(RPP)-1
STANDAR KOMPETENSI
12.1 Mampu menyimak untuk memahami dan menanggapi wacana dalam bentuk dongeng dan
percakapan (wangkongan).
KOMPETENSI DASAR
12.1.1 Menyimak dongeng dari radio /kaset /yang dibacakan
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Siswa mampu menyimak, memahami,menyimpulkan,menanggapi dan menceritakan kembali isi
dongeng dari radio secara kreatif dan dengan penuh rasa ingin tahu.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Dongeng dari radio.
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Guru Menutup
pembelajaran
2 Kegiatan Awal
Guru menegur sapa, Siswa menyusun
dan mengabsen. kembali isi dongeng
radio yang telah
Guru mengadakan disimak
apersepsi dan
memo-tivasi siswa Siswa menceritakan
untuk belajar lebih kembali isi dongeng
giat. radio yang telah
disimak dengan
Kegiatan Inti menggunakan bahasa
Guru menyuruh Sunda sendiri (siswa)
siswa menyusun
kembali isi dongeng
radio yang telah
disimak
Guru menyuruh
siswa menceritakan
kembali isi dongeng
radio yang telah
disimak dengan
menggunakan
bahasa Sunda
sendiri (siswa)
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
dating
Guru Menutup
pembelajaran
D. SUMBER DAN BAHAN PEMBELAJARAN
- Buku Pelajaran Waruga Basa XII, Pangajaran Basa Sunda pikeun Siswa
SMA/SMK/MA. Dumasar Standar Isi KTSP 2006.
- Rekaman dongeng radio
- Kamus Bahasa Sunda
E. EVALUASI (PENILAIAN)
Jenis tagihan: tugas individu
Teknik penilaian: Tes unjuk kerja – Tes tulis
Bentuk instrument: Uji petik kerja produk – Soal Pilihan Ganda (PG)
Sampurasun!
Para mitra kaom dangu anu mulya, wilujeng tepang dangu deui sareng Bah Gémpor ti
Radio Swara Parahyangan, anu dijomantarakeun dina gelombang 178,3 FM di kota hujan
Bogor. Dina acara nu tos teu bireuk deui, terasna tina dongéng Sunda pasosoré “Cimata
Ngeclak di Bubat” yasana Hérmawan Aksan. Dipidangkeun ti tabuh tilu dugi ka tabuh opat
sonten. Mangga dangukeun ku sadayana!
5. “Dina Acara nu tos teu bireuk deui dongéng pasosonten”. Bireuk dina éta kalimah
hartina….
a. teu nyaho b. teu béja
c. teu carita d. teu kanyahoan
Bogoh pisan ka Dyah Pitaloka téh. Ku kituna, euweuh deui jalan lian ti maténi Prabu
Hayam Wuruk. Naon hakna make haying ka putrid kakasih urang Sunda bari teu boga pisan
tatakrama laki rabi?Sakitu raja nagara pangdigjayana.
Dyah Pitaloka éstuning sarua éndahna jeung bulan purnama tanggal tujuh Suklapaksa. Salila
ieu mah Ki Patih Madu ngan nyaho aya dua wanoja panggeulisna di tatar Nusantara, nya éta
Kén Dédés anu tuluy katelah Pradnyaparamitha jeung Sri Pramowardhani, putri Raja
Samaratungga di Mataram. Ayeuna Dyah Pitaloka sakitu geulisna. Duh naha wanoja utama bet
dating ka Majapahit ukur jadi upeti? Teu rido. Hayam Wuruk kudu perlaya. Atawa Gajah Mada
heula kitu? Apan Ki Mahapatih anu saenyana boga pokal mah.
6. Anu ngarasa bogoh pisan ka Dyah Pitaloka dina paragraf di luhur téh ....
a. Hayam Wuruk b. Patih Gajah Mada
c. Ki Patih Madu d. Raja Samaratungga
7. Anu katelah raja pangdigjayana dina paragraf di luhur, nya éta ...
a. Hayam Wuruk b. Patih Gajah Mada
c. Ki Patih Madu d. Raja Samaratungga
8. Anu boga pokal sangkan Dyah Pitaloka dijadikeun upeti ka Majapahit, nya éta….
a. Hayam Wuruk b. Patih Gajah Mada
c. Ki Patih Madu d. Raja Samaratungga
Kunci Jawaban
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
B B B C A C A B C D
Skor: 1 – 10
2. Cik ayeuna hidep sacara bagilir caritakeun deui eusi dongeng radio nu kuhidep
diregepkeun tadi kalayan make basa sorangan!
Peunteun:
a. Alus : 90 - 100
b. Cukup /meujeuhna: 80 - 89
c. Kurang: 75 - 79
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-2
STANDAR KOMPETENSI
12.2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan dan keinginan secara lisan melalui bercakap-cakap
(paguneman), memandu acara, memimpin diskusi, berdiskusi/berseminar dan berpidato dalam berbagai
situasi.
KOMPETENSI DASAR
12.2.1 Bercakap-cakap (paguneman)
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Melalui kegiatan pembelajaran ini, diharapkan siswa dapat menyusun teks percakapan dengan
baik, dapat memperagakan percakapan dengan menggunakan tatakrama berbahasa yang baik dan
santun serta berpenampilan baik dengan penuh toleransi, bersahabat dan komunikatif.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Bercakap-cakap (ngaragakeun guneman)
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Guru menyuruh
siswa untuk
melakukan
percakapan secara
berkelompok dan
bergiliran di depan
kelas
Guru memberikan
pertanyaan mengenai
materi yang telah
diberikan
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang
Guru Menutup
pembelajaran
D. MEDIA PEMBELAJARAN (Alat dan Sumber Pembelajaran)
- Buku Pelajaran Waruga Basa XII, Pangajaran Basa Sunda pikeun Siswa SMA/SMK/MA.
Dumasar Standar Isi KTSP 2006.
- Contoh teks percakapan
- Kamus Bahasa Sunda
E. EVALUASI (PENILAIAN)
- Jenis tagihan: Tugas kelompok
- Teknik penilaian: Tes unjuk kerja/praktik – Tes lisan - Observasi
- Bentuk instrument: Uji petik kerja produk – Daftar pertanyaan - lembar observasi
1. Jieun hiji téks guneman kalawan témana / eusina mah bébas luyu jeung kahayang kelompok
hidep!
2. Prak sacara bagilir perkelompok pintonkeun éta téks guneman téh di hareup kelas!
FORMAT PENILAIAN
Aspek
No Nama Siswa Kesesuaian Kejelasan Ketepatan Rerata
Ide dan Isi Suara Lafal Ekspresi Diksi Nilai
1
Jst.
Peunteun:
a. Alus : 90-100
b. Cukup /meujeuhna: 80-89
c. Kurang: 74-79
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-3
STANDAR KOMPETENSI
12.2 Mampu berbicara untuk mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan dalam bentuk kegiatan
bercakap-cakap, memandu acara, memimpin diskusi, berdiskusi/berseminar dan berpidato.
KOMPETENSI DASAR
12.2.2 Memandu acara (MC)
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Setelah pembelajaran ini selesai,diharapkan siswa dapat mengamati, memahami, menyusun dan
menjadi pemandu acara yang baik dengan penuh disiplin, komunikatif dan kreatif.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Memandu acara (MC)
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
tentang hal-hal yang
belum
dimengertinya.
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Kegiatan Inti
Guru menjelaskan
kembali mengenai
materi MC
Guru menyuruh
siswa untuk
membuat dan
menyusun sebuah
acara kegiatan
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Kegiatan Inti
Guru menyuruh
siswa untuk
mempraktekan
membaca teks acara
kegiatan yang telah
dibuatnya di depan
kelas secara
bergiliran
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang
Guru Menutup
pembelajaran
E. EVALUASI (PENILAIAN)
- Jenis tagihan: Tugas individu
- Teknik penilaian: Tes unjuk kerja/praktik – Tes tulis - Observasi
- Bentuk instrument: Uji petik kerja produk dan prosedur – Soal Pilihan Ganda (PG) – lembar
observasi
Skor:
4 Isi, organisasi isi, tata bahasa, gaya, tata tulis dan ejaan sangat baik
3 Isi, organisasi isi, tata bahasa, gaya, tata tulis dan ejaan baik
2 Isi, organisasi isi, tata bahasa, gaya, tata tulis dan ejaan cukup
1 Isi, organisasi isi, tata bahasa, gaya, tata tulis dan ejaan kurang baik
1
Jst.
Peunteun:
a. Alus : 90-100
b. Cukup /meujeuhna: 80-89
c. Kurang: 75-79
Ibu kepala sekolah nu dipihormat ku sim kuring. Ibu miwah bapa guru anu ku sim kuring
dihormat. Teu kalangkung hadirin sadayana anu sami-sami dihormat ku sim kuring, Siswa-siswi SMA
Parungsari nu ku sim kuring dipicinta, Assalamu’alaikum warohmatullohiwabarokatuh.
Alhamdulillah mangga urang sami-sami muji syukur ka Gusti Nu Mahaagung. Margi mung
barokah sareng rohmat Mantenna, urang sadaya tiasa riung mungpulung, bongkok ngaronyok. Tiasa
patepung lawung, paamprok jonghok, patepang raray, pateuteup deukeut, dina acara “Paturay Tineung
Ibu Kapala Manten”
Ibu-ibu anu sami rawuh, bapa-bapa anu ayeuna hempak, hadirin anu kiwari calik, teu diwiji-
wiji, kum ka sadayana. Acara paturay tineung urang dikawitan. Mangga sasarengan urang ngucapkeun
Basmallah, “ Bismillahirohmanirrohim”.
Acara paturay tineung éh minangka titik pamiangan kanggo urang sadayana supados tiasa
patepang deui. Diana hirup kumbuh di alam pawenangan, tos jadi kodrat irodat Mantenna. Aya
mangsana patepang aya mangsana kedah paturay. Ieu acara téh minangka pangjurung laku ti Ibu
miwah Bapa Guru ka Ibu Sumarni salaku kapala sakola anu badé undur, pangdu’a ti sadayana warga
SMA Parungsari ka anjeunna anu badé manten. Mudah-mudahan amal-amalna sinareng naon
kasaéanana kénging ganjaran ti Alloh SWT. Amin.
7. “Ibu-ibu anu sami rawuh, bapa-bapa anu ayeuna hempak, hadirin anu kiwari calik….” Kecap rawuh
lemesna tina kecap ...
a. wilujeng b. datang c. mudah-mudahan d. susuganan
Nembé parantos kadangu ku urang sadayana galindeng ayat suci Al qur’an. Mugi-mugi baé,
aosan ayat suci Al qur’an tadi janten ibadah ka urang sadayana, hususna ka nu maosna. Salajengna,
acara pamapag-pamapag. Pamapag anu ka hiji ti Bapa wakil Kapala Sakola SMA Parungsari, Drs.
Haris Tanubaya, mangga dihaturanan.
Kunci Jawaban
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
A A C B D A B A C B
Skor: 1 – 10
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-4
STANDAR KOMPETENSI
12.3 Mampu membaca untuk memahami dan menanggapi bacaan yang berupa artikel, carita buhun
dan bahasan.
KOMPETENSI DASAR
12.3.1 Membaca artikel tentang budaya
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Siswa mampu membaca, memahami,mencari dan menanggapi wacana tulis berupa artikel budaya
tentang isinya, menyimpulkannya, dan menanggapi aspek-aspeknya dengan penuh kerja keras
dan dilakukan secara kritis.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Artikel tentang budaya
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru menugaskan
siswa untuk mencari
artikel budaya yang
lainnya
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Postes
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Kegiatan Inti
Guru memberikan
kesempatan kepada
siswa perkelompok
untuk presentasi
tugas tentang artikel
budaya hasil
temuannya
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menberitahukan
materi yang akan
datang
Menutup
pembelajaran
E. EVALUASI (PENILAIAN)
- Jenis tagihan: Tugas individu dan kelompok
- Teknik penilaian: Tes tulisan
- Bentuk instrument: Soal Pilihan ganda (PG)
Nurutkeun Werthheim dina bukuna Indonesian society in Transition, masarakat Indonesia téh
bisa dibagi jadi tilu tipeu,nya éta: masarakat sawah, masarakat huma, jeung masarakat basisir.
Masarakat Parahiyangan kaasup kana tipeu poko masarakat huma, ari masarakat Jawa Tengah, Jawa
Timur, jeung Bali mah kaasup masarakat sawah.
Wangunan masarakat anu béda tangtu bakal ngahasilkeun kabudayaan anu béda, malah
kamekaran sajarahna ogé moal bisa sarua. Ampir bisa dipastikeun, yén umumna masarakat Pajajaran
téh masarakat huma. Ngeunaan hal ieu bisa ditalungtik sawatara bukti nu nembrak.
3. “Masarakat di urang baheula loba nu ngagarap huma,” Huma téh hartina ...
a. tanah darat nu dipelakan ku sing sarwa tutuwuhan teu dikocoran cai
b. tanah darat nu dipelakan ku paré teu dikocoran cai
c. tanah darat nu dipelakan ku sing sarwa beubeutian teu dikocoran cai
d. tanah darat nu dipelakan ku sayur-sayuran teu dikocoran cai
8. “Lian ti panggérék loba ogé nu jadi panyadap.” Panyadap téh nya éta ...
a. jalma nu pacabakanana jadi tukang moro sasatoan di leuweung
b. jalma nu pacabakanana jadi tukang ngala lahang kawung.
c. jalma nu pacabakanana jadi tukang ngala lauk di laut.
d. jalma nu pacabakanana jadi tukang ngagarap sawah
9. “Di lembur kuring mah loba nu pacabakanana jadi panyawa.” Panyawah nya éta....
a. jalma nu pacabakanana jadi tukang moro sasatoan di leuweung
b. jalma nu pacabakanana jadi tukang ngala lahang kawung.
c. jalma nu pacabakanana jadi tukang ngala lauk di laut.
d. jalma nu pacabakanana jadi tukang ngagarap sawah
Kunci Jawaban
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
C A B C D A A B D A
Skor: 1 - 10
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-5
STANDAR KOMPETENSI
12.3 Mampu membaca untuk memahami dan menanggapi bacaan yang berupa artikel, carita buhun
dan bahasan.
KOMPETENSI DASAR
12.3.2 Membaca carita buhun
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Siswa mampu mengenali, memahami,menceritakan kembali isi cerita pantun dan dapat
membandingkan nilai-nilai sastra lama dengan sastra baru secara kritis dan penuh kerja keras.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Carita pantun
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru menyuruh
siswa untuk
menceritakan
kembali isi cerita
pantun yang telah
dibacanya
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Postes
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Guru memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
terhadap materi yang
belum dimengerti
Guru menyuruh
siswa perkelompok
untuk bisa
membandingkan
nilai-nilai karya
sastra lama dengan
karya sastra baru
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menberitahukan
materi yang akan
datang
Menutup
pembelajaran
E. EVALUASI (PENILAIAN)
- Jenis tagihan: Tugas individu dan kelompok
- Teknik penilaian: Tes lisan
- Bentuk instrument: Daftar pertanyaan
Baca carita pantun nu judulna “Bujang Pangalasan” terus jawab sakur pananya ieu di handap!
Kunci Jawaban
1. Sadérékna prameswari Tunjung Agung Purba Kembang Beuti Manik Pamelaran sarta janten
papatih nagara. (Skor: 20)
2. Badé angkat ka Jonggring Salaka, maksadna nepangan Sunan Ambu hoyong ngalegaan
nagara. (skor: 20)
3. Tiluanana sadérék pet ku hinis, nu pangageungna Bujang Pangalasan teras ka Saninten
Kancana nembé ka Salimar Kancana. (skor: 20)
4. Kaayaan Saninten Kancana tos teu mangrupa jalma margi katutup ku tatangkalan saking
lawasna tapa di Bingbin Kuning. Kawitna mah Bujang Pangalasan teu percanteuneun yén éta
téh raina, saatosna yakin mah, Saninten Kancana dipiwarang beberesih di jamban larangan,
ahirna kageulisanana katingal deui. (skor: 20)
5. Prabu Girimintra jeung prameswarina ditulungan ku Bujang Pangalasan sarta tinekanan
sapanejana, nya éta ngalegaan nagara, ku jalan meunang nagara anyar di Pulo Tamiang sarta
ahirna mah nagara Pulo Tanjung jadi nagara subur ma’mur loh jinawi. (skor: 20)
A. STANDAR KOMPETENSI
12.4 Mampu mengungkapkan pikiran,perasaan dan keinginan secara tertulis dalam bentuk puis,
bahasan/ esai serta teks drama.
B. KOMPETENSI DASAR
12.4.1 Menulis puisi (wangun ugeran)
D. TUJUAN PEMBELAJARAN
Pertemuan 1:
Setelah pembelajaran ini selesai, siswa diharapkan dapat memahami ciri-ciri, bentuk (wangun) dan
sifat sisindiran secara mandiri dan penuh rasa ingin tahu.
Pertemuan 2:
Setelah pembelajaran ini selesai, siswa diharapkan dapat memahami bagaimana cara membuat
sisindiran dengan penuh rasa ingin tahu.
Pertemuan 3:
Setelah pembelajaran ini selesai, siswa diharapkan dapat mengarang sisindiran berdasarkan wangun
dan sifat secara mandiri, kreatif dan bekerja keras.
E. MATERI PEMBELAJARAN
Puisi Sisindiran (rarakitan,paparikan,wawangsalan)
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Kegiatan Inti
Guru menjelaskan
pengertian sisindiran
Guru menjelaskan
ciri-ciri sisindiran
Guru menjelaskan
wangun dan sifat
sisindiran
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
tentang hal-hal yang
belum dimengerti
Postes
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Guru memberikan
conto cara membuat
sisindiran
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
postes
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Guru menyuruh
siswa untuk
menyelesaikan
pekerjaannya dalam
membuat sisindiran
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Memberitahukan
materi yang akan
datang
Menutup
pembelajaran
H. EVALUASI (PENILAIAN)
Jenis tagihan: Tugas individu
Teknik penilaian: Tes tulis
Bentuk instrument: Esay/uraian , Penugasan (menulis sisindiran)
Konci jawaban:
1. Sisindiran nya eta asal kecapna tina sindir anu hartina omongan atawa caritaan anu
dibalibirkeun,anu teu togmol atawa teu satarabasna. Maksud atawa eusi nu
dikedalkeunana sok dibungkus ku cangkang,nu matak ciri mandiri sisindiran mah
ayana cangkang jeung eusi.Lian ti eta, sisindiran teh mangrupa wangun ugeran atawa
puisi buhun (tradisional) anu kauger ku wangun jeung purwakanti. (skor: 20)
2. Bedana lebah mindoan kawitna, lamun rarakitan mah antara cangkang jeung eusi teh
pada papak di puhuna (purwakanti mindoan kawit),lamun paparikan mah henteu kudu
papak di puhuna tapi ukur deukeut sorana sarta murwakantina dina unggal padalisan
(purwakanti laraswekas). (skor: 20)
3. Wawangsalan nya eta: 1) pananya atawa teka-teki anu kudu diteguh eusina.Pikeun
neguh eusina tea, urang kudu malikan deui kecap nu meh sarua atawa mirip, anu aya
dina cangkang jeung eusina.;2) karangan nu diwangun ku sindir jeung eusi. Dina sindir
diwangun deui ku cangkang jeung wangsal. Anu dijieun wangsalna teh tara
ditetelakeun, kudu diteangan tina bagian eusi. Wangsal teh sok murwakanti jeung
salahsahiji kecap anu aya dina bagian eusi tea.
Contona: Teu beunang di situ lembur,
Teu beunang diulah-ulah. (kulah) (skor: 30)
4. Rarakitan, sipatna banyol (sésébréd). (skor: 15)
5. Paparikan, sipatna piwuruk (papatah). (skor: 15)
Katerangan:
Total skor= minimal 75, maksimal 100
Konci jawaban:
Gumantung kana kaparigelan siswa. (skor: min. 75, mak. 100)
Peunteun:
a. Alus : 90 - 100
b. Cukup/meujeuhna : 81 – 89
c. Kurang : 75 - 80
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP) -7
A. STANDAR KOMPETENSI
12.4 Mampu mengungkapkan pikiran,perasaan dan keinginan secara tertulis dalam bentuk puisi,
bahasan/esai serta teks drama.
B. KOMPETENSI DASAR
12.4.2 Menulis Ěséy
D. TUJUAN PEMBELAJARAN
Pertemuan 1:
Setelah pembelajaran ini selesai siswa diharapkan dapat mengidentifikasi ciri-ciri esai, menentukan
topik dan tema esai, serta dapat membuat kerangka karangan esai dengan penuh kerja keras, secara
kritis dan kreatif
Pertemuan 2:
Setelah pembelajaran ini selesai siswa diharapkan dapat membuat kerangka karangan dan dapat
mengembangkan kerangka karangan tersebut dengan memperhatikan/menggunakan diksi (pilihan
kata),ejaan, tanda baca serta bahasa Sunda yang baik dan benar secara mandiri,bekerja keras dan
kreatif.
E. MATERI PEMBELAJARAN
Karangan Ěséy
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
postes
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Kegiatan Inti
Teknik Latihan Guru secara singkat
Teknik Penugasan menerangkan
kembali tentang
materi esai terutama
mengenai bagian –
bagian esai
Guru menyuruh
siswa untuk
menyelesaikan
kerangka karangan
yang dibuatnya dan
mengembangkannya
menjadi karangan
esai yang lengkap
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Memberitahukan
materi yang akan
datang
Menutup
pembelajaran
H. EVALUASI (PENILAIAN)
Jenis tagihan: Tugas individu
Teknik penilaian: Tes tulis
Bentuk instrument: Lembar Kerja Siswa , Menulis karangan éséy
Penilaian Proses
Ngaran : ………………….
Kelas : ………………….
4 3 2 1
1. Eusi/gagasan nu ditepikeun
(content)
2. Organisasi eusi (form)
3. Tata basa/pola kalimah
(grammar)
4. Gaya (pilihan struktur kecap
jeung leksikon/style)
5. Tata tulis jeung éjahan
(mechanics)
Katerangan:
Skor maksimal = 20 : 2 = 10, minimal (14 : 2 =7)
Skor:
4 = eusi, organisasi eusi, tata basa, gaya, tata tulis jeung éjahan alus pisan
3 = eusi, organisasi eusi, tata basa, gaya, tata tulis jeung éjahan alus
2 = eusi, organisasi eusi, tata basa, gaya, tata tulis jeung éjahan cukup/meujeuhna
1 = eusi, organisasi eusi, tata basa, gaya, tata tulis jeung éjahan kurang alus
Mengetahui, Jatinunggal, Juni 2011
Kepala SMA Negeri Jatinunggal Guru Mata Pelajaran
STANDAR KOMPETENSI
12.1 Mampu menyimak untuk memahami dan menanggapi wacana lisan dalam bentuk dongeng dan
percakapan.
KOMPETENSI DASAR
12.1.2 Menyimak percakapan (paguneman) dalam berbagai situasi.
A. TUJUAN PEMEBELAJARAN
Siswa mampu menyimak, mencatat, menyusun, memperagakan dan mengomentari teks
percakapan dengan memperhatikan tatakrama berbahasa secara kreatif, komunikatif dan
terbuka.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Menyimak percakapan (paguneman) dalam berbagai situasi.
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru memberikan
contoh cara
membacakan wacana
percakapan yang
baik dan benar
Guru menyuruh
siswa untuk
membuat teks
percakapan dengan
baik dan benar
secara berkelompok
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Guru memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk
mengomentari,
menanggapi dan
membetulkan bahasa
Sunda yang kurang
tepat yang digunakan
dalam percakapan
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Memberitahukan
materi yang akan
datang
Menutup
pembelajaran
E. EVALUASI (PENILAIAN)
- Jenis tagihan: Tugas individu dan kelompok
- Teknik penilaian: Tes unjuk kerja – Tes Tulis
- Bentuk instrument: Uji petik kerja produk – Soal Pilihan ganda (PG)
FORMAT PENILAIAN
Penilaian Proses
Nama Kelompok : ................................
Kelas : ...............................
Aspek Rerata
Kesesuaian Kejelasan Ketepatan Nilai
No Nama Siswa Ide dan Isi Suara Lafal Ekspresi Diksi
75 - 100 75 – 100 75-100 75 - 100 75-100 75-100
1
Jst.
Peunteun:
a. Alus : 90-100
b. Cukup /meujeuhna: 80-89
c. Kurang: 75-79
Lingka : “Vin, kumaha ayeuna hubungan sareng Kang Andang téh masih
lanjut?”
Vini : “Nya masih atuh, Ka. Tapi da Vini mah hubungan gé ngan samet
SMS-an atanapi nganjang ka bumi mah Kang Andang jarang.
Kumaha ari Lingka sareng Kang Asép masih deuih?”
Lingka : ”Nya kitu lah, sami wé sareng Kang Andang. Ěh Vini tos terang teu
aya kajantenan nu tumiba ka Ahmad Albar?”
Vini : ”Teu acan terang Vini mah. Naha ku naon kitu Ahmad Albar téh?”
Putri : ”Héy meni teu ngajak-ngajak ngobrol téh. Ngobrol naon sih meni
seurieus kitu? Tadi téh Lingka nyebut-nyebut Ahmad Albar, aya
naon kitu nu karandapan ku éta artis téh?”
Lingka : ”Geus pada apal yén kiwari loba artis nu kalibet kana narkoba, di
antarana Roy Marten, Ahmad Albar, Faris R.M. Ah sigana aya
kénéh artis nu kalibet kana hal ieu. Malahan kamari mah dulur
Lingka sorangan kalibet kana narkoba. Ih Nauzubillahimindzalik!
Ku naon nya bet kiwari loba kaum rumaja anu antukna kajiret ku
narkoba?”
4. Vini mah resep ka Kang Andang téh margi anjeunna mah henteu....
a. diagulkeun c. ngagulkeun
b. kaagulan d. agul
5. Tadina mah nu guneman di luhur téh ngan….tapi, kaburu Putri datang ka dinya.
a. duaan c. opatan
b. tiluan d. limaan
8. Ceuk Lingka, lian artis-artis nu kalibet kana narkoba malahan aya deui ogé….
a. dulurna c. adina
b. sobatna d. lanceukna
9. “Ku naon nya bet kiwari loba kaum rumaja anu antukna kajiret ku narkoba?”
Antukna hartina....
a. awalna c. ahirna
b. kiwari d. mulana
Lingka : “Ěh Put, tepangkeun ieu Kang Wandi, pun lanceuk. Pan hoyong
kenalan cenah! Tah kaleresan aya Kang Wandi. Kang urang ngobrol di
dieu nya, bari sakantenan cenah Putri hoyong wawanohan ka Akang!”
Kunci Jawaban
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
C B D D A A B A C D
Skor: 1 - 10
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-2
STANDAR KOMPETENSI
12.2 Mampu berbicara untuk mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan dalam bentuk kegiatan
bercakap-cakap, memandu acara, memimpin diskusi, berdiskusi/berseminar dan berpidato dalam
berbagai situasi.
KOMPETENSI DASAR
12.2.3 Memimpin diskusi (Panumbu catur)
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Setelah pembelajaran ini selesai,diharapkan siswa dapat mengamati dan menginformasikan topik
yang akan didiskusikan serta dapat melakukan diskusi dengan menjadi panumbu catur yang baik
dan dapat melakukan tugas-tugasnya dengan baik pula secara jujur, disiplin, demokratis,penuh
toleransi serta komunikatif.
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
tentang hal-hal yang
belum
dimengertinya.
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
2. Kegiatan awal
Guru menegur sapa, Siswa mengamati topik
dan mengabsen. yang akan didiskusikan
Guru menyuruh
siswa untuk
menyiapkan suatu
topik dan bahan
diskusi secara
berkelompok
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Kegiatan Inti
Guru menyuruh
siswa untuk
melakukan diskusi
kelompok secara
bergiliran dan
menjadi panumbu
catur yang baik
dengan melakukan
tugas-tugasnya
dengan baik pula
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang
Guru Menutup
pembelajaran
E. EVALUASI (PENILAIAN)
- Jenis tagihan: Tugas individu dan kelompok
- Teknik penilaian: Tes unjuk kerja/praktik – Tes lisan
- Bentuk instrument: Uji petik kerja produk dan prosedur – daftar pertanyaan
a. Prak ayeuna hidep sacara bagilir perkelompok ngalakukeun diskusi di hareup kelas sarta
jadi panumbu catur nu hadé!
Konci jawaban: gumantung kana kaparigelan siswa (skor min. 75, maks. 100)
1. Tugas utamana nya éta ngalancarkeun acara diskusi. Di antarana ngatur giliran jeung waktu nu rék
nyarita. Saha heula jeung sabaraha menit masing-masing lilana. Panumbu catur atawa moderator téh
hartina kira-kira sarua jeung nu aya di tengah-tengah anu numbukeun catur. ( skor: 20 )
2. Modal utama jadi panumbu catur nya éta kudu paséhat (nyaritana lancar) jeung paham kana jejer
jeung bahan diskusi, lantaran sakapeung kudu mairan kana pedaran parapangjejer. Jadi, panumbu catur
mah kudu percéka nu hartina paséhat sarta pinter.
( skor : 20 )
3. lantaran jadi panumbu catur mah hartina kudu nyarita di hareupeun jalma loba sarta ngatur nu rék
nyarita. Mangkaning dina diskusi n u enyaan mah, mindeng diluuhan ku paraahli. ( skor : 20 )
4. Meunang, ku kituna tugas panumbu catur téh sabenerna henteu cukup ku ngatur giliran jeung waktu
nu nyarita wungkul. ( skor : 20 )
5. a. usahakeun diskusi dibuka saluyu jeung waktu nu geus ditangtukeun;
b. tepikeun bahan jeung jejer diskusi ka hadirin;
c.wanohkeun parapangjejer;ngaranna (lengkep jeung gelarna),profésina, kaahlianana jeung data pribadi
séjénna anu aya patalina jeung jejer katut bahan diskusi;
d. tepikeun tata- tertib diskusi sajelas-jelasna;
e. ngahaturanan pangjejer keur nepikeun bahasanana, disusul nampung jeung ngatur parapamilon nu
rék milu mairan atawa nanyakeun;
f. tutup diskusi panceg dina waktuna. ( skor : 20 )
STANDAR KOMPETENSI
12.2 Mampu berbicara untuk mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan dalam bentuk
kegiatanbercakap-cakap, memandu acara, memimpin diskusi, berdiskusi/berseminar dan
berpidato dalam berbagai situasi.
KOMPETENSI DASAR
12.2.4 Berdiskusi / berseminar (sawala)
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Setelah pembelajaran ini selesai,diharapkan siswa dapat mengamati dan menginformasikan topik
yang akan didiskusikan serta dapat melakukan diskusi dengan menjadi panumbu catur yang baik
dan dapat melakukan tugas-tugasnya dengan baik pula secara jujur, disiplin, demokratis,penuh
toleransi serta komunikatif.
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru memberikan
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
tentang hal-hal yang
belum
dimengertinya.
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
2. Kegiatan awal
Guru menegur sapa, Siswa mengamati topik
dan mengabsen. yang akan didiskusikan
Guru menyuruh
siswa untuk
menyiapkan suatu
topik dan bahan
diskusi secara
berkelompok
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Kegiatan Inti
Guru menyuruh
siswa untuk
melakukan diskusi
kelompok secara
bergiliran dan
menjadi panumbu
catur yang baik
dengan melakukan
tugas-tugasnya
dengan baik pula
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang
Guru Menutup
pembelajaran
E. EVALUASI (PENILAIAN)
Jenis tagihan: Tugas individu dan kelompok
Teknik penilaian: Tes unjuk kerja/praktik – Tes lisan
Bentuk instrument: Uji petik kerja produk dan prosedur – daftar pertanyaan
c. Prak ayeuna hidep sacara bagilir perkelompok ngalakukeun diskusi di hareup kelas sarta
jadi panumbu catur nu hadé!
Konci jawaban: gumantung kana kaparigelan siswa (skor min. 75, maks. 100)
1. Tugas utamana nya éta ngalancarkeun acara diskusi. Di antarana ngatur giliran jeung waktu nu rék
nyarita. Saha heula jeung sabaraha menit masing-masing lilana. Panumbu catur atawa moderator téh
hartina kira-kira sarua jeung nu aya di tengah-tengah anu numbukeun catur. ( skor: 20 )
2. Modal utama jadi panumbu catur nya éta kudu paséhat (nyaritana lancar) jeung paham kana jejer
jeung bahan diskusi, lantaran sakapeung kudu mairan kana pedaran parapangjejer. Jadi, panumbu catur
mah kudu percéka nu hartina paséhat sarta pinter.
( skor : 20 )
3. lantaran jadi panumbu catur mah hartina kudu nyarita di hareupeun jalma loba sarta ngatur nu rék
nyarita. Mangkaning dina diskusi n u enyaan mah, mindeng diluuhan ku paraahli. ( skor : 20 )
4. Meunang, ku kituna tugas panumbu catur téh sabenerna henteu cukup ku ngatur giliran jeung waktu
nu nyarita wungkul. ( skor : 20 )
5. a. usahakeun diskusi dibuka saluyu jeung waktu nu geus ditangtukeun;
b. tepikeun bahan jeung jejer diskusi ka hadirin;
c.wanohkeun parapangjejer;ngaranna (lengkep jeung gelarna),profésina, kaahlianana jeung data pribadi
séjénna anu aya patalina jeung jejer katut bahan diskusi;
d. tepikeun tata- tertib diskusi sajelas-jelasna;
e. ngahaturanan pangjejer keur nepikeun bahasanana, disusul nampung jeung ngatur parapamilon nu
rék milu mairan atawa nanyakeun;
f. tutup diskusi panceg dina waktuna. ( skor : 20 )
A. STANDAR KOMPETENSI
12.2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan melalui bercakap-cakap,
memandu acara, memimpin diskusi,berdiskusi/berseminar dan berpidato.
B. KOMPETENSI DASAR
12.2.5 Berpidato (biantara) dalam berbagai situasi
D. TUJUAN PEMBELAJARAN
Melalui kegiatan pembelajaran ini, diharapkan siswa dapat menentukan, menyusun materi biantara
dalam berbagai situasi dengan baik dan dapat memberikan komentar pada bahasa maupun isi
pembicaraan teman serta dapat memperbaiki dan melengkapi bahasa dan isi bahan pembicaraan
secara mandiri,kreatif, penuh kerja keras dan berani.
E. MATERI PEMBELAJARAN
Pidato dalam berbagai situasi
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru menjelaskan
jenis-jenis pidato
Guru menjelaskan
teknik-teknik pidato
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Guru Menutup
pembelajaran
Guru memberi
contoh berpidato
yang baik
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Guru Menutup
pembelajaran
3 Metode langsung Kegiatan Awal Siswa secara
Dan ceramah Guru menegur sapa, bergiliran berpidato
1/2 tanya jawab dan mengabsen. di depan kelas
Modeling Guru mengadakan Siswa memberikan
Demonstrasi/ apersepsi dan memo- komentar terhadap
simulasi tivasi siswa untuk bahasa dan isi pidato
belajar lebih giat. teman
Teknik penugasan
Latihan Kegiatan Inti Siswa memperbaiki
dan melengkapi
Guru menyuruh kekurangan dalam
siswa untuk bahasa dan isi pidato
meneruskan kembali teman
berpidato di depan
kelas secara bergilir
Guru memberikan
contoh cara
mengomentari
bahasa dan isi pidato
orang lain
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang
Guru Menutup
pembelajaran
H. EVALUASI (PENILAIAN)
Jenis tagihan : tugas individu
Teknik penilaian : tes (praktek) / tes unjuk kerja (performance)
Bentuk instrument: Uji petik kerja produk dan prosedur
Aspek
No Nama Siswa Kesesuaian Kejelasan Ketepatan Rerata
Ide dan Isi Suara Lafal Ekspresi Diksi Nilai
1
Jst.
Peunteun:
a. Alus : 86-100
b. Cukup /meujeuhna: 80-85
c. Kurang: 75-79
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-5
STANDAR KOMPETENSI
12.3 Mampu memahami dan menanggapi bacaan melalui membaca artikel,carita buhun dan
bahasan.
KOMPETENSI DASAR
12.3.3 Membaca bahasan kesenian
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
Setelah selesai melakukan kegiatan pembelajaran, diharapkan siswa dapat :
1. memahami isi dan bahasa teks bahasan dengan penuh rasa ingin tahu,
2. menyimpulkan tema serta dapat menanggapi aspek-aspek bahasan secara mandiri, kritis dan
bekerja keras.
B. MATERI PEMBELAJARAN
Bahasan tentang kesenian Sunda
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru menyuruh
siswa membaca
bahasan
Guru memberi
pertanyaan mengenai
materi pembelajaran
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang, termasuk
penugasan
Guru Menutup
pembelajaran
2 Kegiatan Awal
dan Guru menegur sapa, Siswa menyimpulkan
3 dan mengabsen. tema bahasan
Kegiatan Inti
Guru menerangkan
kembali materi
pembelajaran
Guru memberi
pertanyaan lanjutan
mengenai materi
pembelajaran yang
belum selesai
Kegiatan Akhir
Guru menegaskan
bahan pembelajaran
Guru member
kesempatan kepada
siswa untuk bertanya
tentang hal-hal yang
belum dimengerti
Guru
memberitahukan
materi yang akan
datang,
Guru Menutup
pembelajaran
3. Sasaruaanana antara kasenian Kiliningan klasik jeung Kiliningan wanda jaipongan nya
éta lebah….
a. lagam piriganana jeung lalaguanana
b. sora jeung tepak kendang anu dominan pisan
c. waditra gamelan sarta mirig sora juru kawih
d. bisa diigelan
Konci jawaban: c (skor 1)
6. Upama dina Kiliningan wanda jaipongan, sora (tepak) kendang anu dominan,dina
kiliningan asli mah, waditra….anu dominan teh.
a. bonang c. rebab
b. saron d. gambang
Konci jawaban: c (skor 1)
9. Dua juru kawih anu kasohor dina taun 50-an nepi ka 60-an nya eta….
a. Upit Sarimanah jeung Mimi Maryami
b. Upit Sarimanah jeung Titim Fatimah
c. Titim Fatimah jeung Mimi Maryami
d. Mimi Maryami jeung Yoyoh jubaedah
Konci jawaban: b (skor 1)
10.Rombongan (grup) seni kiliningan sohor pingpinan Mang Oman nya éta….
a. Setia Luyu c. Kujang Pajajaran
b. Setia Manah d. Panca Warna
Konci jawaban: b (skor 1)
B. Esey
1. Naon tema eta bahasan?
2. Sebutkeun sarta jelaskeun eusi eta bahasan!
3. Dina eta pedaran aya istilah waditra,wanda,klasik,juru kawih,lagam jeung gilang
gumilang, cik terangkeun hartina!
4. Sebutkeun sababaraha lagu Kiliningan klasik!
5. Kumaha pamanggih/pamadegan hidep ngeunaan eusi,basa katut mekanisme cara
nulisna eta bahasan!
Konci jawaban:
1. Ngawanohkeun salahsahiji kasenian Sunda anu geus langka ditanggap nya eta Seni
kiliningan (skor 1,5)
2. Nyaritakeun seni kiliningan.Dina eta pedaran disebutkeun yen seni kiliningan gelarna
sanggeus aya kasenian wayang dumeh waditrana sarua jeung nu sok dipake dina
pagelaran wayang. Eta kasenian kungsi nanjung dina taun 50-60-an nu ditandaan ku
munculna dua juru kawih sohor Upit Sarimanah jeung titim Fatimah.Dina pedaran eta
keneh kungsi disabit-sabit kasenian jaipongan wanda anyar seni kiliningan.Di antarana
disebutkeun bedana jeung seni kiliningan the utamana dina lagam piriganana jeung
lalaguanana. (skor 2,5)
5. *Eusina cukup mundel sok sanajan sipatna ukur ngawanohkeun tapi kacida pentingna
pikeun informasi jeung nambah-nambah kaweruh ngeunaan kasenian Sunda nu geus
mimiti langka ditanggap nya eta Seni kiliningan.
*Sacara umum basana basajan,gampang kaharti sok sanajan diselapan ku istilah-istilah
nu hese tapi bisa diteangan hartina dina kamus.
* cara nulisna geus alus,ngaguluyur atawa geus sistematis,jadi dibacana oge merenah.
( skor 2,5 )
Keterangan:
Total skor= jumlah skor soal PG + jumlah skor soal esey
2 (dua)
Peunteun:
d. Alus : 9 - 10
e. Cukup/meujeuhna : 7.5 – 8.9
f. Kurang : ≤ 7.5
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)-6
A. STANDAR KOMPETENSI
12.4 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dalam bentuk puisi,
bahasan / esai serta teks drama.
B. KOMPETENSI DASAR
12.4.3 Menulis teks drama berdasarkan cerita
D. TUJUAN PEMEBELAJARAN
Setelah mengikuti pembelajaran ini, diharapkan siswa dapat mengubah prosa fiksi menjadi teks
drama dan dapat menuliskannya secara tepat dan benar berikut semua unsur-unsur pendukungnya
dengan mengindahkan aturan yang berlaku serta dapat menyunting teks drama yang ditulis teman
secara kreatif dan penuh kerja keras.
E. MATERI PEMBELAJARAN
Menulis teks drama
G. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Guru
memperlihatkan
contoh teks drama
sekaligus
memberikan contoh
cara membuat teks
drama yang baik dan
benar
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Postes
Menjelaskan
kegiatan lanjutan,
termasuk penugasan
Menutup
pembelajaran
Guru menyuruh
siswa untuk
menentukan/memilih
wacana prosa yang
akan diubah ke
bentuk drama
Guru memberikan
contoh cara
mengubah bentuk
prosa ke dalam teks
drama
Kegiatan Akhir
Menegaskan bahan
pembelajaran
Memberitahukan
materi yang akan
datang
Menutup
pembelajaran
H. EVALUASI (PENILAIAN)
Jenis tagihan : Tugas individu dan kelompok
Teknik penilaian : Tes tulis
Bentuk instrument : Penugasan (membuat/menulis teks drama dan mengubah prosa fiksi ke
dalam bentuk drama)
Peunteun:
g. Alus : 90 - 100
h. Cukup/meujeuhna : 80 – 89
i. Kurang : 75 - 79
Mengetahui, Jatinunggal, Juni 2011
Kepala SMA Negeri Jatinunggal Guru Mata Pelajaran