Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Nama

: Kothai , Nathia , Bavani , Tamilarasi

Tarikh

: 29 Julai 2015

Masa

: 2 .00 3 .00 petang

Kelas

: Tahun 1

Bilangan Murid

: 20

Bidang Pembelajaran

: Nombor dan Operasi

Topik

: Nombor bulat hingga 100

Standard Kandungan

: 1.8 Melengkapkan pola nombor.

Standard pembelajaran

: 1.8 (ii) Melengkapkan pelbagai pola nombor


yang mudah.

Objektif pembelajaran Eksplisit

: Pada akhir p&p murid dapat :i)

Melengkapkan 6 daripada 10 soalan


berkenaan dengan pelbagai pola
nombor yang mudah dengan betul
semasa aktiviti lembaran kerja.

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah mengetahui nombor 0 hingga


100

EMK

: Teknologi maklumat dan komunikasi

Nilai

: Kerjasama , Berdikari, Disiplin

Kemahiran berfikir

: Mengelaskan , menyusun atur, Menentukan


urutan, menghubungkaitkan

Bahan bantu mengajar

: Kon , gelung , kad nombor , kad puzzle ,


Bakul, komputer riba, lagu, slaid, wisel,
sampul surat

Alatan

: Papan putih , kertas warna

Fasa

Isi pelajaran

Aktiviti p&p
Guru membawa

Nilai : Disiplin

murid ke luar kelas.


Guru melekatkan

K.berfikir :

kertas warna

Menghubungkaitkan

merah di setiap

BBM : kertas warna,


tangga

tangga kedua.
Guru memilih 2

Set induksi
( 5 minit )

1) Apakah kamu buat

muriddan

sekarang ?
2) Berapakah langkah

mengarahkan

tangga yang telah


kamu lompat ?

Catatan

murid melompat
mengikut kertas
warna yang dilekat
pada tangga.
Guru bersoal jawab
dengan murid
berapakah langkah
tangga yang telah
kamu lompat ?
Guru mengaitkan
aktiviti ini dengan
p&p pada hari ini.

Guru memaparkan
slide yang berkaitan

Persediaan

dengan pola nombor.


Murid memerhatikan

( 10 minit )

gambar yang
ditunjukkan dan

Nilai : Berdikari
K.berfikir :

BBM : power point

menjawab soalan
yang dikemukakan
oleh guru.
1. Berapakah kotak
yang ditambah bagi
setiap barisan ?
2. Apakah pola nombor
yang digunakan ?

1. Guru

Imaginasi
( 15 minit )

memberikan

Nilai : Kerjasama
K.berfikir :

aktiviti
kumpulan
sebagai satu
pengukuhan.
2. Guru
memberikan
beberapa pola
nombor bagi
setiap murid
berbentuk
puzzle.
3. Guru meminta
murid
membentuk pola

Menentukan urutan
BBM :Kad puzzle
Papan putih

nombor 2 ,3
dan 5 menigut
urutanyang
betul .
4. Guru meminta
murid
membentang
jawapan mereka
di hadapan
kelas.

Perkembangan
( 15 minit )

Guru menyediakan
aktiviti bakul dan
muzik. ( nombor )
Guru menyediakan
3 bahagian di papan
putih yang
melibatkan 3 pola.
Guru memainkan
muzik dan murid
menghantar bakul
tersebut secara
berpusingan.
Murid yang
memegang bakul
tersebut setelah
muzik
diberhentikan ,
dikehendaki memilih
satu nombor dari
bakul tersebut.
Murid diminta
menampal kad
nombor tersebut

Nilai : Kerjasama
K.berfikir :
Menyusun atur
BBM : Bakul,
Komputer riba,
Kad nombor

mengikut pola yang


disediakan di papan
putih.

Akhirnya guru akan


berbincang jawapan
yang betul
( memaparkan slaid )
bersama sama
dengan murid.

Tindakan

Murid diberikan
lembaran kerja
yang berkaitan
dengan pola

Nilai : Berdikari
BBM : Lembaran

nombor.

Penutup

Guru memberikan
sampul surat yang

12
15

mengandungi
nombor ( mengikut
pola ) kepada setiap

murid.
Setelah guru
meniup wisel, murid
diminta menyusun
nombor mengikut
pola yang betul di

atas meja.
Guru menilai kerja

murid.
Guru memuji murid
yang dapat
membina pola
nombor dengan
betul.

Nilai : Disiplin,
Berdikari
K.berfikir :
Menyusun atur
BBM : Sampul
surat, wisel, kad
nombor

Guru mengakhiri
p&p pada hari ini.
