Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : KJ Tarikh : 22.8.2022


Hari : Isnin Masa : 10.40pg – 11.15 pg
(40 Minit)
Umur : 4 Tahun Bil. Kanak- : 9 orang
kanak
Tema : Merdeka Sub Tema : Negara Saya

Tunjang (KSPK) / Tunjang Kemanusiaan


Bidang
Pembelajaran
(KPN):

Standard
Pembelajaran
(KSPK): KM 3.2.1 Mengenal Jalur Gemilang dan
bendera negeri tempat tinggal

Pengetahuan Sedia
ada: Kanak-kanak mengenali sudah mengenali
warna

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;
1. Mengenali bendera Malaysia yang
dipanggil sebagai Jalur Gemilang
dengan baik.
2. Menghasilkan mozek Jalur Gemilang
dengan bimbingan guru dengan tepat.
3. Mengenali warna-warna pada Jalur
Gemilang tepat.

Garam berwarna (merah, biru, kuning, putih),


Senarai BBM/ Alat: gam, lembaran kolaj, gambar Jalur Gemilang.
Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Pendidik masuk ke kelas dan NT


(5 Minit) Pembelajaran memberi salam. Sifat ingin tahu
Berpusatkan
murid 2. Pendidik membuka lagu
di ABM:
Youtube. Gambar Jalur
Gemilang
3. Pendidik meminta kanak-kanak
menyanyikan lagu Negaraku Contoh soalan:
bersama-sama. Ada warna apa
dekat Jalur
Gemilang

Langkah 1 Strategi 1. Pendidik menunjukkan gambar BBM


(10 Minit) Pembelajaran Jalur Gemilang kepada kanak- Mozek Jalur
Berpusatkan kanak. Gemilang
guru
2. Pendidik bersoal jawab KB
berkenaan warna yang terdapat Memahami
pada bendera Jalur Gemilang.

Langkah 2 Kaedah 1. Pendidik menunjukkan mozek BBM


(10 Minit) Penerangan Jalur Gemilang yang telah siap. Mozek Jalur
Gemilang
2. Pendidik meminta kanak-kanak
Strategi untuk merasa tekstur mozek KB
Pembelajaran Jalur. Menganalisis
berpusatkan
murid 3. Kanak-kanak merasa tekstur NT
mozek dengan jari mereka. Bersungguh-
sungguh
Langkah 3 Strategi 1. Pendidik bertanyakan kesediaan ABM
(10 Minit) Pembelajaran kanak-kanak untuk menghasilkan Mozek Jalur
berpusatkan mozek jalur gemilang. gemilang
guru
2. Pendidik memperkenalkan bahan- KB
bahan yang diperlukan untuk Mengaplikasi
menghasilkan mozek jalur
gemilang. NT
Rajin
3. Kanak-kanak menghasilkan
mozek Jalur Gemilang dengan
bimbingan daripada pendidik.
Penutup Kaedah 1. Pendidik menanya semula apa KB
(5 Minit) yang telah dipelajari pada hari
ini. Contoh soalan:
Apa yang kita
Strategi telah pelajari pada
Pembelajaran hari ini?
berpusatkan

Refleksi : Murid – murid dapat menguasai kesemua aras P&P.

Kekuatan : Bahan bantu mengajar dapat membuatkan kanak-kanak terasa teruja untuk
belajar.

Kelemahan : Bahan yang disediakan tidak mencukupi.

Penambahbaikan : Pendidik perlu menyediakan bahan bantu yang cukup untuk semua pelajar.

Pentaksiran
Bil Nama HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. AISYA AURERIA √ √ √
2. DEENA FAQEHAH √ √ √
3. HANAN NURQISYA √ √ √
4. HANI DAHLIA √ √ √
5. MUHAMMAD HARRAZ √ √ √
6. MUHAMMAD HAZIQ √ √ √
7. NUR AYRA MIQAILA √ √ √
8. NUR FAIHA ASYIQOL √ √ √
9. RAFFI GALISHA √ √ √

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.

T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.

T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
