Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6

MATA BAHASA MELAYU KELAS 5 H. SAADIAH ( /31)


PELAJARAN
TARIKH/HARI 16/2/21 SELASA MASA 8.45AM-9.45AM
STANDARD PemahamanAntologi:
KANDUNGAN Puisi Moden
a. Pengenalan
b-Sajak Sejadah Rindu

STANDARD 1. Menghuraikan maksud puisi


PEMBELAJARAN 2. Menyatakan bentuk puisi.
3. Mengenal pasti unsur gaya bahasa yang terdapat dalam puisi.
4. Menjelaskan persoalan, nilai dan pengajaran.

OBJEKTIF FU: 7.1 – Mengenal pasti dan menyatakan gambaran keseluruhan, idea utama, isi
PEMBELAJARAN penting, dan isi relevan tentang bahan yang didengar, dibaca, dan ditonton.
Aras 1 (ii) - Memilih isi penting yang relevan dengan topik yang diberi
FU: 11.3 – Membanding beza penggunaan laras bahasa yang sesuai dama
pelbagai genre

AKTIVITI PdP  Penerangan


 Sumbang saran
 latihan
BAHAN BANTU Buku teks Internet Radio/tv
BELAJAR ✘ Modul Projector peta ithink (Peta bulatan)
Powerpoint Model Bahan edaran
KECERDASAN Interpersonal Verbal linguistic Naturals
PELBAGAI ✘ Intrapersonal ✘ Kinestatik Visual ruang
ELEMEN Kreativiti &inovasi ✘ Bahasa TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme Keusahawanan
KURIKULUM
Kesihatan & kebersihan ✘ Sains & teknologi Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait Membuat inferens Membuat keputusan


Mengkategori Menginterpretasi Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD Menjana idea ✘ Mencipta Analogi Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi ✘ Kreativiti Menyelesai isu Kolaborasi

PENTAKSIRAN ✘ Lembaran kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENGAJARAN & ✘ Hasil kerja Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6
MATA SEJARAH KELAS 5 TIRMIZI
PELAJARAN
TARIKH/HARI 16/2/21 SELASA MASA 1.15 PM-2.45 PM
STANDARD 12.1 Konsep Kedaulatan Negara
KANDUNGAN
STANDARD 12.1.1 Menyatakan konsep kedaulatan.
PEMBELAJARAN 12.1.2 Menerangkan ciri-ciri negara berdaulat.
OBJEKTIF K12.1.5 Menerangkan kebijaksanaan dalam menghadapi cabaran mengekalkan
PEMBELAJARAN kedaulatan negara.
K12.1.6 Menjelaskan kepentingan mengekalkan
kedaulatan negara.

AKTIVITI PdP  penerangan


 latihan
BAHAN BANTU Buku teks ✘ Internet Radio/tv
BELAJAR Modul Projector ✘ peta ithink (Peta buih)
Powerpoint Model Bahan edaran
KECERDASAN Interpersonal Verbal linguistic Naturals
PELBAGAI ✘ Intrapersonal Kinestatik ✘ Visual ruang
ELEMEN Kreativiti &inovasi Bahasa ✘ TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme Keusahawanan
KURIKULUM
Kesihatan & kebersihan Sains & teknologi ✘ Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait Membuat inferens Membuat keputusan


Mengkategori Menginterpretasi ✘ Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD Menjana idea Mencipta Analogi ✘ Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi Kreativiti Menyelesai isu Kolaborasi

PENTAKSIRAN Lembaran kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENGAJARAN & ✘ Hasil kerja Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6
MATA BAHASA MELAYU KELAS 3 BUKHORI ( /33)
PELAJARAN
TARIKH/HARI 17/2/21 RABU MASA 9.45 AM-10.45 AM
STANDARD TEMA 1:
KANDUNGAN SULUH MASA DEPAN
STANDARD 1.1 Mendengar, mengenal dan menyebut perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan
PEMBELAJARAN serta intonasi ayat dalam pelbagai ujaran.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1. Mendengar dan mengenal sebutan sekurang-kurangnya enam perkataan dan rangkai
kata dalam pelbagai ujaran.
2.Mengenal pasti sekurang-kurangnya enam sebutan perkataan dan rangkai kata dengan
betul dan tepat.

AKTIVITI PdP  Penerangan


 Sumbang saran
BAHAN BANTU Buku teks ✘ Internet Radio/tv
BELAJAR Modul Projector ✘ peta ithink (Peta pelbagai alir)
Powerpoint Model Bahan edaran
KECERDASAN Interpersonal Verbal linguistic Naturals
PELBAGAI ✘ Intrapersonal Kinestatik Visual ruang
ELEMEN Kreativiti &inovasi ✘ Bahasa TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme Keusahawanan
KURIKULUM
Kesihatan & kebersihan Sains & teknologi Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait Membuat inferens Membuat keputusan


Mengkategori Menginterpretasi Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD Menjana idea ✘ Mencipta Analogi Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi ✘ Kreativiti Menyelesai isu Kolaborasi

PENTAKSIRAN Lembaran kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENGAJARAN & Hasil kerja ✘ Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6
MATA SEJARAH KELAS 5 H. SAADIAH ( /31)
PELAJARAN
TARIKH/HARI 17/2/21 RABU MASA 12.15 PM-1.15 PM
STANDARD 12.2 Peranan dan sumbangan Malaysia dalam pertubuhan antarabangsa
KANDUNGAN
STANDARD a) Dasar luar Malaysia
PEMBELAJARAN i. Asas penggubalan
ii. Kepentingan dasar luar Malaysia
iii. Perkembangan dasar luar Malaysia
OBJEKTIF 1.Menyatakan dasar luar Malaysia
PEMBELAJARAN 2.Menyatakan asas penggubalan dasar luar Malaysia
3.Menyenaraikan kepentingan dasar luar Malaysia
4.Menyatakan perkembangan dasar luar Malaysia
5. Menghuraikan asas-asas yang mempengaruhi penggubalan dasar luar Malaysia

AKTIVITI PdP  Soal jawab


 Sumbang saran
BAHAN BANTU Buku teks Internet Radio/tv
BELAJAR ✘ Modul Projector peta ithink (Peta bulatan)
Powerpoint Model ✘ Bahan edaran
KECERDASAN Interpersonal Verbal linguistic Naturals
PELBAGAI Intrapersonal ✘ Kinestatik Visual ruang
ELEMEN Kreativiti &inovasi Bahasa TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme ✘ Keusahawanan
KURIKULUM
Kesihatan & kebersihan Sains & teknologi Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait ✘ Membuat inferens Membuat keputusan


Mengkategori Menginterpretasi ✘ Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD Menjana idea Mencipta Analogi Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi Kreativiti Menyelesai isu Kolaborasi

PENTAKSIRAN Lembaran kerja Pemerhatian ✘ Lisan Tugasan


PENGAJARAN & ✘ Hasil kerja Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6


MATA BAHASA MELAYU KELAS 5 H. SAADIAH ( /31)
PELAJARAN
TARIKH/HARI 18/2/21 KHAMIS MASA 7.45 AM-8.45 AM
STANDARD Karangan Pendapat
KANDUNGAN
Tema:
Pendidikan Industri

STANDARD 1. Menyatakan idea-idea bernas.


PEMBELAJARAN 2. Menyusun isi mengikut keutamaan isi.
3. Menghasilkan sebuah karangan pendapat

OBJEKTIF FU: 12.2 – Mengemukakan isi yang bernas dan membina kerangka penulisan
PEMBELAJARAN Aras 1 (ii) - Memilih serta menyusun kata dan rangkai kata untuk menghasilkan
baris puisi dan perenggan prosa yang menarik berdasarkan tema dan persoalan
FU: 12.3 – Membina ayat topik dan ayat huraian untuk menghasilkan perenggan
yang kohesif
Aras 1 (iii) - Menyatakan idea dan isi yang relevan dengan tajuk
FU: 8.4 – Mengolah maklumat secara koheren untuk tujuan tertentu

AKTIVITI PdP  Sumbang saran


 latihan
BAHAN BANTU Buku teks Internet Radio/tv
BELAJAR ✘ Modul Projector peta ithink
Powerpoint Model ✘ Bahan edaran
KECERDASAN Interpersonal Verbal linguistic Naturals
PELBAGAI ✘ Intrapersonal ✘ Kinestatik Visual ruang
ELEMEN Kreativiti &inovasi Bahasa TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme Keusahawanan
KURIKULUM
Kesihatan & kebersihan Sains & teknologi Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait Membuat inferens Membuat keputusan


Mengkategori Menginterpretasi Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD Menjana idea Mencipta Analogi Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi Kreativiti ✘ Menyelesai isu ✘ Kolaborasi

PENTAKSIRAN Lembaran kerja Pemerhatian Lisan ✘ Tugasan


PENGAJARAN & Hasil kerja Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6


MATA BAHASA MELAYU KELAS 3 BUKHORI ( /33)
PELAJARAN
TARIKH/HARI 18/2/21 KHAMIS MASA 9.45 AM-11.15 AM
STANDARD Prosa moden
KANDUNGAN
STANDARD 2.1 Membaca secara mekanis pelbagai bahan prosa dan puisi.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF 2.1.1Membaca dan memahami laras bahasa sesuatu laporan dan berita dengan sebutan
PEMBELAJARAN dan intonasi yang betul, nada yang sesuai serta kepantasan yang wajar.
AKTIVITI PdP  penerangan
 latihan
 pengukuhan

BAHAN BANTU Buku teks ✘ Internet Radio/tv


BELAJAR Modul Projector peta ithink (Peta bulatan)
✘ Powerpoint Model Bahan edaran
KECERDASAN ✘ Interpersonal Verbal linguistic Naturals
PELBAGAI Intrapersonal Kinestatik Visual ruang
ELEMEN ✘ Kreativiti &inovasi Bahasa TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar Patriotisme Keusahawanan
KURIKULUM
✘ Kesihatan & kebersihan Sains & teknologi Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait Membuat inferens Membuat keputusan


✘ Mengkategori Menginterpretasi Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD ✘ Menjana idea Mencipta Analogi Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi Kreativiti Menyelesai isu Kolaborasi

PENTAKSIRAN Lembaran kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENGAJARAN & ✘ Hasil kerja Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU KE- 6


MATA SEJARAH KELAS 5 H. SAADIAH ( /31)
PELAJARAN
TARIKH/HARI 18/2/21 KHAMIS MASA 12.15 PM-1.15 PM
STANDARD a) Malaysia dalam pertubuhan serantau
KANDUNGAN
STANDARD i. ASA
PEMBELAJARAN ii. MAPHILINDO
iii. ASEAN

OBJEKTIF 1. Menyenaraikan peranan dan sumbangan Malaysia dalam pertubuhan


PEMBELAJARAN seranatu
2. Menyatakan faedah yang diperoleh Malaysia sebagai anggota
pertubuhan serantau
3. Menjelaskan tujuan dan pencapaian ASA, MAPHILINDO dan ASEAN
4. Menghuraikan peranan dan sumbangan Malaysia dalam ASEAN

AKTIVITI PdP  Penerangan


 Sumbang saran
 latihan
BAHAN BANTU Buku teks Internet Radio/tv
BELAJAR ✘ Modul Projector peta ithink
Powerpoint Model ✘ Bahan edaran
KECERDASAN ✘ Interpersonal Verbal linguistic ✘ Naturals
PELBAGAI Intrapersonal Kinestatik Visual ruang
ELEMEN Kreativiti &inovasi ✘ Bahasa ✘ TMK
MERENTAS Pendidikan Alam Sekitar ✘ Patriotisme Keusahawanan
KURIKULUM
Kesihatan & kebersihan Sains & teknologi Nilai Murni

KEMAHIRAN Membandingbeza Menghubungkait Membuat inferens Membuat keputusan


Mengkategori Menginterpretasi Membuat ramalan Membuat rumusan
BERFIKIR ABAD Menjana idea Mencipta Analogi Mentafsir Menilai
KE-21 Komunikasi ✘ Kreativiti ✘ Menyelesai isu ✘ Kolaborasi

PENTAKSIRAN Lembaran kerja Pemerhatian Lisan Tugasan


PENGAJARAN & ✘ Hasil kerja Kuiz Drama Projek
PEMBELAJARAN
REFLEKSI ______ / ______ murid dapat mencapai standard yang ditetapkan
______ / ______ murid boleh melengkapkan latihan yang diberikan
______ / ______ murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
Pelajaran tidak dapat dijalankan & akan diteruskan pada hari berikutnya
kerana____________________________________________________________
