Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5

Mata Pelajaran

: Sains

Tahun

: 5 Bestari

Bilangan Murid

: 30 Orang

Tema

: Sains Bahan

Tajuk

: 9.0 Jirim

Masa

: 12.15 tengahari - 1.15 petang (60 min)

Standard Kandungan

: 9.2 Perubahan Keadaan Jirim

Standard Pembelajaran

9.2.2

Menjelaskan dengan contoh perubahan keadaan jirim berlaku apabila jirim menerima atau kehilangan

haba dengan menjalankan aktiviti.


Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat :i.


ii.

Menyebut 4 daripada 6 proses perubahan air iaitu daripada pepejal, cecair dan gas dengan tepat.
Menyenaraikan 4 daripada 6 proses perubahan keadaan air dari segi penerimaan haba atau
kehilangan haba semasa menjalankan eksperimen.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran / Pendekatan :


Konstruktivisme
Kaedah :
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui proses-proses yang terlibat semasa perubahan keadaan
jirim.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :

i.
ii.
iii.

Kreativiti dan Inovatif.


Kemahiran Saintifik : KPS Memerhati, Meramal, Menginferens, Menaakul, Berkomunikasi.
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Membanding beza, Menghubungkait, Menganalisis.
Penerapan Nilai : Patuh pada arahan.
Kemahiran Manipulatif Sains (KMS) :
Menggunakan dan mengendalikan bahan yang betul.
Menyimpan peralatan dan bahan dengan betul dan selamat.
Membersihkan peralatan dengan kemas dan selamat.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : lembaran kerja, penunu bunsen, ais, bikar, termometer, kaki retord.
Penilaian PdP : Murid menjawab soalan lembaran kerja yang telah disediakan.
FASA

KANDUNGAN

AKTIVITI PDP

CATATAN

Orientasi

Proses yang

Guru bersoal jawab dengan murid

(5 minit)

terlibat dalam

tentang perubahan keadaan air.

1. Menghubungkait
2. Berkomunikasi

perubahan
keadaan air.
Pembekuan
Pemejalwapan
Kondensasi
Peleburan
Pendidihan
Penyejatan

Murid

menjawab

soalan

KPS:

yang
KB:

dikemukakan oleh guru.

Mencirikan, menjana
Guru menerangkan tentang prosesproses

yang

perubahan

terlibat

keadaan

semasa

air

berlaku.

Strategi:
Konstruktivisme

Contohnya,

idea, membanding beza

Pembekuan,

Pemejalwapan,

Kondensasi, Peleburan, Pendidihan,


Penyejatan.
Pencetusan
Idea
(10minit)

Perubahan

Guru membina peta minda di papan

keadaan jirim

putih untuk menghubungkaitkan

berlaku apabila

perubahan keadaan jirim berlaku

jirim menerima

apabila jirim.

atau kehilangan
haba.

KPS:
3. Menghubungkait
4. Berkomunikasi
KB:

Menerima haba
Kehilangan haba

Mencirikan, menjana
idea, membanding beza

Murid diminta untuk menyalin peta

Penstrukturan
Idea
(20 minit)

minda dan menjawab soalan daripada

Strategi:

guru pada buku latihan sains.

Konstruktivisme

Pemerhatian

Dalam berkumpulan, murid melakukan

KMS

terhadap

penyiasatan

Mengguna dan

perubahan

perubahan keadaan air dan proses

keadaan air

yang

berdasarkan

berlaku.

bagi

terlibat

mengenalpasti

semasa

perubahan

bahan dengan betul.


Menyimpan peralatan
dan bahan dengan

eksperimen yang
dijalankan.

mengendalikan

betul dan selamat.


Membersihkan peralatan

Peleburan : Pepejal Cecair


Pembekuan : Cecair Pepejal

dengan kemas dan

Penyejatan : Cecair Gas

selamat.

Kondensasi : Gas Cecair


KPS:
Guru

meminta

murid

untuk

mencatatkan perubahan suhu yang


berlaku
dijalankan.

semasa

1. Memerhati
2. Membuat inferens,

eksperimen
Strategi:
Berpusatkan guru dan

murid.
BBM:
Penunu bunsen, ais,
bikar, termometer, kaki
retord.
Penerapan Nilai:
Patuh pada arahan
KB:
Kreatif, Menjana idea
Aplikasi
(20 minit)

Situasi / Peristiwa

Situasi A Guru meminta murid

KPS:

bercanggah

membayangkan situasi dimana apabila

Memerhati,

berkaitan

sesudah hujan, akan terbentuk

Menginferens

penerimaan atau

kelopak air di tepi jalan. Kemudian, air

kehilangan haba

tersebut air perlahan-lahan kering. Ini

KB:

berkaitan

disebabkan ?

Menjana idea,

perubahan
keadaan jirim.

Mengingat kembali.
Situasi B Apakah yang terjadi
semasa pembentukan salji di negara-

Penerapan Nilai:

negara sejuk. Wap air / Awan

Berani

menerima atau kehilangan haba ?


Strategi:
Konstruktivisme
Penutup

Rumusan

Guru bersama-sama murid membina

Tahap kognitif:

(5minit)

pembelajaran dan

kesimpulan tentang perubahan

Aplikasi

kepentingan

keadaan jirim dan proses-proses yang

kitaran air

terlibat semasa perubahan keadaan

KB:

semulajadi.

jirim.

Membuat kesimpulan

Menjelaskan kepentingan kitaran air

Penerapan Nilai:

semulajadi bagi mengekalkan sumber

Menghargai

air.
