Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Sejarah

Tingkatan 4 Amanah

Tarikh/ Hari 11 April 2021 / Ahad

Masa 7:40-8:40 pagi

Bilangan Murid 13/19

Tema (DSKP) Pembinaan Negara

Standard Kandungan (DSKP) 10.2 Perjuangan Rakyat Semasa Pendudukan Jepun.

(DSKP.hal. 35)

Tajuk (Buku Teks) Konflik Dunia dan Pendudukan Jepun di Negara Kita. (Buku

Teks. hal 50)

Sub- Tajuk (Buku Teks) 3.5 Faktor Kedatangan Jepun ke Negara Kita. (Buku Teks.

hal 68-69)

Standard Pembelajaran 10.2.1 Menjelaskan faktor kedatangan Jepun di negara kita.

(DSKP) (DSKP.hal. 35)

K10.2.6 Menerangkan kepentingan kebijaksanaan dalam

merancang strategi. (DSKP.hal. 35)

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti faktor kedatangan Jepun di negara

kita.

2. Menjelaskan kronologi serangan Jepun di negara kita.

3. Menghuraikan kepentingan kebijaksanaan dalam


merancang strategi (k).

Bahan Bantu Mengajar  Manila kad,

 Peta (Tanah Melayu, Sabah dan Sarawak).

 Kotak misteri

Strategi PdPc Teknik belajar sambil bermain

Aktiviti PdPc Abad 21 Aktiviti kotak beracun.

Peta Pemikiran (I-Think) Peta minda

Kemahiran Berfikir Aras 1. Mengaplikasi

Tinggi (KBAT) - Mengenalpasti faktor yang mempengaruhi

kedatangan Jepun ke Tanah Melayu. Sabah dan

Sarawak.

2. Menganalisis

- Menjelaskan kronologi serangan yang

dilakukan oleh tentera Jepun.

3. Mencipta

- Menghuraikan kepentingan kebijaksaan dalam

merancang strategi bagi memastikan

keberhasilan rancangan.

Kemahiran Pemikiran Sejarah 1. Membuat interpretasi

(KPS) - Murid dapat membuat interpretasi perjuangan

rakyat menentang pendudukan Jepun.

2. Memahami kronologi.

- Murid dapat memahami kronologi serangan


yang dilakukan oleh tentera Jepun di negara

kita.

3. Membuat imaginasi.

- Murid dapat membuat imaginasi kesengsaraan

rakyat akibat dasar pendudukan Jepun.

Elemen Merentas Kurikulum 1. Bahasa

(EMK) 2. Patriotisme

Elemen Kewarganegaraan 1. Kepentingan sikap kreatif dalam kehidupan.

dan Nilai Sivik 2. Kepentingan sikap sedia berkorban untuk tanah air.

Pentaksiran Lisan

Konsep/ Istilah Propaganda, ekploitasi, ‘Semangat Asia’ dan ‘Asia untuk

Orang Asia’.

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mempelajari tentang faktor perluasan Kuasa

Jepun serta koronologi serangan tentera Jepun di Asia Pasifik.

Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran:

Aktiviti PdPc

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Masa

Set Guru menerangkan 1. Guru menerangkan 1. Murid


Induksi semula tentang sub- semula tentang sub- mendengar
topik yang dipelajari topik yang dipelajari penjelasan yang
(5 minit)
pada minggu lepas iaitu pada minggu lepas diberikan oleh
faktor peluasan kuasa iaitu faktor peluasan guru.
Jepun di Asia Pasifik. kuasa Jepun di Asia 2. Murid memberi
Pasifik bagi respon apabila
mengukuhkan ditanya oleh
Guru menanyakan kefahaman murid- guru.
beberapa soalan kepada murid tentang faktor
3. Murid
murid-murid tentang perluasan kuasa oleh
mengaitkan tajuk
filem arahan dan tentera Jepun.
yang akan
lakonan Allahyarham 2. Guru menanyakan
dipelajari pada
Tan Sri P. Ramlee. semula kepada
hari tersebut.
Soalan adalah seperti murid-murid apa
berikut: 4. Murid
yang mereka ingat
mendengar
1) Siapakah yang dan faham tentang
penjelasan guru
suka dan minat faktor perluasan
tajuk yang akan
dengan cerita P. kuasa Jepun.
dipelajari.
Ramlee. 3. Guru memuji murid

2) Dalam banyak- yang menjawab

banyak filem soalan yang ditanya

arahan dan oleh murid-murid.

lakonan P. 4. Sebelum guru

Ramlee, filem meneruskan subtopik

apakah yang pembelajaran pada

mempunyai harini, guru

unsur menanyakan kepada

patriotisme. murid-murid tentang


filem arahan dan
lakonan
Allahyarham Tan Sri
P. Ramlee untuk
mengaitkan dengan
sub-topik
pembelajaran pada
hari ini.
5. Guru mengaitkan
dengan sub-topik
yang bakal
dipelajari.

Perkembangan:

Langkah Mengenal pasti faktor 1. Guru menyatakan 1. Murid mendengar BBM:


1 faktor kedatangan dan mencatat
kedatangan Jepun di - Peta Tanah
Jepun di negara nota ringkas
(10 m) negara kita. Melayu, Sabah
kita. berdasarkan apa
dan Sarawak.
2. Guru memberi yang diajar oleh
penerangan guru dan apa
1. Eksploitasi Teknik:
tentang faktor yang terkandung
Objektif sumber bahan - Penerangan
yang dalam buku teks.
1 - Perbincangan
mentah. mempengaruhi 2. Murid memberi - Soal jawab
kedatangan
2. Kepentingan respons kepada
tentera Jepun ke soalan guru. KPS:
strategik
negara kita.
3. Murid mendengar - Membuat
ketenteraan. 3. Guru juga
respons dan arahan
menanyakan interpretasi
dari guru.
semula beberapa
soalan untuk
mengukuhkan KBAT:
kefahaman
- Mengaplikasi
murid-murid.
Contohnya:

1) Tanah Melayu
kaya dengan
sumber bahan
mentah. Berikan
contoh bahan
mentah yang
terdapat di Tanah
Melayu?

Langkah Menjelaskan kronologi 1. Guru memberi 1. Murid BBM:


2 penerangan mendengar
serangan Jepun di - Peta Tanah
tentang kronologi penerangan
negara kita. Melayu,
serangan tentera yang
Sabah dan
(15 minit) Jepun di negara disampaikan
Sarawak.
kita. oleh guru.
2. Kemudian, guru 2. Murid
Objektif Teknik:
memberikan mendengar
2 - Penerangan
tempoh masa dan
selama 5 minit melaksanaka
KPS:
untuk murid- n arahan dari
murid menghafal guru. - Memahami

berkenaan sub- kronologi


topik yang
dipelajari
sebelum aktiviti KBAT:
bermula.
- Menganalisis
3. Guru
mengarahkan
murid-murid
untuk membuat
bulatan untuk
aktiviti yang
bakal
dilaksanakan
nanti.

Langkah Menghuraikan 1. Guru 1. Murid BBM:


3 kepentingan menerangkan berada pada
- Peta Tanah
kebijaksanaan dalam aktiviti Kotak posisi
(25 m) Melayu,
merancang strategi. Beracun yang bulatan.
Sabah dan
akan 2. Murid
Sarawak.
Objektif dilaksanakan. mendengar

3 arahan dari
2. Untuk aktiviti ini, Teknik:
guru.
guru akan - Penerangan
3. Kotak
memperdengarka - Perbincangan
tersebut
n lagu daripada - Soal jawab
akan
Ella yang
bergerak
berjudul KPS:
mengelilingi
“Standing in the
bulatan - Membuat
eyes”.
mereka imaginasi
3. Guru
seiring
mengarahkan
dengan
murid-murid
muzik. KBAT:
untuk membaca
4. Murid yang
soalan dan
- Mencipta
memegang
memberikan
kotak
jawapan.
apabila
4. Apabila murid-
muzik
murid gagal
berhenti
untuk menjawab
akan
soalan, mereka
mencabut
akan dikenakan
soalan
denda.
5. Guru memuji dalam kotak.
murid yang 5. Mereka
menjawab soalan diberikan
yang terdapat masa
dalam kotak sekurang-
beracun. kurangnya
seminit
untuk
menjawab
soalan.
6. Murid yang
gagal
menjawab
soalan akan
dikenakan
denda.

Penutup Rumusan 1. Guru secara rawak 1. Murid yang


(5 m) memilih beberapa dipilih
orang murid untuk memberi
bertanya soalan respons kepada
mengenai topik yang soalan guru.
telah dipelajari.
2. Murid
2. Guru membuat
mendengar
rumusan topik yang
rumusan yang
telah dipelajari.
dibuat oleh
3. Guru mengarahkan
guru.
murid membuat nota
dalam bentuk peta
minda.
Refleksi: Kehadiran untuk kelas 4 Amanah pada Ahad 11 April 2021 adalah seramai 13 daripada
19 orang pelajar. Objektif pembelajaran untuk kelas harini ini tercapai apabila murid-murid
dapat mengenal pasti faktor yang mempengaruhi kedatangan tentera Jepun ke negara kita serta
dapat menjelaskan kronologi serangan Jepun ke negara kita. Untuk aktiviti, guru telah
melaksanakan aktiviti permainan Kotak Beracun. Aktiviti ini dilihat mampu meningkatkan
semangat mereka untuk mempelajari subjek sejarah serta meningkatkan interaksi dalam bilik
darjah memandangkan kelas ini agak pasif.

LAMPIRAN

Langkah 2
Peta: Kronologi kemaraan tentera Jepun ke Tanah Melayu, Sabah dan Sarawak.

Gambar 1: Penerangan kronologi kemaraan tentera Jepun.

Langkah 3
Gambar 2: Soalan-soalan yang terdapat dalam kotak beracun.

Gambar 3[+: Guru sedang membuka kotak beracun.


Gambar 4: Soalan dalam kotak beracun.
Langkah 3:Lembaran Kerja

Gambar 5: Pelaksanaan aktiviti Kotak Beracun.
