Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

SMK YAM TUAN RADIN

Minggu 4
Tarikh/Hari 11/2/2021 (KHAMIS)
Masa 9.00 -10.00 pagi
Tingkatan 4 UKM
Bilangan Pelajar /23
Matapelajaran Sejarah
Tema Pembinaan Negara
Tajuk 9.0 Nasionalisme di Malaysia sebelum Perang Dunia Kedua
Standard
9.2 Nasionalisme
Kandungan
Standard 9.2.1 Menyatakan maksud nasionalisme
Pembelajaran
K9.2.5 Menjelaskan kepentingan meneladani perjuangan
pemimpin terdahulu
Objektif Di akhir pembelajaran, murid akan dapat :
Pembelajaran
1) Menyatakan 2 daripada 3 maksud nasionalisme.
2) Menjelaskan 4 daripada 7 pendapat tokoh dalam
menafsirkan nasionalisme
3) Menjana sekurang-kurangnya 2 kepentingan meneladani
perjuangan pemimpin yang terdahulu.
Kriteria kejayaan 1) Pelajar dapat mengaitkan nama tokoh dengan takrifan
nasionalisme tokoh berkenaan
2) Pelajar dapat menjawa kedua-dua soalan objektif dengan
tepat
3) Pelajar dapat menjawab soalan struktur mengikut
peruntukan markah soalan berkenaan
EMK Patriotisme
BBM Laptop , telefon bimbit dan Modul PDPR Sejarah
Soft Skill Kemahiran berkomunikasi
(Kemahiran
Insaniah)
KPS Membuat interpretasi
PAK 21 Role play
Kaedah 1. Lisan
pentaksiran 2. Bertulis
3. Pemerhatian

Proses pengajaran
Perkembangan Kandungan/ dan pembelajaran Jangkaan
Catatan
pengajaran konsep ( Tindakan guru dan pemikiran murid
aktiviti murid)
Fasa 1 1. Guru 1. Beberapa orang
menunjukkan murid akan
Pengenalan Tajuk
gambar peta menjawab
Set induksi/ Malaysia dan pertanyaan
rakyat Malaysia guru.
Pengenalan dan yang berbilang 2. Murid akan
penerokaan kaum. menjawab
( 10 MINIT) berdasarkan
2. Murid disoal
pengetahuan
tentang siapa
sedia ada
individu di dalam
gambar yang akan
mempertahan
negara sekiranya
negara dijajah oleh
kuasa asing.
3. Murid akan disoal Aktiviti
faktor kenapa sumbangsaran.
individu tersebut
akan
mempertahankan
kedaulatan negara.
4. Murid akan disoal
apa sumbangan
mereka terhadap
negara sekiranya
negara diserang
oleh musuh.
5. Guru akan
menjelaskan
perkaitan dengan
isi pengajaran hari
ini
Fasa 2 1. Menerangkan 1. Guru akan 1. Murid akan
maksud bertanya apa menjawab
Perkembangan
nasioalisme maksud soalan mengikut
( penerangan)
nasionalisme kefahaman 1. Aktiviti
mengikut mereka dalam
10 MINIT kefahaman pelajar aktiviti di Fasa sumbang-
dalam aktiviti Fasa 1. saran
1. 2. Guru akan 2. Penggunaan
menerangkan buku teks
maksud
nasionalisme.
3. Murid akan
memahami 3
maksud
nasionalisme.
Fasa 3 1. 7 pelajar dipilih
terlebih dahulu
Perkembangan Aktiviti Role Play 1. Murid akan 1. Aktiviti
untuk memainkan
meneka nama PAK 21
(aplikasi) peranan sebagai
tokoh 2. Modul
tokoh sejarah.
berdasarkan PDPR
2. Pelajar yang dipilih
pendapat Sejarah
20 MINIT akan bersedia
mereka tentang
sehari sebelum sesi
nasionalisme.
PDPR bermula.
3. Guru akan
menyebut nama
pelajar yang dipilih
secara rawak untuk
membacakan
pendapat tokoh.
4. Murid lain akan
meneka nama
tokoh berdasarkan
pendapat tokoh
berkenaan tentang
nasionalisme.
5. Murid akan
menulis jawapan
yang betul di
dalam Modul
PDPR Sejarah
Fasa 4 1. Sebagai 1. Pelajar
pengukuhan pelajar melengkapkan
Penutup Melengkapkan Soalan
melengkapkan latihan
latihan pengukuhan
latihan yang diberi pengukuhan di
objektif
oleh guru dalam buku
20 MINIT menggunakan
2. Murid disoal latihan masing-
aplikasi
soalan KBAT masing.
Wordwall.
tentang 2. Murid akan
kepentingan menjawab https://wordwall
meneladani soalan KBAT .net/play/10759/
perjuangan secara 791/388
pemimpin sumbangsaran.
terdahulu.
3. Guru akan
merumus hasil
PDPR.
Pleno

Refleksi

LATIHAN PENGUKUHAN
Soalan Objektif
1. Apakah maksud nasionalisme?
A. Gerakan rakyat untuk mengukuhkan kedudukan politik.
B. Gerakan rakyat untuk mencapai kebebasan politik, ekonomi dan sosial dari
penguasaan orang asing.
C. Gerakan rakyat untuk menggulingkan pemimpin yang yang zalim.
D. Gerakan rakyat untuk menyemai perpaduan di antara masyarakat yang
berbilang kaum.

2. “Perjuangan menentang penjajahan hendaklah ada persatuan dan


perpaduan yang kuat iaitu National Fronts.”
Tafsiran tentang nasionalisme tersebut dipetik dari kata-kata _________
A. Dr. R. Suntharalingam
B. Profesor Emeritus Tan Sri Dr. Khoo Kay Kim
C. Dato’ Onn Jaafar
D. Dr. Burhanuddin al-Helmi

Soalan Struktur
1. Apakah maksud nasionalisme.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(3 markah)

2. Berdasarkan pengetahuan sejarah anda, apakah kepentingan meneladani


perjuangan pemimpin terdahulu dalam menuntut kemerdekaan negara?
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(4 markah)
SKEMA JAWAPAN
Soalan Objektif
1. B
2. D
Soalan Struktur
1 a) F1 – Perasaan cinta yang mendalam terhadap bangsa dan negara
F2 – semangat kebangsaan yang menjelaskan sikap dan pendekatan
berkaitan dengan perjuangan menentang penjajahan serta pembelaan
terhadap bangsa dan negara
F3 – gerakan untuk mencapai kebebasan politik, ekonomi dan sosial
daripada penguasaan orang asing.
b) F1 – Menyemai semangat nasionalisme di kalangan rakyat Malaysia
F2 – Menimbulkan kesedaran tentang pentingnya keutuhan dan
permuafakatan dalam perjuangan
F3 – mewujudkan perasaan berwaspada dengan anasir luar
F4 – Mengajar kita supaya bijak menggunakan sumber negara
sebaiknya.
F5 – Menghargai jerih perih perjuangan mewujudkan negara yang
berdaulat
F6 – Memupuk pembentukan jati diri dan mengukuhkan identiti bagi
sebuah negara bangsa yang merdeka
* Mana-mana jawapan yang munasabah

TUGASAN MAIN PERANAN


MURID 1 Murid 1 akan membacakan pendapat tokoh
tentang nasionalisme dari Profesor Datuk
Zainal Abidin Abdul Wahid dan murid lain
akan meneka nama tokoh tersebut.

MURID 2 Murid 2 akan membaca pendapat tokoh


tentang nasionalisme dari Hans Kohn dan
murid lain akan meneka nama tokoh tersebut.

MURID 3 Murid 3 akan membaca pendapat tokoh


tentang nasionalisme dari Profesor Emeritus
Tan Sri Dr. Khoo Kay Kim dan murid lain
akan meneka nama tokoh tersebut.
MURID 4 Murid 4 akan membaca pendapat tokoh
tentang nasionalisme dari Dr. Burhanuddin
al-Helmi dan murid lain akan meneka nama
tokoh tersebut.
MURID 5 Murid 5 akan membaca pendapat tokoh
tentang nasionalisme dari Dr. R.
Suntharalingam dan murid lain akan meneka
nama tokoh tersebut.
MURID 6 Murid 6 akan membaca pendapat tokoh
tentang nasionalisme dari Profesor William
R. Roff dan murid lain akan meneka nama
tokoh tersebut.
MURID 7 Murid 7 akan membaca pendapat tokoh
tentang nasionalisme dari Dato’ Onn Jaafar
dan murid lain akan meneka nama tokoh
tersebut.
