Anda di halaman 1dari 6

PANDUAN

PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI M2P
MATEMATIK
SEKOLAH RENDAH
PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN Matematik HARI -


TOPIK/TEMA 6.0 Ruang TARIKH -
TAHUN/TINGKATAN Tahun 5 MASA/TEMPOH 10 JAM

STANDARD KANDUNGAN:
6.1 Poligon
6.2 Sudut
6.3 Perimeter dan Luas
6.4 Isi padu pepejal
6.5 Penyelesaian Masalah
STANDARD PEMBELAJARAN: 6.1.1, 6.2.1, 6.3.1, 6.3.2, 6.4.1 dan 6.5.1
JENIS PRAUJIAN Praujian merangkumi tajuk Ruang bagi mengakses kefahaman murid tentang ciri-ciri poligon sekata, mengukur sudut
poligon sekata, menentukan perimeter gabungan dua bentuk poligon sekata, menentukan luas bentuk dua dimensi,
menentukan isi padu gabungan kubus dan kuboid, dan menyelesaikan masalah melibatkan ruang.
TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN
OBJEKTIF Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:
1. Mengenal poligon sekata. 1. Mengenal dan meyatakan ciri-ciri 1. Meyatakan ciri-ciri poligon sekata
poligon sekata merujuk kapada merujuk kapada sisi, penjuru,
2. Mengenal dan menyatakan ciri- sisi, penjuru, paksi simetri dan paksi simetri dan penjuru dengan
ciri poligon sekata. penjuru dengan betul. tepat dan betul.

3. Mengukur sudut pedalaman 2. Mengukur dengan betul sudut 2. Mengukur dengan betul sudut
poligon sekata. pedalaman poligon sekata pedalaman poligon sekata
hingga lapan sisi dengan hingga lapan sisi dengan
4. Menentukan perimeter gabungan menggunakan protraktor. menggunakan protraktor dan
bentuk segi empat sama dan mengaitkan sudut dengan
segi empat tepat. poligon berkenaan.
5. Menentukan luas gabungan 3. Menentukan perimeter gabungan 3. Menerbitkan rumus bagi
bentuk segi empat tepat dan segi dua bentuk poligon sekata perimeter serta menentukan
empat sama. hingga lapan sisi termasuk segi perimeter gabungan dua bentuk
tiga bersudut tegak, segi tiga poligon sekata hingga lapan sisi
6. Menentukan isi padu bentuk sama kaki dan segi empat sama. termasuk segi tiga bersudut
kubus dan kuboid. tegak, segi tiga sama kaki dan
4. Menentukan luas gabungan dua segi empat sama dengan
7. Menyelesaikan masalah bentuk melibatkan segi empat menggunakan rumus berkenaan.
berkaitan perimeter, luas dan isi tepat, segi empat sama, segi tiga
padu. sama sisi, segi tiga sama kaki 4. Menerbitkan rumus luas bagi
dan segi tiga bersudut tegak. segi empat sama dan segi empat
tepat.
5. Menentukan isi padu gabungan
dua bentuk melibatkan kubus 5. Menerbitkan rumus luas bagi
dan kuboid. segi tiga.

6. Menyelesaiakan masalah 6. Menentukan luas gabungan dua


melibatkan perimeter, luas dan bentuk melibatkan segi empat
isi padu gabungan dua bentuk. tepat, segi empat sama, segi tiga
sama sisi, segi tiga sama kaki
dan segi tiga bersudut tegak
dengan menggunakan rumus
berkenaan.

7. Menerbitkan rumus bagi isi padu


pepejal dan menentukan isi padu
gabungan dua bentuk melibatkan
kubus dan kuboid dengan
menggunakan rumus berkenaan.

8. Menyelesaikan masalah
melibatkan perimeter, luas dan isi
padu gabungan dua bentuk.
SET INDUKSI Penggunaan bahan maujud, MS PowerPoint atau video yang berkaitan bagi menarik minat murid serta
membolehkan mereka membuat perkaitan antara tajuk yang akan dipelajari dengan situasi kehidupan sebenar.

AKTIVITI PdP 1. Murid meneroka menggunakan bahan 1. Murid meneroka 1. Murid meneroka
(mengikut urutan- maujud bagi mengenal pasti ciri-ciri menggunakan bahan maujud menggunakan bahan
aktiviti yang menarik poligon sekata dan menyatakan ciri-ciri bagi mengenal dan maujud bagi menyatakan
dan berkesan dalam berkenaan dengan bimbingan guru. menyatakan ciri-ciri poligon ciri-ciri poligon sekata
tempoh masa yang sekata merujuk kapada sisi, merujuk kapada sisi,
realistik) 2. Murid menyelesaikan masalah rutin penjuru, paksi simetri dan penjuru, paksi simetri dan
yang mudah yang melibatkan perimater, penjuru dengan betul. penjuru dengan tepat dan
luas dan isi padu menggunakan rumus betul.
dengan bimbingan guru. 2. Murid membuat
pembentangan tentang 2. Murid meneroka
dapatan penerokaan mereka. menggunakan bahan
maujud bagi mengukur
3. Murid menyelesaikan sudut pedalaman poligon
masalah rutin yang sekata hingga lapan sisi
melibatkan ruang serta dengan menggunakan
masalah yang melibatkan protraktor dan mengaitkan
aplikasi konsep perimeter, sudut dengan poligon
luas dan isi padu dalam berkenaan.
kehidupan sebenar.
3. Murid menerbitkan rumus
perimeter, luas bagi bentuk
dua dimensi dan isi padu
bagi kubus dan kuboid.

4. Murid membuat
pembentangan tentang
dapatan penerokaan
mereka.
5. Murid menyelesaikan
masalah bukan rutin
yang melibatkan aplikasi
konsep perimeter, luas dan
isi padu dalam kehidupan
sebenar secara kreatif.

GABUNG JALIN/PENERAPAN
1. EMK 1. Bahasa 1. Bahasa 1. Bahasa
2. Nilai murni 2. Nilai murni 2. Nilai murni
3. Teknologi maklumat dan komunikasi 3. Teknologi maklumat dan 3. Teknologi maklumat dan
4. Sains dan teknologi komunikasi komunikasi
4. Kreativiti dan inovasi 4. Kreativiti dan inovasi
5. Sains dan teknologi 5. Sains dan teknologi

2. KECERDASAN 1. Logik-matematik 1. Logik-matematik 1. Logik-matematik


PELBAGAI 2. Visual-ruang 2. Verbal-linguistik 2. Verbal-linguistik
3. Interpersonal 3. Visual-ruang 3. Visual-ruang
4. Intrapersonal 4. Interpersonal 4. Interpersonal
5. Intrapersonal 5. Intrapersonal

3. KBAT 1. Mengaplikasi 1. Mengaplikasi 1. Mengaplikasi


2. Menganalisis 2. Menganalisis
3. Menilai 3. Menilai
4. Mencipta 4. Mencipta

4. PAK-21 1. Komunikasi 1. Komunikasi 1. Komunikasi


2. Kolaborasi 2. Kolaborasi 2. Kolaborasi
3. Pemikiran kritis 3. Pemikiran kritis 3. Pemikiran kritis
4. Kreativiti 4. Kreativiti 4. Kreativiti
5. Nilai murni dan etika 5. Nilai murni dan etika 5. Nilai murni dan etika
JENIS PASCAUJIAN Gabungan penyelesaian masalah rutin mudah dan penyelesaian masalah yang melibatkan aplikasi konsep bulatan
dalam situasi kehidupan sebenar.

IMPAK/REFLEKSI Murid boleh menguasai konsep asas tentang Murid dapat membentuk konsep Murid dapat membentuk rumus
*contoh penulisan ruang dan seterusnya dapat menyelesaikan tentang bentuk dua dimensi dan perimeter, luas dan isi padu
masalah rutin mudah yang melibatkan ruang. tiga dimensi dan seterusnya dan seterusnya menggunakan
menggunakan rumus dalam rumus tersebut dalam
penyelesaian masalah rutin. penyelesaian masalah rutin
dan bukan rutin.

CATATAN
