Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 3 Arif
Bilangan Murid : 31 orang
Tarikh / Hari : 11 Julai 2019
Masa / Minit : 7.45 pagi- 8.45 pagi (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Nombor dan operasi
Tajuk : Pendaraban Wang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah tahu pendaraban nombor bulat.
Standard Kandungan : 4.4 Darab Wang
Standard Pembelajaran : 4.4.1 Menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan nilai
wang dengan nombor satu digit, 10, 100, 1000 dan
hasil darabnya hingga hingga RM10 000.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:


(a) Menyelesaikan operasi pendaraban wang melibatkan nilai
wang dengan nombor satu digit, 10,100.
Pentaksiran : (a) Setelah menunjukkan cara pengiraan pendaraban, guru
akan mengemukakan soalan berkaitan pendaraban wang.
(b) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang
proses pengajaran dan pembelajaran.
(c) Lembaran kerja yang diberikan akan digunakan sebagai
indicator pencapaian standard pembelajaran.
Elemen Merentasi Kurikulum : Bahasa, Nilai murni
Nilai dan Sikap : Fokus, ketepatan, kerjasama, sistematik
Kemahiran Berfikir : Banding dan beza, menganalisis, membuat perkaitan
Elemen Abad Ke 21 : Pemikiran Kritikal, Komunikasi
Kemahiran Proses Matematik :Komunikasi: dipupuk secara
aktif semasa interaksi antara guru dan murid.
Sumber/Bahan Bantu Mengajar : Kad gambar, sampul surat, pensel, pembaris, kertas a3,
gambar buah, gam dan gunting.
LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Menguji 1. Guru melukis garis yang Nilai & Sikap
pengetahuan sedia menempatkan dua perkataan. Fokus
(5 minit)
ada murid tentang 2. Guru hanya memberi ‘clue’ huruf
pendaraban A pada garis yang dilukis. KB
3. Murid diberi peluang untuk Membuat
memilih huruf untuk diisikan pada perkaitan
tempat yang kosong sehingga
mendapat jawapan yang betul.

DARAB WANG
Perkembangan Penerangan 1. Guru menjelaskan maksud darab BBM
konsep iaitu penambahan secara Pensil
Langkah 1
berturut-turut. Pembaris
(15 minit) 2. Guru menunjukkan satu bahan
Pengiraan harga
pensel. maujud kepada murid seperti
pensel. Nilai & Sikap
Harga seunit : 3. Kemudian, guru mengemukakan Ketepatan
RM0.50 soalan kepada murid. Fokus
i. berapakah harga 1 pensel
Bilangan yang ingin tersebut? KB
dibeli: 6 ii. Harga satu pensel tersebut Menganalisis
adalah Rm0.50, berapakah
Cara pengiraan: harga sekiranya anda membeli
2?
Kaedah 1: iii. Berapakah harga sekiranya
RM0.50 + RM0.50 + anda membeli 4?
RM0.50 + RM0.50 +
iv. Berapakah harga sekiranya
RM0.50 + RM 0.50
anda membeli 10?
= rm3.00

Kaedah 2: 4. Guru menunjukkan cara


pengiraan dengan menggunakan
RM0.50 X 6 = dua kaedah.
RM3.00 i. Penambahan berturut-
turut (kaedah 1)
ii. Pendaraban (kaedah 2)

5. Guru bertanya kepada murid cara


manakah yang lebih senang?
6. Guru menunjukkan contoh
pendaraban yang melibatkan 10,
100 dan 1000.
7. Guru menunjukkan ayat
matematik yang betul.

Perkembangan Pengukuhan 1. Guru akan membuat undian BBM


konsep: nama untuk datang ke hadapan. Gambar
Langkah 2
2. Nama yang terpilih perlu datang -lolipop
Pendaraban wang
(15 minit) ke hadapan dan memilih satu -aiskrim
sampul surat. -baju
3. Di dalam sampul surat tersebut,
terdapat beberapa gambar. Nilai & Sikap
4. Murid tersebut perlu menampal Ketepatan
gambar tersebut pada papan Sistematik
putih dan mengira jumlah harga
dengan cara pendaraban. KB
5. Murid yang dapat menjawab Membanding
dengan betul akan diberi beza
ganjaran.
Perkembangan Aktiviti pengukuhan 1. Murid akan dibahagikan kepada BBM
: beberapa kumpulan. Kertas A3
Langkah 3
2. Setiap kumpulan perlu melantik Gambar buah
Mencari jumlah
(25 minit) seorang ketua untuk datang ke Gam
harga
hadapan. Gunting
3. Guru akan memberikan kertas a3
dan gambar kepada setiap Nilai & Sikap
kumpulan. Sistematik
4. Murid perlu membuat jadual di Ketepatan
mana terdapat gambar, harga Kerjasama
seunit, jumlah harga.
5. Murid perlu melengkapkan jadual KB
tersebut pada kertas a3 yang Membuat
diberikan. perkaitan

Penutup Membuat rumusan Murid akan membuat rumusan apa Nilai & Sikap
yang dipelajari dengan bantuan guru. Sistematik
(5 minit)
Berani

KB
Membuat
perkaitan
