Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 GEMILANG BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 18/4/2022 ISNIN MASA 4.20 HINGGA 4.55
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor
b. Membanding dan menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Menentukan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor

AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK


PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untu mempelajari cara ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
penggunaan kalkulator untuk pengiraan ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
garis nombor ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan mengenai perbandingan dan
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan INSTRUMEN PBD
negatif mengikut tertib ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah cara
☐ Soal Jawab ☐ Projek
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
komunikasi berkesan.
BBM:
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk O Buku teks ms 19-20
peta ithink. O Buku Aktiviti Alaf Sanjung ms 9
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan
O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing-
masing O Lain-lain : Buku Tulis Matematik

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
31/31 pelajar dapat Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 KREATIF BIL. PEL 35


TARIKH/ HARI 19/4/2022 SELASA MASA 3.10 HINGGA 3.45
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi integer
mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor
b. Membanding dan menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Menentukan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor

AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK


PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untu mempelajari cara ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
penggunaan kalkulator untuk pengiraan ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
garis nombor ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan mengenai perbandingan dan
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan INSTRUMEN PBD
negatif mengikut tertib ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah cara
☐ Soal Jawab ☐ Projek
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
komunikasi berkesan.
BBM:
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk O Buku teks ms 19-20
peta ithink. O Buku Aktiviti Alaf Sanjung ms 9
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan
O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing-
masing O Lain-lain : Buku Tulis Matematik

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
35/35 pelajar dapat Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 USAHA BIL. PEL 38


TARIKH/ HARI 19/4/2022 SELASA MASA 3.45 HINGGA 4.20
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi integer
mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor
b. Membanding dan menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Menentukan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor

AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK


PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untu mempelajari cara ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
penggunaan kalkulator untuk pengiraan ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
garis nombor ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan mengenai perbandingan dan
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan INSTRUMEN PBD
negatif mengikut tertib ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah cara
☐ Soal Jawab ☐ Projek
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
komunikasi berkesan.
BBM:
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk O Buku teks ms 19-20
peta ithink. O Buku Aktiviti Alaf Sanjung ms 9
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan
O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing-
masing O Lain-lain : Buku Tulis Matematik

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
35/35 pelajar dapat Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis nombor
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 TEKUN BIL. PEL 35


TARIKH/ HARI 19/4/2022 SELASA MASA 5.30 HINGGA 6.40
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah. Seterusnya
membuat generalisasi tentang pendaraban dan pembahagian integer.
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi integer
mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membanding dan menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
b. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif
dan perpuluhan negatif mengikut tertib operasi
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif
dan perpuluhan negatif mengikut tertib operasi
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untu mempelajari cara ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
negatif mengikut tertib. ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
- Murid diterangkan mengenai pengiraan yang ☐ Role Play ☐ Pembentangan
melibatkan gabungan operasi asas aritmetik
INSTRUMEN PBD
PENERANGAN - Guru menerangkan langkah demi langkah cara ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
mengira pengiraan yang melibatkan gabungan ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif dan ☐ Soal Jawab ☐ Projek
perpuluhan negatif mengikut tertib operasi. ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang ☐ Kuiz
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan ☐ Latihan/Kerja rumah
komunikasi berkesan.
BBM:
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk O Buku teks ms 20-21
peta ithink. O Buku Aktiviti Alaf Sanjung ms 10
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan
O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing-
masing O Lain-lain : Buku Tulis Matematik

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
35/35 pelajar dapat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif
REFLEKSI dan perpuluhan negatif mengikut tertib operasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 KREATIF BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 20/4/2022 RABU MASA 5.30 HINGGA 6.40
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi integer
mengikut tertib operasi.
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2.4 Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti, Hukum Kalis Tukar Tertib,
Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Menentukan pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi perpuluhan
positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib operasi.
b. Menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenalpasti pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi perpuluhan
positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib operasi
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untu mempelajari cara ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
penggunaan kalkulator yang melibatkan gabungan ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif dan ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
perpuluhan negatif mengikut tertib operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan mengenai maksud perpuluhan
positif dan perpuluhan negatif. INSTRUMEN PBD
PENERANGAN - Guru menerangkan langkah demi langkah cara ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif dan
☐ Soal Jawab ☐ Projek
perpuluhan negatif mengikut tertib operasi.
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
komunikasi berkesan.
☐ Latihan/Kerja rumah

BBM:
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk O Buku teks ms 20-21
peta ithink. O Buku Aktiviti Alaf Sanjung ms 10
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan
O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing-
masing O Lain-lain : Buku Tulis Matematik

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
31/31 pelajar dapat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi perpuluhan positif
REFLEKSI dan perpuluhan negatif mengikut tertib operasi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 TEKUN BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 20/4/2022 RABU MASA 3.10 HINGGA 4.20
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.4 Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti, Hukum Kalis Tukar Tertib,
STANDARD Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
PEMBELAJARAN 1.2.5 Membuat pengiraan yang efisien dengan menggunakan hukum operasi asas aritmetik.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
☐ Soal Jawab ☐ Projek
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5
MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 GEMILANG BIL. PEL 36
TARIKH/ HARI 20/4/2022 RABU MASA 4.55 HINGGA 6.05
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.4 Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti, Hukum Kalis Tukar Tertib,
STANDARD Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
PEMBELAJARAN 1.2.6 Menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru. Pdp akan disambung pada hari
REFLEKSI berukutnya
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5
MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 GEMILANG BIL. PEL 36
TARIKH/ HARI 21/4/2022 KHAMIS MASA 1.40 HINGGA 2.50
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.5 Nombor nisbah
1.5.1 Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah.
STANDARD 1.5.2 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor
PEMBELAJARAN nisbah mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 KREATIF BIL. PEL 36


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5
TARIKH/ HARI 31/3/2022 KHAMIS MASA 3.45 HINGGA 4.55
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.5.1 Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah.
STANDARD 1.5.2 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor
PEMBELAJARAN nisbah mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
PENERANGAN - Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
36/36 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 USAHA BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 31/3/2022 KHAMIS MASA 5.30 HINGGA 6.40
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.5.1 Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah.
STANDARD 1.5.2 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor
PEMBELAJARAN nisbah mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 TEKUN BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 22/4/2022 JUMAAT MASA 2.20 HINGGA 2.55
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.2 Operasi asas aritmetik
1.2.4 Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti, Hukum Kalis Tukar Tertib,
STANDARD Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
PEMBELAJARAN 1.2.6 Menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 USAHA BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 22/4/2022 JUMAAT MASA 3.50 HINGGA 5.00
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
1.5.1 Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah.
STANDARD 1.5.2 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor
PEMBELAJARAN nisbah mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

MATAPELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 1 KELAS 1 KREATIF BIL. PEL 36


TARIKH/ HARI 22/4/2022 JUMAAT MASA 5.00 HINGGA 5.35
BIDANG
PEMBELAJARAN
1. Nombor dan Operasi TAJUK 1. NOMBOR NISBAH
STANDARD
KANDUNGAN
1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
1.3.1 Mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis nombor.
STANDARD 1.3.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi pecahan
PEMBELAJARAN positif dan pecahan negatif mengikut tertib operasi.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN a. Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik bagi nombor nisbah
mengikut tertib operasi.
KRITERIA Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid harus:
KEJAYAAN a. Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah
AKTIVITI PDPc CATATAN / PAK
PENGLIBATAN - Murid berkongsi pengetahuan sedia ada dan AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE 21
kaitannya dengan topik yang bakal dipelajari.
PENEROKAAN - Murid menjalankan aktiviti untuk Membuat ☐ Round Table ☐ Gallery Walk
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Think Pair Share ☐ 3 Stay, 1 Strays
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Hot Seat ☐ Peta I-Think
operasi. ☐ Role Play ☐ Pembentangan
- Murid diterangkan bagaimana meyelesaikan
masalah melibatkan gabungan operasi asas INSTRUMEN PBD
aritmetik. ☐ Lembaran Kerja ☐ Lisan
PENERANGAN ☐ Ujian Bertulis ☐ Tugasan Bertulis
- Guru menerangkan langkah demi langkah
pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas ☐ Soal Jawab ☐ Projek
aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib ☐ Pemerhatian ☐ Persembahan
☐ Kuiz
operasi.
☐ Latihan/Kerja rumah
- Murid bersoal jawab soalan yang dibincang
- Murid berkongsi maklumat dikongsikan dengan
BBM:
komunikasi berkesan.
O Buku teks ms 21-22
PERKEMBANGAN - Murid menggabungkan semua idea dalam bentuk
O Buku Aktiviti Alaf Sanjung
peta ithink.
- Melengkapkan lembaran kerja soalan-soalan O Komputer/ LCD
berbentuk PT3 dalam buku rujukan/aktiviti masing- O Lain-lain : Buku Tulis Matematik
masing

☐ Bahasa ☐ Nilai Murni ☐ Patriotisme ☐ Keusahawanan


EMK ☐ Kelestarian Alam ☐ Sains Dan ☐ Kreativiti Dan ☐ Teknologi Maklumat dan
Sekitar Teknologi Inovasi
Komunikasi
TAHAP
TAHAP 1 ☐ TAHAP 2 ☐ TAHAP 3 ☐ TAHAP 4 ☐ TAHAP 5 ☐ TAHAP 6 ☐
PENGUASAAN
KBAT ☐ Mengaplikasi ☐ Menganalisis ☐ Menilai ☐ Mencipta
34/34 pelajar dapat mencapai objektif yang ditetapkan oleh guru.
REFLEKSI
