Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI MINGGU 46


KELAS 5 Zamrud – Kump. B MASA 12.00 – 1.00 T/HARI
TARIKH 5 Februari 2022 HARI Ahad
TEMA/BIDANG REKA BENTUK PENGATURCARAAN TAJUK Membina Pengaturcaraan (Bhg. 1)
6.4 STANDARD 6.4.4
STANDARD
PEMBELAJARA
KANDUNGAN
N
OBJEKTIF Pada akhir PdPc , murid dapat :
PEMBELAJARAN - Menggunakan aplikasi mBlock untuk membina pengaturcaraan projek pagar keselamatan
KRITERIA Menggunakan aplikasi mBlock untuk membina pengaturcaraan.
KEJAYAAN
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan perkaitannya dengan objektif pembelajaran dan kriteria
PERMULAAN kejayaan.

1. Murid diperkenalkan kepada aplikasi dan fungsi aplikasi mBlock.


2. Murid diterangkan mengenai fitur-fitur yang terdapat dalam aplikasi tersebut.
AKTIVITI UTAMA 3. Murid mengikuti langkah-langkah yang diberikan dalam buku teks bagi membina pengaturcaraan projek
menggunakan aplikasi mBlock.

AKTIVITI PENUTUP Murid membuat rumusan pelajaran bersama guru.


TINDAKAN SUSULAN PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
UNTUK MURID

Mind Map (Peta Minda)


PEMBELAJARAN
ALAF 21

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Kad Manila  Gambar / Cerita (/)
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain __________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

 Kreativiti &  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan


ELEMEN
Inovasi  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
MERENTASI
 Pendidikan Alam
KURIKULUM (EMK)
Sekitar
 Membanding  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan
KEMAHIRAN beza  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR  Mengkategori  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
 Menjana Idea
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENILAIAN
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil pembentangan  Tugasan  Lain-lain _________________________
individu/kumpulan
 Komunikasi  Karektor  Pemikiran Kritikal  Kebangsaan
ELEMEN 6K
 Kolaboraif  Kreativii & Inovatif

REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI MINGGU 44
KELAS 5 ZAMRUD MASA 12.00 – 1.00 T/HARI
TARIKH 16 Januari 2021 HARI AHAD
REKA BENTUK PENGATURCARAAN TAJUK PERKAKASAN UNTUK PERISIAN
TEMA/BIDANG
PENGATURCARAAN
6.4 STANDARD 6.4.2
STANDARD
PEMBELAJARA
KANDUNGAN
N
OBJEKTIF Pada akhir PdPc , murid dapat :
PEMBELAJARAN - Mengenal pasti 10 jenis perkakasan untuk perisian pengaturcaraan berserta fungsi.
KRITERIA Mengenal pasti perkakasan perisian pengaturcaraan dan menyatakan fungsinya.
KEJAYAAN
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan perkaitannya dengan objektif pembelajaran dan kriteria
PERMULAAN kejayaan.

4. Murid diperkenalkan kepada perkakasan yang digunakan untuk perisian pengaturcaraan melalui gambar dan
diterangkan fungsinya.
AKTIVITI UTAMA 5. Murid ditunjukkan beberapa jenis papan mikropengawal yang terdapat di pasaran.
6. Murid berbincang tentang cara menentukan kedudukan kaki positif dan kaki negatif pada komponen yang
digunakan.

AKTIVITI PENUTUP Murid membuat rumusan pelajaran bersama guru.


TINDAKAN SUSULAN PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
UNTUK MURID

Mind Map (Peta Minda)


PEMBELAJARAN
ALAF 21

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Kad Manila  Gambar / Cerita (/)
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain __________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestetik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

 Kreativiti &  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan


ELEMEN
Inovasi  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
MERENTASI
 Pendidikan Alam
KURIKULUM (EMK)
Sekitar
 Membanding  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan
KEMAHIRAN beza  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR  Mengkategori  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
 Menjana Idea
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENILAIAN
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN  Hasil pembentangan  Tugasan  Lain-lain _________________________
individu/kumpulan
 Komunikasi  Karektor  Pemikiran Kritikal  Kebangsaan
ELEMEN 6K
 Kolaboraif  Kreativii & Inovatif

REFLEKSI
