Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SUBJEK : PENDIDIKAN ISLAM


TINGKATAN 1 KELAS ABU DAUD
TARIKH 30/5/2022 MINGGU B MASA 10.00-11.00
TEMPAT KELAS 1 ABU DAUD KEHADIRAN 19/24
TEMA/TOPIK/
BIDANG TILAWAH 1 /MUKMIN YANG BERTAQWA
PEMBELAJARAN

STANDARD 1.1 Ayat 1-5 surah Al Baqarah (Bacaan dan Hafazan)


KANDUNGAN

1.1.1Membaca ayat 1 – 5 Surah al- Baqarah dengan betul dan bertajwid


1.1.2 Menyatakan intisari ayat dengan tepat.
1.1.3 Mengamalkan ayat 1-5 Surah al-Baqarah dengan betul dan bertajwid.
STANDARD 1.1.4 Mengamalkan ayat 1-5 Surah al-Baqarah dalam solat dan zikir secara beradab dan
PEMBELAJARAN istiqomah.
1.1.5 Menyebut makhraj huruf hijaiyah dengan betul
1.1.6 Menerangkan hukum Wajibal Ghunnah dan Fawatihul Suwar

Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat:-


1.1.1 Membaca ayat 1 – 5 Surah al- Baqarah dengan betul dan bertajwid
1.1.2 Menyatakan TIGA intisari ayat dengan tepat.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN/ 1.1.3 Mengamalkan ayat 1-5 Surah al-Baqarah dengan betul dan bertajwid secara individu
KRITERIA 1.1.4 Mengamalkan ayat 1-5 Surah al-Baqarah dalam solat dan zikir secara beradab dan
KEJAYAAN istiqomah secara kumpulan
1.1.5 Menyebut makhraj huruf hijaiyah dengan betul tanpa bantuan guru
1.1.6 Menerangkan hukum Wajibal Ghunnah dan Fawatihul Suwar tanpa bantuan guru

LANGKAH- AKTIVITI
LANGKAH PENTAKSIRAN FORMATIF PEMBEZAAN
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
PELIBATAN Soal jawab:
(SET INDUKSI) - Guru bertanya apakah surah 1) Apakah surah yang
(5 minit) yang ke 2 di dalam Al Quran atau ke 2 selepas surah
surah selepas surah Al Fatihah. Al Fatihah?
2) Apakah maksud
-Guru meminta seorang wakil dari surah Al Baqarah
pelajar lelaki dan seorang wakil dalam bahasa
dari pelajar perempuan untuk melayu?
menjawab soalan guru . 3) Berapakah jumlah
juzu’ didalam
-Sumbang saran surah Al Baqarah
Apakah maksud Al Baqarah dan itu?
ada berapa juzu’ dalam surah
tersebut.
1. Guru membaca/ memberi
bacaan contoh melalui imbasan
kod QR (Buku teks muka surat 2)

2. Murid mengikut bacaan


contoh beramai-ramai sebanyak 2
PENEROKAAN kali atau sehingga mahir -Pelajar duduk secara bertiga,
-Talaqqi Musyafahah
(15 minit) pelajar pertama lancar dalam
3. Guru mengenalpasti pelajar bacaan manakala pelajar kedua
-Expert Group
yang mahir daripada setiap sederhana dan pelajar ketiga
(Kumpulan Mahir)
kumpulan untuk dilantik sebagai adalah lemah dalam bacaan
pembimbing

4. Guru meminta pembimbing


untuk membimbing pelajar lain
dalam kumpulan sehingga mahir.

1.Guru menyatakan maksud ayat


1 hingga 5 surah Al Baqarah

2. Guru bersoal jawab dengan


pelajar berkaitan maksud ayat
tersebut
PENERANGAN
Mind Map
20 minit 3.Guru menayangkan maksud
(Peta Minda)
ayat 1-5 surah Al Baqarah di slide
dan merumuskan intisari ayat.

4.Setiap kumpulan diminta


membuat peta minda tentang ciri-
ciri orang bertaqwa pada kertas
A4

1.Guru meminta dua orang pelajar


dari setiap kumpulan Think pair share
menerangkan peta minda yang
mereka tulis tadi bertajuk ciri-ciri 1.Pelajar diberikan satu
orang bertaqwa edaran intisari ayat
PENGEMBANGAN
2. Guru memilih 4 orang
7 minit
2. Guru menyoal pelajar intisari pelajar untuk
ayat yang boleh pelajar dapat melengkapkan edaran
daripada ayat yang dibacakan tersebut
seterusnya memperkukuh
kefahaman pelajar berkaitan tajuk
yang dipelajari.
PENILAIAN Murid yang telah dilantik sebagai pembimbing akan membuat penilaian bacaan setiap rakan di
10 minit dalam kumpulannya berdasarkan skala 1-3.
(1-Lemah 2-Sederhana 3-Baik)
PENUTUPAN/ Guru meminta murid mengamalkan ayat tersebut dalam solat dan zikir secara beradab dan
RUMUSAN istiqamah
3 minit
ELEMEN
MERENTAS Talaqqi dan Mushafahah
KURIKULUM Bahasa, Nilai murni & Kreativiti
(EMK)
(Tandakan)
Yakin & berdikari / Baik & penyayang Kejujuran
Rasional Bertanggungjawab Bekerjasama /
Adil & telus Tekun & sabar Sistematik
Fleksibel & berfikiran Semangat bermasyarakat Berani mencuba
NILAI / SIKAP terbuka
Kesederhanaan Patriotisme Bermatlamat
Saling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima /
kasih
Sopan & tertib
(Tandakan)
Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuan
Belajar cara Pembelajaran masteri Akses kendiri
belajar
Kemahiran / Kajian masa depan Konstruktivisme
STRATEGI
berfikir
Penyelesaian / Pembelajaran Koperatif / Pendekatan Modular
Masalah
Simulasi Pembelajaran Luar Kelas Pembelajaran Berasaskan
Projek
- Expert Group
(Kumpulan Mahir)
- Mind Map
PEMBELAJARAN (Peta Minda)
ABAD KE-21
- Think pair share

BBB:
Kertas A4

Buku:
BAHAN BANTU
BELAJAR/
Rijluddin Bin Yahya et.al, 2017,Buku Teks Pendidikan Islam Tingkatan 1, Dewan Bahasa dan Pustaka
SUMBER/
RUJUKAN
REFLEKSI -19/24 pelajar dapat mencapai objektif pengajaran dengan baik.
-Mentor dilantik mengikut kumpulan

CATATAN
