Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu: Model PBL

Nama Guru Pelatih : Tingkatan Tarikh Masa Bilangan Pelajar Tema Tajuk : 4 Gemilang : 10 April 2009 : 60 Minit (8.00-9.00 pagi) : 16 Orang ( Perempuan :11 Orang, Lelaki : 5 Orang) : Obesiti dan Pencegahan : Karangan Jenis Berformat , Karangan Jenis Syarahan yang bertajuk Peranan Remaja untuk menangani Masalah Kegemukan Bidang Model Objektif : Interpersonal dan Maklumat : PBL : Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :
(i)

Menyatakan sekuarang-kurangnya dua punca dan dua langkah dalam menangani masalah kegemukan.

(ii)

Menghuraikan idea dengan contoh dan bukti yang menyokong isi karangan

(iii)

Menghasilkan satu perenggan isi dalam karangan berbentuk syarahan sekurang-kurangnya 50 hingga 80 patah perkataan

Kadar Pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan

Hasil Pembelajaran Khusus Fokus Utama 2.5 Memberikan penjelasan secara spontan tentang sesuatu perkara yang berkaitan dengan isu yang dikemukakan. Aras 2 iii.

Huraian Hasil Pembelajaran

Memberikan cadangan yang bernas untuk mencapai tujuan perbincangan.

4.1 Mengesan kecondongan pendapat dan menimbangkan pelbagai pilihan untuk menyelesaikan masalah dan membuat keputusan.

Aras 1 i. Menganalisis dan menentukan pilihan berdasarkan aspek yang tertentu.

Fokus Sampingan 7.0 Mendapat maklumat daripada sumber yang didengar, dibaca dan ditonton.

Aras 1
i.

Mendengar dan mengemukakan persoalan pokok, isi penting dan kurang penting dalam pelbagai bahan.

Kemahiran Bahasa Sistem Bahasa Pengisian Kurikulum :

: Menulis, Membaca, Mendengar dan Bertutur : Tatabahasa, kosa kata.

Ilmu : Kesihatan, Pendidikan Moral Nilai : Bekerjasama, Berkeyakinan, Kerajinan, Keberanian, Ketekunan, Tanggungjawab, Kasih Sayang, Bersyukur, Prihatin KBT : Kemahiran Berfikir

Alat Bantu Mengajar

: i. Komputer (video dan powerpoint)

ii. Kertas Manila iii. Kertas A4 iv. Keratan Artikel/Rencana v. Pen/ Art line/ Marker vi. Sampul surat vii. Papan Putih viii. LCD viiii.Skrin Layar

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid berpengetahuan dalam menulis Karangan Jenis Berformat iaitu Karangan Berformat Syarahan.

Fasa dan Isi Pelajaran Induksi set (5 Minit) i. Apakah yang kamu faham berdasarkan tayangan video tersebut.
ii. Adakah perkara tersebut i.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran ABM :

Catatan

berlaku di sekeliling kamu?


iii. Pernahkah kamu alami

Murid diajak menonton Klip Video tayangan video dan gambargambar yang berkaitan Nilai : dengan masalah kegemukan. Kesihatan ii. Murid ditanya tentang tayangan video yang telah Berani ditonton tadi. Kepatuhan Berkeyakinan

perkara tersebut dalam hidup kamu? 2.5(A2)iii Fasa 1 : Mengenal pasti masalah (10 Minit) - Keratan artikel yang bertajuk: i. Disiplin makan rakyat Murid diminta duduk di dalam kumpulan yang telah ditetapkan ABM: i. Kertas bercetak/

Malaysia teruk ii. Makan luar lewat malam, 40% budak makin gemuk iii. Kaji punca sebenar tubuh jadi gemuk. iv. Bijak makan, kesihatan terjamin

oleh guru. Keratan artikel yang berlainan diedarkan kepada setiap kumpulan Murid diminta membaca keratan tersebut dengan senyap dalam kumpulan untuk memahami isi kandungan yang terdapat dalam keratan

keratan artikel

Nilai: - Keberanian - Berkeyakinan

KBT: Kemahiran berfikir Gabung jalin Kemahiran Berbahasa: -Membaca -Mendengar

Antara pengetahuan sedia ada murid: i. i. Murid telah didedahkan ii. dengan pelbagai isu kegemukan di media massa dan media elektronik. ii.Murid pernah melihat pelbagai isu kegemukan di sekeliling mereka dan mengetahui kesannya kepada kehidupan 7.0(A1)i Fasa 2: Menggambarkan (visualize) masalah (15 Minit) Menggambarkan masalah menerusi penghasilan pengelompokan idea/peta minda Antara perkara yang dibincangkan:

Wakil murid daripada setiap kumpulan diminta untuk menyatakan isi-isi penting yang terkandung dalam keratan tersebut.

Murid ditanya sama ada mereka faham kandungan keratan akhbar yang telah dibaca dengan pengetahuan sedia ada mengenai gaya hidup sihat.

Murid diminta duduk di dalam kumpulan yang sama. Setiap kumpulan diberi sampul surat yang mengandungi soalan. Kertas manila dan pen marker diedar kepada setiap kumpulan.

ABM: i. Papan Putih ii. Kertas Manila iii.Pen/ Art line/ marker iv. Sampul surat

Murid diminta berbincang dalam v. Komputer kumpulan masing-masing

i. Definisi kegemukan ii. Punca iii. Golongan yang terlibat iv. Kesan

tentang isu kegemukan dengan menghasilkan pengelompokan idea. Setelah tamat sesi perbincangan kumpulan, wakil daripada setiap kumpulan diminta oleh guru untuk membentangkan hasil kerja.

Nilai: - Bekerjasama - Kerajinan - Keberanian - Berkeyakinan - Tanggungjawab KBT: Kemahiran berfikir

2.5(A2)iii Fasa 3: Memilih strategi (5Minit) -Penstrukturan isi dan format karangan berbentuk syarahan. - Perbincangan berkumpulan tentang langkah mengatasi kegemukan. Antaranya: Disiplin makan Makan makanan seimbang Elakkan makan makanan berlemak dan berkandungan gula yang tinggi Jangan makan pada waktu malam Cukup tidur

Karangan berbentuk syarahan dipilih oleh guru untuk menyatakan langkah-langkah penyelesaian terhadap isu yang dibincangkan.

ABM: i. Komputer ii. Kertas A4 iii.LCD iv.Skrin Layar v . Lampiran (Format Karangan berbentuk syarahan)

Murid diterangkan secara ringkas format karangan berbentuk syarahan. Murid berbincang dalam kumpulan untuk membuat draf karangan syarahan berdasarkan maklumat yang diperoleh dalam peta minda. Murid diperhatikan dan dibimbing oleh guru sepanjang aktiviti tersebut. Hasil perbincangan pelajar disimpulkan oleh guru.

Nilai: - Tanggungjawab - Keberanian - Berkeyakinan - Kerajinan - Bekerjasama - Prihatin KBT: Kemahiran berfikir

4.1(A1) i Fasa 4 : Melaksanakan strategi (menggunakan data daripada masalah (10 Minit) Langkah mengatasi masalah kegemukan. Antara peranan remaja ialah: i. Amalkan pemakanan seimbang ii. Amalkan gaya hidup sihat iii. Pengaruh rakan sebaya iv. Menambahkan pengetahuan mengenai kesihatan tubuh badan.

Setelah murid selesai membuat draf format karangan syarahan, murid dikehendaki duduk dalam kumpulan yang sama untuk berbincang dan mengenal pasti langkah-langkah mengatasi masalah kegemukan terutamanya peranan remaja. Kertas A4 diedarkan oleh guru kepada setiap kumpulan. Murid dikehendaki untuk membuat satu perenggan isi karangan mengenai peranan remaja dalam mengatasi masalah kegemukan sekurangkurangnya antara 50 hinggan 80 patah perkataan. Murid diperhatikan dan dibimbing oleh guru sepanjang aktiviti itu berlangsung.

ABM: i. Komputer (powerpoint) ii. Kertas A4 iii.LCD

Nilai: - Tanggungjawab - Keberanian - Berkeyakinan - Kerajinan - Bekerjasama - Prihatin

KBT: Kemahiran berfikir

7.0(A1) i Fasa 5: Menilai keputusan (10Minit) Wakil murid daripada setiap kumpulan diminta untuk membacakan hasil satu perenggan isi karangan syarahan Penilaian dan penyusunan semula isi-isi. Antaranya: Pemakanan seimbang Gaya hidup sihat

ABM: i.Papan Putih ii.Pen Marker Nilai: - Tanggungjawab - Keberanian - Berkeyakinan - Kerajinan - Prihatin

yang dibincangkan. Kumpulan yang lain diminta untuk menilai setiap pembentangan yang dibuat. Hasil pembentangan yang dibuat

dinilai oleh guru dan guru memilih karangan yang sesuai untuk dimasukkan dalam karangan syarahan. Penutup (5 Minit) Merumus atau membuat kesimpulan terhadap isi pelajaran yang diajarkan

KBT: KBKK

Murid merumus dan membuat kesimpulan pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru. Murid diminta menulis sebuah karangan berbentuk syarahan berjudul Peranan Remaja dalam mengatasi masalah

ABM: i.Video Klip ii.LCD iii.Skrin Layar

- Hubung kait pelajaran hari ini dengan pelajaran akan datang. - Antara soalan untuk memandu murid : i. Apakah yang murid dapat berdasarkan pelajaran pada hari ini?

Nilai: - Bertanggungjawab - Berani - Berkeyakinan

kegemukan. Karangan ini perlu dihantar pada minggu hadapan. Murid ditayangkan klip video untuk dijadikan pengajaran dan teladan.

Tugasan Penggayaan /Pemulihan Aktivti susulan (jika ada) Catatan Guru Ulasan Pensyarah

: : : : :
