Anda di halaman 1dari 45

1.

Minggu / Hari / Tarikh 44 / KHAMIS / 13 January, 2022

2.Kelas / Masa / Mata


6 Usaha / 7:45 – 8.15 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.2
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan corak irama mengikut tempo.

1. Berbincang dengan murid mengenai alat muzik


improvisasi
Halaman 1
2.Murid mendengar audio 1 – ensemble Buah
Tempatan
3.Guru berbincang tentang kaunter melodi 1 dan 2
5.Aktiviti PDP
pada skor lagu.
4. Guru meminta murid membuat tepukan untuk alat
perkusi 1 dan 2 secara berasingan
5. Murid memainkan alat perkusi dengan bahan
improvisasi berdasarkan skor lagu Buah Tempatan –
perkusi 1 dan 2

6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi


Kurikulum (EMK) Nilai : Disiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi

-Buku teks halaman 1 hingga 5


7. Bahan Bantu Mengajar
-Audio 1

8. Penilaian PDP TP 1 & 2 (1.2.2)


9. Refleksi / Impak Dan 15 / 15 murid dapat Memainkan corak irama
Kerja Rumah mengikut tempo.

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 6

1.Minggu / Hari / Tarikh 3 / JUMAAT / 17 January, 2020


2.Kelas / Masa / Mata
6 INOVATIF / 9:10 ~ 9.40 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.1
Pembelajaran (KOD)
Mengajuk pic –Bernyanyi dengan sebutan dan pic yang
4.Objektif Pembelajaran betul
1.Dengar audio dan ajuk pic dengan sebutan la untuk
latihan 1 hingga 3
2.Mendengar audio dan ajuk pic dengan sebutan la
untuk latihan 4 dan 5.
3.Latihan 1 hingga 5 boleh ditukar sebutan yang lain
5.Aktiviti PDP seperti lu,li,mi dan mu.
4.Meminta murid menyanyikan lagu Buah Tempatan
dengan sebutan la atau li terlebih dahulu untuk
mendapatkan pic yang betul sebelum menyanyikan
lirik lagu .
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berkerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
-Buku teks halaman 6 dan 7
7. Bahan Bantu Mengajar -Audio 2,3,4,5, 6 ,7 ,8 dan 9
TP 1 (1.1.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.1.1)(mengikut aras murid)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja / murid dapat bernyanyi dengan sebutan dan
Rumah pic yang betul

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
1.Minggu / Hari / Tarikh 3 / AHAD / 17 Januari, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.1
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan alat perkusi dengan mengajuk corak irama
1.Memerhati corak irama yang mempunyai meter 4
4
2.Membuat tepukan dan sebutan ta(krocet) dan
5.Aktiviti PDP ti(kuaver)
3. Menepuk sambil mengira Berpandu meter.
4.Murid megira detik sambil menepuk irama berikut
secara berulang untuk latihan 1 hingga 4
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Disiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
-Buku teks halaman 8
7. Bahan Bantu Mengajar -Audio 10,11,12,dan 13
TP 1 (1.2.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.2.1)
TP 3 (1.2.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15 / 15 murid dapat memainkan alat perkusi
Rumah dengan mengajuk corak irama

1.Minggu / Hari / Tarikh 4 / AHAD / 24 Januari, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.2
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan corak irama mengikut tempo
5.Aktiviti PDP 1.Minta murid berlatih mengajuk corak irama dengan
pelbagai perkusi badan dalam tempo lambat sebelum
menggunakan alat perkusi yang sesuai untuk
memainkan corak irama
2.Membahagikan murid kepada dua kumpulan dan
tepuk corak irama alat perkusi 1 dan 2 mengikut skor
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
lagu.
3.Memilih alat perkusi atau alat perkusi improviasi
yang sesuai untuk memainkan corak irama tersebut
mengikut iringan muzik Lagu Buah Tempatan.
4.Meminta murid mengenal pasti corak irama latihan 1
, 2 , 3 dan 4 dalam skor lagu dengan menyatakan
nombor bar yang berkenaan.
5.Latihan pengukuhan , murid memainkan alat perkusi
berdasarkan skor ensemble Buah Tempatan halaman 2
hingga 5
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Bekerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
-Buku teks halaman 9
7. Bahan Bantu Mengajar -Audio 14 dan 15
TP 1 & 2
8. Penilaian PDP 1.2.2
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15 / 15 murid dapat memainkan corak irama
Rumah mengikut tempo

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 5 / AHAD / 31 Januari, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.3.1
Pembelajaran (KOD)
Meniru pergerakan Berdasarkan bentuk muzik ,
4.Objektif Pembelajaran harmoni dan tekstur
5.Aktiviti PDP 1.Membimbing murid mengenal pasti konsep bentuk
daripada aspek rangkap dan korus dalam lagu melalui
aktiviti mendengar.
2.Minta murid melakukan gerakan secara individu
dalam kumpulan konsep bentuk dalam lagu
3.Guru dan murid boleh mengubah suai pergerakan
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
mengikut kteativiti.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kesyukuran
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 10 dan 11
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 16 dan 17.
TP 1 (1.3.1)
8. Penilaian PDP
TP 2 (1.3.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat meniru pergerakan
Rumah Berdasarkan bentuk muzik , harmoni dan tekstur

1.Minggu / Hari / Tarikh 6 / AHAD / 7 Februari, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.1
Pembelajaran (KOD)
Memainkan rekoder not E, F, G, A, B, C dan D’ dengan
4.Objektif Pembelajaran ton yang baik
1. Minta murid membuat penjarian E, F, G, A, B, C’ dan
D’ sambil menyebut setiap not tersebut dengan nama
not secara tidak langsung , murid mengulangkaji
penjarian not yang telah dipelajari dalam tahun 5
5.Aktiviti PDP sebelum mula membuat latihan rekoder di atas
2.kedua-dua melodi kaunter mempunyai aras
kemahiran yang berbeza.Guru boleh meminta murid
memainkan melodi kaunter yang bersesuaian
mengikut tahap kemampuan murid .
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 12 dan 13
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 18,19,20,21 dan 22
TP 1 (1.4.1)
8. Penilaian PDP
TP 2 (1.4.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat Memainkan rekoder not E, F,
Rumah G, A, B, C dan D’ dengan ton yang baik

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 7 / AHAD / 14 Februari, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.2
Pembelajaran (KOD)
Memainkan melodi atau
4.Objektif Pembelajaran melodi kaunter dengan ton yang baik mengikut tempo
dan dinamik
1. Minta murid membuat penjarian E, F, G, A, B, C’ dan
D’ sambil menyebut setiap not tersebut dengan nama
not secara tidak langsung , murid mengulangkaji
penjarian not yang telah dipelajari dalam tahun 5
5.Aktiviti PDP sebelum mula membuat latihan rekoder di atas
2.kedua-dua melodi kaunter mempunyai aras
kemahiran yang berbeza.Guru boleh meminta murid
memainkan melodi kaunter yang bersesuaian
mengikut tahap kemampuan murid .
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 12 dan 13
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 18,19,20,21 dan 22
TP 1 (1.4.2)
8. Penilaian PDP
TP 2 (1.4.2)
15/ 15 murid dapat memainkan melodi atau
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
melodi kaunter dengan ton yang baik mengikut tempo
Rumah
dan dinamik
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
1.Minggu / Hari / Tarikh 8 / AHAD / 21 February, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.1
Pembelajaran (KOD)
Mengenalpasti symbol muzik iaitu slur , tie , commom
4.Objektif Pembelajaran
time dan fermata
1. Berbincang dengan murid tentang skor yang
mengandungi simbol slur, tie , commom time dan

5.Aktiviti PDP fermata.


2.Murid mengenalpasti simbol-simbol tersebut dan
memainkannya dengan menggunakan rekoder.

6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi


Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
-Buku teks halaman 14 dan 15
7. Bahan Bantu Mengajar -Audio 23 hingga 27
TP 1 ( 1.4.1
8. Penilaian PDP
TP 1,2, 3 (4.1.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat mengenalpasti symbol muzik
Rumah iaitu slur , tie , commom time dan fermata

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 9 / AHAD / 28 February, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
MEMBACA DAN MENULIS NOTASI MUZIK / 4.1.2
Pembelajaran (KOD)
Menama dan menulis pada baluk simbol dan istilah muzik,
4.Objektif Pembelajaran jenis not, nilai not dan tanda rehatnya, meter serta not
C,D,E,F,G,A, B, C’ dan D’
1.Meminta murid membezakan not C tengah dan C’.
2. Meminta murid membezakan not D bawah dn D’
3.Murid disediakan dengan roda kecil untuk menulis
notasi yang betul berdasarkan soalan roda muzik.
5.Aktiviti PDP 4.Murid membuat putaran roda utama di hadapan
kelas dan murid menjawab soalan
5.Markah pemenang dikira yang paling banyak betul.
6. Latihan pengayaan di halaman 18
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
7. Bahan Bantu Mengajar Buku teks halaman 16 , 17 dan 18
TP 3 (4.1.2)
8. Penilaian PDP TP 4 (4.1.2)
15/ 15 murid dapat menama dan menulis pada baluk
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
simbol dan istilah muzik, jenis not, nilai not dan tanda
Rumah
rehatnya, meter serta not C,D,E,F,G,A, B, C’ dan D’

1.Minggu / Hari / Tarikh 10 / AHAD / 6 March, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL/ 1.2.1
Pembelajaran (KOD)
Memainkan corak irama dengan dinamik yang betul
4.Objektif Pembelajaran mengikut tempo berdasarkan skor secara konsisten.

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Mendengar lagu Hilang Duka Hidup Ceria daripada
rakaman audio 28.
2.Membincangkan jenis alat perkusi yang boleh
digunakan dalam skor lagu ini.
5.Aktiviti PDP 3.Guru membimbing murid menepuk tangan
berdasarkan irama skor untuk alat perkusi 1 dan diikuti
pula dengan perkusi 2.
4.Rentak yang terhasil ialah rentak inang.
6. Elemen Merentas
EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK)
Nilai : Berdisiplin KBAT : Menganalisis
/ KBAT / Nilai
7. Bahan Bantu Mengajar Buku teks halaman 20 hingga 23
TP 1 (1.2.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.2.1)
TP 3 (1.2.1)
15/ 15 murid dapat memainkan corak irama dengan
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
dinamik yang betul mengikut tempo berdasarkan skor
Rumah
secara konsisten

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 11/ AHAD / 20 March, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.2
Pembelajaran (KOD)
Bernyanyi lagu dua lapisan suara dengan sebutan, pic,
4.Objektif Pembelajaran solfa dan dinamik dan artikulasi yang betul secara
ekspresif dan konsisten
1. Murid mendengar rakaman audio lagu Hilang Duka
Hidup ceria (suara 1 dan 2)
2.Murid menyanyikan secara lagu suara 1 sahaja.
5.Aktiviti PDP 2.Murid menyanyikan lagu untuk suara 2
3.Murid menyanyi secara instrumental suara 1
4.Murid menyanyikan untuk suara 1 dan 2 secara
bersama-sama.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Keberanian
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 24 dan 25
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 29 hingga 33
TP 4 ( 1.1.2) TP 5 ( 1.1.2) TP 6 ( 1.1.2)
8. Penilaian PDP
(mengikut aras murid)

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat menyanyi lagu dua lapisan suara
Rumah dengan sebutan, pic, solfa dan dinamik dengan betul

1.Minggu / Hari / Tarikh 12 / AHAD / 27 March, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
MEMBACA DAN MENULIS NOTASI MUZIK / 4.1.4
Pembelajaran (KOD)
Menama dan menulis pada baluk simbol dan istilah muzik,
4.Objektif Pembelajaran jenis not, nilai not dan tanda rehatnya, meter serta not
C,D,E,F,G,A, B, C’ dan D’.
1. Murid mendengar petikan 1 untuk meter 2an.
2. Guru membimbing murid mengira detik dengan cara
memimpin. 2
5.Aktiviti PDP 2
3. Aktiviti mengira dan memimpin sehingga petikan 3.
4. Murid diminta menunjukkan kad meter bagi setiap
perubahan yang berlaku semasa memainkan audio 37
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 26
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 34 hingga 37
8. Penilaian PDP TP 4 ( 4.1.4)
15/ 15 murid dapat menama dan menulis pada baluk
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
simbol dan istilah muzik, jenis not, nilai not dan tanda
Rumah
rehatnya, meter serta not C,D,E,F,G,A, B, C’ dan D’.

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 13 / AHAD / 3 April, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.1
Pembelajaran (KOD)
Memainkan corak irama dengan dinamik yang betul
4.Objektif Pembelajaran mengikut tempo berdasarkan skor secara konsisten.
1.Murid dengar audio corak irama dan tepuk tangan
mengikut corak irama latihan 1 hingga 4
2.Murid membuat latihan 5 dan 6 untuk memainkan
alat perkusi lagu Hilang Duka Hidup Ceria
3.Murid berlatih tepuk irama alat perkusi 1 dan 2
sebelum memainkan lagu berpandukan skor halaman
5.Aktiviti PDP 28 dan 29.
4.Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan untuk alat
perkusi 1 dan 2
5.Murid diberi penerangan tentang rentak inang
6.Murid memainkan alat perkusi yang sesuai untuk
menghasilkan rentak inang . (Alat improvosasi) adalah
digalakkan.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berkerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 27 hingga 29
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 36 hingga 44
TP 1 (1.2.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.2.1)
TP 3 (1.2.1)
15/ 15 murid dapat memainkan corak irama dengan
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
dinamik yang betul mengikut tempo berdasarkan skor
Rumah
secara konsisten

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 14/ AHAD / 10 April, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard PENGHASILAN MUZIK / 2.1.1
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Mengenal pasti kesan bunyi yang didengar
1. Guru menyediakan ABM dalam bentuk roda perkusi
seperti dalam buku teks.
2.Bahagikan murid kepada 6 kumpulan berpandu ikon
petunjuk
3.Guru memusingkan roda perkusi dan apabila
berhenti murid membuat bunyi perkusi mulut
mengikut ikon masing-masing bermula dari tanda anak
5.Aktiviti PDP panah hingga habis satu pusingan roda. Dari kanan ke
kiri atau sebaliknya.
4.Ulang langkah dan bimbing murid membuat latihan
perkusi mulut dan pastikan bunyi mengikut tempo
yang sama.
5. Minta murid mengiringi lagu Twinkle Litter Star
dengan perkusi mulut.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Keberanian
/ KBAT / Nilai KBAT : Mencipta
Buku teks halaman 30 dan 31.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 45
TP 2 (2.1.1) , TP 3 (2.1.1) , TP 4 (2.1.1), TP 5 (2.1.1),TP 6
8. Penilaian PDP
(2.1.1
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat mengenal pasti kesan bunyi
Rumah yang didengar

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 15/ AHAD / 17 April, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.1
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan rekoder not C,D, E, F, G, A,B, C’ dan D’
1. Meminta murid membuat latihan penjarian rekoder
not C tengah dan not D
2.Galakkan murid berlatih bermain dengan rekoder
tanpa iringan muzik terlebih dahulu.
3.Murid berlatih meniup latihan 1 hingga 4 halaman
32.
4.Minta murid mendengar audio 50 sebelum bermain
5.Aktiviti PDP rekoder untuk halaman 33 skor lagu Jariku Menari
5.Minta murid menamakan not pada skor lagu Jariku
Menari sebelum bermain rekoder.
6.Memainkan rekoder mengikut bar demi bar hingga
tamat.
7.Mendengar minus one lagu dan memainkan rekoder
sehingga tamat .
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdikari
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


Buku teks halaman 32 dan 33
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 46 hingga 51
TP 1 (1.4.1)
8. Penilaian PDP
TP 2 (1.4.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat memainkan rekoder not C,D, E,
Rumah F, G, A,B, C’ dan D’

1.Minggu / Hari / Tarikh 16 / AHAD / 24 April, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
MEMBACA DAN MENULIS NOTASI MUZIK / 4.1.3
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Menulis jenis not, nilai not, meter dan tanda rehat
1. Guru membimbing murid membaca dan mengenali
nilai serta bentuk setiap not dan tanda rehat.
2. Permainan kenali saya . Sediakan pundi kacang
untuk dilontar ke dalam petak notasi . Murid akan
menulis nama not dan tanda rehat atau melukis jenis
not dan tanda rehat berkenaan di papan putih. Markah
5.Aktiviti PDP akan diberikan jika jawapan murid betul.
3. Guru juga menjalankan permainan dam notasi .
Murid akan menulis soalan dalam buku manuskrip dan
menulis jawapan yang betul.
Aktiviti pengayaan .Guru boleh memperbanyakkan
soalan di halaman 36 untuk murid menjawab soalan .
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerajinan
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
7. Bahan Bantu Mengajar Buku teks halaman 34 hingga 35
TP 4 (4.1.3)
8. Penilaian PDP TP 5 (4.1.3)
TP 6 (4.1.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat menulis jenis not, nilai not,
Rumah meter dan tanda rehat dengan betul

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 17 / AHAD / 1 May, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.2
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan corak irama mengikut tempo
5.Aktiviti PDP 1.Murid mendengar audio 52 ensemble Kawan Baharu.
2.Guru membincangkan permainan alat perkusi dan
frasa lagu.
3.Rujuk halaman 43.
4.Murid dibimbing umembuat latihan yang disediakan
iaitu latihan 1 hingga 3
5.Membimbing murid membuat analisis skor perkusi
lagu Kawan Bahru .
6.Murid dibimbing memainkan alat perkusi dengan
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
tempo sederhana dan cepat.
7.Murid dibimbing dengan memainkan 1 alat demi 1
alat perkusi dengan bimbingan guru.
Nota : Setelah murid menguasai semua latihan , murid
memainkan alat perkusi dengan mengiringi lagu
halaman 38 hingga 41
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawan
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdikari
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
Buku teks halaman 37 hingga 43.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 52 hingga 58
8. Penilaian PDP TP 2(1.2.2)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat memainkan corak irama
Rumah mengikut tempo yang betul

1.Minggu / Hari / Tarikh 18 / AHAD / 8 May, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.3.1 / 1.3.2
Pembelajaran (KOD)
Melakukan pergerakan yang ditetapkan berdasarkan
4.Objektif Pembelajaran bentuk muzik atau harmoni atau tekstur
1.Murid mendengar audio 59 dan hayati muzik yang
didengari serta mengaitkan pergerakan seperti dalam
gambar.
5.Aktiviti PDP 2. Guru membimbing murid membuat latih tubi dan
memahami konsep tekstur nipis dan tebal.
3.Guru juga menerapkan nilai bermasyarakat dalam
pergerakan.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Bekerjasam
/ KBAT / Nilai KBAT : mencipta
7. Bahan Bantu Mengajar Buku teks halaman 44 hingga 45.
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
Audio 59 – vokal Kawan Bahru
TP 1 (1.3.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.3.1)
TP 1 (1.3.2)
15/ 15 murid dapat Melakukan pergerakan yang
9. Refleksi / Impak Dan Kerja ditetapkan berdasarkan bentuk muzik atau harmoni
Rumah atau tekstur dengan betul.

.Minggu / Hari / Tarikh 19 / AHAD / 15 May, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.1 / 1.4.3
Pembelajaran (KOD)
Memainkan frasa lagu not C, D, E, F, G, A, B, C' dan D'.
4.Objektif Pembelajaran Mengikut tempo berdasarkan skor .
1.Murid mendengar audio latihan penjarian rekoder
untuk not D di bawah dan C tengah.
2.Setelah menguasai kedua-dua not tersebut , murid di
bimbing memainkan rekoder dengan skor lagu Kawan
Bahru untuk tempo lambat , sederhana dan cepat.
5.Aktiviti PDP 3.Guru membimbing murid bermain rekoder frasa
demi frasa dalam lagu tersebut.
4.Mulakan dengan tempo lambat diikuti dengan
sederhana dan cepat.
5.Guru mesti menekankan aspek ton yang betul
semasa memainkan lagu tersebut.
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Hemah Tinggi
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 46 hingga 47.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 60-65
TP 1 (1.4.1) ,TP 2 (1.4.1) , TP 3 (1.4.1
8. Penilaian PDP TP 1 (1.4.3) , TP 2 (1.4.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat memainkan frasa lagu not C, D,
Rumah E, F, G, A, B, C' dan D'. mengikut tempo berdasarkan

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


skor dengan betul

1.Minggu / Hari / Tarikh 20 / AHAD / 22 May, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.2
Pembelajaran (KOD)
Memainkan frasa lagu not C, D, E, F, G, A, B, C' dan D'.
4.Objektif Pembelajaran Mengikut frasa berdasarkan skor
1.Murid mendengar audio 66 untuk latihan rekoder
untuk frasa lagu.
2.Guru membimbing murid menyebut nama not sambil
5.Aktiviti PDP buat penjarian mengikut skor.
3.Membimbing murid memainkan lagu Impianku
dengan rekoder mengikut frasa.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 48
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 66 hingga 68
8. Penilaian PDP TP 2 ( 1.4.2)
15/ 15 murid dapat memainkan frasa lagu not C, D,
9. Refleksi / Impak Dan Kerja E, F, G, A, B, C' dan D' mengikut frasa berdasarkan skor
Rumah dengan betul

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 21 / AHAD / 12 June, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.2
Pembelajaran (KOD)
Menyanyi lagu dua lapisan suara dengan sebutan, pic,
4.Objektif Pembelajaran solfa dan dinamik dan artikulasi yang betul secara
ekspresif dan konsisten
5.Aktiviti PDP 1. Murid mendengar rakaman audio lagu Hilang Duka
Hidup ceria (suara 1 dan 2)-audio 69.
2.Bimbing murid menyanyikan secara lagu suara 2
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
dengan iringan audio 70.
2.Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan iaitu
Kumpulan A suara 1 dan kumpulan B suara 2.
3.Murid dilatih secara berasing dahulu mengikut
pecahan suara 1 dan 2 dengan pic yang betul.
4.Murid menyanyikan lagu tanpa iringan audio .Guru
membunyikan pic yang pertama untuk kedua-dua
suara sebelum menyanyi.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 49 - 51
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 69 hingga 73
8. Penilaian PDP TP 4 ( 1.1.2) (mengikut aras murid)
15/ 15 murid dapat menyanyi lagu dua lapisan suara
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
dengan sebutan, pic, solfa dan dinamik dan artikulasi yang
Rumah
betul secara ekspresif dan konsisten

1.Minggu / Hari / Tarikh 22 / AHAD / 19 June, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.3
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Menyanyi dengan sebutan dan pic yang betul
1.Murid berlatih menyanyikan solfa dengan skel C
major menggunakan isyarat tangan Curwen.
2.Murid dibimbing membuat latihan solfa dengan
isyarat tangan Curwen.
3.Murid dibimbing menyanyikan lagu Fotosintesis
5.Aktiviti PDP dengan solfa sebelum bernyanyi mengikut lirik
4.Murid digalakkan membuat pertuturan berirama
bagi lirik lagu fotosintesis dengan iringan muzik.
Nota : Aktiviti pengayaan
Murid menyesuaikan gambar isyarat tangan Curwen
dengan not di baluk. di halaman 56
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Hemah Tinggi
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 52 hingga 53.
7. Bahan Bantu Mengajar
Audio 74 hingga 78

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


8. Penilaian PDP TP 2 (1.1.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat menyanyi dengan sebutan dan
Rumah pic yang betul

1.Minggu / Hari / Tarikh 23 / AHAD / 26 June, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
APRESIASI MUZIK / 3.1.1
Pembelajaran (KOD)
-Mengecam jenis muzik yang didengar atau ditonton
-Menyatakan cara persembahan muzik atau mengenal
4.Objektif Pembelajaran pasti
alat muzik sesuatu ensembel.
5.Aktiviti PDP 1. Murid mendengar audio 79 – nobat dan 80 -

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


gamelan.
2.Murid menonton video 1 – nobat
Dan video 2 – gamelan
3.Murid membandingkan kedua-dua persembahan
muzik tersebut dengan perbincangan tentang alat-alat
muzik yang digunakan dan cara persembahan.
4.Perbincangan persembahan juga dalam aspek majlis
rasmi negara
Nota : Aktiviti pengayaan
Murid menamakan alat muzik yang terdapat dalam
ensemble nobat di halaman 56
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Patriotisme
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
Buku teks halaman 54 dan 55.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 79 dan 80
Video 1 dan 2
TP 1 (3.1.1)
8. Penilaian PDP
TP 2 (3.1.1)
15/ 15 murid dapat mengecam jenis muzik yang
9. Refleksi / Impak Dan Kerja didengar atau ditonton dan menyatakan cara
Rumah persembahan muzik atau mengenal pasti alat muzik
sesuatu ensembel

1.Minggu / Hari / Tarikh 24 / AHAD / 3 July, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard PENGHASILAN MUZIK / 2.1.2 / 2.1.3
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Mengajuk corak irama dan melodi yang didengar
5.Aktiviti PDP 1.Murid berbincang tentang rentak waltz, inang , masri
dan march
2.Murid mendengar audio 29 – Hilang Duka Hidup
Ceria.(Inang)
3.Murid mendengar audio 81 Ensemble Burung kakak
Tua(Waltz) (masri)
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
4. Murid mendengar audio 100
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 57
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 29,81 dan 100
TP 1 (2.1.2)
8. Penilaian PDP TP 1 (2.1.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat mengajuk corak irama dan
Rumah melodi yang didengar

1.Minggu / Hari / Tarikh 25 / AHAD / 10 July, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.3
Pembelajaran (KOD)
Memainkan frasa lagu not C, D, E, F, G, A, B, C' dan D'.
4.Objektif Pembelajaran Mengikut tempo berdasarkan skor
1.Murid berbincang tentang symbol muzik yang
terdapat di skor lagu Burung kakak Tua halaman 58
dan 59
2.Membimbing murid membuat latih tubi memainkan
5.Aktiviti PDP frasa yang mempunyai not C tengah dan not D.
3.Memulakan dengan tempo lambat diikuti dengan
sederhana dan cepat.
4.Murid mengiringi lagu dengan audio minus one
tempo lambat , sederhana dan cepat.
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdikasi
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 58 hingga 60
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 81 hingga 85
TP 1 (1.4.3)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.4.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat memainkan frasa lagu not C, D,
E, F, G, A, B, C' dan D' dan mengikut tempo
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
Rumah berdasarkan skor dengan betul

1.Minggu / Hari / Tarikh 26 / AHAD / 17 July, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.4
Pembelajaran (KOD)
Menyanyi dengan sebutan, pic dan dinamik lembut (p)
atau
4.Objektif Pembelajaran Sederhana lembut (mp ) atau, kuat (f ) atau sederhana
kuat (mf) yang betul
1.Murid membuat latihan pernafasan sebelum
menyanyi.
2.Murid mendengar audio 82 terlebih dahulu dan
kemudian mendengar audio 86 untuk membuat
5.Aktiviti PDP perbandingan beza antara kedua-dua audio.
3.Membimbing murid mendengar audio 86 dengan
teliti untuk mengecam dinamik crescendo dan
decrescendo dalam skor lagu
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Hormat
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 61.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 86
8. Penilaian PDP TP 3 ( 1.1.4)
15/ 15 murid dapat menyanyi dengan sebutan, pic
9. Refleksi / Impak Dan Kerja dan dinamik lembut (p) atau Sederhana lembut (mp )
Rumah atau, kuat (f ) atau sederhana kuat (mf) yang betul

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 27 / AHAD / 24 July, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.2
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan rekoder not C,D, E, F, G, A, B, C’ dan D’
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
1.Murid mendengar audio 91 terlebih dahulu sebelum
murid memainkan rekoder dengan kaedah undur
2.Melatih murid bermain rekoder menggunakan
kaedah undur untuk latihan 1 hingga 4
5.Aktiviti PDP 3.Selepas itu murid memainkan lagu Burung kakak Tua
dengan kaedah undur.
4.Guru membimbing murid semasa memainkan
rekoder
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerajinan
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 62 dan 63
7. Bahan Bantu Mengajar
Audio 87 hingga 91
TP 2 ( 1.4.2)
8. Penilaian PDP TP 3 ( 1.4.2)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat Memainkan rekoder not C,D, E,
Rumah F, G, A, B, C’ dan D’ dengan betul.

1.Minggu / Hari / Tarikh 28 / AHAD / 31 July, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.2
Pembelajaran (KOD)
Memainkan melodi atau melodi kaunterdengan ton
yang baik
Mengikut tempo dan dinamik lembut (p)
4.Objektif Pembelajaran atausederhana
lembut (mp ) atau kuat (f) atau sederhana kuat (mf)
berdasarkan skor.
5.Aktiviti PDP 1.Murid diminta membuat latih tubi penjarian not D
iaitu latihan rekoder halaman 64.
2.Murid mendengar audio 92 lagu Burung kakak Tua.-
melodi sahaja
3. Murid mendengar audio 93 lagu Burung kakak Tua.-
melodi kaunter sahaja
3. Guru membimbing murid memainkan rekoder
melodi sahaja dengan tempo lambat dan selepas itu
untuk melodi kaunter pula.
4.Guru meminta murid memainkan rekoder dengan
gabungan kedua-dua latihan dengan iringan audio 95.
5.Guru mengingatkan murid tentang pertukaran meter
lagu dari
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
Ke

Waltz masri
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerajinan
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 64 dan 65
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 92 hingga 95
8. Penilaian PDP TP 2 ( 1.4.2) , TP 3 ( 1.4.2) , TP 4 ( 1.4.2)
15/ 15 murid dapat memainkan melodi atau melodi
kaunterdengan ton yang baik
9. Refleksi / Impak Dan Kerja Mengikut tempo dan dinamik lembut (p)
Rumah atausederhana
lembut (mp ) atau kuat (f) atau sederhana kuat (mf)
berdasarkan skor

1.Minggu / Hari / Tarikh 29 / AHAD / 7 August, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard PENGHASILAN MUZIK /2.1.2
Pembelajaran (KOD)
-Mengenal pasti kesan bunyi yang didengar -TP 2
4.Objektif Pembelajaran -Menghasilkan kesan bunyi atau mencipta corak irama
atau melodi mudah.-TP3
5.Aktiviti PDP 1.Murid berbincang meter yang telah dipelajari sambil
merujuk contoh meter yang telah disediakan.
3.Murid menepuk tangan untuk contoh meter

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


Halaman 66

4. Guru lelekatkan kad notasi di papan putih.


5.Guru membimbing murid membuat tepukan
berdasarkan corak irama yang disusun di papan putih
mengikut meter yang sesuai.
6.Murid diminta mencipta corak irama berpandukan
meter di papan putih.
7.Setiap kumpulan menilai hasil ciptaan kumpulan lain.
8.Murid memainkan corak irama yang dihasilkan
dengan menggunakan alat perkusi yang sesuai.
Nota : Latihan menulis notasi dalam buku manuskrip.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kebebasan
/ KBAT / Nilai KBAT : Menilai
7. Bahan Bantu Mengajar Buku teks halaman 66 hingga 67
TP 2 (2.1.2)
8. Penilaian PDP TP 3 (2.1.2)
15/ 15 murid dapat mengenal pasti kesan bunyi
9. Refleksi / Impak Dan Kerja yang didengar -TP 2 dan menghasilkan kesan bunyi
Rumah atau mencipta corak irama atau melodi mudah.-TP3

1.Minggu / Hari / Tarikh 30 / AHAD / 14 August, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGHASILAN MUZIK / 2.1.3
Pembelajaran (KOD)
Menghasilkan kesan bunyi atau mencipta corak irama
4.Objektif Pembelajaran atau melodi mudah.
5.Aktiviti PDP 1.Murid dibimbing menyanyikan dalam nada C major
menggunakan solfa dan isyarat
Curwen.
2.Murid mencipta melodi solfa 3. Guru/murid
menggunakan rekoder untuk membunyikan melodi
yang dicipta sebelum diajuk oleh rakan.
3.Melodi ciptaan boleh dinyanyikan dengan sebutan la
dan sebagainya.
4.Murid digalakkan mencipta melodi dan rakan
mengajuk.
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
5.Murid menjalankan aktiviti menyusun kad melodi
dalam kumpulan dan menyanyikannya.
6.Murid menulis melodi yang telah dicipta.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Keberanian
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 68 hingga 69.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 96 hingga 98
8. Penilaian PDP TP 3 (2.1.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat menghasilkan kesan bunyi atau
Rumah mencipta corak irama atau melodi mudah.

1.Minggu / Hari / Tarikh 31 / AHAD / 21 August, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.4
Pembelajaran (KOD)
Memainkan melodi dan melodi kaunter dengan ton
4.Objektif Pembelajaran yang baik mengikut tempo dan dinamik berdasarkan
skor secara konsisten
1.Murid menepuk irama melodi skor lagu Impianku.
2.Murid memainkan rekoder berpandulan melodi skor
dengan iringan audio 99 mengikut tempo yang sesuai.
3.Murid mengaplikasikan dinamik permainan rekoder –
lembut (p), sederhana lembut (mp) dan kuat (F) dan
5.Aktiviti PDP sederhana kuat (mf)
4. Guru meminta murid menyatakan elemen dinamik
yang terdapat dalam skor lagu.
5.Murid menulis dan menjelaskan setiap dinamik yang
dipelajari
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Keberanian
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 70.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 99
8. Penilaian PDP TP 5 (1.4.1)
15/ 15 murid dapat memainkan melodi dan melodi
9. Refleksi / Impak Dan Kerja kaunter dengan ton yang baik mengikut tempo dan
Rumah dinamik berdasarkan skor secara konsisten

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 32 / AHAD / 28 August, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
5 A / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
APRESIASI MUZIK / 3.1.1
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Mengecam jenis muzik yang didengar atau ditonton.
1.Murid dan guru berbincang tentang bahan keratan
akhbar halaman 71 dan membincangkannya.
2.Guru dan murid berbincang tentang kaitan kategori
pemuzik dalam pencapaian muzik pada peringkat
antarabangsa.
3.Guru menerapkan nilai patriolisme dalam
perbincangan .
5.Aktiviti PDP 4.Guru meminta murid mencari maklumat melalui
internet tentang Tengku Ahmad Irfan bin Teng Ahmad
Shahrizal melalui web www.tengkuirfan.com
5.Setiap bahan dan maklumat ditulis untuk dijadikan
folio bahan murid secara individu ataupun kumpulan.
Pengayaan :
Murid berbincang tentang artikal di halaman 85
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Patriotisme
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
7. Bahan Bantu Mengajar Buku teks halaman 71.
8. Penilaian PDP TP 1 (3.1.1) , TP 2 (3.1.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat mengecam jenis muzik yang
Rumah didengar atau ditonton

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 33 / AHAD / 4 September, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.3
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Memainkan corak irama dengan dinamik lembut (p)
atau
Sederhana lembut (mp ) atau kuat (f) atau sederhana
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
kuat
(mf) yang betul mengikut tempo berdasarkan skor
1.Murid mendengar audio 100 ensemble semarak
cinta.
2.Guru berbincang dengan murid untuk mengenal pasti
simbol muzik dinamik dalam skor lagu.
3. Guru membimbing murid memainkan alat perkusi
dalam skor mengikut dinamik.
4. Setiap murid diberi kumpulan mengikut jenis alat
perkusi yang ditetapkan.
5.Aktiviti PDP 5.Guru membimbing murid memainkan alat perkusi
satu demi satu alat dengan tempo yang sesuai.
6. Guru mengabungkan semua alat perkusi yang
dimainkan berdasarkan skor lagu.
7.Murid menulis dan menjelaskan setiap dinamik yang
dipelajari
* Aktiviti ini boleh diulang untuk minggu berikutnya
sekiranya murid tidak menguasai dengan sepenuhnya
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Keberanian
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 72 hingga 75.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 100
8. Penilaian PDP TP 4 (1.2.3)
15/ 15 murid dapat memainkan corak irama
9. Refleksi / Impak Dan Kerja dengan dinamik lembut (p) atau Sederhana lembut
Rumah (mp ) atau kuat (f) atau sederhana kuat (mf) yang betul
mengikut tempo berdasarkan skor

1.Minggu / Hari / Tarikh 34 / AHAD / 18 September, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.5 / 1.1.7
Pembelajaran (KOD)
-Menyanyi dengan sebutan, picdan dinamik lembut (p)
atau
4.Objektif Pembelajaran Sederhana lembut (mp ) atau, kuat (f atau sederhana
kuat (mf) yang betul.
-Menerima nilai murni dalam aktivitiv muzik.
5.Aktiviti PDP 1.Murid mendengar audio 101- lagu Semarak Cinta.
2.Guru meminta murid meletakkan simbol muzik
dinamik yang sesuai pada lirik lagu.
3. Guru meminta murid menyanyikan lagu Semarak
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
Cinta mengikut simbol dinamik yang diletakkan dalam
skor
4. Guru menyoal murid tentang amalan nilai murni
seperti bertimbang rasa,bertoleransi ,,
bertanggungjawab , bekerjasama dan disiplin yang
boleh diamalkan sewaktu menjalankan aktiviti
nyanyian.
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 76
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 101 dan 102
8. Penilaian PDP TP 3 (1.1.5) / TP 1 (1.1.7)
15/ 15 murid dapat menyanyi dengan sebutan,
9. Refleksi / Impak Dan Kerja picdan dinamik lembut (p) atau Sederhana lembut (mp
Rumah ) atau, kuat (f atau sederhana kuat (mf) yang betul.

1.Minggu / Hari / Tarikh 35 / AHAD / 25 September, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard PENGHASILAN MUZIK / 2.1.2
Pembelajaran (KOD)
-Mengenal pasti kesan bunyi yang didengar -TP 2
4.Objektif Pembelajaran -Menghasilkan kesan bunyi atau mencipta corak irama
atau melodi mudah.-TP3
5.Aktiviti PDP 1.Murid menepuk tangan untuk contoh meter
fotosintesis tempo lambat
2.Guru meminta murid mencipta corak irama dengan
pelbagai rentak
3.Murid mencipta corak irama untuk mengiringi lagu
fotosintesis
4.Guru membimbing murid mencipta corak irama
dengan menggunakan pelbagai nilai not dan tanda
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
rehat.
5. Murid memainkan corak irama yang dicipta dengan
menggunakan perkusi badan
6.1 Kumpulan menepuk peha dan 1 kumpulan
menepuk tangan.
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Berdisiplin
/ KBAT / Nilai KBAT : Mencipta
Buku teks halaman 77
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 103 dan 104
TP 2 (2.1.2)
8. Penilaian PDP TP 3 (2.1.2)
15/ 15 murid dapat mengenal pasti kesan bunyi
9. Refleksi / Impak Dan Kerja yang didengar dan menghasilkan kesan bunyi atau
Rumah mencipta corak irama atau melodi mudah

1.Minggu / Hari / Tarikh 36 / AHAD / 2 October, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.2.3 / 1.2.4
Pembelajaran (KOD)
Memainkan corak irama dengan dinamiklembut (p)
atau
4.Objektif Pembelajaran Sederhana lembut (mp ) atau kuat (f) atau sederhana
kuat
(mf) yang betul mengikut tempo berdasarkan skor.
5.Aktiviti PDP 1.Murid mendengar audio 105 - ensemble semarak
cinta.
2.Berbincang dengan murid untuk mengenal pasti
simbol dinamik dalam skor lagu.
3. Guru membimbing murid memainkan alat perkusi
dalam skor mengikut dinamik.
4. Setiap murid diberi kumpulan mengikut jenis alat
perkusi yang ditetapkan.

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


5. Mainkan setiap alat muzik perkusi secara berasingan
6. Guru mengabungkan semua alat perkusi yang
dimainkan berdasarkan skor lagu.
7.Guru menerapkan nilai kerjasama semasa membuat
latihan agar murid dapat menghasilkan persembahan
yang baik.
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Keberanian
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 78 hingga 81.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 105 dan 106
8. Penilaian PDP TP 4 (1.2.3) , TP 1 (1.2.4)
15/ 15 murid dapat memainkan corak irama
9. Refleksi / Impak Dan Kerja dengan dinamiklembut (p) atau Sederhana lembut
Rumah (mp ) atau kuat (f) atau sederhana kuat (mf) yang betul
mengikut tempo berdasarkan skor

1.Minggu / Hari / Tarikh 37 / AHAD / 9 October, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.2 / 1.4.4
Pembelajaran (KOD)
Memainkan melodi atau melodi kaunter dengan ton
yang baik
Mengikut tempo dan dinamik lembut (p) atau
4.Objektif Pembelajaran sederhana
lembut (mp ) atau kuat (f) atau sederhana kuat (mf)
berdasarkan skor.
1.Murid mendengar audio 107 ( melodi ) dan 108
( melodi kaunter )
2.Guru membimbing murid memainkan melodi dan
melodi kaunter secara berasingan.
3.Murid mengabung kan dan memainkan kedua-dua
5.Aktiviti PDP melodi tersebut dalam tempo lambat sebelum audio
107
4.Guru meletakkan kad dinamik pada skor dan murid
memainkan skor berkenaan.
Pengayaan :
Murid menjawab soalan halaman 84
6. Elemen Merentas EMK : reativiti dan inovasi
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
Kurikulum (EMK) Nilai : Rasional
/ KBAT / Nilai KBAT : Mencipta
Buku teks halaman 82 dan 83
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 107 hingga 110
TP 2 ( 1.4.2) / TP 3 ( 1.4.2)/ TP 4 ( 1.4.2)
8. Penilaian PDP TP 2 ( 1.4.4)
15/ 15 murid dapat memainkan melodi atau
melodi kaunter dengan ton yang baik mengikut tempo
9. Refleksi / Impak Dan Kerja dan dinamik lembut (p) atau sederhana lembut (mp )
Rumah atau kuat (f) atau sederhana kuat (mf) berdasarkan
skor.

1.Minggu / Hari / Tarikh 38 / AHAD / 16 October, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.1.6
Pembelajaran (KOD)
Menyanyi dengan sebutan, pic, solfa, dinamik dan
4.Objektif Pembelajaran artikulasi
yang betul dan konsisten
1.Murid mendengar lagu Masa itu emas
Suara 1 dan 2 yang mengandungi legato dan staccato.
2.Guru membimbing murid membuat latihan
5.Aktiviti PDP pernafasan sebelum menyanyi.
3.Murid mendengar audio 114 hingga 116 berulang
kali untuk meningkatkan kecekapan mengecam
dinamik legato dan staccato.
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Kerajinan
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
Buku teks halaman 86 dan 87
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 114 hingga 117
8. Penilaian PDP TP 5 (1.1.6)
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat menyanyi dengan sebutan, pic,
Rumah solfa, dinamik dan artikulasi yang betul dan konsisten

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 39 / AHAD / 23 October, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGALAMAN MUZIKAL / 1.3.1
Pembelajaran (KOD)
Melakukan pergerakan yang ditetapkan berdasarkan
4.Objektif Pembelajaran bentuk muzik atau harmoni atau tekstur
1.Membimbing murid membuat latihan bagi setiap
pergerakan yang diperlukan secara berasingan
2.Membimbing murid membuat pergerakan dengan
5.Aktiviti PDP iringan muzik beberapa kali untuk membiasakan murid
3.Pergerakan dilakukan di tempat lapang .
4.Murid menggunakan pelbagai peralatan seperti
gelung rotan , selendang dan lain-lain
6. Elemen Merentas EMK : Kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Kesederhanaan
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 88 hingga 89.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 118 – vokal Masa itu emas dan 119 – minus one
masa itu emas.
TP 1 (1.3.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (1.3.1)
15/ 15 murid dapat melakukan pergerakan yang
9. Refleksi / Impak Dan Kerja ditetapkan berdasarkan bentuk muzik atau harmoni
Rumah atau tekstur

1.Minggu / Hari / Tarikh 40 / AHAD / 30 October, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard PENGALAMAN MUZIKAL / 1.4.2 / 1.4.5
Pembelajaran (KOD)
Memainkan melodi dan melodi kaunter dengan ton
4.Objektif Pembelajaran yang baik mengikut tempo dan dinamik berdasarkan
skor secara ekspresif dan konsisten.
5.Aktiviti PDP 1.Meminta murid menepuk bahagian irama yang sukar
sebelum bermain rekoder 1
- Rekoder bar 1,9,10,21 dan 22.
Rekoder 2 bar 21 dan 22
2.Membimbing murid memainkan rekoder 1 dan 2
secara berasingan sebelum menggabungkan kedua-
dua secara serentak
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
3.Guru menerapkan nilai kebersihan fizikal dan mental
semasa bermain rekoder
6. Elemen Merentas EMK : Keusahawanan
Kurikulum (EMK) Nilai : Kebersihan
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
Buku teks halaman 90 dan 91
7. Bahan Bantu Mengajar
Audio 120 hingga 123
8. Penilaian PDP TP 2 (1.4.2) TP 3 (1.4.2) TP 1 ( 1.4.5)
15/ 15 murid dapat memainkan melodi dan melodi
9. Refleksi / Impak Dan Kerja kaunter dengan ton yang baik mengikut tempo dan
Rumah dinamik berdasarkan skor secara ekspresif dan
konsisten

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 41 / AHAD / 6 November, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
APRESIASI MUZIK /
Pembelajaran (KOD)
4.Objektif Pembelajaran Mengecam jenis muzik yang didengar atau ditonton.
1.Murid mendengar audio 124 – a cappella
, 125 koir dengan iringan piano , 126 koir dengan
orkestra , 127 koir Malaysia , 128 koir barat.
5.Aktiviti PDP 2. Guru dan murid berbincang mengenai peranan koir
dalam acara rasmi negara.
3.Guru menerapkan nilai patriolisme dalam
perbincangan.
6. Elemen Merentas EMK : kreativiti dan inovasi
Kurikulum (EMK) Nilai : Semangat bermasyarakat
/ KBAT / Nilai KBAT : Menganalisis
Buku teks halaman 92 dan 93
7. Bahan Bantu Mengajar
Audio 124 hingga 128
TP 1 (3.1.1)
8. Penilaian PDP TP 2 (3.1.1)
TP 3 (3.1.1)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat mengecam jenis muzik yang
Rumah didengar atau ditonton.

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6


1.Minggu / Hari / Tarikh 42 / AHAD / 13 November, 2018
2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
APRESIASI MUZIK / 3.1.1
Pembelajaran (KOD)
Membicarakan muzik yang didengar atau ditonton
4.Objektif Pembelajaran daripada aspek alat muzik dan cara persembahan
1.Murid digalakkan menyanyikan lagu secara bersama-
sama
2.Murid dan guru berbincang tentang maklumat lagu
rakyat negara lain dan menghasilkan buku skrap
5.Aktiviti PDP
3.Murid berbincang tentang lagu rakyat di Malaysia
dan mengaitkan lagu rakyat di negara lain.
Pengayaan :
Memainkan rekoder lagu Arirang dan Leran Leron Sinta
6. Elemen Merentas EMK :TMK
Kurikulum (EMK) Nilai : Bekerjasama
/ KBAT / Nilai KBAT : Mengaplikasi
Buku teks halaman 94 dan 95
7. Bahan Bantu Mengajar
Audio 129 hingga 131
8. Penilaian PDP TP 1 (3.1.1) , TP 2 (3.1.1) , TP 3 (3.1.1) ,TP 4 (3.1.1)
15/ 15 murid dapat membicarakan muzik yang
9. Refleksi / Impak Dan Kerja
didengar atau ditonton daripada aspek alat muzik dan
Rumah
cara persembahan

1.Minggu / Hari / Tarikh 43 / AHAD / 20 November, 2018


2.Kelas / Masa / Mata
6 / 8:30-9:00 pagi / Pendidikan Muzik
Pelajaran
3.Tema / Tajuk Standard
PENGHASILAN MUZIK / 2.1.3
Pembelajaran (KOD)
Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
Menghasilkan kesan bunyi atau mencipta corak irama
4.Objektif Pembelajaran atau melodi mudah.
1.Murid dibimbing menyanyikan dalam nada C major
menggunakan solfa dan menamakan not
2.Murid(Arman) memilih set kit ciptaan untuk 4 kad
corak irama.
3.Murid (Arman ) menyusun 4 kad corak irama
daripada kit ciptaan meter
5.Aktiviti PDP 4.Murid menepuk Irama yang dicipta . 3
4
5. Murid (Rina) menyanyikan
Melodi yang dicipta oleh murid yang lain dengan
menggunakan corak irama murid (Arman).
6.Guru meminta murid lain cuba membuat improvisasi
EMK : Kreativiti & inovasi
6. Elemen Merentas
Nilai : Berdisplin
Kurikulum (EMK)
KBAT : Mencipta
/ KBAT / Nilai Pengayaan : Halaman 98
Buku teks halaman 96 dan 97.
7. Bahan Bantu Mengajar Audio 132
8. Penilaian PDP TP 3 (2.1.3)
9. Refleksi / Impak Dan Kerja 15/ 15 murid dapat menghasilkan kesan bunyi
Rumah atau mencipta corak irama atau melodi mudah.

Rancangan Harian Pendidikan Muzik tahun 6
