Anda di halaman 1dari 5

RPH BM TAHUN 3

TARIKH 23 OKTOBER 2023


MASA 4.00 – 5.30
KELAS 3IB
ASPEK KEMAHIRAN MENULIS
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Tapak Warisan Dunia(Indahnya Seni dan Budaya Kita)
STANDARD Menghasilkan penulisan
KANDUNGAN
STANDARD Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek penggunaan kata
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir PdPC murid dapat :
Mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata

AKTIVITI :
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 18.
3. Murid membaca dan memahami petikan.
4. Murid memilih penggunaan perkataan yang tepat.
5. Murid mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 19.
7. Beberapa orang murid dipilih untuk membacakan petikan yang telah diedit dan
dimurnikan dari aspek penggunaan kata ke hadapan kelas.
8.Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
SISTEM BAHASA Pola Ayat
KRITERIA Murid berjaya mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata yang sesuai
KEJAYAAN
BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
(BBB) Modul Spesimen KURIKULU Patriotisme
Power Point Gambar M (EMK) Nilai Murni
Internet Carta TMK
Model / Lain-lain Keusahawanan
KEMAHIRAN Berdaya tahan Berprinsip STRATEGI Round table Pembentangan
ABAD KE-21 / Mahir Bermaklumat PDPC ABAD Think, pair,share Main Peranan
berkomunikasi KE-21 / Hot seat Gallery walk
Pemikir Penyayang Permainan Peta i-think
Kerja Patriotik 3 stray 1 stay sajak
Berpasukan / nyanyian
Bersifat ingin Lain-lain
tahu
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARA Drama Projek Lain-lain
N
REFLEKSI 27 / 27 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
27 / 27 murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.
RPH BM TAHUN 3

TARIKH 24 OKTOBER 2023


MASA 4.00 – 5.00
KELAS
ASPEK ASPEK TATABAHASA
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Tan Sri S.M. Salim(Indahnya Seni dan Budaya Kita)
STANDARD Memahami dan membina ayat mengikut konteks
KANDUNGAN
STANDARD Memahami dan membina ayat mengikut konteks; (iii) ayat tanya
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir PdPC murid dapat :
Membina ayat tanya dan kata tanya

AKTIVITI
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 18.
3. Murid membaca petikan.
4. Murid dibimbing mengenal pasti ayat tanya.
5. Murid membina ayat tanya.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 22.
7. Beberapa orang murid dipilih untuk membacakan ayat tanya yang dibina ke hadapan
kelas.
8.Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
SISTEM BAHASA Pola Ayat
KRITERIA Murid berjaya membina ayat tanya dengan kata tanya dengan betul
KEJAYAAN
BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
(BBB) Modul Spesimen KURIKULU Patriotisme
Power Point Gambar M (EMK) Nilai Murni
Internet Carta TMK
Model / Lain-lain Keusahawanan
KEMAHIRAN Berdaya tahan Berprinsip STRATEGI Round table Pembentangan
ABAD KE-21 / Mahir Bermaklumat PDPC ABAD Think, pair,share Main Peranan
berkomunikasi KE-21 / Hot seat Gallery walk
Pemikir Penyayang Permainan Peta i-think
Kerja Patriotik 3 stray 1 stay sajak
Berpasukan / nyanyian
Bersifat ingin Lain-lain
tahu
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARAN
Drama Projek Lain-lain
REFLEKSI 29 / 29 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
29 / 29 murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.
RPH BM TAHUN 3

TARIKH 25 OKTOBER 2023


MASA 1.10 – 2.10 / 4.30 – 5.00
KELAS 3 IB
ASPEK KEMAHIRAN MENULIS
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Adat Berinai/Tempat Duduk Selamat.(Indahnya Seni dan Budaya Kita/Tingkah laku
penumpang)
STANDARD Menghasilkan penulisan/ Tingkah laku yang selamat dan tanggungjawab seseorang
KANDUNGAN penumpang
STANDARD Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada aspek penggunaan kata/Mengenal
PEMBELAJARAN pasti tempat yang paling selamat dalam kenderaan untuk kanak-kanak di bawah umur 10
tahun melakukan perjalanan.
OBJEKTIF Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata.
2. Mengenal pasti tempat yang paling selamat dalam kenderaan untuk kanak-kanak di
bawah umur 10 tahun melakukan perjalanan.
AKTIVITI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 18.
3. Murid membaca dan memahami petikan.
4. Murid memilih penggunaan perkataan yang tepat.
5. Murid mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 19.
7. Beberapa orang murid dipilih untuk membacakan petikan yang telah diedit dan
dimurnikan dari aspek penggunaan kata ke hadapan kelas.
8.Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
SISTEM BAHASA Pola Ayat
KRITERIA Murid berjaya mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata yang sesuai
KEJAYAAN
BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
(BBB) Modul Spesimen KURIKULU Patriotisme
Power Point Gambar M (EMK) Nilai Murni
Internet Carta TMK
Model / Lain-lain Keusahawanan
KEMAHIRAN Berdaya tahan Berprinsip STRATEGI Round table Pembentangan
ABAD KE-21 / Mahir Bermaklumat PDPC ABAD Think, pair,share Main Peranan
berkomunikasi KE-21 / Hot seat Gallery walk
Pemikir Penyayang Permainan Peta i-think
Kerja Patriotik 3 stray 1 stay sajak
Berpasukan / nyanyian
Bersifat ingin Lain-lain
tahu
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARAN
Drama Projek Lain-lain
REFLEKSI 26 / 28 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
26 / 28 murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
2 / 28 murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.
Minggu : 22 Hari : KHAMIS Tarikh : 26/10/2023

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 4.00 - 500

Kelas : Tahun 2 IBNU SINA Tema : Seni Menceritakan Sesuatu


Tajuk : Rama-rama di Taman Bunga
Bidang Menggambar – Catan (Teknik basah atas kering)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1


Kreatif Penghayatan
karya Seni
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan gambar yang kreatif menggunakan teknik lukisan berdasarkan bahasa
seni visual.
2. Membuat apresiasi terhadap hasil karya

Standard Pembelajaran 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)


3.1.1 4.1.1 4.1.2 2. Menjana idea yang kreatif dan inovatif dalam menghasilkan karya. (EK3,EK 4)
(Aktiviti PdP) 3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman
dan kemahiran bahasa seni visual, media, proses dan teknik.
4. Membuat kemasan pada hasil karya.
5. Membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses. (EK 5)

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK
5), TMK dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, cat air, berus lukisan, palet.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik
catan (Basah atas kering) berdasarkan empat standard kandungan

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan
datang..

Catatan :
RPH BM TAHUN 3

TARIKH 27 OKTOBER 2023


MASA 3.00 – 4.00
KELAS 3 IB
ASPEK KEMAHIRAN MENULIS
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Tangga Batu Rumah Tradisional Melaka(Indahnya Seni dan Budaya Kita)
STANDARD Menghasilkan penulisan
KANDUNGAN
STANDARD Menulis secara mekanis; (i) huruf (i) suku kata (iii) perkataan (iv) frasa (iv) ayat
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir PdPC murid dapat :
Mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata

AKTIVITI
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 20.
3. Murid membaca dan memahami petikan.
4. Murid membina kerangka bagi karangan tersebut.
5. Murid mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata.
6. Murid menulis karangan bertajuk ‘Tangga Batu Rumah Tradisional Melaka’ dalam buku
latihan.
7. Beberapa orang murid dipilih untuk membacakan karangan di hadapan kelas.
8.Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
SISTEM BAHASA Pola Ayat
KRITERIA Murid berjaya mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata yang sesuai
KEJAYAAN
BAHAN BANTU ELEMEN Sains dan Teknologi
BELAJAR / Buku Teks Radas MERENTAS / Pendidikan Alam Sekitar
(BBB) Modul Spesimen KURIKULU Patriotisme
Power Point Gambar M (EMK) Nilai Murni
Internet Carta TMK
Model / Lain-lain Keusahawanan
KEMAHIRAN Berdaya tahan Berprinsip STRATEGI Round table Pembentangan
ABAD KE-21 / Mahir Bermaklumat PDPC ABAD Think, pair,share Main Peranan
berkomunikasi KE-21 / Hot seat Gallery walk
Pemikir Penyayang Permainan Peta i-think
Kerja Patriotik 3 stray 1 stay sajak
Berpasukan / nyanyian
Bersifat ingin Lain-lain
tahu
PENILAIAN Lembaran Kerja / Pemerhatian / Lisan
PENGAJARAN & Tugasan Hasil Kerja Kuiz
PEMBELAJARAN
Drama Projek Lain-lain
REFLEKSI 28 / 28 murid dapat mencapai standard yang ditetapkan.
28 / 28 murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan.
____/_____ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pelajaran tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada hari berikutnya kerana
__________________________________________.
