Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Dunia Seni Visual Tahun 3

Tarikh

:27.8.2014

Masa

:10.35 pagi-11.35 pagi (60 minit)

Tahun

:3 Cemerlang

Bilangan murid

:24 orang

Bidang

:Membentuk dan Membuat Binaan

Tajuk

:Boneka

Kemahiran

:1. Memahami bahasa seni visual iaitu bentuk, jalinan, dan


Imbangan yang terdapat pada alam semulajadi dan karya
seni dalam penghasilan boneka.
2. Meneroka dan memastikan kesesuaian ciri-ciri bahan dan alat
untuk menghasilkan binaan.
3. Mengetahui bahan-bahan tertentu dilekatkan dan dicantumkan
bagi menghasilkan sesuatu objek.
4. Berbincang dan menilai hasil bentuk rekaan dan binaan dari
segi proses membuat bahan, unsur-unsur seni, fungsi dan
Kemasan.

Standard
Kandungan

:1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk,


jalinan dan imbangan yang terdapat pada alam semulajadi dan
karya seni dalam penghasilan boneka.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual

menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan boneka.


3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual
menerusi penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan
teknologi dalam penghasilan boneka.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard
Pembelajaran

: 3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan dan


memahami bahasa seni visual yang ada pada boneka.
3.1.1 Unsur seni3.1.1.1 Bentuk-konkrit
3.1.1.2 Jalinan-tampak dan sentuh
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan-simetri
3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik
penghasilan karya.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat-gunting
3.2.1.2 Bahan-span, gam, bahan kutipan dan bahan
Yang lain sesuai.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses.
3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan

pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media serta


proses dan teknik dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya
Sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

Objektif

:Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:


1. Mengetahui unsur-unsur seni yang terdapat dalam pembuatan
boneka
2. Menggunakan alat dan bahan yang sesuai untuk membuat
boneka.

Penerapan Nilai

: Sabar, tekun, berwaspada dan bekerjasama.

KBKK

: Mencetus idea, menganalisis

Bahan Bantu
Mengajar

: Komputer riba, LCD, Story Board, slaid

Bahan Bantu
Belajar

: Pelbagai boneka, sarung kaki terpakai, hot glue gun, kad manila,
kertas warna merah, benang tebal, gunting dan double tape.

Pengetahuan
Sedia Ada

: Murid pernah melihat boneka dan patung.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Set Induksi
(5 minit)

1.Guru
menunjukkan
contoh-contoh
boneka yang

Aktiviti
Pengajaran Catatan
dan Pembelajaran
KBKK : menjana
1.Guru bersoal jawab
idea
pemikiran
dengan murid tentang
kreatif.
boneka.

dibawa.
a. Apa yang cikgu
bawa ini.?
b. Binatang
apakah ini.?
c. Apakah
kegunaan
boneka ini?
2. Guru menayangkan
video kartun boneka.

Nilai : Bertutur
dengan sopan
Strategi : Bersoal
jawab
BBM : Boneka
Ular,
tayangan
video
contoh
boneka

3.Guru mengaitkan
boneka dengan isi
pelajaran.

Langkah 1
(10 minit)

1. Murid
diberikan
penjelasan
tentang
penghasilan
boneka.
2. Murid
diminta
menyenaraik
an langkahlangkah
penting
dalam
penghasilan
boneka
termasuk
aspek
keselamatan.

1. Guru
menyatakan alat
dan bahan yang
akan digunakan
dalam
penghasilan
boneka.
2. Guru
membahagikan
murid kepada 4
kumpulan dan
meminta murid
untuk duduk di
dalam kumpulan
yang telah siap
diagihkan.
3. Murid
ditayangkan
video
penghasilan

KBKK : menjana
idea
pemikiran
kreatif.dan
kemahiran
menyenarai.
Nilai
:
bekerjasama dan
mendengar
secara teliti
Strategi : Bersoal
jawab
BBM : Tayangan
video

boneka ular dan


memberikan
perhatian yang
sepenuhnya
agar dapat
membuat
boneka dengan
baik.
Langkah 3
(30 minit)

1. Guru
menyuruh
murid untuk
membuat
boneka ular
mengikut
kreativiti
masingmasing

1. Setiap
kumpulan
diminta
mengeluarkan
alatan dan
bahan yang
dibawa untuk
menghasilkan
boneka ular.
2. Murid
menghasilkan
boneka ular
berpandukan
tayangan video
tadi secara
bekerjasama
dalam
kumpulan.

KBKK : menjana
idea
pemikiran
kreatif.
Nilai
bekerjasama

Strategi : Bersoal
jawab,
demonstrasi dan
bimbingan
BBM : Tayangan
video

3. Guru beredar
dari satu
kumpulan ke
kumpulan yang
lain sambil
membimbing
kumpulan yang
kurang mahir.
Langkah 4
(10 minit)

1. Murid-murid
menghias
boneka yang

1. Guru memilih
Nilai : semangat
beberapa hasil ingin
bersaing,
kerja murid dan rajin dan berani.

telah dibuat
mengikut
kemahiran
kreativiti
masingmasing.
2. Aktiviti yang
menyeronokk
an
berdasarkan
boneka yang
dihasilkan
.

Penutup (5 minit)

1. Guru
Memberi
rumusan
tentang PNP
yang
dijalankan
pada hari itu.

menilai hasil
kerja murid
berdasarkan
tiga tahap iaitu
cemerlang,
baik dan
sederhana
kemudian
mempamerkan
karya tersebut
di hadapan
kelas.
2. Guru meminta
murid-murid
untuk
melakonkan
watak
berdasarkan
boneka yang
cemerlang
yang
dihasilkan.

1. Guru akan
memanggil
seorang murid
dan
bertanyakan
apa yang
dipelajari pada
hari ini.

Nilai
mendengar
secara teliti
