Anda di halaman 1dari 7

PEMERINTAH DAERAH PROVINSI JAWA BARAT

DINAS PENDIDIKAN
SMK NEGERI 1 ARJASARI
Email : smkn1arjasari@gmail.com
Jalan Raya Arjasari-Ciparay KM.7 Aarjasari 40379

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

A. Satuan pendidikan : SMK Negeri 1 ARJASARI


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kompetensi Keahlian : Semua Kompetensi Keahlian
Kelas/Semester :X/1
Tahun Pelajaran : 2018/2019
Alokasi Waktu : 4 JP (2 kali pertemuan)

B. Kompetensi Inti dan Kompetensi Dasar


1. Pengetahuan KI-3
Memahami, menerapkan, menganalisis, dan mengevaluasi tentang pengetahuan faktual,
konseptual, operasional dasar, dan metakognitif sesuai dengan bidang dan lingkup kerja
pada tingkat teknis, spesifik, detil, dan kompleks, berkenaan dengan ilmu pengetahuan,
teknologi, seni, budaya, dan humaniora dalam konteks pengembangan potensi diri
sebagai bagian dari keluarga, sekolah, dunia kerja, warga masyarakat nasional, regional,
dan internasional.Memahami, menerapkan, menganalisis, dan mengevaluasi tentang
pengetahuan faktual,konseptual, operasional dasar, dan metakognitif sesuai dengan
bidang dan lingkup kerja pada tingkat teknis, spesifik, detil, dan kompleks, berkenaan
dengan ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dalam konteks
pengembangan potensi diri sebagai bagian dari keluarga, sekolah, dunia kerja, warga
masyarakat nasional, regional, dan internasional.
2. Keterampilan KI-4
Melaksanakan tugas spesifik, dengan menggunakan alat, informasi, dan prosedur kerja
yang lazim dilakukan serta menyelesaikan masalah sederhana sesuai dengan bidang kerja.
Menampilkan kinerja di bawah bimbingan dengan mutu dan kuantitas yang terukur sesuai
dengan standar kompetensi kerja.
Menunjukkan keterampilan menalar, mengolah, dan menyaji secara efektif, kreatif,
produktif, kritis, mandiri, kolaboratif, komunikatif, dan solutif dalam ranah abstrak
terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah, serta mampu
melaksanakan tugas spesifik di bawah pengawasan langsung.
Menunjukkan keterampilan mempresepsi, kesiapan, meniru, membiasakan gerak mahir,
menjadikan gerak alami, dalam ranah konkret terkait dengan pengembangan dari yang
dipelajarinya di sekolah, serta mampu melaksanakan tugas spesifik di bawah pengawasan
langsung.

C. Kompetensi Dasar dan Indikator

Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi

3.2 Membandingkan jenis dongeng 3.2.1 Mengidentifikasi dongeng dan jenis


berdasarkan struktur, unsur kebahasaan dongeng
dan fungsi sosial 3.2.2 Menjelaskan struktur dan unsur
kebahasaan dalam teks dongeng.
4.2 Menampilkan berbagai jenis dongeng 4.2.1 Membandingkan jenis dongeng.
dengan cara ngadongeng, monolog, 4.2.2 Menerapkan nilai-nilai moral yang
dramatisasi. terkandung dalam jenis-jenis
dongeng dalam kehidupan sehari-
hari.
4.2.3 Menampilkan salah satu jenis
dongeng yang telah disiapkannya
dengan cara ngadongeng, monolog,
dramatisasi.

D. Tujuan Pembelajaran
Setelah membaca dan mengamati teks dongeng, peserta didik diharapkan :
1. Membandingkan jenis dongeng berdasarkan struktur, unsur kebahasaan dan
fungsi sosial
2. Menampilkan berbagai jenis dongeng dengan cara ngadongeng, monolog,
dramatisasi.

E. Materi Pembelajaran (Fakta, Konsep, Prinsip, Prosedur)


1. Fakta
 Beberapa contoh teks carita dongeng.
2. Konsep
 Struktur dan Unsur kebahasaan teks dongeng.
 Klasifikasi cerita dongeng.
3. Prinsip
 Karakteristik ceritra dongeng.
 Ciri-ciri cerita dongeng.
4. Prosedur
 Penyampaian cerita dongeng.

F. Metode Pembelajaran
1. Pendekatan: Pembelajaran Saintifik
2. Metode: Discovery, Project Based Learning
3. Teknik: diskusi, penugasan, tanya jawab

G. Media Pembelajaran
1. Proyector
2. Teks carita dongeng.
3. Laptop/komputer

H. Sumber Belajar
1. Buku Paket kelas X, karangan......, penerbit......
2. Buku Kumpulan Dongeng Utara Utari jeung dongeng-dongeng sunda lianna,
pengarang Ki Umbara, penerbit Kiblat Buku Utama, Bandung
3. Nyutat ti Majalah Walanda, TIJDSCHRIFT voor INDISCHE TAAL, LAND EN
VOLKENKUNDE, wedalan taun 1872. Dongeng Sunda Buhun ieu dikukumpul ku
J.A. UILKENS, mangrupa carita ra’yat urang Ciamis. [Dicutat tina blog ”Kumpulan
Carita jeung Dongeng”]

I. Langkah-langkah Pembelajaran

Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu


Pendahuluan a. Guru menyapa dan mempersiapkan peserta 15’
didik dalam pembelajaran dengan berdoa,
melihat kerapihan dan kebersihan kelas
serta menanyakan presensi hari itu.
b. Guru memberikan apersepsi dan
memotivasi peserta didik, dengan
memperkenalkan tempat-tempat yang ada
hubungan dengan dongeng.
c. Guru membagi kelompok dengan anggota
4 orang masing-masing kelompok.
d. Guru menjelaskan tujuan pembelajaran
yang dikembangkan dalam pembelajaran
teks cerita dongeng.

Inti Pertemuan 1 60’


Mengamati:
 Membaca dan mengamati beberapa
contoh dongeng.
 Mengamati dan memahami unsur-
unsur dongeng.

Mempertanyakan:
 Bertanya jawab isi dari contoh dongeng.

Mengeksplorasi:
 Mencari informasi/ referensi tentang cara
membacakan atau mendongeng dari
berbagai sumber.
 Mencari kata-kata sulit dan menemukan
artinya dalam kamus.

Mengasosiasikan:
 Membandingkan berbagai contoh teks cerita
dongeng.
 Mengevaluasi dan mendiskusikan kaidah
teks cerita dongeng.

Mengkomunikasikan:
 Menyampaikan cerita dongeng secara lisan.

Pertemuan 2
Mengamati:
 Membaca dan mengamati beberapa
contoh dongeng.
 Mengamati dan memahami cara
pembacaan dongeng.

Mempertanyakan:
 Bertanya jawab tehnik mendongeng.

Mengeksplorasi:
 Mencari informasi/ referensi tentangcara
membacakan atau mendongeng dari
berbagai sumber.
 Mencari kata-kata sulit dan menemukan
artinya dalam kamus.

Mengasosiasikan:
 Mengevaluasi dan mendiskusikan kaidah
bercerita dongeng.

Mengkomunikasikan:
 Menyampaikan cerita dongeng secara lisan.

Penutup a. Peserta didik dengan panduan guru 10’


menyimpulkan pembahasan tentang
struktur dan ciri-ciri cerita dongeng.
b. Peserta didik memberikan umpan balik
dengan mengajukan pertanyaan tentang
teks cer sesuita dongeng dengan tatakrama
Sunda.
c. Guru menyampaikan informasi
pembelajaran yang akan datang.
d. Pembelajaran diakhiri dengan do’a dan
salam.

J. Penilaian Pembelajaran
1. Jenis/Teknik penilaian
a. Tes dan Nontes
2. Bentuk Penilaian
a. Tes Tulis Uraian
b. Unjuk kerja
3. Instrumen Penilaian
a. Soal Uraian
Indikator Pencapaian Tehnik Bentuk Instrumen
Penilaian Penilaian
3.2.1 Mengidentifikasi dongeng Tes Uraian 1. Sebutkeun unsur
dan jenis dongeng intrinsik anu aya
3.2.2 Menjelaskan struktur dan dina dongéng
unsur kebahasaan dalam teks ”Nini-nini Malarat
dongeng. jeung Deleg
Kasaatan”?
1. Tema
2. Tokoh
3. Alur
4. Latar/tempat
kajadian
5. Amanat
4.2.3 Menampilkan salah satu jenis Nontes Unjuk Pek ku hidep
dongeng yang telah kerja caritakeun deui
disiapkannya dengan cara eusi dina dongeng
ngadongeng, monolog, “Nini-nini Malarat
dramatisasi. jeung Deleg
Kasaatan”.

Kunci Jawaban
No. Alternatif jawaban Skor
1. Temana jalma nu sabar meunang kabagjaan 10-20
2. Tokohna nyaéta nini-nini,lauk deleg,tatangga nini-nini 10-20
3. Alur maju 10-20
4. Tempat kajadianna di imah nini-nini,tegal kaso, imah
tatangga nini-nini 10-20
5. Amanatna nya eta kudu percaya ka gusti Allah, ulah sirik
ka batur, kudu sabar dina sagala kaayaan 10-20
4. Pedoman Penilaian
a. Penilaian Pengetahuan (NP)
- Skor Nomer 1 = 10 – 20
Skor maksimal = 20
- Skor Nomer 2 = 10 – 20
Skor maksimal = 20
- Skor Nomer 3 = 10 - 20
Skor maksimal = 20
- Skor Nomer 4 = 10 - 20
Skor maksimal = 20
- Skor Nomer 5 = 10 - 20
Skor maksimal = 20

Pedoman Penskoran
Aspek yang Dinilai
No. Nama Siswa Basa Pasemon Lentong Skor
4 3 2 1 4 3 2 1 4 3 2 1
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Keterangan Skor :
Masing-masing kolom diisi dengan kriteria
4 = Baik Sekali
3 = Baik
2 = Cukup
1 = Kurang
Nilai = Skorperolehanx 100
Skormaksimal
Keterangan:
Sangat Baik (A) : 86 – 100
Baik (B) : 71 – 85
Cukup (C) : 56 – 70
Kurang (D) : ≤ 55

Arjasari, Juli 2018

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Agus Priyatmono Nugroho, S.Pd. M.Si. Mega Agista N.R., S.Pd.


NIP. 19670831 199003 1 003 NIP.
Lampiran teks dongeng

Nini-Nini Malarat Jeung Deleg Kasaatan

Jaman baheula aya nini-nini nu kacida malaratna. Papakéanana geus butut sarta laip,
disampingna ogé ngan ukur bisa nutupan orat. Kitu deui dahar leueutna salawasna ngan sapoé
sakali baé, malah-malah sakapeung mah sapoé dua poé henteu manggih-manggih sangu, ngan
ukur nginum cai wungkul. Ari buburuh dederep henteu kaduga jeung geus henteu laku, wantu-
wantu enggeus kolot kurang tanagana.
Imahna ge nyempil, ditangkodkeun kana tonggong imah baturna, kitu ogé hateupna
bilikna geus balocor, henteu aya pisan anu daék nulung mangngoméankeun, ku tina henteu boga
sanak baraya, sumawona anak incu, éstuning nunggul pinang.
Ari éta nini-nini téh sakitu nya kokolotanana henteu pisan nyaho ka Gusti Allah, tong
boro ngalampahkeun téa kana paréntahna, jenenganana ogé henteu apal, pangrasana ieu bumi
jeung langit téh jadi sorangan baé, euweuh anu midamel.
Dina hiji mangsa éta nini-nini geus dua poé henteu manggih kadaharan. Manéhna ngarasa
lapar kacida. Ti dinya manéhna tuluy ngajentul di imahna bari humandeuar pokna, “Aduh, cilaka
teuing diri aing ieu, nya ayeuna paéh langlayeuseun téh”.
Sanggeus ngomong kitu téh jung manéhna indit ka tegal, néangan dangdaunan atawa
bongborosan nu ngeunah dihakan, keur tamba ulah langlayeuseun teuing. Geus kitu bral
leumpang ngajugjug ka tegal kaso, anu deukeut kana talaga, sarta di sabeulahna deui aya
walungan gedé.
Barang datang ka dinya, éta nini-nini téh manggih lauk deleg pirang-pirang, rék pindah ti
walungan ka talaga. Sanggeus nepi kana tengah-tengah éta tegal deleg teh kabeurangan, panon
poé geus kacida teuing panasna, jadi deleg kabéh kagaringan, awakna seuseut nepi ka henteu
bisa maju leumpangna.
Di dinya éta nini-nini téh bungah kacida, pikirna geus tangtu manggih untung meunang
lauk pirang-pirang boga keur nukeuran sangu. Tapi manéhna héran neuleu aya hiji deleg, anu
panggedéna ti sakabéh baturna, jeung deui leumpangna ogé pangheulana, kawas-kawas nu jadi
ratuna sarta bisaeun ngomong, pokna, “Yaa Allah kuring neda hujan! Yaa Allah kuring neda
hujan!” Kitu baé omongna bari tatanggahan ka luhur.
Barang geus kira-kira satengah jam lilana, datang hujan gedé naker mani cileungcangan.
Ti dinya éta deleg barisaeun deui leumpang, tuluy kebat meuntas ka talaga. Ari nini-nini téh
datang ka ngadégdég awakna tina bawaning tiris kahujanan sarta léngoh balikna teu barang
bawa.
Kacaritakeun éta nini-nini téh sanggeus datang ka imahna tuluy mikir bari ngomong di
jero haténa, “Ih boa lamun aing ogé neda widi ka nu ngaran Allah téh, meureun dipaparin, ari
piomongeunana mah nya cara deleg téa baé, ngan bédana aing mah rék neda duit.”
Ti dinya éta nini-nini ség baé tapakur di imahna, bari ngomong tatanggahan ka luhur
nurutan sakumaha kalakuan deleg téa. “Yaa Allah kuring neda duit! Yaa Allah kuring neda
duit!” Kitu baé omongna teu eureun panedana ka gusti Allah, geus teu aya pikiran deui ka nu
séjén.
Ari jalma anu imahna di tangkodan ku imah nini-nini téh, banget ngéwaeunana, ku sabab
gandéng jeung bosen, unggal poé unggal peuting ngadéngékeun omongna éta nini-nini, ngan kitu
baé, taya pisan répéhna. Tuluy baé nyentak ka nininini téh pokna, “Nini! Répéh aing gandéng,
ngan kitu baé euweuh deui kasab, moal enya Allah téh sumping ka dieu, méré duit ka manéh.
Jeung kitu baé mah anggur ngala suluh, ngala daun ka leuweung, meureun aya hasilna. Jeung
deui, lamun manéh henteu beunang dicarék, geura undur baé imah manéh ulah ditangkodkeun ka
imah aing.” Tapi ku si nini teu dipaliré.
Barang geus nepi ka lima poéna, anu boga imah téh beuki kacida garétékeunana, henteu
beunang dicarék, sarta dititah undur henteu los. Ti dinya éta jalma tuluy nyokot karung goni
beunang ngeusian ku beling datang ka pinuh sarta dipékprékan, supaya jejel ambeh beurat.
Niatna rék dipaké ngabobodo ka nini-nini téa, sina dinyanaan duit paparin Allah ragrag ti luhur,
jeung sugan nyeurieun ditinggang tonggongna ku éta karung ambeh kapok moal ngomong kitu-
kitu deui.
Kira-kira geus wanci sareupna ku éta jalma karung téh dibawa naék ka para, tuluy
diponcorkeun ditindihkeun ka handap mener kana tonggongna. Nini-nini téh kalenger tina
bawaning nyeri. Ana geus inget, nénjo aya karung ngadungkuk teh kacida atoheunnana,
panyanana nya éta karung duit, paparin ti Allah.
Geus kitu karung téh disembah ku nini-nini téh bari ngomong kieu, “Nuhun Allah!
Nuhun! Naha loba-loba teuing maparin duit téh, mana ari keur Ajengan, aya kénéh nun?” Ti
dinya tuluy geuwat dibuka. Geus kitu kersana Nu Agung, dumadakan éta beling kabéh jadi duit.
Ti wates harita éta nini-nini téh jadi sugih teu kinten-kinten. Kitu deui dipikanyaah ku
tatanggana jeung tambah alus budina, suka tutulung ka jalma-jalma nu miskin, sumawonna ka nu
keur kasusahan, margi ngaraskeun ka dirina basa keur malarat kénéh.
Kacaritakeun éta jalma anu méré karung beling téa, kabitaeun naker neuleu éta nini-nini
téa jadi beunghar lantaran dibobodo karung beling ku manéhna. Geus kitu boga niat hayang
nurutan.
Ti dinya tuluy nganjang, ménta dibales ku éta nini-nini téa sina nindih ku karung beling
ka manéhna, pokna, “Nini sabenerna éta duit téh asalna beling beunang kula ngarungan, dipaké
ngabobodo ka sampéan, kusabab satadina kaula kesel ngadéngékeun anjeun ngomong baé
nyuhunkeun duit ka Allah, tatapi éta beling dumadakan jadi duit kabéh. Ku kituna ayeuna kaula
rék neda dibales ku sampéan, hayang ditinggang ku karung beling, tangtu bakal jadi duit ogé
cara nu geus kalampahan, tatapi kaula mah hayang ditinggang ku dua karung, nu galedé, ambeh
kaula leuwih beunghar manan nini.”
Wangsul nini téh, “Hadé, heug baé geura tapakur, cara kaula baréto”.
Ti dinya éta jalma téh tuluy balik. Sadatang ka imahna heug baé tapakur nurutan
sakumaha polahna nini-nini téa, sarta ngomong, pokna, “Yaa Allah kuring neda duit! Yaa Allah
kuring neda duit!” Kitu baé omongna, jeung pikirna ujub kacida nangtukeun yén bakal meunang
duit ti Allah dua karung goni parinuh.
Barang geus nepi ka lima poéna, nini-nini téh tuluy ka imahna éta jalma nu keur tapakur
téa, bari mawa dua karung beling beunang mékprékan, sarta tuluy dibawa naék ka para, ti dinya
heug éta dua karunganana ditindihkeun kana tonggongna si jelema.
Barang blug ninggang, sek baé kapaéhan, malah-malah tulang tonggongna nepi ka
potong. Sanggeus inget geuwat ménta parukuyan ka pamajikanana, heug karung téh dikukusan,
ari mentas dikukusan tuluy disembah, bari ngomong nurutan cara omong nini-nini téa, pokna,
“Nuhun Allah! Nuhun! Naha maparin duit réa-réa teuing, mana ari keur Ajengan? Aya deui?”
Barang geus tamat ngomong karungna dibuka, béh beling kénéh baé henteu daékeun jadi
duit. Ti dinya kacida hanjakaleunana datang ka ngalembah rék ceurik tina bawaning aral, ség baé
bijil omongna suaban ngahina ka Gusti Allah, pokna, “Ih naha Allah téh wét pilih kasih,
dipangnyieunkeun duit sawaréh! Ari kaula henteu! Jeung deui kumaha, naha Allah téh geus
diganti deui? da nu baréto mah bisa nyieun duit ku beling, ari Allah nu jeneng ayeuna bet henteu
bisaeun?”
Ti wates harita éta jalma gering heubeul pisan nyeri cangkéng, tatamba kapirang-pirang
dukun. Tina aya kénéh berkah Allah bisa cageur ogé, tatapi tanpadaksa, jadi bongkok
tonggongna, datang ka henteu kuat nyiar kahirupan rosa-rosa. Lawas-lawas manéhna jadi
malarat cara nininini téa, kawas-kawas jadi tépa malaratna éta nini ka éta jalma téa. ***

Nyutat ti Majalah Walanda, TIJDSCHRIFT voor INDISCHE TAAL, LAND EN


VOLKENKUNDE, wedalan taun 1872. Dongeng Sunda Buhun ieu dikukumpul ku J.A.
UILKENS, mangrupa carita ra’yat urang Ciamis. [Dicutat tina blog ”Kumpulan Carita jeung
Dongeng”]
