Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tarikh : 18 Ogos 2014

Tunjang

: Kemahiran

Masa : 8.30pm 9.00pm

Tajuk

: Gimnastik Asas

Tahun : 2 Cerdas

Sub Tajuk

: Jom Imbang

Bilangan Murid : 24/24 orang

Standard Kandungan : Pergerakan Lokomotor


1.2 Berkebolehan melakukan imbangan.
Standard Pembelajaran : 1.7.1 Melakukan imbangan di atas garisan dan peralatan .
2.6.1 Mengenal pasti kepentingan luas tapak sokongan.
5.3.1 Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal.
5.2.2 Menerima cabaran, kemenangan dan kekalahan dalam permainan.

Objektif

: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat

Psikomotor
1. Melakukan aktiviti larian ulang alik sambil menjunjung pundi kacang dengan

teknik yang betul.


2. Melakukan aktiviti larian zig-zag dan jalan di atas tali sambil menjunjung pundi
kacang dengan teknik yang betul.
3. Melakukan aktiviti meniti secara sisi atas bangku sambil menjunjung pundi
kacang dengan teknik yang betul.

Kognitif

1. Menyatakan secara lisan maksud imbangan.


Afektif
1. Menunjukkan sikap bekerjasama dan tolong menolong semasa penyusunan
alatan selepas aktiviti tamat.
2. Menunjukkan sikap berhati-hati semasa melakukan aktiviti.
Kemahiran Berfikir

Membuat analisis pergerakan yang akan dilakukan sebelum membuat aktiviti imbangan

Pengalaman Lepas

Murid mempelajari teknik imbangan dalam pelajaran yang lepas

Penerapan Nilai

Mematuhi arahan, bekerjasama, semangat kesukanan.

Penggabungjalinan

Bergerak mengikut rentak muzik(Muzik),

Kesepaduan

Imbangan Badan

Alatan dan bahan

Kon (4), skitel (4), Bangku(6), Pundi Kacang(6) belon yang diisi dengan air (4), tali
skipping(6).speaker.

Bahagian / Masa

Aktiviti

Butir Mengajar / Fokus


Pembelajaran

Organisasi /Pengelolaan

Alatan /
Catatan

Permulaan
(8 minit)

1. Memeriksa kehadiran dan


kesihatan murid.

- KP
Kinestetik
Verbal
linguistik
(arahan
guru)

Guru memeriksa
kehadiran murid
Guru memeriksa
kekemasan pakaian
murid
Guru menanyakan

Kaedah
Arahan

kesihatan murid dan


menasihatkan murid

Nilai :
Patuh
kepada
arahan
guru
Berdisiplin

menjalankan aktiviti
mengikut kemampuan
2.Aktiviti memanaskan badan
-Music Freeze

Alatan
Skitel

Guru memasangkan
muzik lancar dengan
menggunakan speaker.
Guru berdiri di hadapan.
Murid-murid bebas
bergerak dalam kawasan
yang disediakan.
Murid harus berhenti
bergerak apabila muzik
dihentikann

3.Aktiviti Regangan

Regangan Kepala

Berdiri lurus dengan buka


kaki seluas bahu
Rapatkan kedua-dua
tapak tangan dan bawa
ke bawah dagu
Buat tolakan ke atas da
kira sebanyak 8 kali
Ulang perlakuan di atas
tetapi secara tolakan ke

x
x
x
x
G = Guru
X = Murid

bawah, ke sisi kanan dan


ke sisi kiri

Berdiri lurus dengan buka


-

Regangan Tangan

kaki seluas bahu


Angkat tangan kanan
separa bahu
Tolak siku ke belakang
dengan tangan kiri
Tahan hingga 8 saat
Ulang pada tangan yang

G
x

x
x

sebelah lagi
Berdiri tegak dan kemudian

kaki dirapatkan
- Lutut kanan diangkat ke
-

Regangan Kaki

atas dan kemudian keduadua tangan memegang dan

x
G = Guru
X = Murid

menarik lutut ke dada.


- Buat tarikan dan kira
sebanyak 8 kali.
- Pergerakan diulang dengan
regangan yang sama pada

kaki kiri.

x
x
x
x
G = Guru
X = Murid

4.Set Induksi
Imbangan

Guru menunujukkan
gambar seorang
pelajar sedangmeniti
atas bangku dengan
membuka tangan

selaras bahu
- Guru menyoal murid
Apakah yang
dilakukan oleh
-

pelajar tersebut?
Ramalan jawapan
murid
o Murid itu jalan
atas bangku
G

- Guru menyoal murid


Apakah yang

dalam gambar
-

tersebut
Ramalan jawapan
murid
o Imbangan

dipanggil perlakuan
yang ditunjukkan

x
x
x
G = Guru

Guru mengaitkan
jawapan murid
dengan aktiviti yang

akan dilakukan.
Guru memberi
definisi imbangan
iaitu kebolehan
individu
mengekalkan posisi
badannya semasa
dalam keadaan
statik atau dinamik

X = Murid

Perkembangan
15 minit
Penerangan
Langkah 1
(5 minit)

demonstrasi guru.

dan

Lari ulang alik


dengan pundi
kacang

Gerak kerja

kumpulan
-

Murid akan
mempraktikkan
perlakuan guru
Murid dibahagikan
kepada 6 kumpulan
Murid dikehendaki
berlari dengan
menjunjung pundi
kacang dan
memandang depan
Murid a akan berlari
ke tempat murid b
sebanyak 8 meter
Murid a menepuk
tangan rakan b
Rakan seterusnya
iaitu b akan
mengulangi aktiviti
sama
Murid b akan berlari
ke tempat murid a
Murid b menepuk
tangan rakan a
Aktiviti diulangi dua
kali

KP
Kinestetik
Verbal
linguistik
(arahan
guru)
Kaedah
Arahan
Nilai :
Patuh
kepada
arahan
guru
Berdisiplin
Bekerjasa
ma
Semangat
kesukana
n
Alatan

Penerangan
Langkah 2
(5 minit)

dan

demonstrasi guru.

Lari zig-zag( stesyen

1) dan berjalan atas


tali(stesyen 2) sambil

membawa pundi
kacang
-

Murid akan
mempraktikkan
perlakuan guru
Murid dibahagikan
kepada enam
kumpulan
Murid yang berada
di barisan pertama
akan bergerak
apabila guru
membunyikan wisel
Murid lari zig zag
ke tempat/kawasan
Y sambil
mengimbang pundi
kacang diatas
kepala
Setelah tiba di
kawasan Y, murid
akan beralih ke

Skitel
Kon
Tali
Bangku

Gerak kerja
-

kumpulan

Penerangan

dan

demonstrasi guru.

Meniti sisi sambil


menjunjung pundi

stesyen kedua
Berjalan dengan
langkah pendek
Tangan didepakan
Berjalan dengan
langkah pendek dan
mata memandang
ke arah hadapan
Berjalan sambil
melambung dan
menyambut pundi
kacang ke kon
Setelah selesai
sampai ke kon,
murid berpatah
balik ke kumpulan
Murid menepuk
tangan rakan yang
seterusnya, dan
berlari ke belakang
barisan
Rakan seterusnya
akan mengulangi
aktiviti yang sama

kacang di atas
Langkah 3
(5 minit)

bangku

Murid akan
mempraktikkan
perlakuan guru
Murid
dibahagikan

x
G x
x

x
x

Gerak kerja
kumpulan

kepada
enam
kumpulan
Murid
menjunjung
pundi kacang di atas
kepala
Mata
memandang
hadapan
Badan tegak dan tidak
bengkok
Murid meniti secara
sisi
atas
bangku
dengan
tangan
didepakan
dan
berpatah
balik
ke
kumpulan
Murid menepuk tangan
rakan yang seterusnya
dan
berlari
ke
belakang barisan
Rakan
yang
seterusnya
akan
mengulangi
aktiviti
yang sama

= Kon
= Bangku
X = Murid
G = Guru

Kemuncak
(5 minit)

KP
Kinestetik
Verbal
linguistik
(arahan
guru)

Permainan kecil
Selamatkan Belon

Murid akan
mempraktikkan perlakuan
guru
Murid-murid diagihkan

kepada dua kumpulan.


Setiap kumpulan berdiri

Kaedah
Arahan

dalam dua barisan


bertentangan di ruang

Nilai :
Patuh
kepada
arahan
guru
Berdisiplin

masing-masing mengikut
-

arahan guru.
Permainan dimulakan
dengan murid yang berdiri

di hadapan barisan
Apabila wisel dibunyikan,

- Guru

murid tersebut

- Kumpulan 1

dikehendaki berlari secara


zig zag dengan membawa
-

belon yang diisi air.


Murid harus memberikan
belon kepada rakan
sekumpulan yang berdiri
dihadapan barisan
bertentangan tanpa

- Kumpulan 2
- Skitel
-

Alatan
Skitel
Belon
berisi air

menjatuhkan belon
-

tersebut.
Kumpulan yang
menjatuhkan dan
memecahkan belon akan

kehilangan markah.
Ahli kumpulan yang
berjaya menghabiskan
pusingan serta berjaya
membawa belon dengan
selamat menjadi
pemenang.

Penutup
(3 minit)

1. Aktiviti menyejukkan

badan
Gerak kendur
Sekuntum Bunga

Murid melakukan aktiviti


menyejukkan badan
mengikut arahan dan
pergerakan guru.

Saya sekuntum bunga mawar


Saya berkembang besar
Saya menguncup kecil

Saya ke kanan,ke kiri ditiup


angin
Akhirnya saya dipetik oleh
manusia Tetapi saya hidup
semula..

Guru memberikan hadiah


kepada kumpulan yang
menang.

2. Bersoal jawab

Guru menyoal murid :


Apakah yang
dimaksudkan dengan

imbangan?
Ramalan jawapan murid:
- kebolehan individu
mengekalkan posisi
badannya semasa
dalam keadaan statik
atau dinamik

3. Rumusan
Guru

merumuskan

pembelajaran pada hari ini.

- Guru
- Murid
