Anda di halaman 1dari 45

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

MATA PELAJARAN AQIDAH


KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 28 Julai 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat Wahdaniah
KANDUNGAN
STANDARD -Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
1. Menghuraikan Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk
2. Mengelaskan Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk
PENDEKATAN/STRATEGI/ 1. Berpusatkan Guru
KAEDAH/TEKNIK PDP -penerangan Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk

Berpusatkan murid
-soal jawab Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk

-aktiviti berpasangan back and forth murid berpasangan bersilih ganti menerangkan Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk
dan mengulas jawapan rakan

-menjawab lembaran kerja Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk secara berpasangan
BAHAN BANTU Beg besar
MENGAJAR
PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa
ADA
ALAT PENTAKSIRAN / 1. Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti berpasangan back and forth ; murid berpasangan bersilih ganti menerangkan Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk
dan mengulas jawapan rakan

2. Lisan
-soal jawab secara rawak Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk

3. Lembaran Kerja
- Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk

EMK 1. Ilmu- sains


2. Kemahiran Bahasa -istilah bahasa Arab
3. Nilai murni-kerjasama ; berpasukan buat tugas
4. Kemahiran Berfikir: Penyelesaian masalah

LANGKAH ISI AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN


PELAJARAN
Set induksi Perbezaan sifat -guru memberi murid -murid memerhatikan dan cuba mengangkat BBM
5 minit Allah dan sifat memegang/mengangkat beg besar yang beg besar Beg besar
makhluk dibawa

-guru bertanyakan soalan berkaitan -Murid memberi respon yang pelbagai


; siapa larat angkat beg ni sampai mlam? mengenai beg besar

Guru menyatakan tentang perbezaan sifat -Murid mendengar penerangan guru


Allah dan manusia
Langkah 1 Perbezaan sifat Guru membaca Perbezaan sifat Allah dan sifat Murid membaca teks Perbezaan sifat Allah
15 minit Allah dan sifat makhluk daripada buku teks dan meminta dan sifat makhluk Kemahiran
makhluk murid mengikut bacaan guru. Bahasa - ayat al
Murid mengikut bacaan guru. Quran
Guru memberi penerangan sambil bersoal
jawab dengan murid Perbezaan sifat Allah dan Murid mendengar penerangan guru sambil
sifat makhluk menjawab soalan-soalan guru.
Langkah 2 aktiviti Three Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara berkumpulan untuk BBM
15 minit stray, One stay : berkumpulan untuk menjawab bersama menjawab bersama seterusnya menulis Kesan Kertas warna
Kesan beriman seterusnya menulis Kesan beriman dengan beriman dengan sifat wahdaniah pada kertas
dengan sifat sifat wahdaniah pada kertas berwarna; berwarna; Kemahiran bahasa:
wahdaniah; hasil Komunikasi
kerja ditampal Guru meminta murid wakil setiap kumpulan murid memberi gred hasil jawapan rakan interpersonal ;cara
dan seorang ahli datang menampal jawapan dan perlu kekal di kemudian mengulas jawapan rakan mereka terangkan Perbezaan
tinggal di situ tempat kertas ditampal untuk memberi sifat Allah dan sifat
untuk memberi penerangan. makhluk kepada
penerangan, ahli rakan.
lain bergerak
Guru meminta Ahli lain bergerak untuk
untuk menyoal
menyoal kumpulan lain Ahli lain bergerak untuk menyoal kumpulan
kumpulan lain
lain

Langkah 3 Penilaian :
Guru menyuruh murid kekalkan dengan Murid mendengar arahan guru seterusnya BBM
15 minit Klasifikasi pasangan masing-masing dan berbincang sambil menjawab soalan bersama. Kad manila, kertas
jawapan mengklasifikasikan kad jawapan yang betul berwarna
Perbezaan sifat untuk melengkapkan jawapan Perbezaan sifat
Allah dan sifat Allah dan sifat makhluk pada kertas manila Kemahiran Berfikir:
makhluk Penyelesaian masalah.
Murid diberi masa tertentu bagi
menyelesaikan tugasan tersebut Murid menyelesaikan jawapan dalam masa Nilai
yang diberi Kerjasama
setelah murid selesai menjawab, Guru berpasukan
berbincang dengan murid soalan tersebut dan Murid berbincang jawapan mereka dengan
menerangkan jawapan yang betul guru dan mendengar jawapan dari guru

Penutup Rumusan Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Perbezaan sifat Nilai Murni
5 minit Perbezaan sifat semula Perbezaan sifat Allah dan sifat makhluk Allah dan sifat makhluk Tekun
Allah dan sifat
makhluk Guru mengingatkan murid sebagai orang
Islam kita mesti mengetahui perkara-perkara Murid mendengar
berkaitan sifat Allah peringatan daripada
guru.

REFLEKSI PENGAJARAN MAKRO


20/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
8 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 25 Julai 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 18 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat wahdaniah
KANDUNGAN

STANDARD 2.3 Kesan beriman dengan sifat wahdaniah


PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :

1. Menyebut kesan beriman dengan sifat wahdaniah

2. menjelaskan kesan beriman dengan sifat wahdaniah

PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan


KAEDAH/TEKNIK PDP - Video Grafik ; kesan beriman dengan sifat wahdaniah

Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan

Berpusatkan Murid
- aktiviti find the fib/ guess the fib
:Setiap ahli dalam pasukan diberi 3 kad ayat Pengertian kesan beriman dengan sifat wahdaniah dan dimana, sebenarnya hanya 2
yang benar manakala satu lagi adalah salah. Ahli lain diminta mencari perkara atau pernyataan yang salah.
BAHAN BANTU 1. Kotak Misteri
MENGAJAR 2. Laptop
3. Projektor

PENGETAHUAN SEDIA Allah maha berkuasa


ADA

ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian


PENILAIAN PDP -aktiviti find the fib/ guess the fib Pengertian sifat qudrah dan hukumnya

Lisan
-Soal Pengertian sifat qudrah dan hukumnya

Bertulis
-lembaran kerja (cari perkataan) : Pengertian sifat qudrah dan hukumnya
EMK Ilmu- sains

Kemahiran Bahasa-Bahasa Arab

Nilai murni- Kerjasama

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi kesan beriman -guru memberi murid -murid cuba memasukkan tangan dan BBM
5 minit dengan sifat memegang/memasukkan tangan ke dalam memegang benda yang ada dalam kotak Kotak misteri
wahdaniah kotak misteri yang dibawa oleh guru misteri.

-guru bertanyakan soalan berkaitan -Murid memberi respon yang pelbagai


; siapa boleh beritahu benda yang ada mengenai benda yang dipegang dan
didalam? Jika tidak tahu, perincikan sifat memecahkannya
benda yang dipegang dan cuba pecahkan

Guru menyatakan jika sesiapa tahu benda -Murid memberi pelbagai respons dan
yang dipegang tersebut sebelum guru mendengar ulasan guru
memberi peluang untuk memegangnya,
dan adakah benda tersebut boleh kembali
ke bentuk asal sebelum ia pecah? Guru
mengaitkan dengan sifat Allah (Qudrah)
Langkah 1 Sifat wajib bagi Guru menayangkan video pendek Murid mendengar dan melihat video yang BBM
15 minit Allah, Qudrah mengenai maksud sifat Qudrah Allah dan ditayangkan Laptop
bererti Allah maha hukumnya. Projektor
berkuasa atas segala Murid mengikut bacaan guru pengertian sifat
sesuatu. guru membaca semula pengertian sifat Qudrah Allah dan hukumnya. Nilai
Tanda Allah Qudrah Allah dan hukumnya dan meminta Tekun
berkuasa ialah murid mengikut semula bacaan guru
dengan terciptanya Murid mendengar penerangan guru sambil Ilmu
sekalian makhluk. Guru memberi penerangan sambil menjawab soalan yang diberikan guru sains
Allah berkuasa mengaitkan dengan sains serta bersoal
menjadikan sesuatu jawab dengan murid Perbezaan sifat Allah
perkara mengikut dan sifat makhluk
ketentuanNya
Langkah 2 - aktiviti find the - aktiviti find the fib/ guess the fib BBM
15 minit fib/ guess the fib Kertas warna
:Setiap ahli dalam Guru membahagikan murid kepada 3 Murid duduk mengikut kumpulan yang
pasukan diberi 3 kad kumpulan dan memberi arahan : Setiap ditetapkan dan mendengar arahan guru. Kemahiran bahasa:
ayat Pengertian sifat kumpulan diberi 3 kad ayat Pengertian sifat Setiap ahli kumpulan memilih pernyataan Komunikasi
qudrah dan qudrah dan hukumnya tersebut dimana yang betul dan asingkan pernyataan yang interpersonal ;cara
hukumnya tersebut sebenarnya hanya 2 yang benar manakala salah. terangkan Perbezaan
dimana sebenarnya satu lagi adalah salah. Ahli lain diminta pernyataan yang benar
hanya 2 yang benar mencari perkara atau pernyataan yang salah. dan salah pengertian
manakala satu lagi dan hukum Qudrah
adalah salah. Ahli Allah
kumpulan diminta
mencari perkara atau Nilai
pernyataan yang Kerjasama
salah.
berpasukan
Langkah 3 Bertulis Guru menyuruh murid kembali ke tempat Murid kembali ke tempat masing-masing dan BBM
15 minit -lembaran kerja (cari duduk masing-masing dan menjawab menjawab soalan dari lembaran kerja yang kertas a4
perkataan) : soalan dari lembaran kerja yang diberi (cari diberi
Pengertian sifat perkataan) : Pengertian sifat qudrah dan Kemahiran Berfikir:
qudrah dan hukumnya Penyelesaian masalah.
hukumnya
Murid diberi masa tertentu bagi Murid menyelesaikan jawapan dalam masa
menyelesaikan tugasan tersebut yang diberi

setelah murid selesai menjawab, Guru Murid berbincang jawapan mereka dengan
berbincang dengan murid soalan tersebut guru dan mendengar jawapan dari guru
dan menerangkan jawapan yang betul

Penutup Rumusan pengertian Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan pengertian sifat Nilai Murni
5 minit sifat Qudrah Allah semula pengertian sifat Qudrah Allah dan Qudrah Allah dan hukumnya Tekun
dan hukumnya hukumnya

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti mengetahui perkara- peringatan daripada
perkara berkaitan sifat Allah guru.

REFLEKSI PENGAJARAN MAKRO


19/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
3 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 1 Ogos 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD Pengertian sifat qudrah dan hukumnya
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-menyebut pengertian Sifat Qudrah dengan jelas
- menyatakan hukum beriman dengan Sifat Qudrah dengan betul
PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan
KAEDAH/TEKNIK PDP - Video Grafik ; Pengertian sifat qudrah alam dan kekuasaanNya
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
- aktiviti aktiviti find the fib/ guess the fib

BAHAN BANTU Kad gambar wonder of the world dan alam semulajadi
MENGAJAR
PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa
ADA

ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian


PENILAIAN PDP -aktiviti find the fib/ guess the fib

Lisan
-pembentangan kumpulan tentang alam dan kekuasaanNya
Bertulis
-lembaran kerja -alam dan kekuasaanNya
EMK Ilmu
Sains
Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi
Nilai
5. kerjasama

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Sifat Qudrah, alam dan -guru menunjukkan gambar wonder of -murid memerhatikan gambar yang BBM
5 minit ciptaanNya the world dan alam semulajadi ditunjuk Kad gambar wonder
-guru bertanyakan soalan berkaitan of the world dan alam
; gambar wonder of the world ; siapa tahu gambar tersebut tentang apa? -Murid memberi respon yang semulajadi
dan alam semulajadi pelbagai mengenai gambar tersebut
Guru bertanya tentang perbezaan gambar
wonder of the world dan alam -Murid menjawab soalan guru dan
semulajadi..dan kaitkan dengan tajuk mendengar penerangan guru
Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan video penerangan Murid menonton video yang
15 minit Video Grafik ; Pengertian Pengertian sifat qudrah, alam dan ditunjukkan Nilai - tekun
sifat qudrah, alam dan kekuasaanNya
kekuasaanNya
Guru memberi penerangan sambil bersoal Murid mendengar penerangan guru
Qudrah Allah jawab dengan murid Pengertian sifat sambil menjawab soalan-soalan
(Allah maha berkuasa) qudrah, alam dan kekuasaanNya guru.
- berbuat apa sahaja
-melenyapkan apa sahaja -
menaikkan darjat -
memusnahkan atau
menghancurkan
-mentadbir
-mencipta apa sahaja

Langkah 2 - aktiviti find the fib/ guess Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara berkumpulan BBM
15 minit the fib Setiap ahli dalam berkumpulan untuk menjawab soalan untuk menjawab soalan yang diberi Kad gambar
pasukan diberi 3 kad ayat bersama.
Pengertian sifat qudrah dan Kemahiran bahasa:
hukumnya tersebut dimana Guru beri 3 kad ayat Pengertian sifat murid mengambil kad yang diberi Komunikasi
sebenarnya hanya 2 yang qudrah dan hukumnya bagi setiap oleh guru interpersonal ;cara
benar manakala satu lagi kumpulan terangkan sifat qudrah
adalah salah. Ahli lain Allah
diminta mencari perkara atau Guru mengarahkan murid untuk memilih Setiap kumpulan berbincang
pernyataan yang salah. jawapan yang betul dimana hanya 2 yang jawapan yang mereka pilih
benar manakala satu lagi adalah salah.

Guru meminta murid wakil setiap Wakil kumpulan membuat


kumpulan datang menerangkan jawapan penerangan di hadapan kelas

Guru memberi ulasan bagi jawapan yang Murid mendengar ulasan guru
diberikan

Langkah 3 Penilaian : Guru menyuruh murid menjawab soalan Murid mendengar arahan guru
15 minit -Pengertian sifat qudrah, alam yang diberi seterusnya menjawab soalan Kemahiran Berfikir:
dan kekuasaanNya bersama. Penyelesaian masalah.
Guru memantau latihan yang dibuat
Murid menyelesaikan jawapan
dalam masa yang diberi
Guru membuat penilaian pada lembaran
kertas bertulis. Murid berbincang jawapan mereka
dengan guru dan mendengar
jawapan dari guru
Penutup Rumusan Pengertian sifat Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Pengertian Nilai Murni
5 minit qudrah, alam dan semula Pengertian sifat qudrah, alam dan sifat qudrah, alam dan kekuasaanNya Tekun
kekuasaanNya kekuasaanNya

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti mengetahui perkara- peringatan daripada
perkara berkaitan sifat Allah guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
24/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
4 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 8 Ogos 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD -alam dan kekuasaanNya
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-menyebut perkaitan alam dan kekuasaan Allah
-menyatakan tanda Allah bersifat Qudrah
PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan
KAEDAH/TEKNIK PDP - Video Grafik ; Pengertian sifat qudrah alam dan kekuasaanNya
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
- aktiviti mana lagi hebat?:Setiap ahli dalam pasukan diberi 3 kad gambar tentang ciptaan manusia dan ciptaan Allah. Setiap
kumpulan perlu menghuraikan jawapan mana lagi hebat berdasarkan sifat Qudrah Allah. Kad 1: kereta terbang dan burung.
Kad 2: bangunan pencakar langit moden dan gunung
Kad 3: taman tema air dan laut

BAHAN BANTU Kad gambar wonder of the world dan alam semulajadi
MENGAJAR
PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa
ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti mana lagi hebat?alam dan kekuasaanNya

Lisan
-pembentangan kumpulan tentang alam dan kekuasaanNya

Bertulis
-lembaran kerja -alam dan kekuasaanNya
EMK Ilmu
Sains
Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi
Nilai
6. kerjasama

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Sifat Qudrah, alam dan -guru menunjukkan gambar wonder of -murid memerhatikan gambar yang BBM
5 minit ciptaanNya the world dan alam semulajadi ditunjuk Kad gambar wonder
-guru bertanyakan soalan berkaitan of the world dan alam
; gambar wonder of the world ; siapa tahu gambar tersebut tentang apa? -Murid memberi respon yang semulajadi
dan alam semulajadi pelbagai mengenai gambar tersebut
Guru bertanya tentang perbezaan gambar
wonder of the world dan alam -Murid menjawab soalan guru dan
semulajadi..dan kaitkan dengan tajuk mendengar penerangan guru
Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan video penerangan Murid menonton video yang
15 minit Video Grafik ; Pengertian sifat qudrah, alam dan kekuasaanNya ditunjukkan Nilai - tekun
sifat qudrah, alam dan
kekuasaanNya Guru memberi penerangan sambil bersoal
jawab dengan murid Pengertian sifat Murid mendengar penerangan guru
Qudrah Allah qudrah, alam dan kekuasaanNya sambil menjawab soalan-soalan
(Allah maha berkuasa) guru.
- berbuat apa sahaja
-melenyapkan apa sahaja -
menaikkan darjat -
memusnahkan atau
menghancurkan
-mentadbir
-mencipta apa sahaja

Tanda Allah bersifat


qudrah Allah maha berkuasa
mencipta segala makhluk di
alam ini
-Allah maha berkuasa
menjadikan sesuatu perkara
mengikut ketentuan
Langkah 2 - aktiviti mana lagi Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara berkumpulan BBM
15 minit hebat?:Setiap ahli dalam berkumpulan untuk menjawab soalan untuk menjawab soalan yang diberi Kad gambar
pasukan diberi 3 kad gambar bersama.
tentang ciptaan manusia dan murid mengambil kad yang diberi Kemahiran bahasa:
ciptaan Allah. Guru beri 1 kad gambar tentang ciptaan oleh guru Komunikasi
Kad 1: kereta terbang dan Allah dan ciptaan manusia bagi setiap interpersonal ;cara
burung. kumpulan terangkan sifat qudrah
Kad 2: bangunan pencakar Allah
langit moden dan gunung Setiap kumpulan perlu menghuraikan Setiap kumpulan berbincang
Kad 3: taman tema air dan jawapan mana lagi hebat berdasarkan sifat jawapan yang mereka pilih
laut Qudrah Allah.

Guru meminta murid wakil setiap Wakil kumpulan membuat


kumpulan datang menerangkan jawapan penerangan di hadapan kelas
Langkah 3 Penilaian : Guru menyuruh murid menjawab soalan Murid mendengar arahan guru
15 minit -lembaran kerja -alam dan yang diberi seterusnya menjawab soalan Kemahiran Berfikir:
kekuasaanNya bersama. Penyelesaian masalah.
Guru memantau latihan yang dibuat
Murid menyelesaikan jawapan
dalam masa yang diberi
Guru membuat penilaian pada lembaran
kertas bertulis. Murid berbincang jawapan mereka
dengan guru dan mendengar
jawapan dari guru

Penutup Rumusan alam dan Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Perbezaan Nilai Murni
5 minit kekuasaanNya semula alam dan kekuasaanNya sifat Allah dan sifat makhluk Tekun

Guru mengingatkan murid sebagai orang


Islam kita mesti mengetahui perkara- Murid mendengar
perkara berkaitan sifat Allah peringatan daripada
guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
20/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
4 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 16 Ogos 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD dalil naqli Sifat Qudrah
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-membaca dalil naqli Sifat Qudrah
-menjelaskan maksud dalil naqli Sifat Qudrah

PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan


KAEDAH/TEKNIK PDP - Video Grafik ; dalil naqli Sifat Qudrah
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
- aktiviti freeze like a pro: pelajar secara rawak akan dipilih untuk membaca maksud dalil naqli atau isi penting dalil naqli
dalam keadaan kaku sambil meniru gaya suara tertentu. Contoh, suara ibu, ayah dan budak kecil.

BAHAN BANTU Projektor, laptop


MENGAJAR
PENGETAHUAN SEDIA Allah maha berkuasa
ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti freeze like a pro:
Lisan
-soal jawab
Bertulis
-lembaran kerja -dalil naqli Sifat Qudrah

EMK Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi

Nilai
7. Kerjasama
8. Tekun

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa bersama-sama BBM
5 minit ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِيِم‬ ‫ ِمْ مِ م‬belajar. Projektor, laptop
ْ
ِِ‫َ حَل ْ شُّ حََحيَحا م‬ ‫م‬
‫َه رِ لاَْْح ْْ حََحْيَْحا ِْ ح‬
‫ََْح ح‬ ‫ "لحَر ش‬-guru menunjukkan gambar aktiviti -murid memerhatikan gambar yang
."‫ن‬ ‫مم‬ ‫ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬pekerjaan manusia
‫َ حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬ ditunjuk

; gambar aktiviti pekerjaan -Murid memberi respon yang


manusia -guru bertanyakan soalan berkaitan pelbagai mengenai gambar tersebut
; siapa tahu gambar tersebut tentang apa?
-Murid menjawab soalan guru dan
Guru bertanya tentang aktiviti pekerjaan mendengar penerangan guru
manusia dan mengaitkan dengan tajuk
pembelajaran

Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan Slide power point ; Murid menonton Slide power point ; Bbm
15 minit Slide power point ; dalil dalil naqli Sifat Qudrah dalil naqli Sifat Qudrah yang Projektor, laptop
naqli Sifat Qudrah ditunjukkan
Guru membaca dalil naqli Sifat Qudrah Murid mendengar bacaan guru dan Nilai - tekun
Dalil Naqli dan meminta murid mengikut bacaan mengikut bacaan tersebut
- Surah al Imran : ayat 165 guru. Pentaksiran
Bermaksud: bahawasanya Lisan - soal jawab
Allah itu adalah maha kuasa Guru memberi penerangan sambil bersoal Murid mendengar penerangan guru
atas segala sesuatu jawab dengan murid dalil naqli Sifat sambil menjawab soalan-soalan
Qudrah guru.

Langkah 2 - aktiviti freeze like a pro: Guru Memasang lagu dan setelah lagu Murid mendengar lagu yang BBM
15 minit pelajar secara rawak akan berhenti, guru menggerakkan roda yang dimainkan Kad kertas
dipilih untuk membaca mengandungi nama murid dalam kelas
maksud dalil naqli atau isi Kemahiran bahasa:
penting dalil naqli dalam Guru menyebut nama murid yang terter Murid yang terpilih mengikut arahan Komunikasi
keadaan kaku sambil meniru pada roda yang diputar dan menyuruh yang diberikan interpersonal
gaya suara tertentu. Contoh, murid tersebut untuk kaku seperti patung
suara ibu, ayah dan budak
kecil. Kemudian guru meminta murid membaca Murid membuat intonasi suara orang
maksud dalil naqli atau isi penting dalil lain seperti yang diarahkan oleh guru
naqli dalam keadaan kaku sambil meniru untuk membaca maksud dalil naqli
gaya suara tertentu. Contoh, suara ibu, ayah atau isi penting dalil naqli dalam
dan budak kecil. keadaan kaku

Aktiviti diulang sehingga tamat tempoh


masa
Langkah 3 Penilaian : Guru menyuruh murid menjawab soalan Murid mendengar arahan guru
15 minit -lembaran kerja -dalil naqli yang diberi seterusnya menjawab soalan Kemahiran Berfikir:
Sifat Qudrah bersama. Penyelesaian masalah.
Guru memantau latihan yang dibuat
Murid menyelesaikan jawapan Pentaksiran
dalam masa yang diberi Menulis
Guru membuat penilaian pada lembaran
kertas bertulis. Murid berbincang jawapan mereka
dengan guru dan mendengar
jawapan dari guru

Penutup Rumusan dalil naqli Sifat Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan dalil naqli Nilai Murni
5 minit Qudrah semula dalil naqli Sifat Qudrah Sifat Qudrah Tekun

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti mengetahui perkara- peringatan daripada
perkara berkaitan sifat Allah guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
26/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
2 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 22 Ogos 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD dalil aqli Sifat Qudrah
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-membaca dalil aqli Sifat Qudrah
-menjelaskan maksud dalil aqli Sifat Qudrah

PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan


KAEDAH/TEKNIK PDP - Video Grafik ; dalil aqli Sifat Qudrah
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
- aktiviti freeze like a pro: pelajar secara rawak akan dipilih untuk membaca maksud dalil aqli atau isi penting dalil aqli dalam
keadaan kaku sambil meniru gaya suara tertentu. Contoh, suara ibu, ayah dan budak kecil.

BAHAN BANTU Projektor, laptop


MENGAJAR
PENGETAHUAN SEDIA Allah maha berkuasa
ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti freeze like a pro:
Lisan
-soal jawab
Bertulis
-lembaran kerja -dalil naqli Sifat Qudrah

EMK Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi

Nilai
9. Kerjasama
10. Tekun

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa bersama-sama BBM
5 minit ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِيِم‬ ‫ ِمْ مِ م‬belajar. Projektor, laptop
ْ
ِِ‫َ حَل ْ شُّ حََحيَحا م‬ ‫م‬
‫َه رِ لاَْْح ْْ حََحْيَْحا ِْ ح‬
‫ََْح ح‬ ‫ "لحَر ش‬-guru menunjukkan gambar aktiviti -murid memerhatikan gambar yang
."‫ن‬ ‫مم‬ ‫ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬pekerjaan manusia
‫َ حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬ ditunjuk

; gambar aktiviti pekerjaan -Murid memberi respon yang


manusia -guru bertanyakan soalan berkaitan pelbagai mengenai gambar tersebut
; siapa tahu gambar tersebut tentang apa?
-Murid menjawab soalan guru dan
Guru bertanya tentang aktiviti pekerjaan mendengar penerangan guru
manusia dan mengaitkan dengan tajuk
pembelajaran

Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan Slide power point ; Murid menonton Slide power point ; Bbm
15 minit Slide power point ; dalil dalil aqli Sifat Qudrah dalil aqli Sifat Qudrah yang Projektor, laptop
aqli Sifat Qudrah ditunjukkan
Guru membaca dalil aqli Sifat Qudrah dan Murid mendengar bacaan guru dan Nilai - tekun
-bukti yang menunjukkan meminta murid mengikut bacaan guru. mengikut bacaan tersebut
Allah berkuasa wujudnya Pentaksiran
alam ini Guru memberi penerangan sambil bersoal Murid mendengar penerangan guru Lisan - soal jawab
-Allah mampu mencipta dan jawab dengan murid dalil aqli Sifat sambil menjawab soalan-soalan
mentadbir alam ini dengan Qudrah guru.
sempurna tanpa cacat cela.
Langkah 2 - aktiviti freeze like a pro: Guru Memasang lagu dan setelah lagu Murid mendengar lagu yang BBM
15 minit pelajar secara rawak akan berhenti, guru menggerakkan roda yang dimainkan Kad kertas
dipilih untuk membaca mengandungi nama murid dalam kelas
maksud dalil aqli atau isi Kemahiran bahasa:
penting dalil aqli dalam Guru menyebut nama murid yang tertera Murid yang terpilih mengikut arahan Komunikasi
keadaan kaku sambil meniru pada roda yang diputar dan menyuruh yang diberikan interpersonal
gaya suara tertentu. Contoh, murid tersebut untuk kaku seperti patung
suara ibu, ayah dan budak
kecil. Kemudian guru meminta murid membaca Murid membuat intonasi suara orang
maksud dalil aqli atau isi penting dalil lain seperti yang diarahkan oleh guru
aqli dalam keadaan kaku sambil meniru untuk membaca maksud dalil aqli
gaya suara tertentu. Contoh, suara ibu, atau isi penting dalil aqli dalam
ayah dan budak kecil. keadaan kaku

Aktiviti diulang sehingga tamat tempoh


masa
Langkah 3 Penilaian : Guru menyuruh murid menjawab soalan Murid mendengar arahan guru
15 minit -lembaran kerja -dalil aqli yang diberi seterusnya menjawab soalan Kemahiran Berfikir:
Sifat Qudrah bersama. Penyelesaian masalah.

Guru memantau latihan yang dibuat Murid menyelesaikan jawapan Pentaksiran


dalam masa yang diberi Menulis

Guru membuat penilaian pada lembaran Murid berbincang jawapan mereka


kertas bertulis. dengan guru dan mendengar
jawapan dari guru
Penutup Rumusan dalil aqli Sifat Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan dalil aqli Nilai Murni
5 minit Qudrah semula dalil aqli Sifat Qudrah Sifat Qudrah Tekun

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti mengetahui perkara- peringatan daripada
perkara berkaitan sifat Allah guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
Pengajaran tidak dapat dijalankan kerana ujian bulanan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 1 September 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD 3.0 Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD 3.6-ciptaan Allah
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-menjelaskan ciptaan Allah dengan betul
- menilai keindahan dan hikmah di sebalik ciptaan Allah
PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan
KAEDAH/TEKNIK PDP - tayangan video grafik ciptaan Allah
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
-aktiviti perbincangan dan pembentangan : menilai ciptaan Allah
-Lembaran kerja: mengelaskan ciptaan Allah

BAHAN BANTU -Laptop, projektor


MENGAJAR -kertas a4

PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa


ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti perbincangan dan pembentangan : menilai ciptaan Allah

Lisan
-perbincangan dan pembentangan kumpulan tentang ciptaan Allah

Bertulis
-lembaran kerja -mengelaskan ciptaan Allah
EMK Ilmu
Sains- kedalaman lautan dalam ciptaan Allah
Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi
Nilai
11. Kerjasama, tekun, syukur

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa belajar BBM
5 minit
ِ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِي م‬‫ِمْ مِ م‬ belajar. bersama-sama Laptop, projektor
ْ
‫م‬
‫"لحَر ش‬
-guru menunjukkan video keindahan -murid memerhatikan gambar
‫َ حَلْ شُّ حََحيَحا‬ ‫َه رِ لاَْْح ْْ حََحْيَْحا ِْ ح‬
‫ََْح ح‬ ciptaan Allah di bumi yang ditunjukkan
."‫ن‬ ‫مم‬ ‫مِِ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬
‫َ حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬-guru menulis tapak huruf kosong bagi -Murid meneka huruf yang
tajuk pada hari itu di papan putih : ada di tempat kosong
; video keindahan ciptaan Allah di permainan hang man -huruf yang salah
bumi akan dilukiskan kartun digantung

Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan video grafik ciptaan Murid menonton video yang BBM
15 minit tayangan video grafik ciptaan Allah Allah (misteri terbesar dunia : lautan ditunjukkan Laptop, projektor
(misteri terbesar dunia : lautan dalam)
dalam)
Guru memberi penerangan sambil Murid mendengar penerangan Ilmu
Alam yang indah, unik dan penuh bersoal jawab dengan murid dalam guru sambil menjawab Sains- kedalaman
keajaiban ini dicipta untuk pelbagai menilai ciptaan Allah soalan-soalan guru. lautan ciptaan Allah
fungsi bagi memberi keseimbangan
dan keselesaan serta kenikmatan Nilai
semua makhluk dimuka bumi ini. tekun
syukur
- setiap ciptaan Allah SWT itu pasti
ada sebab dan rahmatnya. Pentaksiran-
Lisan :soal jawab
Langkah 2 - perbincangan :Setiap kumpulan Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara BBM
10 minit diberi 1 contoh ciptaan Allah untuk berkumpulan untuk menjawab soalan berkumpulan untuk Kertas a4
dinilai bersama. menjawab soalan yang diberi
Kemahiran Berfikir:
Guru memanggil wakil kumpulan untuk Wakil murid mengambil Penyelesaian masalah.
memilih 1 kertas soalan seterusnya kertas yang diberi oleh guru
berbincang jawapan dengan ahli dan berbincang jawapan Nilai
kumpulan dengan ahli kumpulan kerjasama

Langkah 3 Pembentangan : menilai fungsi dan Guru meminta murid wakil setiap Wakil kumpulan membuat Pentaksiran
15 minit manfaat ciptaan Allah kumpulan datang menerangkan jawapan penerangan di hadapan kelas Lisan

Guru meminta kumpulan lain untuk Murid kumpulan lain Kemahiran bahasa:
memberi komen seterusnya guru memberi komen dan Komunikasi
memberi ulasan jawapan kumpulan mendengar ulasan guru interpersonal ;cara
terangkan perbezaan
kekuasaan Allah dan
kekuasaan makhluk

Langkah 4 Penilaian : Guru meminta murid mengekalkan Murid mendengar arahan BBM
10 minit -lembaran kerja -klasifikasi ciptaan kumpulan yang ada seterusnya guru seterusnya menjawab Buku latihan
Allah menjawab soalan dalam buku bersama soalan bersama.
Pentaksiran
Guru memantau latihan yang dibuat Murid menyelesaikan bertulis
jawapan dalam masa yang
diberi

Guru membuat penilaian pada buku Murid berbincang jawapan


latihan. mereka dengan guru dan
mendengar jawapan dari guru

Penutup Rumusan- ciptaan Allah Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Nilai Murni
5 minit ciptaan Allah ciptaan Allah Tekun

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti bersyukur dengan peringatan daripada
nikmat yang Allah berikan guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
20/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
8 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 15 September 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD 3.0 Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD 3.7-ciptaan makhluk
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-menjelaskan ciptaan makhluk dengan betul
- menilai ciptaan makhluk
PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan
KAEDAH/TEKNIK PDP - tayangan video grafik ciptaan makhluk
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
-aktiviti perbincangan dan pembentangan : menilai ciptaan makhluk
-Lembaran kerja: mengelaskan ciptaan makhluk

BAHAN BANTU -Laptop, projektor


MENGAJAR -kertas a4

PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa


ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti perbincangan dan pembentangan : menilai ciptaan makhluk

Lisan
-perbincangan dan pembentangan kumpulan tentang ciptaan makhluk

Bertulis
-lembaran kerja -mengelaskan ciptaan makhluk
EMK Ilmu
Sains- kedalaman lautan dalam ciptaan makhluk
Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi
Nilai
12. Kerjasama, tekun, syukur

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa belajar BBM
5 minit
ِ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِي م‬‫ِمْ مِ م‬ belajar. bersama-sama Laptop, projektor
ْ
‫م‬
‫"لحَر ش‬
-guru menunjukkan video ciptaan -murid memerhatikan gambar
‫َ حَلْ شُّ حََحيَحا‬ ‫َه رِ لاَْْح ْْ حََحْيَْحا ِْ ح‬
‫ََْح ح‬ makhluk yang ditunjukkan
."‫ن‬ ‫مم‬ ‫مِِ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬
‫َ حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬ -guru menulis tapak huruf kosong bagi -Murid meneka huruf yang
tajuk pada hari itu di papan putih : ada di tempat kosong
; video ciptaan makhluk permainan hang man -huruf yang salah
akan dilukiskan kartun digantung
Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan video grafik ciptaan Murid menonton video yang BBM
15 minit tayangan video grafik ciptaan makhluk ditunjukkan Laptop, projektor
makhluk
Guru memberi penerangan sambil Murid mendengar penerangan
bersoal jawab dengan murid dalam guru sambil menjawab Ilmu
menilai ciptaan Allah soalan-soalan guru. Sains- kedalaman
lautan ciptaan Allah
Nilai
tekun
syukur

Pentaksiran-
Lisan :soal jawab
Langkah 2 - perbincangan :Setiap kumpulan Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara BBM
10 minit diberi 1 contoh ciptaan makhluk berkumpulan untuk menjawab soalan berkumpulan untuk Kertas a4
untuk dinilai bersama. menjawab soalan yang diberi
Kemahiran Berfikir:
Guru memanggil wakil kumpulan untuk Wakil murid mengambil Penyelesaian masalah.
memilih 1 kertas soalan seterusnya kertas yang diberi oleh guru
berbincang jawapan dengan ahli dan berbincang jawapan Nilai
kumpulan dengan ahli kumpulan kerjasama

Langkah 3 Pembentangan : menilai fungsi dan Guru meminta murid wakil setiap Wakil kumpulan membuat Pentaksiran
15 minit manfaat ciptaan makhluk kumpulan datang menerangkan jawapan penerangan di hadapan kelas Lisan

Guru meminta kumpulan lain untuk Murid kumpulan lain Kemahiran bahasa:
memberi komen seterusnya guru memberi komen dan Komunikasi
memberi ulasan jawapan kumpulan mendengar ulasan guru interpersonal ;cara
terangkan perbezaan
kekuasaan Allah dan
kekuasaan makhluk

Langkah 4 Penilaian : Guru meminta murid mengekalkan Murid mendengar arahan BBM
10 minit -lembaran kerja -klasifikasi ciptaan kumpulan yang ada seterusnya guru seterusnya menjawab Buku latihan
makhluk menjawab soalan dalam buku bersama soalan bersama.
Pentaksiran
Guru memantau latihan yang dibuat Murid menyelesaikan bertulis
jawapan dalam masa yang
diberi
Guru membuat penilaian pada buku Murid berbincang jawapan
latihan. mereka dengan guru dan
mendengar jawapan dari guru

Penutup Rumusan- ciptaan makhluk Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Nilai Murni
5 minit ciptaan makhluk ciptaan makhluk Tekun

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti bersyukur dengan peringatan daripada
nikmat yang Allah berikan guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
26/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
2 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 19 September 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD 3.0 Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD 3.5-perbezaan kekuasaan Allah dan kekuasaan makhluk
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-Menjelaskan perbezaan kekuasaan Allah dan kekuasaan makhluk
- mengkategorikan kekuasaan Allah dan kekuasaan makhluk
PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan
KAEDAH/TEKNIK PDP - tayangan video grafik kekuasaan Allah dan manusia
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
-aktiviti melukis dan pembentangan : kekuasaan Allah dan makhluk
-Lembaran kerja: mengelaskan kekuasaan Allah dan kekuasaan makhluk
BAHAN BANTU -Laptop, projektor
MENGAJAR -kertas mahjong

PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa


ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti perbincangan dan pembentangan : menerangkan ciptaan manusia daripada bahan yang Allah telah ciptakan

Lisan
-perbincangan dan pembentangan kumpulan tentang ciptaan manusia daripada bahan ciptaan Allah
Bertulis
-lembaran kerja -mengelaskan kekuasaan makhluk dan kekuasaan Allah
EMK Ilmu
Sains
Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi
Nilai
13. Kerjasama, tekun, syukur

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa belajar BBM
5 minit
ِ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِي م‬‫ِمْ مِ م‬ belajar. bersama-sama Laptop, projektor
ْ
‫م‬
‫"لحَر ش‬
-guru menunjukkan gambar bumi dan -murid memerhatikan gambar
‫َ حَلْ شُّ حََحيَحا‬
‫ََْح ح‬
‫َه رِ لاَْْح ْْ حََحْيَْحا ِْ ح‬ bangunan pencakar langit yang ditunjuk
."‫ن‬ ‫مم‬ ‫مِِ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬
‫َ حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬ -guru bertanyakan soalan berkaitan -Murid memberi respon yang
; siapa tahu gambar tersebut tentang pelbagai mengenai gambar
; gambar bumi dan pencakar langit : apa? tersebut
Perbezaan kekuasaan Allah dan
kekuasaan makhluk Guru bertanya tentang perbezaan bumi -Murid menjawab soalan guru
dan bangunan pencakar langit dan mendengar penerangan
serta kaitkan dengan tajuk pembelajaran guru

Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan video penerangan Murid menonton video yang BBM
15 minit tayangan video grafik kekuasaan perbezaan kekuasaan Allah dan ditunjukkan Laptop, projektor
Allah dan manusia kekuasaan makhluk

Kekuasaan Allah Guru memberi penerangan sambil Murid mendengar penerangan Ilmu
-mencipta langit dan bumi bersoal jawab dengan murid perbezaan guru sambil menjawab Sains
-adanya alam ini iaitu dari tiada kekuasaan Allah dan kekuasaan soalan-soalan guru.
kepada ada makhluk Nilai
-wujudnya smeua makhluk didunia tekun
ini merupakan tanda kekuasaan syukur
Allah
-Allah mematikan dan Pentaksiran-
menghidupkan manusia Lisan :soal jawab
-Allah juga menjadikan siang dan
malam
-tiada kuasa lain dapat menandingi
kuasa Allah

Kekuasaan makhluk
-terbatas
-manusia hanya mampu mengubah
suatu bentuk kepada bentuk yang
lain
-manusia hanya dapat mencipta
sesuatu setelah Allah menyediakan
sumber aslinya

Langkah 2 - perbincangan :Setiap ahli dalam Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara BBM
10 minit pasukan diberi 1 kad mahjong untuk berkumpulan untuk menjawab soalan berkumpulan untuk Kad mahjong
melukis dan menulis ciptaan bersama. menjawab soalan yang diberi
manusia daripada bahan ciptaan Kemahiran Berfikir:
Allah Guru beri 1kertas mahjong bagi setiap murid mengambil kertas yang Penyelesaian masalah.
kumpulan dan Setiap kumpulan perlu diberi oleh guru dan
melukis dan menulis ciptaan manusia berbincang jawapan yang Nilai
yang dihasilkan daripada bahan yang mereka buat kerjasama
Allah ciptakan.
Langkah 3 Pembentangan : menerangkan Guru meminta murid wakil setiap Wakil kumpulan membuat Pentaksiran
15 minit ciptaan manusia daripada bahan kumpulan datang menerangkan jawapan penerangan di hadapan kelas Lisan
ciptaan Allah
Guru meminta kumpulan lain untuk Murid kumpulan lain Kemahiran bahasa:
memberi komen seterusnya guru memberi komen dan Komunikasi
memberi ulasan jawapan kumpulan mendengar ulasan guru interpersonal ;cara
terangkan perbezaan
kekuasaan Allah dan
kekuasaan makhluk

Langkah 4 Penilaian : Guru meminta murid mengekalkan Murid mendengar arahan BBM
10 minit -lembaran kerja -klasifikasi kumpulan yang ada seterusnya guru seterusnya menjawab Kertas a4
kekuasaan Allah dan kekuasaan menjawab soalan yang diberi soalan bersama.
manusia Pentaksiran
Guru memantau latihan yang dibuat Murid menyelesaikan bertulis
jawapan dalam masa yang
diberi
Guru membuat penilaian pada lembaran
kertas bertulis. Murid berbincang jawapan
mereka dengan guru dan
mendengar jawapan dari guru

Penutup Rumusan perbezaan kekuasaan Guru meminta murid membuat Murid membuat rumusan Nilai Murni
5 minit Allah dan kekuasaan makhluk perbezaan kekuasaan Allah dan perbezaan kekuasaan Allah Tekun
kekuasaan makhluk dan kekuasaan makhluk

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti mengetahui perkara- peringatan daripada
perkara berkaitan sifat Allah guru.
REFLEKSI PENGAJARAN
26/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
2 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 3 Oktober 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 28 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD 3.0 Sifat Qudrah
KANDUNGAN
STANDARD 3.6-ciptaan Allah
PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :
-menjelaskan ciptaan Allah dengan betul
- menilai keindahan dan hikmah di sebalik ciptaan Allah
PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan
KAEDAH/TEKNIK PDP - tayangan video grafik ciptaan Allah
Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan
Berpusatkan Murid
-aktiviti perbincangan dan pembentangan : menilai ciptaan Allah
-Lembaran kerja: mengelaskan ciptaan Allah

BAHAN BANTU -Laptop, projektor


MENGAJAR -kertas a4

PENGETAHUAN SEDIA Sifat Qudrah- Allah maha berkuasa


ADA
ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian
PENILAIAN PDP -aktiviti perbincangan dan pembentangan : menilai ciptaan Allah
Lisan
-perbincangan dan pembentangan kumpulan tentang ciptaan Allah

Bertulis
-lembaran kerja -mengelaskan ciptaan Allah
EMK Ilmu
Sains- kedalaman lautan dalam ciptaan Allah
Kbat
-kemahiran berfikir
Aras tinggi
Nilai
14. Kerjasama, tekun, syukur

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa belajar BBM
5 minit
ِ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِي م‬‫ِمْ مِ م‬ belajar. bersama-sama Laptop, projektor
ْ
‫م‬
‫"لحَر ش‬
-guru menunjukkan video keindahan -murid memerhatikan gambar
‫َ حَلْ شُّ حََحيَحا‬ ‫َه رِ لاَْْح ْْ حََحْيَْحا ِْ ح‬
‫ََْح ح‬ ciptaan Allah di bumi yang ditunjukkan
."‫ن‬ ‫مم‬ ‫مِِ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬
‫َ حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬-guru menulis tapak huruf kosong bagi -Murid meneka huruf yang
tajuk pada hari itu di papan putih : ada di tempat kosong
; video keindahan ciptaan Allah di permainan hang man -huruf yang salah
bumi akan dilukiskan kartun digantung

Langkah 1 Penerangan Guru menunjukkan video grafik ciptaan Murid menonton video yang BBM
15 minit tayangan video grafik ciptaan Allah Allah (misteri terbesar dunia : lautan ditunjukkan Laptop, projektor
(misteri terbesar dunia : lautan dalam)
dalam)
Guru memberi penerangan sambil Murid mendengar penerangan Ilmu
Alam yang indah, unik dan penuh bersoal jawab dengan murid dalam guru sambil menjawab Sains- kedalaman
keajaiban ini dicipta untuk pelbagai menilai ciptaan Allah soalan-soalan guru. lautan ciptaan Allah
fungsi bagi memberi keseimbangan
dan keselesaan serta kenikmatan Nilai
semua makhluk dimuka bumi ini. tekun
syukur
- setiap ciptaan Allah SWT itu pasti
ada sebab dan rahmatnya. Pentaksiran-
Lisan :soal jawab
Langkah 2 - perbincangan :Setiap kumpulan Guru meminta murid duduk secara murid duduk secara BBM
10 minit diberi 1 contoh ciptaan Allah untuk berkumpulan untuk menjawab soalan berkumpulan untuk Kertas a4
dinilai bersama. menjawab soalan yang diberi
Kemahiran Berfikir:
Guru memanggil wakil kumpulan untuk Wakil murid mengambil Penyelesaian masalah.
memilih 1 kertas soalan seterusnya kertas yang diberi oleh guru
berbincang jawapan dengan ahli dan berbincang jawapan Nilai
kumpulan dengan ahli kumpulan kerjasama

Langkah 3 Pembentangan : menilai fungsi dan Guru meminta murid wakil setiap Wakil kumpulan membuat Pentaksiran
15 minit manfaat ciptaan Allah kumpulan datang menerangkan jawapan penerangan di hadapan kelas Lisan

Guru meminta kumpulan lain untuk Murid kumpulan lain Kemahiran bahasa:
memberi komen seterusnya guru memberi komen dan Komunikasi
memberi ulasan jawapan kumpulan mendengar ulasan guru interpersonal ;cara
terangkan perbezaan
kekuasaan Allah dan
kekuasaan makhluk

Langkah 4 Penilaian : Guru meminta murid mengekalkan Murid mendengar arahan BBM
10 minit -lembaran kerja -klasifikasi ciptaan kumpulan yang ada seterusnya guru seterusnya menjawab Buku latihan
Allah menjawab soalan dalam buku bersama soalan bersama.
Pentaksiran
Guru memantau latihan yang dibuat Murid menyelesaikan bertulis
jawapan dalam masa yang
diberi

Guru membuat penilaian pada buku Murid berbincang jawapan


latihan. mereka dengan guru dan
mendengar jawapan dari guru

Penutup Rumusan- ciptaan Allah Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Nilai Murni
5 minit ciptaan Allah ciptaan Allah Tekun

Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar


Islam kita mesti bersyukur dengan peringatan daripada
nikmat yang Allah berikan guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
26/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
2 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
MATA PELAJARAN AQIDAH
KELAS TAHUN 4
HARI/TARIKH 3 oktober 2022
MASA 4.15-5.15 PETANG (1 Jam)
BILANGAN MURID 18 MURID
TEMA Tauhid
TAJUK/STANDARD Sifat qudrah
KANDUNGAN

STANDARD 2.3 Kesan mempercayai sifat qudrah


PEMBELAJARAN
HASIL PEMBELAJARAN Murid dapat :

3. Menyebut kesan beriman dengan sifat qudrah

4. menjelaskan kesan beriman dengan sifat qudrah

PENDEKATAN/STRATEGI/ Berpusatkan Bahan


KAEDAH/TEKNIK PDP - Video Grafik ; kesan beriman dengan sifat qudrah

Berpusatkan Guru
- penerangan dari video yang ditayangkan

Berpusatkan Murid
- aktiviti find the fib/ guess the fib
:Setiap ahli dalam pasukan diberi 3 kad ayat Pengertian kesan beriman dengan sifat qudrah dan dimana, sebenarnya hanya
2 yang benar manakala satu lagi adalah salah. Ahli lain diminta mencari perkara atau pernyataan yang salah.
BAHAN BANTU 4. Kotak Misteri
MENGAJAR 5. Laptop
6. Projektor

PENGETAHUAN SEDIA Allah maha berkuasa


ADA

ALAT PENTAKSIRAN / Pemerhatian


PENILAIAN PDP -aktiviti find the fib/ guess the fib Kesan mempercayai sifat qudrah
Lisan
-Soal jawab Kesan mempercayai sifat qudrah

Bertulis
-lembaran kerja (cari perkataan) : kesan beriman dengan sifat qudrah
EMK Ilmu- sains

Kemahiran Bahasa-Bahasa Arab

Nilai murni- Kerjasama

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi Bacaan Doa : -Guru meminta murid membaca doa -murid membaca doa bersama-sama BBM
5 minit ‫ ِمْ مِ م‬belajar.
ِ‫ل لَرّ ْمح مِ لَرّمِي م‬ Kotak misteri
ْ
َ ‫حح ح‬َ َْ
ْ ِ‫م‬ ‫ا‬ ‫ح‬ََ ْ َْْ‫ا‬‫ل‬ ِ
‫ر‬ ‫َه‬ ‫ر‬
‫ "لحَ ش ح ْ ح ْ ح‬-guru menunjukkan gambar ribut taufan
َْ‫ي‬ -murid memerhatikan gambar yang ditunjuk
‫حَلْ شُّ حََحيَحا مِِ حَحَلِم مِ حْ ْمحَم ح‬
َ
‫مم‬ -guru bertanyakan soalan berkaitan -Murid memberi respon yang pelbagai
."‫ن‬ ‫ ; حَ َ ْحْ حِ حِ لَرّم ح‬siapa tahu gambar tersebut tentang apa? mengenai gambar tersebut

; gambar ribut Guru bertanya tentang kejadian ribut taufan -Murid menjawab soalan guru dan
taufan dan mengaitkan dengan tajuk pembelajaran mendengar penerangan guru
Langkah 1 Kesan mempercayai Guru menayangkan video pendek Murid mendengar dan melihat video yang BBM
15 minit sifat Qudrah Allah: mengenai Kesan mempercayai sifat qudrah ditayangkan Laptop
Bertambah taqwa Projektor
kepada Allah guru membaca semula Kesan mempercayai Murid mengikut bacaan guru Kesan
-sentiasa ikhlas sifat qudrah dan meminta murid mengikut mempercayai sifat qudrah Nilai
dengan apa yang semula bacaan guru Tekun
dilakukan
-khusyu’ dalam Guru memberi penerangan sambil Murid mendengar penerangan guru sambil Ilmu
melaksanakan mengaitkan dengan sains serta bersoal menjawab soalan yang diberikan guru sains
ibadat jawab dengan murid Kesan mempercayai
-rasa sifat rendah sifat qudrah
diri serta tunduk
kepada Allah
-mengharapkan
keampunan dan
keredhaan Allah
Langkah 2 - aktiviti find the - aktiviti find the fib/ guess the fib BBM
15 minit fib/ guess the fib Kertas warna
:Setiap ahli dalam Guru membahagikan murid kepada 3 Murid duduk mengikut kumpulan yang
pasukan diberi 3 kumpulan dan memberi arahan : Setiap ditetapkan dan mendengar arahan guru. Kemahiran bahasa:
kad ayat Kesan kumpulan diberi 3 kad ayat Kesan Setiap ahli kumpulan memilih pernyataan Komunikasi
mempercayai sifat mempercayai sifat qudrah tersebut dimana yang betul dan asingkan pernyataan yang interpersonal
qudrah tersebut sebenarnya hanya 2 yang benar manakala salah.
dimana sebenarnya satu lagi adalah salah. Ahli lain diminta Nilai
hanya 2 yang benar mencari perkara atau pernyataan yang Kerjasama
manakala satu lagi salah. berpasukan
adalah salah. Ahli
kumpulan diminta
mencari perkara
atau pernyataan
yang salah.

Langkah 3 Bertulis Guru menyuruh murid kembali ke tempat Murid kembali ke tempat masing-masing dan BBM
15 minit -lembaran kerja duduk masing-masing dan menjawab menjawab soalan dari lembaran kerja yang kertas a4
Kesan mempercayai soalan dari lembaran kerja yang diberi (cari diberi
sifat qudrah perkataan) : Kesan mempercayai sifat Kemahiran Berfikir:
qudrah Penyelesaian masalah.

Murid diberi masa tertentu bagi Murid menyelesaikan jawapan dalam masa
menyelesaikan tugasan tersebut yang diberi

setelah murid selesai menjawab, Guru Murid berbincang jawapan mereka dengan
berbincang dengan murid soalan tersebut guru dan mendengar jawapan dari guru
dan menerangkan jawapan yang betul

Penutup Rumusan Kesan Guru meminta murid membuat rumusan Murid membuat rumusan Kesan Nilai Murni
5 minit mempercayai sifat semula Kesan mempercayai sifat qudrah mempercayai sifat qudrah Tekun
qudrah
Guru mengingatkan murid sebagai orang Murid mendengar
Islam kita mesti mengetahui perkara- peringatan daripada
perkara berkaitan sifat Allah guru.

REFLEKSI PENGAJARAN
25/28 murid yang hadir dapat mencapai objektif pengajaran dengan bimbingan guru.
3 murid diberikan latihan lanjutan untuk latih tubi.
