiri maupun gotong royong;
b. mengidentifikasi dengan tepat secara mandiri isi paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan, memintai izin, mengucapkan terima kasih, dan
meminta maaf.

Pertemuan Ketiga
Melalui ceramah, diskusi, dan tanya jawab, peserta didik dapat:
1) menjelaskan tatakrama basa Sunda dengan benar;
2) membedakan kandaga kecap loma jeung lemes dalam kaidah tatakrama basa
Sunda dengan tepat;
3) mengidentifikasi dengan benar secara gotong royong tatakrama basa dalam
paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri, berpamitan, memintai izin,
mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf.

Pertemuan Keempat
Melalui penugasan dan unjuk kerja, peserta didik dapat:
1) menyusun teks paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, meminta izin, mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf
dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur teks dan aspek kebahasaan yang
benar dan sesuai konteks secara gotong royong dan berintegritas;
2) memperagakan teks paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, meminta izin, mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf
dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur teks dan aspek kebahasaan yang
benar dan sesuai konteks secara gotong royong dan berintegritas; dan
3) menanggapi peragaan teks paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, meminta izin, mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf
dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur teks dan aspek kebahasaan yang
benar dan sesuai konteks dengan saling menghargai perbedaan pendapat.

D. Materi Pembelajaran

Fakta
Kang Dadan : Damang, Bi?
Bi Téti : Pangésto, Dan. Aya hibar. Sawangsulna, kumaha wartosna?
Kang Dadan : Alhamdulillah abdi ogé. Nuju naon Bi Téti di dieu?
Bi Téti : Numawi nuju ngantosan pun anak. Nembé téh wawartosna mah moal lami,
badé milari salédri. Nanging dugi ka ayeuna diantos-antos tacan jebul kénéh
baé. Ari Dadan, nuju naon bet los-los ka pasar?
Kang Dadan : Nu mawi, sami abdi ogé badé mésér salédri. Itu pun biang, badé ngadamel
sayur sop saurna.
Bi Téti : Kutan. Atuh punten sakanténan pangmilariankeun pun anak upami teu
kaabotan mah. Manawi pendak di tukang salédri, wartoskeun diantos ku Ibi
kituh di dieu.
Kang Dadan : Atuh urang sareng abdi wé nguriling ka pasar. Ongkoh abdi kirang terang
nu mana tuang putra téh?
Bi Téti : Ih nyasat atuh ari kitu mah. Apan tadi teu ngiring sareng pun anak ogé
hoyong reureuh Ibi téh, da tos ti tatadi balanja. Hayoh wé kukurilingan di
pasar.
Kang Dadan : Euh, paingan atuh sapertos nu lungsé kitu. Mangga, tuang putra téh ké
urang pilari. Saha jenenganana?
Bi Téti : Namina Odang. Diacuk konéng, rambutna rada jabrig.
Kang Dadan : Insya Alloh dipilari. Mangga atuh Bi, dikantun heula.
Bi Téti : Mangga. Nuhun nya, Dan.
Kang Dadan : Sawangsulna.
(dicutat tina Pamekar Diajar, kc. 16-17)

Konsep
Paguneman téh kaasup kana kagiatan nyarita dua arah, aya anu nanya jeung aya anu
ngajawab. Istilah deungeun pikeun [paguneman téh nya éta dialog, ari dina bahasa Indonésia
mah sok disebut percakapan atawa cekap disebut ngobrol waé. Jalma anu gunem catur téh
bisa kolot, bisa budak, bisa ogé antara kolot jeung budak.
Gunem catur antara jalma anu geus akrab mah ragam basa anu dipaké gé ragam basa
loma waé.Tapi lamun anu anyar panggih atawa ngobrol jeung anu umurna saluhureun, basa
anu dipaké pikeun nyarita téh sok ngagunakeun ragam basa hormat, tujuanna pikeun silih
ajénan jeung silih pikahormat.
Prinsip
Sangkan bisa nyangkem eusi katut hal-hal sejenna tina hiji paguneman, urang kudu
merhatikeun sababaraha hal, di antarana waé:
 Daria, soson-soson. lamun ngaregepkeun hiji hal, teu meunang caliwura, kudu bisa
museurkeun paniten kana bahan regepan, jadi bisa nyangkem eusina kalawan sampurna.
 Paham kana harti kecap-kecap anu diucapkeun, boh sacara leksikal boh sacara gramatikal,
sangkan henteu salah harti.
 Aktif. Kagiatan ngaregepkeun mangrupa kagiatan anu aktif, tapi aktif di dieu lain hartina
kudu bagerak ka ditu ka dieu. Aktif dina harti pikran atawa uteuk urang terus digawe
nyangkem simbol-simbol basa anu keur diregepkeun.

Prosedur
Aya sawatara aspek nu ngabedakeun antara bacaan biasa jeung guneman, di antarana wae:
a. Jejer atawa topik
Paguneman mah mibanda jejer atawa topik, nya eta naon-naon nu dicaritakeun ku palaku
dina paguneman tea.
b. Kalimah Langsung
Paguneman biasana diwangun ku kalimah-kalimah langsung. Ari cirina nya eta make tanda
kekenteng (“....”)
c. Ma’na
Naon anu dicaritakeun dina guneman miboga ma’na atawa harti luyu jeung situasi, dimana
eta palaku teh magunemanana. Jejer, amanat, jeung eusi nu dicaritakeun dina guneman
mangrupa ma’na guneman
d. Ungkara arahan (Epilog)
Epilog teh ungkara kalimah nu nerangkeun kaayaan para palaku, biasana dicirian ku tanda
kurung.
e. Dialog
Silih tempasna palaku waktu nyarita teh disebut dialog. Dina paguneman tangtu aya dialog,
sabab palakuna ge leuwih ti saurang.
f. Lentong

E. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan : Komunikatif
2. Metode : Discovery Learning
3. Teknik : Diskusi, Penugasan, Tanya Jawab, dan Unjuk Kerja

F. Media, Bahan dan Alat


1. Media
Beberapa video paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf.

2. Bahan
2.1 Beberapa teks paguneman tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan terima kasih, dan meminta maaf.
2.2 Lembar Kerja Siswa

3. Alat
Komputer, LCD proyektor, speaker, kertas plano, kertas tempel, spidol, dan
doubletape
G. Sumber Belajar
Ardiwinata,  D. K.  1984. Tata Bahasa Sunda. Jakarta: Balai Pustaka.
Danadibrata, R.A. 2006. Kamus Basa Sunda. Bandung: Kiblat.adibrata, R.A. 2006.
Kamus Basa Sunda. Bandung: Kiblat.
Djajasudarma, F. dan Idat A. 1987. “Studi Kasus Undak Usuk Basa Sunda: Pangrewong
kana Sabagian Makalah Ajip Rosidi” ed. Ajip Rosidi. Polemik Undak usuk Basa
Sunda. Bandung: PT Mangle Panglipur.
Gazali, Spk. (Panarjamah). 2009. Metode Analisis Teks dan Wacana: Stefan
Titscher, Michael Mayer, Ruth Wodak, Eva Vetter. Yogyakarta: Pustaka Pelajar.
Hadi, Ahmad, Drs. 1991. Peperenian. Bandung: Geger Sunten.
Hidayat, Rahmat Taufiq, spk. 2005. Peperenian Urang Sunda. Bandung: Kiblat Buku
Utama.
Lembaga Basa jeung Sastra Sunda. 2007. Kamus Umum Basa Sunda. Bandung:
Geger Sunten.
Panitia Parumus Kongres. 1988. Hasil Kongres Basa Sunda di Cipayung Bogor.
Bandung: Karya Kita.
Prawirasumantri, Abud. “Ngarekayasa Undak Usuk Basa Sunda,” makalah
disampaikan dalam Kongres Basa Sunda VII, Garut, 10-12 November 2001.
Risnawati, Dadang Nurjaman, Susi Budiwati. 2017. Rancagé Diajar Basa Sunda.
Bandung Duania Pustaka Jaya.
Rukmana, Setiadi, spk. 2017. Wanda Basa Sunda. Bandung: Thursina Media Utama.
Sudaryat, Yayat, H. Abud Prawirasumantri, jeung H. Karna Yudibrata. 2007. Tata
Basa Sunda Kiwari. Bandung: Yrama Widya.
https://youtube.com

H. Langkah-langkah Pembelajaran
Pertemuan Pertama
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit


mengucapkan salam, kemudian mengecek
kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang akan
dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5 orang.

5) Peserta didik menerima informasi tentang


keterkaitan antara lingkungan alam
dengan dengan materi pembelajaran;

6) Guru memotivasi peserta didik untuk


Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

berperan aktif dalam pembelajaran; dan

7) Guru menyampaikan tehnik penilaian.

Inti 1) Peserta didik mengamati tayangan video 60 menit


rekaman paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf;

2) Peserta didik membaca teks paguneman


tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf yang
terdapat dalam buku peserta didik dan
atau majalah/surat kabar berbahasa
Sunda;

3) Masing-masing peserta didik dalam


kelompoknya mengidentifikasi isi teks
paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf yang diamati melalui
tayangan video rekaman dan teks
paguneman yang dibacanya;

4) Peserta didik bertanya jawab tentang hal-


hal yang berhubungan dengan isi
paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf yang diamati melalui
tayangan video rekaman dan teks
paguneman yang dibacanya;

5) Peserta didik secara individual


menyimpulkan isi paguneman tentang
menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf yang
diamati melalui tayangan video rekaman
dan teks paguneman yang dibacanya;

6) Peserta didik secara berkelompok


menyimpulkan isi teks paguneman tentang
menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf yang
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

diamati melalui tayangan video rekaman


dan teks paguneman yang dibacanya; dan

7) Peserta didik menyimpulkan hal-hal


terpenting dari paguneman tentang
menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf yang
diamati melalui tayangan video rekaman
dan teks paguneman yang dibacanya.

Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit


untuk membuat kesimpulan kelas tentang
materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.

4) Guru memberikan tugas individual kepada


peserta didik untuk membaca teks
paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf; dan
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang telah
dilakukan bermanfaat bagi peserta didik.

Pertemuan Kedua
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit


mengucapkan salam, kemudian mengecek
kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang akan
dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
4) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5 orang.

5) Peserta didik menerima informasi tentang


keterkaitan antara lingkungan alam
dengan dengan materi pembelajaran;

6) Guru memotivasi peserta didik untuk


berperan aktif dalam pembelajaran; dan

7) Guru menyampaikan tehnik penilaian.

Inti 1) Peserta didik secara bersama-sama dalam 60 menit


kelompoknya mencari dari berbagai
sumber informasi tentang kaidah-kaidah
teks paguneman;

2) Peserta didik mendiskusikan tentang


kaidah-kaidah yang perlu diperhatikan
dalam suatu paguneman;

3) Peserta didik menjelaskan kaidah-kaidah


dalam teks paguneman, menggunakan
bahasa Sunda yang baik dengan jujur,
tanggung jawab dan santun; dan

4) Peserta didik menyimpulkan tentang


kaidah-kaidah yang perlu diperhatikan
dalam suatu paguneman;

5) Peserta didik menggali informasi tentang


tatakrama basa dalam teks paguneman
tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf.

6) Peserta didik menjelaskan tatakrama basa


dalam teks paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf.

Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit


untuk membuat kesimpulan kelas tentang
materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.

4) Guru memberikan tugas individu kepada


peserta didik untuk membaca tatakrama
basa yang terdapat dalam teks paguneman
tentang menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf; dan
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang telah
dilakukan bermanfaat bagi peserta didik.

Peretemuan Ketiga
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit


mengucapkan salam, kemudian mengecek
kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang akan
dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik;
4) Guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
5) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5 orang.

6) Peserta didik menerima informasi tentang


keterkaitan antara lingkungan alam
dengan dengan materi pembelajaran;

7) Guru memotivasi peserta didik untuk


berperan aktif dalam pembelajaran; dan

8) Guru menyampaikan tehnik penilaian.

Inti 1) Peserta didik secara individual membaca 60 menit


dan mengamati beberapa teks paguneman;

2) Peserta didik secara berkelompok berlatih


mengidentifikasi kandaga kecap loma
jeung lemes dalam teks paguneman tentang
menyapa, memperkenalkan diri,
berpamitan, memintai izin, mengucapkan
terima kasih, dan meminta maaf;

3) Peserta didik mengklasifikasikan kandaga


kecap loma jeung lemes dalam tatakrama
basa Sunda; dan

4) Peserta didik bertanya jawab tentang


tatakrama basa Sunda yang terdapat
dalam teks paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf, menggunakan bahasa
Sunda yang baik dengan jujur, tanggung
jawab dan santun.

Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit


untuk membuat kesimpulan kelas tentang
materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.

4) Guru memberikan tugas kelompok untuk


berlatih menyusun pokok-pokok isi dalam
teks paguneman tentang menyapa,
memperkenalkan diri, berpamitan,
memintai izin, mengucapkan terima kasih,
dan meminta maaf.
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang telah
dilakukan bermanfaat bagi peserta didik.

Pertemuan Keempat
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu

Pendahuluan 1) Guru membuka pembelajaran dengan 10 menit


mengucapkan salam, kemudian mengecek
kehadiran peserta didik;
2) Guru memotivasi peserta didik dengan
mendoakan agar pembelajaran yang akan
dilakukan berlangsung baik dan
bermanfaat;
3) Untuk menggali konsepsi awal peserta
didik;
4) Guru melakukan apersepsi dengan
menggali informasi dan mengaitkan
dengan materi pada pertemuan
sebelumnya;
5) Peserta didik dibagi menjadi beberapa
kelompok kecil beranggotakan 4-5 orang.

6) Peserta didik menerima informasi tentang


keterkaitan antara lingkungan alam
dengan dengan materi pembelajaran;

7) Guru memotivasi peserta didik untuk


berperan aktif dalam pembelajaran; dan
8) Guru menyampaikan tehnik penilaian.

Inti 1) Peserta didik secara berkelompok 60 menit


menyusun teks paguneman tentang
kegiatan sehari-hari;

2) Peserta didik secara berkelompok berlatih


memperagakan pagunemen yang
disusunnya;

3) Peserta didik memperagakan paguneman


tentang kegiatan sehari-hari yang disusun
kelompoknya di depan kelas dengan
tanggung jawab; dan

4) Peserta didik menyampaikan tanggapan


terhadap peragaan paguneman tentang
kegiatan sehari-hari oleh peserta didik
lain, menggunakan bahasa Sunda yang
baik dengan jujur, tanggung jawab dan
santun.

Penutup 1) Guru bersama peserta didik berdiskusi 10 menit


untuk membuat kesimpulan kelas tentang
materi pembelajaran;
2) Guru bersama peserta didik melakukan
refleksi pembelajaran yang telah
dilakukan;
3) Guru memberitahukan materi yang akan
dipelajari pada pertemuan selanjutnya.

4) Guru memberikan tugas individual kepada


peserta didik untuk membaca, dan
mengamati informasi menggunakan
sumber-sumber pengetahuan dalam
bentuk cetak, visual, digital, dan auditori
berkaitan dengan materi pembelajaran
selanjutnya.
5) Guru menutup pembelajaran dengan
mendoakan agar pembelajaran yang telah
dilakukan bermanfaat bagi peserta didik.

I. Penilaian Proses dan Hasil Belajar


1. Sikap
Teknik Bentuk Butir Waktu Ket.
Instrumen Instrumen Pelaksanaan
Observasi Jurnal (Lihat Saat Penilaian untuk
lampiran) pembelajaran dan pencapaian
berlangsung pembelajaran
(assessment for
learning and
assessment of
learning)
Catatan: Jurnal dipergunakan untuk mencatat perilaku luar biasa (positif atau
negatif) siswa.

2. Pengetahuan
No Teknik Bentuk Butir Instrumen Waktu Ket.
Instrumen Pelaksanaan
1. Penugasan Soal Tes Baca téks paguneman Saat Penilaia
Lisan Setra jeung Pa Permana pembelajaran n untuk
kalawan gemet, tuluy berlangsung pembel
caritakeun deui eusina!
ajaran
(assess-
ment for
learning
)
2. Tes Lisan Soal Tes 1. Naon Saat Penilaia
Lisan anu jadi jejer pembelajaran n untuk
paguneman antara berlangsung pembel
Sétra jeung Pa
ajaran
Permana?
2. Lamun seug (assess-
dititénan ment for
pokpokanana, learning
hubungan dua jalma )
anu maguneman
dina wacana di luhur
téh salaku naon?
3. Naon maksud Sétra
datang ka sakola SD-
na téh?
4. Kunaon Pa Permana
teu bisa terus
ngawangkong jeung
Sétra?
3. Tes Tulis (Lihat lampiran) Saat
pembelajaran
berlangsung

3. Keterampilan
No Teknik Bentuk Butir Instrumen Waktu Ket.
Instrumen Pelaksanaan
1. Penugasan Portofolio Sacara kelompok, Saat Penilaia
jieun téks paguneman pembelajaran n untuk
nu eusina berlangsung pembel
ngawanohkeun diri, ajaran
amitan, ménta idin, (assess-
nganuhunkeun, jeung ment for
ménta hampura! learning
Unggal kelompok )
béda-béda témana.
2. Unjuk  Petakeun téks Saat Penilaia
Kerja paguneman nu pembelajaran n untuk
geus disusun téh ku berlangsung pembel
kelompok séwang- ajaran
séwang! (assess-
 Béré koméntar ment for
kana paguneman learning
anu anu )
dipetakeun ku
kelompok lianna!

4. Pengayaan
Berdasarkan hasil analisis penilaian, bagi siswayang sudah mencapai ketuntasan
belajar diberikan kegiatan pembelajaran dengan bentuk pengayaan yaitu
paguneman dalam bentuk talkshow dan wawancara.
5. Remedial
Berdasarkan hasil analisis penilaian, bagi siswayang belum mencapai
ketuntasan belajar diberikan kegiatan pembelajaran ngan bentuk remedial,
yaitu:
a. Pembelajaran ulang, jika 50% atau lebih siswabelum mencapai ketuntasan.
b. Pemanfaatan tutor sebaya, jika 11-49% siswabelum mencapai ketuntasan.
c. Bimbingan perorangan, jika 1-10% siswabelum mencapai ketuntasan.

Kota Depok, 13 Juli 2019


Kepala SMP Negeri 15 Depok, Guru Mata Pelajaran,

Nandang Hernadilaga, M. Pd. Cucu Siti Fatimah, S. Pd.


NIP 196206281989021001 NIP ………………………………………
Lampiran 1: Teks Paguneman

1. Wacana Paguneman antara Sétra jeung Pa Permana

Sétra : “Assalamualaikum, kumaha damang Bapa?”


Pa Permana: “Waalaikumsalam, éh geuning Setra, alhamdulillah cageur Jang,
kumaha sawangsulna?”
Sétra: “Alhamdulillah, aya hibar pangdunga ti sadayana.”
Pa Permana: “Nya sukur atuh ari papada waluya mah. Di mana ayeuna sakola
téh?”
Sétra: “Kaleresan abdi katampi di SMP Mundinglaya.”
Pa Permana: “Euleuh milu bungah atuh bapa téh ari hidep katampa di sakola
favorit mah.”
Sétra: “Muhun alhamdulillah.”
Pa Permana: “Terus ayeuna aya naon geuning tara-tara ulin ka dieu?”
Sétra: “Utamina mah tos sono hoyong pendak sareng guru-guru, kalih ti
éta badé naroskeun NISN manawi aya arsipna di sakola.”
Pa Permana: “Oh nya sok atuh tepungan Pa Ahmad, da anjeunna anu
ngalereskeunana. Wayahna Bapa teu bisa terus maturan
ngawangkong da kudu ka kelas. Sok didungakeun sing pinter
sarta sing lancar sakolana. Aamiin.
Sétra: “Sumuhun mangga, hatur nuhun kana pidua’ Bapa, permios.
Assalamualaikum.”
Pa Permana: “Waalaikumsalam warohmatullohi wabarokatuh.”

1) Conto Paguneman Ngawanohkeun Diri


Galih: “Nepangkeun, abdi Galih ti SMP Guru Minda, dupi sadérék saha?”
Wirahma: “Oh abdi Wirahma wawakil ti M.Ts Subanglarang.”
Galih: “Nuhun atuh tiasa ditepangkeun, mudah-mudahan tiasa gawé bareng dina
ieu kagiatan.”
Wirahma: “Muhun nya, mangkaning salami tilu dinten urang kedah sasarengan,
abdi mah nembéan da ngiring acara LDKS tingkat kabupaten téh.”
Galih: “Sami abdi gé da nembéan, tapi alhamdulillah nya urang kéngéng
kasempetan kanggo ngiring ieu kagiatan, mudah-mudahan wé tiasa
nambihan pangaweruh sareng pangalaman.”
Wirahma: “Aamiin. Nu pangutamina mah urang tiasa nambihan réréncangan.”
Galih: “Muhun nya, hayu atuh urang ka lebet aula bilih kabujeng dikawitan
acarana.”
Wirahma: “Muhun, hayu.”

2) Conto Paguneman Amitan


Rakha: “Mbu, Rakha amitan badé mios ka sakola.”
Bu Ami: “Oh enya, tos sasarap teu acan?”
Rakha: “Atos, Mbu engké Rakha wangsulna rada siang badé latihan Pramuka
heula.”
Bu Ami: “Muhun, kadé kalangkung netepan lohor nya.”
Rakha: “Moal atuh Mbu, Rakha mios heula nya, assalamualaikum.”
Bu Ami: “Waalaikum salam, kadé nya ati-ati di jalan.
3) Conto Paguneman Ménta Idin
Rayi: “ Pa, sasih payun sakola badé ngayakeun saba budaya ka Museum Sri
Baduga, Rayi hoyong ngiring, kinten-kinten Apa ngawidian kitu?”
Pa Sukma: “Euleuh Museum Sri Baduga anu di Bandung?”
Rayi: “Sumuhun anu basa Rayi sareng Aa dicandak ku Mang Dadang téa.”
Pa Sukma: “Har ari atos kantos dicandak ku Mang Dadang mah atuh teu kedah
ngiring deui.”
Rayi: “Atuh da resep Pa, ti payun waktos ka ditu téh tos sonten janten mung
kabagian satengah jam da kabujeng badé tutup, janten teu acan
kakuriling sadayana, panasaran Pa.”
Pa Sukma: “Oh kitu, ka mana deui salian ti ka Museum Sri Baduga saba budayana?”
Rayi: “Saur Pa Guru mah saréngséna ti museum teras ka Saung Ujo badé
nongton helaran angklung. Tah Rayi teu acan kantos ka dinya mah.”
Pa Sukma: “Wah resep atuh ari teras ka Saung Ujo mah, salian ti nongton urang
bakal diajak nabeuh angklung sasarengan.”
Rayi: “Euleuh resep pisan atuh nya ari kitu mah, geuning Apa uninga?”
Pa Sukma: “Pan ti payun kantos aya acara ti kantor.”
Rayi: “Paingan atuh ari kantos ka ditu mah. Kumaha atuh ngawidian henteu
Rayi ngiring saba budaya ti sakola téh?”
Pa Sukma: “nya jung baé da loba mangpaatna pikeun nambahan pangaweruh jeung
pangalaman hidep. Ngan omat niatna kudu bener-bener rék diajar, lain
ukur ulin teu puguh.”
Rayi: “Horé, hatur nuhun Pa atos ngawidian.”
Pa Sukma: “ Enya ngan kahadé di dituna kudu ati-ati sarta nurut kana sagala
cariosan Bapa Ibu Guru anu ngaping, ulah sok bebelenyengan sorangan.”
Rayi: “Sumuhun mangga.”

4) Conto Paguneman Nganuhunkeun


Ginanjar: “Dan, keur naon euy mani jempling ti tadi teu kadéngé sorana?”
Ramdan: “É h Jar, ieu keur maca dongéng, kumaha cageur ayeuna mah?”
Ginanjar: “Alhamdulillah geus teu leuleus teuing, nya éta kuring téh rék
nganuhunkeun kana sagala kahadéan Dadan, anu geus mantuan
mangnuliskeun pangajaran salila kuring gering, jadi teu tinggaleun teuing
ari aya catetan mah, hampura wé nya geus ngariweuhkeun?”
Ramdan: “Ah teu nanaon Jar, teu singna riweuh kuring mah, geus sakuduna atuh
silihtulungan jeung babaturan. Na gering naon kamari téh?”
Ginanjar: “Ari ceuk dokter mah tipes cenah, asa kakara kuring mah gering ripuh jiga
kamari, sirah rieut, awak panas tapi tiris, sararebel jeung leuleus deui, ih
mudah-mudahan ulah kaalaman deui.”
Ramdan: “Enya da katingalina gé mani ripuh jeung awak mani ngabegangan deui.”
Ginanjar: “Sabenerna mah poé ieu téh can meunang indit ka sakola dan masih kénéh
kudu reureuh barang dua atawa tilu poé mah, ngan nya éta geus teu kuat
ku kesel, ampir tilu minggu atuh da teu bisa ka mamana, jeung
pangpangna mah hayang geura nganuhunkeun ka Ramdan anu geus haat
mantuan kuring.”
Ramdan: “leuh atuh naha maké maksakeun bisi karugrag, mangkaning cenah ari
karugrag mah sok leuwih ripuh. Perkara kahadéan kuring geus
mangnyatetkeun teu kudu jadi pikiran da kuring mah itung-itung
ngapalkeun wé teu singna ngarasa boga jasa. Hayu ah ayeuna mah urang
bébéres da jigana guru-guru rék aya rapat jadi urang bisa mulang leuwih
gancang.”
Ginanjar: “Enya hayu atuh, urang sakalian wé nyimpang ka imah kuring nya,
neruskeun ngobrol bari ngopi colénak damelan Mbu geura ni’mat wayah
kieu mah.”
Ramdan: “Alhamdulillah, horéng aya rejeki haratis hayu atuh ah!”

5) Conto Paguneman Ménta Dihampura


Malati: “ Rum, Arum hayu urang ka sakola!”
Arum: “Nya ké tungguan sakeudeung keur sasarap heula.”
Malati: “Nya sok ditungguan dina téras nya.”
Arum: “di dieu baé atuh nungguanana méh sakalian sasarap.”
Malati: “Ah moal sok baé sing jongjong, kabeneran bieu téh Ati gé sasarap heula.”
Arum: “Leuh hampura nya Ti, jadi kudu ngalelengkur nungguan.”
Malati: “Ah teu nanaon da masih kénéh aya waktu, karék gé satengah tujuh moal
kabeurangan ieuh.”
Arum: “Enya ngan angger wé Arum asa boga dosa, nya disampeur nya kudu
nungguan, ari teu sasarap heula sieun salatri atuh da.”
Malati: “Puguh baréréaé penting sasarap mah, apan kamari basa pangajaran olah
raga Pa Asep nerangkeun kumaha pentingna sasarap pikeun kaséhatan.
Lain ngan rada anéh Ati mah naha poé ieu Arum nepi ka kabeurangan
sasarap, apan biasana ogé sok tanginas ari Ati nyampeur téh sok tos
saged?”
Arum: “Puguh Si Ade panas peuting téh nepi ka sasar baé, jadi saréréa mondok téh
geus peuting pisan, malah Mbu jeung Apa mah bada netepan subuh angkat
ka rumah sakit nyandak Si Ade.”
Malati: “Euleuh baruk kitu? Hampura atuh nya da Ati teu apal. Mudah-mudahan baé
Si Ade teu nanaon jeung teu kudu dirawat di rumah sakit.”
Arum: “Enya pidua’na baé, ieu gé mani asa teu paruguh pipikiran.”
Malati: “Nya pasti kangaranan adi gering, tapi sing sabar wé nya. Hayu rada
gancangan leumpangna bisi elat!”
Arum: “Enya hayu!”
Lampiran 2: Soal Tes Lisan dan Tulis (Kompetensi Pengetahuan)

Tes Lisan

1. Naon anu jadi jejer paguneman antara Sétra jeung Pa Permana?


2. Lamun seug dititénan pokpokanana, hubungan dua jalma anu maguneman dina wacana di
luhur téh salaku naon?
3. Naon maksud Sétra datang ka sakola SD-na téh?
4. Kunaon Pa Permana teu bisa terus ngawangkong jeung Sétra?

Tes Tulis

1) Maham Eusi Paguneman


- Baca conto téks paguneman ngeunaan ngawanohkeun diri, amitan, ménta idin,
nganuhunkeun, jeung ménta hampura kalawan saregep, tuluy tétélakeun hal-hal
poko nu jadi ciri pangbéda paguneman ngawanohkeun diri, amitan, ménta idin,
nganuhunkeun, jeung ménta hampura!
- Titénan video paguneman nu eusina ngeunaan ngawanohkeun diri, amitan, ménta
idin, nganuhunkeun, jeung ménta hampura dina Youtube kalawan gemet jeung
daria, tuluy jieun laporan hasil niténanana! Eusi laporanana ngawengku alamat
channel Youtube, waktu niténan, jejer paguneman, palaku paguneman, jeung
tingkesan eusi paguneman.

2) Maham Struktur Téks Paguneman


- Sacara kelompok, pétél ciri-ciri atawa kaédah-kaédah dina téks paguneman!
- Sangkan bisa nyangkem eusi katut hal-hal séjénna tina hiji paguneman, urang kudu
merhatikeun sababaraha hal. Cing tétélakeun ku hidep kalawan panceg jeung
daria!

3) Maham Tatakrama Basa


Sangkan leuwih paham kana perkara tatakrama dina basa Sunda, pék jawab
pananya di handap!
1. Tatakrama basa téh saéstuna mah mangrupa ... sopan santun dina nyarita.
a. conto c. gambaran
b. aturan d. ragam

2. Tatakrama basa téh mibanda maksud pikeun ....


a. silihargaan jeung sasama c. ngahargaan ka dunungan
b. ngahormat ka saluhureun d. ngabéda-béda darajat jalma

3. Tatakrama basa téh dina jaman féodal mah disebut....


a. tingkatan basa c. undak-usuk basa
b. panta basa d. harga basa

4. Nu teu kaasup kana ragam tatakrama basa nya éta ragam....


a. luhur c cohag
b. loma d. lemes

5. Ragam basa anu larapna pikeun sato, atawa situasi husus (conto ambek), disebut....
a. Ragam cohag/kasar c. Ragam loma
b. Ragam lemes keur sorangan d. Ragam lemes keur batur

6. Tatakrama dina maké basa Sunda téh saéstuna mah lain asli tina kahirupan Sunda
tapi mangrupa pangaruh ti .....
a. Sriwijaya c. Majapahit
b. Malaka d. Mataram

7. “Kang Yogaswara kakara balik ti Pangandaran.”

Ragam basa lemes nu merenah pikeun éta ungkara kalimah nya éta ....
a. Kang Yogaswara nembé mulih ti Pangandaran.
b. Kang Yogaswara nembé wangsul ti Pangandaran
c. Kang Yogaswara nembé mulang ti Pangandaran.
d. Kang Yogaswara kakara mulih ti Pangandaran.

8. “Rama abdi mah ngawulangna di SMP Negeri 1 Salaka Domas.”


Kecap nu salah dina ungjara kalimah di luhur nya éta ... kuduna....
a. Abdi kuduna kuring c. ngawulang kuduna ngajar
b. Rama abdi kuduna pun bapa d. rama abdi kuguna pun rama

9. “Indung kuring mah keur ka pasar.”


Ragam basa lemes nu bener pikeun ungkara di luhur nya éta ....
a. Pun biang mah nuju ka pasar.
b. Pun ibu mah nuju ka pasar.
c. Tuang biang mah nuju ka pasar.
d. Tuang ibu mah nuju ka pasar.

10. Kalimah di handap nu salah dina ngalarapkeun ragam basa lemes nya éta ...
a. Kamari abdi patepang sareng pun raka.
b. Kamari abdi patepang sareng tuang raka.
c. Kamari abdi patepang sareng pun lanceuk.
d. Tuang raka téh nu kamari tepang sareng abdi, nya?
Lampiran 3: Instrumen Penilaian Kompetensi Keterampilan

A. Penugasan
Sacara kelompok, jieun hiji téks paguneman nu eusina ngawanohkeun diri, amitan,
ménta idin, nganuhunkeun, jeung ménta hampura! Unggal kelompok béda-béda
témana.

B. Unjuk Kerja
 Petakeun téks paguneman nu geus disusun téh ku kelompok séwang-séwang!
 Béré koméntar kana paguneman anu anu dipetakeun ku kelompok lianna!
Lampiran 4: Pedoman Penskoran

1) Kompetensi Pengetahuan
a. Penugasan (P)

No.
Aspek yang dinilai Skor
Soal
1 Ketepatan menerangkan isi paguneman 1-5
Menjawab kurang dari tiga ciri 1-3
2
Menjawab lebih dari tiga ciri 4-5
Isi 1-5
Organisasi 1-5
3
Diksi 1-5
Struktur 1-5
Skor Maksimal Penugasan 30

b. Tes Lisan (TL)


- Skala Skor : 1-5
- Skor Maksimal : 5 X 5 = 25

c. Tes Tulis (TT)


- Skala Skor : 1-5
- Skor Maksimal : 5 X 5 = 25

d. Nilai Pengetahuan

( P+TL+TT )
NP= X 100
80

2) Kompetensi Keterampilan
- Format Penilaian:

Aspek yang Dinilai dan Skala Skor


No Nama Peserta Kelancara
Tampilan Kesesuaian Kebahasaan
. Didik n
(1-5) (1-5) (1-5)
(1-5)

- Skor Maksimal: 5 X 4 = 20
- Nilai Keterampilan = (Skor Diperoleh/Skor Maksimal) X 100
