Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran Pendidikan Moral

Tarikh 10 mei 2015

Kelas Tahun 1 Cempaka

Jumlah Pelajar 30 orang

Masa 10.00a.m 11.00a.m (60 minit)

Tajuk Saya Sentiasa bersopan

Bidang Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri

Nilai Baik Hati

Nilai Sampingan Kreatif dan inovatif / Keusahawanan

Pengetahuan sedia ada Murid pernah berucap dengan bersopan santun

Hasil Pembelajaran Kognitif :

1. Membincangkankan sebab perlu bercakap dengan


bersopan santun dengan rakan.
2. Menyenaraikan faedah bercakap dengan sopan santun.

Afektif :

1. Menyedari untuk bercakap dengan sopan - santun.

Aktif / Tingkahlaku:

1. melafazkan bertutur dengan bersopan- santun.


2. Mengamalkan sikap berhemah tinggi.

Teknik
Sumbangsaran dan perbincangan

Gabungjalin
Muzik

Gambar-gambar, pita rakaman lagu, buku teks, Gambar


Sumber P&P
untuk diwarna

KBKK Membuat inferens

LANGKAH ISI AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN


PELAJARAN
Set Induksi Lagu sopan- Guru Murid mendengar BBM
(5 minit) santun memperdengarka lagu tersebut dan Pita
n beberapa yang tahu ikut rakaman
rangkap lagu menyanyi
tersebut dari pita bersama.
rakamam.

Guru mengaitkan Murid memahami


lagu itu dengan hubungan
isi pelajaran senikata lagu
tentang beradap tersebut dengan
sopan. tajuk.
.

Langkah 1 Maksud Hemah Guru Murid mendengar BBM


(15 minit) Tinggi: membacakan dan mengikut Carta
maksud hemah beramai-ramai.
Beradap sopan tinggi dengan
dan berbudi cara murid ikut
pekerti mulia beramai-ramai.
dalam pergaulan
seharian. Guru meminta Seorang murid
seorang murid membaca dan
membaca murid lain ikut
manakala murid beramai-ramai.
yang lain ikut
beramai-ramai.

Guru Murid
menerangkan medengar
maksud hemah penerangan guru
tinggi .

Langkah 2 Gambar-gambar BBM


(15 minit) yang berkaitan Gambar
dengan hemah dari buku
tinggi. teks
Gambar.

1) Apakah yang
anda lihat
daripada
gambar Guru bersoal Murid
tersebut ? jawab dengan memberikan
murid tentang jawapan
2) Apakah gambar tersebut. berdasarkan
perbuatan gambar
mereka
dalam
gambar
tersebut ?

Guru bersoal Murid


Cantumkan
tentang gambar memberikan
gambar- gambar
yang jawapan
yang diberikan .
dicantumkan oleh berdasarkan
pelajarnya. gambar tersebut .

Langkah 3 Kebaikan bertutur Guru Murid diminta Penerangan


(15 minit) sopan : menerangkan memberikan lain-
kebaikan bertutur lain jawapan yang Bersoal
sopan . sesuai. jawab
1. Mengeratkan
persahabatan
2. Disukai orang
3. Lain-lain
jawapan

Penutup Rumusan. Guru membuat Murid mendengar Bersoal


(5 minit) rumusan tentang rumusan. jawab
perlunya
beradap sopan
dan berbudi
pekerti mulia. BBM
Pita
Guru mengajak Rakaman
Lagu sopan murid Murid
santum menyanyikan lagi menyanyikan lagi BBM
lagu tersebut. lagu tersebut. Edaran

Guru
Aktiviti mewarna. mengedarkan Murid mula
gambar beradap mewarnakan
sopan dan gambar tersebut
meminta murid dan
mewarnakan dan menyiapkannya
menyiapkan di di rumah.
rumah.
