Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3

NAMA GURU PELATIH : SARA KHALEEDA BINTI HASLAN

Mata pelajaran : Dunia Seni Visual

Kelas / Tahap : 3 Malaysia

Bil. Murid : 20 Orang

Tarikh : 28/7/2021

Masa : 9.30 pagi – 10.30 pagi (60 minit)

Bidang Kegiatan : Membuat Corak dan Rekaan

Tema : Dunia Warna Warni

Tajuk : Kotak Sarapan Pagi (Corak Tidak Terancang)

Teknik : Renjisan dan percikan

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui bahan, alat dan asas seni reka tentang
untuk menghasilkan karya teknik renjisan dan percikan.

Media : Alat : berus gigi, palet, berus warna

Bahan : Warna air, kertas keras

Strategi pengajaran: Tandakan

PAK 21 NILAI EMK

❑ Perwatakan ❑ Baik hati ❑ Tolong-menolong ❑ Bahasa


❑ Kerjasama ❑ Bertanggungjawab ❑ Kelestarian Alam
✓ Komunikasi
Sekitar
✓ Pemikiran ❑ Bertolak ansur ❑ Hemah tinggi ✓ Nilai Murni
Kritis
❑ Adil ✓ Hormat ❑ Sains dan teknologi
❑ Kolaborasi
menghormati
✓ Kreativiti ✓ Keberanian ❑ Kasih sayang ❑ Patriotisme
❑ Kewarganegaraan ❑ ❑ ✓ Keusahawanan
❑ ❑ ✓ Teknologi
Maklumat dan
komunikasi
❑ ❑ ❑ Kelestarian Global
❑ ❑ ❑ Pendidikan
Kewangan

KBAT BBB PBS

✓ Peta iThink ✓ Carta ✓ Hasil kerja guru ✓ Lisan


✓ Teknik ✓ Power ✓ Bahan maujud ✓ Pemerhatian
Penyoalan point
✓ Gambar ✓ Tayangan ✓ Hasil kerja
❑ Alat Berfikir(CorT)
video
✓ Latihan
STRATEGI & AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD 21

❑ Inter disiplin/ ❑ Kajian Masa


❑ inside outside
❑ Gallery Walk Penggabungjalinan/ Depan
circle
Penyerapan
✓ Berasaskan ❑ Konstruktual
❑ Hot seat ❑ Spin N Think
Projek
❑ Penyelesaian ❑ Kontekstual
❑ Trafiq light ❑ Lakonan
masalah
✓ Quizziz ❑ Simulasi ❑ Inquri penemuan ❑
❑ Didik hibur ❑
Standard Kandungan:

3.1 Penghasilan Karya Kreatif

4.1 Penghayatan Karya Seni Visual

3.0 MODUL KREATIVITI DAN INOVASI SENI VISUAL

Standard Kandungan: 3.1 Penghasilan karya kreatif

Standard Pembelajaran: Murid boleh:

3.1.3 Menghasilkan rekaan produk yang berfungsi secara kreatif dan inovatif dalam Bidang
Membuat

Corak dan Rekaan berdasarkan:

(i) penentuan tema dan tajuk.

(ii) penjanaan idea.

(iii) pelaksanaan proses.

(iv) kemasan akhir.

4.0 MODUL APRESIASI SENI VISUAL

Standard Kandungan: 4.1 Penghayatan Karya Seni Visual

Standard Pembelajaran: Murid boleh:

4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.

5.0 PROJEK SENI VISUAL

Standard Kandungan: 5.1 Persembahan Hasil Karya

Standard Pembelajaran: Murid boleh:

3.3.3 Menceritakan karya sendiri dan memberi pandangan karya rakan semasa pameran.
Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

1) Mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media, proses dan teknik untuk
menghasilkan karya.
2) Menyenaraikan langkah-langkah penghasilan kotak sarapan pagi dengan susunan yang
betul.
3) Menghasilkan kotak sarapan pagi dengan menggunakan karya yang telah dihasilkan.

Kriteria kejayaan:

1) Kognitif : Murid dapat menghuraikan langkah-


langkah penghasilan teknik renjisan dan percikan
2) Psikomotor: Melaksanakan kemahiran motor
halus dan motor kasar dalam menghasilkan
kotak sarapan pagi.
3) Afektif : Menunjukkan nilai keberanian dan
hormat-menghormati.
ISI PELAJARAN
MASA (STANDARD AKTIVITI PDPR CATATAN
PEMBELAJARAN)
Set Induksi Pengenalan
(5 minit) Tayangan video 1) Murid akan ditayangkan KEMAHIRAN
video lagu. MIKRO
Guru akan https://www.youtube.com/watch?
menayangkan video lagu v=Gdo3mT7WA4&t=37s EMK
bertajuk ‘Sarapan Pagi’ Bahasa, kemahiran
2) Murid akan menyanyi berfikir
bersama-sama.
3) Guru akan berbincang KBAT
tentang isi video lagu Menganalisis
tersebut.
4) Guru akan menerangkan BBB
tema dan aktiviti pada Video ‘Sarapan
hari ini. Pagi’

STRATEGI
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
ABAD 21
Berpusatkan guru

Fasa Showdown 1) Murid akan melihat video PENDEKATAN


Persediaan yang ditayangkan oleh Pendekatan
(10 Minit) Guru menayangkan guru. demonstrasi
video proses https://www.youtube.com/watch? interaktif
penghasilan teknik v=fUW6IFKbdbA
renjisan dan percikan. ELEMEN PAK 21
2) Guru akan meminta murid Komunikasi,
menulis proses kreativiti
penghasilan teknik
renjisan dan percikan
mengikut turutan yang EMK
betul di ruangan komen. Bahasa, kemahiran
3) Selepas 3 minit, semua berfikir
murid akan menunjukkan
jawapan secara serentak. KBAT
4) Guru dan murid Memahami
berbincang tentang
jawapan yang diberikan. STRATEGI
5) Peneguhan secara positif AKTIVITI
diberikan kepada murid PEMBELAJARAN
oleh guru. ABAD 21
Berpusatkan murid

BBB
Video penghasilan

Fasa Demonstrasi 1)Guru menunjukkan TEKNIK


Penerokaan Penghasilan Produk demonstrasi menghasilkan corak PENGAJARAN
(15 minit) teknik renjisan dan percikan. Demonstrasi
Guru akan menunjukkan a) Potongkan kertas keras
demonstrasi mengikut ukuran kotak ELEMEN PAK 21
menghasilkan karya sarapan pagi. Komunikasi,
teknik renjisan dan b) Isikan warna air ke dalam kreativiti
percikan palet.
c) Campurkan air ke dalam EMK
warna di dalam palet. Kreativiti dan
d) Ambil warna pada palet Inovasi
dengan menggunakan
berus lukisan dan KBAT
ketukkan pada tangan. Menganalisis
(Teknik renjisan)
e) Ulang langkah pada
warna-warna yang lain.
f) Seterusnya, ambil warna STRATEGI
dengan menggunakan AKTIVITI
berus gigi dan percikkan PEMBELAJARAN
dengan menggunakan ABAD 21
jari. (Teknik percikan) Pemusatan
g) Tunggu karya kering. tugasan/aktiviti

2)Guru menunjukkan cara


melipat kertas tersebut untuk
menghasilkan kotak sarapan
pagi.

Fasa Penghasilan Produk 1) Guru akan mengedarkan PENDEKATAN


Penghasilan templat ukuran kotak Pendekatan
(20 minit) Guru akan memantau sarapan pagi. Kontekstual
murid menghasilkan
karya dengan ELEMEN PAK 21
menggunakan teknik Kreativiti,
Tanggungjawab

NILAI
Mengikut arahan

2) Murid dikehendaki EMK


memotong kertas keras Kreativiti dan
mengikut ukuran yang Inovasi,
disediakan. Keusahawanan
3) Setelah dipotong, murid
akan mula membuat KBAT
corak di atas kertas Mencipta,
seperti demonstrasi yang mengaplikasi,
telah ditunjukkan oleh
guru.
STRATEGI
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
ABAD 21
Berpusatkan
tugasan/aktiviti
Fasa Penilaian Guru akan melakukan 1) Murid akan membuat PENDEKATAN
(5 minit) Zoom untuk sesi apresiasi tentang karya Pendekatan
apresiasi seni yang telah dihasilkan. Masteri
2) Murid akan bercerita
tentang corak pada kotak ELEMEN PAK 21
bijiran yang telah Pemikiran kritis,
dilakukan dengan komunikasi
menggunakan bahasa
visual. NILAI
Hormat-
menghormati,
keberanian

EMK
Kreativiti dan
inovasi,
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi (TMK),
Bahasa

KBAT
Memahami,
mengingat,
menganalisis

PBS
Apresiasi karya
STRATEGI
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
ABAD 21
Berpusatkan murid

Penutup Guru merumuskan 1) Guru memanggil


(5 Minit) pembelajaran pada hari beberapa orang murid ELEMEN PAK 21
ini. untuk membuat Komunikasi
kesimpulan tentang
pengajaran hari ini. NILAI
2) Guru memberikan Hormat
peneguhan kepada murid menghormati
yang memberi sumbang
saran dengan baik. KBAT
Memahami,
mengingat

PBS
Soal jawab

Refleksi:
Bilangan murid yang mencapai objektif pembelajaran Tindakan susulan
adalah : Bil Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Murid yang tidak mencapai objektif pembelajaran
Bilangan Murid Pengayaan
yang ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
Kekuatan / Kelemahan Penambahbaikan
