Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 1 A3

Tarikh : 13 November 2017

Masa : 5:00 – 5:40 petang ( 40 minit )

Bilangan murid : 10 orang

Bidang Pelajaran : Perimeter

Objektif Pelajaran : 11.1 Memahami konsep Perimeter untuk menyelesaikan masalah.

Hasil Pelajaran : Pada akhir PdPc, murid dapat:

A Menguasai isi kandungan

a. Mendefinisikan konsep perimeter menggunakan perkataan sendiri dengan tepat.


b. Mengenalpasti perimeter kawasan yang dilingkungi garis lurus.
c. Menyelesaikan masalah yang melibatkan perimeter.

B Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir.

a. Membuat pemerhatian, membanding-beza, mengumpul data

C Nilai Murni

a. Melibatkan diri secara aktif dengan mengajak kawan-kawannya dalam menjalankan


aktiviti kumpulan berdasarkan prosedur dan arahan.

Konsep/Prinsip/Hukum/Teori:
 Perimeter ialah jumlah ukuran panjang yang mengelilingi suatu kawasan yang tertutup.

Bahan, Peralatan Dan Bahan Sumber:

Lembaran, kertas warna, pensel

Langkah Berjaga-Jaga:

Berhati-hati ketika menggunakan jarum peniti.

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid telah mengenali dan mempelajari bentuk bentuk geometrik dan luas.

Fasa Isi Kandungan Aktiviti PdPc Catatan


Permulaan/ Perimeter ialah 1. Murid diedarkan Strategi/Teknik:
sehelai lembaran Penyoalan seluruh
kelas.
kerja.
Sikap Saintifik Dan
jumlah ukuran 2. Murid diminta Nilai Murni:
Set Induksi panjang yang mengira perimeter Ketelitian
(5 minit) mengelilingi sesuatu bentuk yang Kemahiran Berfikir
bentuk diberikan. Secara Kreatif Dan
Kritis:
i) Membanding beza
ii) Mencirikan

Menstruktur/ Menentukan 1. Murid diedarkan Strategi/Teknik:


Pembelajaran
Menstruktur Semula perimeter dengan sekeping bentuk
Koperatif
(10 minit) gunakan konsep luas segi empat tepat
Sikap Saintifik Dan
daripada polisterin
Nilai Murni:
dengan luasnya Kerjasama
adalah 40 cm2 dan
Kemahiran Berfikir
berperimeter Secara Kreatif Dan
Kritis:
26 cm.
i) Membuat keputusan
2. Secara
berkumpulan,
murid diminta
untuk membina
satu segi empat
yang mempunyai
luas 40 cm2
dengan
perimeternya
seperti berikut:
a) 28cm
b) 44cm
c) 82cm
3. Murid
membentangkan
hasil kumpulan
mereka.

4. Kumpulan yang
berjaya membina
segi empat tepat
dengan cepat dan
betul akan diberi
markah.

1. Secara
berkumpulan,
murid membina Strategi/Teknik:
satu Pembelajaran
Koperatif
bentuk/poligon
Menentukan Sikap Saintifik Dan
yang ditentukan
Aplikasi Idea perimeter dengan Nilai Murni:
melalui balingan Kerjasama
(15 minit) menggunakan konsep
dadu.
luas. Kemahiran Berfikir
Secara Kreatif Dan
2. Murid menyatakan Kritis:
perimeter i) Membuat keputusan
bentuk/poligon
yang dihasilkan.

Refleksi/ Penutup Melakarkan poligon 1. Murid Strategi/Teknik:


Penilaian Bertulis
(10 minit) tertentu. menyelesaikan
lembaran kerja Sikap Saintifik Dan
Nilai Murni:
dalam masa
Keyakinan
ditetapkan.
Kemahiran Berfikir
2. Guru bersoal Secara Kreatif Dan
Kritis:
jawab dengan i) Kecerdasan
murid tentang Pelbagai
pembelajaran pada
hari ini.

LAMPIRAN 3
5cm

8 cm

Anggarkan Panjang ukuran kotak kecil adalah 1 cm dan lebarnya adalah 1 cm.

Luas = 8 cm x 5 cm

= 40 cm

Perimeter = 8 cm + 5 cm + 8 cm+ 5 cm

= 26 cm

Murid membina bentuk/poligon seperti di bawah


a)

4 cm

10 cm

Luas = 8 cm x 5 cm

= 40 cm

Perimeter = 4 cm + 10 cm + 4 cm+ 10 cm

= 28 cm
b)
2 cm

20 cm

Luas = 20 cm x 2 cm

= 40 cm

Perimeter = 2 cm + 20 cm + 2 cm+ 20 cm

= 44 cm

c)
1 cm

40 cm

Luas = 1 cm x 40 cm

= 40 cm

Perimeter = 1 cm + 40 cm + 1 cm+ 40 cm

= 82 cm
Lampiran 3

a) Murid membina bentuk mengikut arahan dan menyatakan perimeter bentuk.
