Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Asas Ulum Syariah (Akidah) Kelas : 2 Cemerlang Tarikh : 12 Ogos 2013 Masa:

11.05 12.05 tengah hari. Bilangan murid : 35 Murid Tajuk: Beriman kepada Nabi dan Rasul Kemahiran : Mempelajari dan memahami Rukun Iman (Beriman kepada Nabi dan Rasul) dan huraian mengenainya. PENGETAHUAN SEDIA ADA: 1. Murid murid telah mempelajari mengenainya semasa mengikuti kelas agama. 2. Murid murid pernah mendengar nasyid nama-nama Nabi dan Rasul melalui pita rakaman. 3. Murid-murid telah mendengar nama Nabi dan Rasul melalui unit pelajaran sebelumnya.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat: 1. Memberi pengertian dan menyebut bilangan para Nabi dan Rasul. 2. Menyenaraikan tugas-tugas para Nabi dan Rasul. 3. Menyebut dan menyatakan sekurang-kurangnya 10 orang Nabi dan Rasul. 4.Dapat menjawab sekurang-kurangnya 80% soalan dalam lembaran kerja.

KEMAHIRAN BERFIKIR 1. Menyusun atur 2. Membuat inferens,kesimpulan. 3. Membanding beza

PENERAPAN NILAI 1. Menanamkan rasa tanggungjawab mengikut ajaran Rasul dan kehidupan seharian. 2. Mengamalkan sifat-sifat Rasul dalam kehidupan. 3. Menyakini orang yang berjaya ialah orang yang bersyukur dengan perutusan para Rasul.

BAHAN BANTU MENGAJAR 1. Pita Rakaman 2. Kad Perkataan 3. Papan gulung 4. Carta 5. Kad imbasan 6.Transparensi

Langkah/ Masa Pendahulua n (2 minit)

Isi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru dan murid membaca doa beramai-ramai sebelum memulakan pelajaran. Guru membimbing murid membaca selawat ke atas Nabi dan mengucap Dua Kalimah Syahadah.

Alat

Catatan

Bacaan doa

Set induksi (5 minit)

Pita rakaman lagu: Rasul Mulia Bersoal jawab : 1. Lagu apakah yang cikgu perdengarkan? 2. Apakah tujuan perutusan mereka? Guru mengaitkan lagu di atas dengan Tajuk pengajaran hari ini. Beriman Kepada Nabi dan Rasul.

Guru memasang pita rakaman lagu Rasul Mulia dan membina murid mendengar dengan penuh teliti. Berdasarkan rakaman kaset,guru mengemukakan beberapa soalan kepada murid. Murid menjawab soalan guru secara individu dan kumpulan. Murid menjawab soalan guru secara individu dan kumpulan.

Pita rakaman

Perhatian dan jangkaan

Langkah 1 ( 10 minit )

Rukun Iman: Rukun Iman enam perkara: Beriman kepada: Allah Malaikat Kitab Rasul

Guru menerangkan kepada murid Rukun Iman satu persatu. Murid mendengar dengan teliti.

Hari Akhirat Qada dan Qadar.

Guru bertanya kepada murid apakah Rukun Iman yang keempat? Murid menjawab soalan guru.

Transparen si/ Projektor Overhed

Gerak Balas (peneguhan )

Guru mengemukakan beberapa soalan kepada murid: 1 Apakah pengertian Nabi dan Rasul?

Murid menjawab secara kelas. Guru menyoal beberapa soalan lain sambil berbincang. Murid berbincang sambil menjawab soalan guru. Murid menjawab soalan guru secara individu dan kumpulan sebagaimana yang diarahkan oleh guru. Perolehi Ingatan Kembali.

2 Apakah nama Malaikat pembawa wahyu?

3 Berapakah jumlah para Nabi dan Rasul yang wajib diketahui namanya?

Langkah 2 ( 8 minit )

Tugas Nabi dan Rasul: Menyeru manusia menyembah Allah. Menyampaikan wahyu Allah kepada manusia

Guru memberi penerangan kepada murid tentang tugas Nabi dan Rasul. Murid memberi perhatian sepenuhnya. Guru mengemukakan Gerak balas & peneguhan

Papan gulung

Menyeru manusia kepada Islam. Menyampaikan berita gembira. Menyampaikan berita amaran. Mengajak manusia ke jalan yang selamat. . Langkah 3 (15 minit) 25 orang nama Nabi dan Rasul yang wajib diketahui: Adam,Idris,Nuh,Hud,Salih,Ib rahim,Lut,Ismail Ishak,Yaakub,Yusuf,Ayub,S yuib,Harun,Musa,Ilyasa Zulkifli,Daud,Sulaiman ,Ilyas,Yunus,zakaria,Yahya,I

Beberapa soalan kepada murid. Murid menjawab secara individu,kumpulan dan kelas. Guru memberi jawapan terhadap soalan-soalan untuk pengukuhan. Guru menyelang- selikan antara penerangan fakta dengan soal jawab.

Kad imbasan

Guru menyebut nama Nabi satu persatu dan meminta murid menyebutnya dengan suara yang nyaring. Murid menyebut nama Nabi dan Rasul secara berkumpulan dengan suara yang nyaring.

Papan gulung

Pemilihan Persepsi (audio)

Carta

sa,Muhammad (saw). Memutarkan rakaman lagu nasyid nama-nama Nabi dan Rasul. Nama-nama Nabi dan Rasul diedarkan kepada semua murid. Guru menyebut nama-nama Nabi dan Rasul secara berulang-ulang diikuti oleh murid. Murid murid dilatih mengingati nama-nama Rasul dengan menyebutnya secara berkumpulan. Murid murid diminta menyebut nama-nama Nabi seorang demi seorang. Murid-murid menyebut namanama Nabi sebagaimana yang diarahkan oleh guru. Guru memasang pita rakaman lagu Nama-nama Nabi. Guru meminta murid mengikut lagu yang diputarkan berdasarkan kertas edaran. Murid-murid mengikut secara beramai-ramai. Pita rakaman Pengkodan & Penyimpan an dalam jangka panjang

Pemilihan Persepsi (audio)

Langkah 4 (15 minit)

Lembaran kerja (Rujuk lampiran) Arahan : 1. Padankan rangkai kata di dalam petikan A dengan rangkaian kata dari petikan B. 2. Mengisi tempat kosong.

Murid menerima kertas lembaran kerja.

Guru memastikan semua murid menerima kertas lembaran kerja. Guru memberikan arahan dan menerangkan kepada murid dan cara menjawabnya. Murid-murid menjawab kertas lembaran kerja. Guru mengawasi dan membimbing murid. Ketua kumpulan mengumpulkan kertas

Lembaran kerja

Pengeluara n

jawapan dan menghantar kepada guru setelah semuanya siap.

Penutup (5 minit)

Guru mempamerkan nama 25 orang Nabi dan Rasul pada papan gulung. Menyanyikan lagu namanama Nabi.

Guru menyebut semua nama-nama Nabi dan Rasul. Murid-murid mendengar dengan teliti. Guru dan murid sama-sama menyanyikan lagu Namanama Nabi. Papan gulung. Generalisas i atau peneguhan

Pita rakaman.
