Anda di halaman 1dari 19

Jabatan Pelajaran Negeri Selangor Pendidikan Moral

Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah

Tingkatan 3 2009
Diubahsuai oleh: Drs. R. Nandha Kumar Naidu (M.Ed., UM)
[SMK Tengku Idris Shah, 42200 Kapar, Selangor.]

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 3 2009 [ Semester 1 ]


Minggu 1 Bidang Pembelajaran(BP)1: Nilai Berkaitan dengan Perkembangan Diri

Cuti Akhir Tahun hingga 04.01.2009


Kandungan Akademik Objektif / Hasil Pembelajaran Aktiviti Pembelajaran Panduan Guru/ Buku Teks

Minggu 2 :
Minggu 3 BP 1.1 Kepercayaan Kepada Tuhan

Pendedahan Sukatan Pelajaran dan Bidang Pembelajaran Pendidikan Moral Tingkatan 3


Hukum dan fenomena alam merupakan peraturan yang ditetapkan pencipta Pengurusan alam secara bertanggungjawab tanda bersyukur dengan angerah Tuhan Pengurusan alam secara berhikmah untuk kebaikan semua hidupan. i. Menguruskan alam dengan penuh tanggungjawab sebagai tanda kesyukuran terhadap anugerah Tuhan. iii Rujuk juga objektif 1-3 Unit 1 dalam Buku Teks. MS 1. i. Tayangan video/gambar/slaid tentang keindahan alam ciptaan Tuhan ii. Membuat buku skrap tentang keindahan alam ciptaan Tuhan. iii.Lawatan ke tepi pantai/sungai/hutan simpan. iv. Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 1

Keyakinan wujudnya Tuhan sebagai pencipta alam dan mematuhi segala suruhan-Nya berlandaskan pegangan agama masing-masing selaras dengan prinsip Rukun Negara. hingga

Unit 1 Alam Harmoni Manusia Sejahtera

BP 1.2 Amanah Sikap bertanggungjawab yang boleh menimbulkan kepercayaan dan keyakinan orang lain. Minggu 4

Pekerja beretika negara berjaya Etika kerja yang positif sebagai satu budaya Amanah dalam menjalankan tugas sebagai seorang pekerja - Peraturan kerja - Imej organisasi - Banteras rasuah i. Bersikap amanah dalam melaksanakan tugas dengan mematuhi peraturan kerja. ii. Rujuk juga objektif 1-3 Unit 2 dalam Buku Teks. MS 8 i. Temu ramah dengan kakitangan akademik/bukan akademik di sekolah tentang peraturan kerja. ii. Kajian kes tentang etika kerja seorang guru, doktor dan polis. iii. Mengumpul maklumat daripada media cetak/elektronik tentang pekerja-pekerja contoh dalam sesuatu organisasi. iv. Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 2 Unit 2 Pekerja Beretika Negara Gemilang.

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

Minggu

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru / Buku Teks

MINGGU 5 :
Minggu 6 BP 1.3 Harga Diri Keupayaan dan keyakinan diri agar mampu memulia dan menjaga maruah diri dalam kehidupan.

CUTI TAHUN BARU CINA 2009


Unit 3 1. Mengamalkan cara hidup yang sihat demi maruah diri. Rujuk juga objektif 1-3 dalam Buku Teks Unit 3. MS 14. i. Mencari maklumat tentang kahidupan seorang yang berjaya dalam hidup. ii. Perbincangan tentang cara untuk memajukan diri dalam pelbagai bidang. iii. Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 3. Unit 4 1. Menjalankan tugas yang dipertanggungjawabkan sebagai pekerja sempurna. 2. Rujuk juga objektif 1-3 dalam Buku Teks Unit 4 MS 20. i. Menyediakan senarai tugas seorang pekerja (guru, tentera, pekerja kilang pembuatan) dan membincangkan kesannya jika tugas tersebut tidak dibuat dengan bersungguh-sungguh. iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 4. Tugasku Tanggungjawabku Harga Diriku Maruah Hidupku

Pegangan hidup yang teguh menjamin maruah diri terpelihara Keupayaan menjaga maruah diri dalam kehidupan 2. Amalan cara hidup yang sihat - Pegangan agama yang kukuh - Usaha memajukan diri dalam pelbagai bidang.

Hingga BP 1.4 Bertanggungajwab Kesanggupan diri seseorang untuk memikul dan melaksanakan tugas serta kewajipan dengan sempurna. Pekerja bertanggungjawab produktiviti meningkat Sedar tentang diri sebagai pekerja Sikap bertanggungjawab menjalankan tugas sebagai seorang pekerja - Usaha meningkatkan produktiviti.

Minggu 7

Minggu 8

BP 1.5 Hemah Tinggi Beradab sopan dan berbudi Pekerti mulia dalam Pergaulan seharian.

Amalan berhemah tinggi menjamin hubungan dengan individu lain Kesediaan menilai diri sendiri sebelum menilai orang lain. Sedar dan sanggup membetulkan kesilapan diri Sedia menerima kritikan dan pandangan yang membina.

1.

2.

Bersedia mengakui kesilapan dan berfikiran terbuka terhadap kritikan dan pandangan untuk perkembangan diri. Rujuk juga objektif 12 Buku Teks Unit 5. MS 26

i. Menonton filem/membaca petikan dan menilai watak-watak yang menunjukkan kesediaan : - mengakui kesilapan diri - menerima kritikan - pandangan yang membina ii. Main peranan situasi berkaitan dengan menyedari dan mengakui kesilapan diri. iii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 5.

Unit 5 Amalan Berbudi Hidup Sejahtera

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

Minggu Minggu 9

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik.

Objektif/Hasil Pempelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/ Buku Teks

UJIAN BULANAN 1
BP 1.6 Toleransi Kesanggupan bertolak ansur, sabar dan mengawal diri bagi mengelakkan berlakunya pertelingkahan dan perselisihan faham dan kesejahteraan hidup. Toleransi kunci penyelesaian konflik Toleransi mewujudkan persefahaman Amalan toleransi membantu menyelesaikan masalah - Saling memahami - Fikiran terbuka - Saling menghormati - Kesabaran - Baik sangka Sikap berdikari asas kecemerlangan Sikap berdikari membawa kejayaan dalam bidang yang diceburi Amalan berdkari dalam menjalankan tugas bagi memastikan kejayaan dalam kerjaya yang diceburi. - Pekerja - Usahawan - Ahli Sukan Usaha berterusan menjamin kecemerlangan Daya usaha pasti membawa kejayaan Usaha yang berterusan bagi memastikan kejayaan dalam pelbagai bidang - Sukan - Ekonomi 1. Berdikari dalam melaksanakan sesuatu tugas atau kewajipan dengan cemerlang tanpa bantuan orang lain. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 7 MS 35. i. Tugasan kumpulan tentang sikap berdikari dalam melaksanakan sesuatu tugas di kalangan individu atau kumpulan dengan cemerlang. - Pekerja - Usahawan - Ahli Sukan. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 7. Unit 8 1. Berusaha secara berterusan dalam pelbagai bidang sehingga berjaya. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 8 MS 42. i. Mengumpul maklumat tentang kejayaan negara dalam bidang sukan dan ekonomi. ii.Rujuk Aktiviti Buku Teks Unit 8. Kerajinan Penentu Kejayaan 1. Mengamalkan sikap toleransi semasa menyelesaikan masalah Rujuk juga objektif 13 Buku Teks Unit 6. MS 31 i. Pemerhatian terhadap kumpulan yang membuat aktiviti menyelesaikan masalah dan membuat laporan. ii. Mengumpul dan membincangkan isu daripada keratan akhbar yang menunjukkan amalan toleransi. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 6. Unit 6 Toleansi Kunci Kedamaian.

2.

Minggu 10

BP 1.7 Berdikari Hingga Kebolehan dan kesanggupan melakukan sesuatu tanpa bergantung kepada orang lain.

Unit 7 Berdikari Tangga Kejayaan

2.

Minggu 11 BP 1.8 Kerajinan Usaha yang berterusan penuh dengan semangat ketekunan,kecekalan, kegigihan, dedikasi dan berdaya maju dalam melakukan sesuatu perkara.

2.

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

Minggu Minggu 12 Minggu 13

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/ Buku Teks

Cuti Pertengahan Semester 1 (14 22/03/2009)


BP 1.9 Kasih Sayang Kepekaan dan perasaan cinta yang mendalam serta berbekalkan yang lahir daripada hati yang ikhlas. Sayangi diri hargai kehidupan Gejala HIV/AIDS mengancam kehidupan Sedar akan punca dan akibat gejala HIV/AIDS Tidak terlibat dengan gejala yang boleh menyebabkan HIV/AIDS Usaha membantu penghidap HIV/AIDS 1. Menyayangi diri dengan menjauhi gejala yang boleh menyebabkan HIV/AIDS 2. Membantu dan memberi sokongan moral kepada penghidap HIV/AIDS. 3. Rujuk juga objektif 1-4 Buku Teks Unit 9 MS 48 i. Sumbang saran tentang sebab, akibat dan cara mengelakkan diri daripada terlibat dengan gejala HIV/AIDS. ii. Menghasilkan esei bertajuk Gejala HIV/AIDS mengancam manusia iii. Ceramah oleh wakil majlis AIDS Malaysia. iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 9. Unit 10 1. Menerima prinsip keadilan yang diamalkan kerajaan 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 10 MS 54. i. Kaji selidik tentang kemudahan/perkhidmatan asas yang disediakan oleh kerajaan di kawasan bandar dan luar bandar. ii. Pidato yang bertama Peluangpeluang pendidikan yang disediakan oleh kerajaan iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 10. Pembangunan Untuk Semua Menjamin Kemakmuran Negara Unit 9 Hidup Bermakna Tanpa AIDS

Minggu 14

BP 1.10 Keadilan Tindakan dan keputusan yang saksama serta tidak berat sebelah.

Pemerhatian yang adil, rakyat sejahtera Prinsip keadilan kerajaan menjamin kesamarataan Layanan yang adil kepada rakyat jelata - Pendidikan - Kesihatan - Infrastruktur

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

Minggu Minggu 14

Nilai dan Penerangan BP 1.11 Rasional Boleh berfikir berdasarkan alasan dan bukti yang nyata dan dapat mengambil tindakan berasaskan pertimbangan yang wajar.

Kandungan Akademik Amalan sikap rasional mencerminkan kebijaksanan Kebijaksanaan menimbangkan kesan sesuatu tindakan menjamin hubungan yang harmonis Kebolehan menimbangkan kesan pertuturan dan perlakuan terhadap diri dan orang lain - Anggota keluarga - Rakan - Jiran

Objektif/Hasil Pembelajaran 1. Berupaya menimbangkan kesan setiap pertuturan dan perlakuan. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 11 MS 59.

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru / Buku Teks Unit 11 Bijak Bertindak Menjamin Kesejahteraan

2.

i. Mengkaji dialog (skrip/rakaman) yang menggambarkan penyelesaian masalah/membuat keputusan tanpa pertelingkahan secara adil. ii. Mengkaji skrip drama/sketsa/rakaman yang menggambarkan penyelesaian masalah/membuat keputusan tanpa pertelingkahan. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 11.

Minggu 15 BP 1.12 Kesederhanaan Bersikap tidak keterlaluan dalam membuat pertimbangan dan tindakan sama ada dalam pemikiran, pertuturan atau perlakuan tanpa mengabaikan kepentingan diri dan orang lain. Kesederhanaan amalan mulia

UJIAN BULANAN 2
Unit 12 1. Mengamalkan sikap bersederhana dalam memyambut sesuatu majlis, perayaan dan hari kebesaran. Menerima amalan kesederhanaan oleh keluarga, sekolah dan kerajaan Rujuk juga objektif 1-2 Buku Teks Unit 12 MS 65. i. Senarai semak reaksi individu terhadap amalan kesederhanaan semasa menyambut perayaan/hari kebesaran ii. mengumpul maklumat/gambar tentang sambutan kenduri/perayaan/hari kebesaran dan berbincang tentang amalan kesederhanaan semasa sambutan majlis berkenaan. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 12. Berhemat Dalam Perbelanjaan

Minggu 16

Kesederhanaan menjamin kesejahteraan bersama Amalan kesederhanaan dalam menyambut sesuatu majlis, perayaan dan hari kebesaran - Majlis keluarga - Majlis di sekolah - Perayaan agama/kaum - Hari kebesaran negara

2.

3.

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

Minggu Minggu 16

Bidang Pembelajaran (BP) 2: Nilai Berkaitan dengan kekeluargaan BP 2.1 Kasih Sayang terhadap Keluarga Perasaan cinta , kasih dan sayang yang mendalam dan berkekalan terhadap keluarga.

Kandungan Akademik Kerukunan rumah tangga menjamin kesejahteraan keluarga Kasih sayang ibu bapa membentuk kebahagiaan keluarga Peranan ibu bapa mendidik anakanak dengan penuh kasih sayang - Mengasuh - Memberi pendidikan

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru / Buku Teks Unit 13

1. Menerima peranan ibu bapa dan mentaati asuhan dan didikannya. 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 13 MS 72.

i. Menyenaraikan peranan ibu bapa. ii. Melakonkan kehidupan sebuah keluarga dan membuat penilaian/ramalan. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 13.

Kasih Dicurah Asuhan Ditaati

Minggu 17

BP 2.1Hormat dan Taat kepada Anggota Keluarga Memuliakan setiap anggota keluarga dengan berinteraksi dan memberi layanan secara bersopan

Hormat budaya keluarga demi kesejahteraan bersama 1. Prinsip kekeluargaan membentuk imej keluarga Amalan prinsip kekeluargaan - Peraturan Menerima dan mematuhi prinsipprinsip dalam keluarga. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit i. Bercerita tentang prinsip kekeluargaan masing-masing - Peraturan, maruah dan keputusan keluarga. ii. Mencipta prinsip kekeluargaan yang diingini.

Unit 14 Prinsip Kekeluargaan Asas Keharmonian

2.

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

untuk mewujudkan keluarga yang harmoni.

Maruah Keputusan keluarga

14 MS 78.

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 14

Minggu

Nilai dan Penerangan BP 2.3 Mengekalkan Tradisi Kekeluargaan Menerima, menghormati dan mengamalkan sesuatu kebiasaan, adat dan kepercayaan yang diwarisi secara turun-menurun dalam keluarga

Kandungan Akademik Tradisi kekeluargaan pengikat keluarga bahagia Amalan adat dan pantang larang menjamin tradisi kekeluargaan Amalan adat dan pantang larang memelihara keharmonian keluarga - Kelahiran - Perkahwinan - Kematian

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru / Buku Teks Unit 15 Amalan Adat Warisan Keluarga

1. Menjaga nama baik dan maruah keluarga 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 15 MS 83.

Mengumpul maklumat tentang adat dan pantang larang keluarga.

ii. Menyediakan buku skrap tentang adat dan pantang larang keluarga iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 15

Minggu 18

BP 2.4 Tanggungjawab terhadap Keluarga Kewajipan yang harus dilaksanakan oleh setiap individu terhadap keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia,meningkatkan imej

Kesejahteraan hidup berkeluarga memartabatkan maruah keluarga. Maruah keluarga tanggungjawab anggotanya Tanggungjawab memelihara maruah

Unit 16 1. 2. Menjaga nama baik dan maruah keluarga. Rujuk juga objektif 1.3 Buku Teks Unit i. Perbincangan tentang watak yang menjaga maruah keluarga berdasarkan tayangan filem/drama. ii. Menyediakan peta minda tentang Maruah Keluarga Impian Bersama

DNKN/KPPM/SMTIS

RMT/PM/T3/2009

dan menjaga maruah keluarga.

keluarga - Usaha meningkatkan kemajuan diri dan keluarga - Tidak melibatkan diri dalam perlakuan yang tidak sihat.

16 MS 89.

perkara-perkara yang boleh dan tidak boleh dilakukan dalam menjaga maruah keluarga. ii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 16,

Minggu

Bidang Pembelajaran (BP)3: Nilai Berkaitan dengan Alam Sekitar BP 3.1 Menyayangi dan Menghargai Alam Sekitar Kesedaran tentang perlunya memelihara dan memulihara alam sekeliling untuk mengekalkan keseimbangan ekosistem.

Kandungan Akademik Alam sekitar berkualiti menjamin kesejahteraan bersama Penjagaan alam sekitar tanggungjawab bersama Penglibatan dalam menjaga keseimbangan ekosistem - Individu - Berkumpulan

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru / Buku Teks Unit 17

1. Melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti penjagan alam sekitar. 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 17 MS 95.

i. Mengumpulkan gambar dan keratan akhbar tentang perlakuan individu yang menjaga alam sekeliling. ii. Sumbang saran tentang sebab, akibat dan cara mengawal pencemaran. iii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 17.

Pemeliharaan Alam Sekitar Tanggungjawab Bersama

DNKN/KPPM/SMTIS

10

RMT/PM/T3/2009

Minggu 19

BP 3.2 Keharmonian antara Manusia dengan Alam Sekitar. Keadaan saling memerlukan hubungan yang harmonis antara manusia dengan alam sekeliling supaya kualiti kehidupan manusia dan alam sekeliling terpelihara.

Udara bersih anugerah Tuhan yang tidak ternilai Udara bersih menjamin hidup sihat. Punca pencemaran udara dan kesaanya Peranan pelbagai pihak dalam menangani pencemaran alam sekitar. 1. Tidak melibatkan diri dalam kegiatan yang boleh mencemarkan udara. 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 102. i. Mengumpul maklumat tentang sebab, akibat dan cara mengawal pencemaran dari media cetak dan elektronik. ii. Projek-projek pengawalan pencemaran udara - Projek kitar semula - Projek pelupusan sampah iii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 18.

Unit 18 Udara Bersih Hidup Selesa

Minggu 20-22 Minggu 23-24

Peperiksaan Pertengahan Tahun 2009 (11 29.05.2009) Cuti Pertengahan Tahun 2009 (30/5 hingga 14/6/2009)

Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 3 Semester 2


Minggu Nilai dan Penerangan 3.3 Kemapanan Alam Sekitar Pengekalan keseimbangan alam sekeliling sebagai tanggungjawab bersama untuk kesejahteraan hidup. Kandungan Akademik Pengekalan sumber laut sebagai warisan alam Pengekalan sumber laut tanggungjawab bersama Kepentingan laut dan lautan kepada manusia - Sumber Protein - Sumber tenaga Tenggungjawab melindungi dan 1. Menyedari kepentingan laut dan lautan kepada manusia. 2. Bertanggungjawab melindungi dan mengekalkan hidupan marin. Objektif/Hasil Pembelajaran

2009
Panduan Guru / Buku Teks Unit 19

Aktiviti Pembelajaran

i. Tayangan filem dokumentari tentang kepentingan laut dan lautan kepada kehidupan. ii. Menulis surat penghergaan kepada organisasi yang melindungi hidupan marin. iii. Melibatkan diri dengan projek yang dijalankan melindungi

Sumber Laut Terpelihara Manfaat Bersama

DNKN/KPPM/SMTIS

11

RMT/PM/T3/2009

mengekalkan hidupan marin - Penyu - Dugong dugon - Terumbu karang Minggu 25 3.4 Peka terhadap isu-isu Alam Sekitar Prihatin terhadap persoalan yang berkaitan dengan alam sekeliling dan berusaha menyelesaikannya Tindakan bertanggungjawab menjamin kualiti alam sekitar Aktiviti terancang menjamin kualiti alam sekitar Pengurusan aktiviti manusia secara terancang - Pembangunan yang terancang - Tiada pembakaran terbuka - Pembuangan sisa toksik secara terancang dan terkawal.

3. Rujuk juga objektif 1-3 Unit 19 MS 109.

hidupan marin. ii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 19.

Unit 20 1. Lebih prihatin terhadap isu alam sekitar dan melibatkan diri dalam aktiviti menjaganya. 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 20 MS 115. i. Aktiviti kreatif seperti mencipta puisi/cogan kata/lirik dan melukis poster tentang penjagaan alam sekitar. ii. Mengumpul maklumat/membuat kajian kes tentang kagiatan yang merosakkan alam sekitar - Penerokaan hutan/pembalakan haram iii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 20 Masyarakat Prihatin Alam Terpelihara

Minggu

Nilai dan Penerangan BP 4 Nilai Berkaitan Dengan Patriotisme 4.1 Cinta akan Negara Perassan sayang dan bangga kepada negara serta meletakkan kepentingan negara melebihi kepentingan diri .

Kandungan Akademik Sayangi khazanah negara, warisan bangsa Khazanah negara kebanggaan kita Khazanah negara dihargai dan dipelihara - Seni bina negara - Tempat-tempat bersejarah - Warisan kesenian negara 1. 2. 3.

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru / Buku Teks Unit 21

Minggu 26

Berbangga dengan khaanah negara. Menyokong segala usaha pemeliharaan khazanah negar. Rujuk juga objektif 1.3 Buku Teks Unit 21 MS 122

i.

Aktiviti permainan tradisional - congkak, gasing dan wau ii. Buku skrap tentang khazanah negara dalam aspek seni bina negara, tempat-tempat bersejarah dan warisan kesenian negara. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 21.

Khazanah Negara Warisan Bersama

DNKN/KPPM/SMTIS

12

RMT/PM/T3/2009

4.2 Taat Setia kepada Raja dan Negara Kepatuhan dan kesetiaan yang berkekalan kepada Raja dan negara.

Rukun Negara asas pegangan hidup rakyat Prinsip Rukun Negara dihayati bersama Kepentingan prinsip Rukun Negara Usaha untuk menghayati dan mengamalkan prinsip Rukun Negara. 1. Memghayati dan mengamalkan prinsip Rukun Negara 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 22 MS 130. i. Menyenarai perlakuan yang menunjukkan penghayatan terhadap Prinsip Rukun Negara ii. Minggu Penghayatan Rukun Negara Contoh aktiviti : kuiz/cogan kata/ melukis poster. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 22.

Unit 22 Rukun Negara Asas Kesetiaan.

Minggu

Nilai dan Penerangan 4.3 Sanggup Berkorban untuk Negara Kerelaan melakukan atau menyerahkan sesuatu termasuk nyawa sebagai tanda kebaktian untuk negara.

Kandungan Akademik Kesediaan rakyat berkorban untuk program negara menjamin kecemerlangan negara Kesediaan menjayakan pelbagai program negara bermula dari hati Kesediaan dan kesanggupan rakyat menjayakan pelbagai kempen negara - Melancong Dalam Negeri - Belilah Barang Buatan Malaysia - Masyarakat Penyayang

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/ Buku Teks Unit 23 Berkorban Demi Kemajuan Negara

1 Menyokong dan melibatkan diri dalam pelbagai kempen negara 2. Rujuk juga objektif 1-2 Buku Teks Unit 23 MS 137.

i. Mencipta/mengumpul risalah tentang tempat-tempat pelancongan dalam negara. ii. Pemeran Barangan Buatan Malaysia di bilik darjah. iii. Kutipan derma untuk Hari Pahlawan. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit.23

DNKN/KPPM/SMTIS

13

RMT/PM/T3/2009

Minggu 27 Bidang Pembelajaran 5 Nilai Berkaitan dengan Hak Asasi Manusia. 5.1 Melindungi Hak Kanakkanak Membela, memberi naungan dan memelihara hak kanak-kanak bagi menjamin kehidupan mereka yang sempurna. Pendidikan sempurna membentuk insan cemerlang Pendidikan menjamin masa depan anakanak Pembentukan insan berakhlak mulia melalui pendidikan formal dan tidak formal tanggungjawab bersama - Ibu bapa - Guru - Masyarakat - Media massa 1. Berhak mendapat didikan dan ilmu pengetahuan. 2. Memahami dan menerima bahawa ibu bapa, guru, masyarakat dan media massa bertanggungjawab memberikan pendidikan kepada anak-anak. 3. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 24 MS 143. i. Perbincangan tentang peranan ibu bapa, guru, masyarakat dan media massa dalam memberi pendidikan kepada anak-anak. ii. Pidato bertajuk Kepentingan kanak-kanak memperoleh pendidikan yang sempurna ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 24. Unit 24 Pendidikan Membentuk Keperibadian Mulia

Minggu

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/ Buku Teks

DNKN/KPPM/SMTIS

14

RMT/PM/T3/2009

5.2 Menghormati Hak Wanita Melindungi dan mengiktiraf wanita sebagai individu yang boleh memberi sumbangan dalam pembangunan keluarga, masyarakat dan negara.

Pengiktirafan hak wanita menjamin kebahagian keluarga Hak wanita sebagai isteri, ibu dan pendidik serta pengasuh dalam kehidupan berkeluarga Hak wanita sebagai isteri seperti mana dalam ikrar nikah Hak wanita sebagai ibu - Pengurusan keluarga - Peranan sebagai pendidik dan pengasuh 1. Menerima wanita sebagai angota penting dalam keluarga 2. Menghormati peranan wanita sebagai ibu yang menguruskan rumah tangga. 3. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 25 MS 149. i. Forum Peranan wanita dalam keluarga ii. Pantomin hari Ibu iii. Rujuk juga aktiviti buku teks Unit 25.

Unit 25 Wanita Insan Istimewa

Minggu 28 5.3 Melindungi Hak Pekerja Menghormati,menghargai dan mengiktiraf perkhidmatan,jasa dan sumbangan golongan pekerja dalam pembangunan negara. Pengiktirafan terhadap pekerja pemangkin produktiviti Hak pekerja untuk mendapat pengiktirafan Jasa dan sumbangan pekerja perlu dihargai - Hari Pekerja - Ganjaran dan penghargaan

Unit 26 1. Menyokong usaha mengiktiraf jasa dan sumbangan pekerja 2.Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks unit 26 MS 155. i. Sumbang saran/perbincangan tentang sumvangan pekerja dalam kehidupan seharian. ii. Mengumpul maklumat tentang objektif Hari Pekerja disambut setiap tahun. iii.Mencipta slogan bagi mengiktiraf sumbangan pekerja kepada negara. iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 26. Pekerja : Jasamu Dihargai, Hakmu Diiktiraf

Minggu

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil

Aktiviti Pembelajaran

BBM

DNKN/KPPM/SMTIS

15

RMT/PM/T3/2009

Pembelajaran 5.4 Menghormati Hak Golongan Kurang Berupaya Memberi layanan yang bersopan kepada golongan kurang berupaya supaya tidak berasa tersisih dan mengiktiraf mereka sebagai insan ciptaan Tuhan. Kecacatan produktiviti bukan penghalang

Panduan Guru /Buku Teks Unit 27

Golongan kurang berupaya mampu menyumbang kepada negara Peranan dan sumbangan golongan kurang berupaya dalam pelbagai bidang - Ekonomi - Sosial - Agama

1 Menerima bahawa golongan kurang berupaya juga dapat menyumbang dalam pelbagai bidang 2. Rujuk juga objektif 1-2 Unit 27 MS 160.

i. Lawatan ke rumah golongan kurang berupaya ii. Membuat folio tentang individu/golongan kurang berupaya yang berjasa iii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 27.

Kecacatan Bukan Penghalang

Minggu 29

5.5 Melindungi Hak Pengguna Membela dan memelihara hak individu untuk menjadi pengguna yang berilmu,mendapat perkhidmatan serta barangan yang berkualiti dan tidak mudah dieksplotasi.

Pendidikan kepenggunan membantu mengenakkan hak pengguna Pengetahuan kepenggunan pemangkin kualiti barangan dan perkhidmatan Pendidikan kepenggunaan mendidik pengguna bersikap lebih rasinal - Pilihan barangan dan perkhidmatan berdasarkan harga dan kualiti - Menyuarakan ketidakpuasan hati - Tuntutan ganti rugi melalui pampasan - Tuntutan terhadap alam sekitar yang bersih dan selamat. 1. Menggunakan pengetahuan kepenggunaan dalam menegakkan hak sebagai pengguna 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teka Unit 28 MS 169. i. Ceramah tentang pendidikan kepenggunaan oleh ahli kelab pengguna. ii. Manulis surat/artikel menyuarakan ketidakpuasan hati tentang barangan yang dibeli atau perkhidmatan yang diterima. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 28.

Unit 28 Pengguna Bijaksana Hak Terbela

DNKN/KPPM/SMTIS

16

RMT/PM/T3/2009

Minggu

Nilai dan Penerangan Bidang Pembelajaran 6 Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi. 6.1 Mematuhi Peraturan dan Undang-undang. Menerima dan mematuhi peraturan dan undangundang yang telah ditentukan tanpa mengira sesiapa dan di mana seseorang itu berada.

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

BBM Panduan Guru /Buku Teks Unit 29

Undang-undang menjamin kesejahteraan masyarakat Undang-undang membantu masyarakat berdisiplin Salah laku perlu diatasi berlandaskan undang-undang - Gengsterisme - Vandalisme - Pengedaran/penjualan bahan media ebrunsur lucah - Menciplak hasil ciptaan orang lain. Kebebasan bersuara mencerminkan kematangan diri. Amalan berfikir sebelum bersuara menjamin keputusan terbaik Amalan berfikir sebelum bersuara - Proses membuat keputusan dan mengambil tindakan 1 Tidak melibatkan diri dalam kegiatan yang menyalahi peraturan dan undang-undang 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 29 MS 176. i. Ceramah tentang salah laku yang perlu diatasi berdasarkan undangundang. ii. Forum.sketsa tentang kegiatan yang menyalahi peraturan dan undang-undang iii.Tayangan filem tentang salah laku iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 29. Mematuhi Undangundang Asas Kejahteraan

Minggu 30 6.2 Kebebasan Bersuara Kebebasan berucap dan mengeluarkan fikiran dengan batasan tertentu bagi menjaga keselamatan dan ketenteraman.

Unit 30 1 Berfikir sebelum bersuara 2.Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 30 MS 182. i. Sumbang saran untuk menyelesaikan masalah tentang sesuatu isu dan membuat keputusan ii. Sesi perbincangan antara pengawas/AJK kelas/pemimpin murid dengan murid-murid lain untuk menyelesaikan sesuatu masalah. iii . Rujuk aktiviti buku teks Unit 30. Berfikir Sebelum Bersuara

DNKN/KPPM/SMTIS

17

RMT/PM/T3/2009

Minggu Minngu 31

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

BBM Panduan Guru /Buku Teks

UJIAN BULANAN 3
6.3 Kebebasan Beragama Kebebasan setiap individu untuk menganuti dan mengamalkan agamanya seperti yang diperuntukkan dalam Perlembagaan Malaysia. Kebebasan mendapat pendidikan agama menjamin kesejahteraan bersama Rakyat Malaysia bebas mendapat pendidikan agama Peluang mendapat pendidikan agama seperti yang diperuntukan - Pendidikan formal dan tidak formal ( Institusi pendidikan, rumah, tempat-tempat beribadat) Unit 31 1 Menerima bahawa setiap individu bebas mendapat pendidikan agama. 2. Mendapat pendidikan agama secara formal atau tidak formal. 3. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 31 MS 187. i. Mencari maklumat daripada internet tentang pendidikan agama dan membincangkannya. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 31. Pendidikian Agama Menjana Kesejahteraan Negara

Minggu 32

6.4 Penglibatan Diri dalam Pembangunan Negara Kebebasan untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti pembangunan negara dengan mematuhi peraturan,undang-undang dan Perlembagaan Malaysia.

Program negara dijayakan bersama Pelaksanaan kempen negara tanggungjawab bersama Tangungjawab pelbagai pihak bagi menjayakan kempenkempen yang dianjurkan demi kemajuan negara - Agensi kerajaan - Badan bukan kerajaan - Pihak swasta - Individu 1 Melibatkan diri dalam menjayakan kempenkempen yang dianjurkan demi kemajuan negara 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 32 MS 193. i. Melukis poster kempen yang dianjurkan i. Pertandingan mencipta/melukis logo/tema sempena sesuatu kempen iii.Perbincangan tentang lirik lagu bagi sesuatu sambutan kempen. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 32.

Unit 32 Penglibatan Diri Dalam Pembangunan Negara Tanggungjawab Bersama

DNKN/KPPM/SMTIS

18

RMT/PM/T3/2009

Minggu

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

BBM Panduan Guru /Buku Teks Unit 33

6.5 Sikap Keterbukaan Bersedia memberi dan menerima pandangan, pembaruan dan kritikan selaras dengan kebenaran fakta dan norma masyarakat Malaysia.

Sikap terbuka menjamin kebaikan semua pihak Amalan sikap terbuka menjamin hubngan yang harmonis Amalan skap keterbukaan untuk membuat keputusan dan menyelesaikan masalah dalam pelbagai situasi - Perbincangan dan mesyuarat (keluarga, rakan, guru dan anggota masyarakat)

1.

2.

Bersikap terbyuka dalam membuat keputusan dan menyelesaikan sesuatu masalah dalam pelbagai situasi. Rujuk juga objektif 1-2 Buku Teks Unit 33 MS 199.

i. Senarai semak : penilaian kendiri tentang sikap keterbukaan murid. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 33.

Sikap Keterbukaan Membentuk Hubungan Harmonis

Minggu 33

Bidang Pembelajaran 7 Nilai Berkaitan Dengan Keamanan dan Keharmonian 7.1 Hidup Bersama Secara Aman Hidup berbaik-baik antara satu sama lain dengan mengutamakan kedamaian dan keharmonian hidup tanpa mengira agama,bangsa,dan budaya. Penyelesaian konflik tanpa keganasan menjamin keamanan Penyelesaian konflik secara diplomasi demi kebaikan bersama Saling membantu dan bersamasama menjayakan pelbagai dasar negara - Ekonomi - Sosial 1. Menyokong dan melibatkan diri dalam menjayakan dasar negara 2. Rujuk juga objektif 1-3 Bukur Teks Unit 34 MS 206. i. Menghasilkan peta minda tentang matlamat, objektif, pelaksanaan dan kesan sesuatu dasar kerajaan. ii. Kajian tentang keberkesanan sesuatu program pembangunan negara kepada kerajaan dan rakyat. iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 34.

Unit 34 Diplomasi Menjana Keamanan

DNKN/KPPM/SMTIS

19

RMT/PM/T3/2009

Minggu

Nilai dan Penerangan 7.2 Saling Membantu dan Bekerjasama Usaha yang baik dan mambina yang dilakukan bersama pada peringkat individu,komuniti atau negara untuk mencapai sesuatu matlamat.

Kandungan Akademik Rakyat pemangkin kejayaan dasar negara Dasar negara dijayakan bersama Saling membantu dan bersamasama menjayakan pelbagai dasar negara - Ekonomi - Sosial

Objektif/Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

BBM Unit 35

1.Menyokong dan melibatkan diri dalam menjayakan dasar negara. 2. Rujuk juga objektif 1-2 Buku Teks Unit 35 MS 212.

Minggu 34 7.3 Saling Menghormati antara Negara Menghargai dan memuliakan hubungan antara negara untuk menjamin kesejahteraan sejagat. Hormat-menghormati antara negara penting untuk kesejahteran sejagat Kemerdekaan lambing kedaulatan sesebuah negara Kemerdekaan sesebuah negara dihormati Sebarang bentuk pencerobohan terhadap sesebuah negara mesti dielakkan - Pencerobohan sempandan negara ( daratan, perairan dan udara) 1. Menghormati kemerdekaan dan kedaulatan sesebuah negara. 2. Rujuk juga objektif 1-3 Buku Teks Unit 36 MS 220.

i. Menghasilkan peta minda tentang matlamat/objektif, pelaksanaan dan kesan sesuatu dasar kerajaan. ii. Kajian tentang keberkesanan sesuatu program pembangunan negara kepada kerajaan dan rakyat. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 35.

Rakyat Muafakat Negara Berjaya

Unit 36 i. Mencari maklumat dari internet tentang sejarah kemerdekaan negara-negara jiran. ii. Mengumpul keratin akhbar tentang kes pencerobohan sempadan negara-negara di dunia dan membuat rumusan. ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 36. Hormatmenghormati Membawa Berkat

Minggu 35 Minggu 36 38 Minggu 39 Minggu 40-43 Minggu 44 Minggu 45-47 Minggu 48-53

Cuti Pertengahan Penggal 2 (22 hingga 30 . 08. 2009) Peperiksaan Percubaan PMR (1 hingga 17/09/2009) Cuti Hari Raya Aidil Fitri 2009 (19/9 hingga 27/9/2009) Latih Tubi PMR Peperiksaan PMR 2009 (26 hingga 30. 10. 2009) Aktiviti Selepas PMR Cuti Akhir Tahun 2009 (21/11/2009 hingga 3/1/2010)
