Anda di halaman 1dari 10

JADUAL SPESIFIKASI KANDUNGAN

TEMA

: Menyiasat fisiologi tumbuhan

BIDANG PEMBELAJARAN: 1.0 Nutrisi


SUBTOPIK

Objektif
pembelajaran

: 1.14 Teknologi dalam pengeluaran makanan

Hasil pembelajaran

Aras Taksonomi Bloom


Pengetahua
n

1.14
Memahami
teknologi dalam
pengeluaran
makanan

Murid boleh menerangkan


keperluan peningkatan
kualiti dan kuantiti
makanan.
Menerangkan usaha di
dalam mempelbagaikan
pengeluaran makanan.
Menerangkan cara-cara
meningkatkan kualiti dan
kuantiti pengeluaran
makanan negara.

Pemaham
an

Analisis

Aplikasi

Penilaian

Penciptaa
n

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran

: Biologi

Tingkatan

: Tingkatan 4

Bilangan Pelajar

: 25 orang

Tarikh

: 26 Julai 2016

Hari

: Selasa

Masa

: 8.05 pagi- 9.05 pagi (60 minit)

Tema

: Menyiasat fisiologi hidupan

Bidang Pembelajaran
Subtopik

: 1.0 Nutrisi
: 1.14 Teknologi dalam pengeluaran makanan

Objektif Pembelajaran : Memahami teknologi dalam pengeluaran makanan


Hasil Pembelajaran

: Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat;


I.
i.
ii.
iii.
II.
i.
ii.

Domain Kognitif
Menerangkan keperluan peningkatan kualiti dan kuantiti makanan secara lisan.
Menerangkan dan menyenaraikan usaha di dalam mempelbagaikan pengeluaran
makanan.
Menerangkan cara-cara meningkatkan kualiti dan kuantiti pengeluaran makanan
negara secara lisan.
Domain Afektif
Melibatkan diri dalam perbincangan kumpulan dengan aktif.
Menggalakan pelajar bertanyakan soalan.

iii.

III.
i.
ii.

Menghargai sumbangan sains dan teknologi

Domain Psikomotor
Menjalankan aktiviti pembentangan tentang cara-cara meningkatkan kualiti dan
kuantiti pengeluaran makanan dengan betul.
Membuat lawatan ke kilang teknologi pemprosesan dan pengeluaran makanan

Pengetahuan sedia ada murid:


Murid telah mengetahui beberapa teknologi pengeluaran makanan yang sedia ada di Malaysia.
Bahan pengajaran dan pembelajaran:
Bahan- Bahan
Papan putih
Projektor
Skrin putih
Powerpoint Slide
Kertas mahjong

Kuantiti
1
1
1
1
5

Fasa/Masa

Isi Kandungan

Induksi (5 minit)

1. Menyatakan hasil
pembelajaran bagi
subtopic yang
dipelajari.
2. Pertambahan
penduduk,
peningkatan dalam
pendapatan dan
kemajuan ekonomi
negara menyebabkan
permintaan terhadap
makanan semakin
bertambah. Hal yang
demikian
membuatkan
permintaan terhadap
pengeluaran makanan
semakin meningkat.
3. Populasi Malaysia
yang kini mencapai
28 juta orang.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Guru
Aktiviti 1
a) Guru dan murid
bersama-sama
melakukan sedikit
energizer.
b) Guru memaparkan
hasil pembelajaran
kepada pelajar di
slide PowerPoint
c) Guru mengajukan
beberapa soalan
kepada pelajar
d) Mengarahkan palajar
membuat satu
kumpulan yang
terdiri daripada 5 ahli
untuk Group
Discussion selepas
ini.

Murid
Aktiviti 1
a) Murid brainstorming
tentang topik yang
akan dipelajari.
b) Murid menyalin dan
memahami hasil
pembelajaran yang
dinyatakan.
c) Pelajar menjawab
soalan yang diajukan
oleh guru.
d) Pelajar menggunakan
sumber yang
disediakan dan
kemudahan internet di
sekolah.

Nota
Pendekatan pengajaran:
- Konstruktivisme
Strategi pembelajaran:
- Berpusatkan murid.
ABM:
PowerPoint Slide
Sumber:
- Buku teks Biologi
Tingkatan 4.
- Eksplorasi Biologi
Tingkatan 4, Oxford
Fajar.
- Majalah dan internet.
Kemahiran Proses Sains:
- Membuat inference
- Berkomunikasi
- Bekerjasama
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Bersifat objektif
- Berani mencuba

Mencungkil Idea
(10 minit)

1. Pelbagai usaha
dilakukan untuk
mempelbagaikan
pengeluaran makanan
seperti pemakanan
ulam, pengambilan
beberapa jenis
protein, pemakanan
cendawan dan
pemakanan buahbuahan tempatan.
2. Pelbagai ulam-ulaman
dan buah-buahan
tempatan mudah
didapatkan dan boleh
dimakan mentah.
Makanan seperti ini
kaya dengan zat besi,
vitamin, serat dan
mineral yang tinggi.

Rekonstruksi
Idea (25 minit)

Aktiviti 2
a) Murid diminta untuk
melakukan
perbincangan di
dalam kumpulan
tentang cara-cara
untuk
mempelbagaikan
pengeluaran makanan
untuk menampung
pertambahan bilangan
penduduk.
b) Guru bertindak
sebagai fasilitaor
c) Guru memaparkan
contoh gambar
kepelbagian
pengeluaran makanan
kepada pelajar agar
lebih mudah dan
menarik.
Aktiviti 3

1. Kaedah-kaedah dalam
meningkatkan kualiti
dan kuantiti
pengeluaran makanan
adalah :

a) Guru menggunakan
kaedah e-learning
dengan mengadakan
sesi pengajaran di

Aktiviti 2
a) Murid akan
berbincang dengan
ahli kumpulan dan
mencari data
berkaitan cara-cara
mempelbagaikan
pengeluaran makanan.
b) Pelajar dapat
menyenaraikan
contoh kepelbagaian
pengeluaran makanan.
c) Pelajar dalam masa
yang sama dapat
mengamalkan
pemakanan yang sihat
seperti sayur-sayuran
dan buah-buahan.

Kemahiran Proses Sains:


- Berkomunikasi
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Berfikiran kritikal dan
analitis.
- Bekerjasama.
- Menghargai dan
mengamalkan
kehidupan yang bersih
dan sihat.

Aktiviti 3
a) Murid dikehendaki
untu membentangkan
tajuk pembentangan
tentang kaedah untuk

ABM:
- KertasMahjong
- Kertas manila
- Slid PowerPoint
- Video dan gambar

i)
ii)
iii)
iv)

v)
vi)
vii)
viii)

Aplikasi Idea
(15 minit)

Penanaman
langsung
Hidroponik
Aeroponik
Pembiakan
tumbuhan dan
haiwan
Kultur tisu
Kejuruteraaan
genetic
Pengurusan
tanah
Kawalan
Biologi

1. Ulam juga mampu


menjadi ubat-ubatan
serta minuman herba
yang boleh
dikomersialkan.
2. Bukan itu sahaja,
malah cendawan juga
merupakan sumber
makanan yang tinggi
kandungan nutrient.
Pelbagai jenis
cendawan yang kita
boleh dapati di negara

makmal computer.
b) Guru meminta pelajar
membuat
perbentangan
terhadap setiap
kaedah dalam
meningkatkan kualiti
dan kuantiti
pengeluaran makanan
yang di senaraikan.
c) Guru sebagai
fasilitator.
d) Guru menilai
pembentangan murid
(Rujuk Apendiks A).
Aktiviti 4
a) Guru memaparkan
permasalahan kepada
murid.
b) Setiap kumpulan
diminta untuk
memberikan jawapan
kepada permasalahan
yang diberikan
(Rujuk Apendiks B)
c) Menjalankan lawatan
ke agensi
berkaitan seperti

meningkatkan kualiti
dan kuantiti makanan
telah diberikan kepada
mereka pada sesi p&p
yang lepas.
b) Menggunkan
computer dan internet
untuk mencari
maklumat bagi
pembentangan nanti.
c) Murid bertanyakan
soalan jika kurang
paham.

Aktiviti 4
a) Murid boleh bertanya
kepada guru jika
masalah yang
diberikan tidak
difahami dengan jelas.
b) Murid diberikan masa
untuk berbincang di
dalam kumpulan
c) Pelajar dapat melihat
teknologi sains
pengeluaran makanan
dan menimba

Kemahiran Proses Sains:


- Berkomunikasi
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Menghargai
sumbangan sains dan
teknologi
- Bekerjasama

ABM:
- Slid PowerPoint
- PBL
- Kertas mahjong
- Lawatan
sambal
belajar
Kemahiran Proses Sains:
- Memerhatikan
- Mengeksperimen
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Menghargai

kita ini, antaranya


cendawan butang,
cendawan abalone,
dan cendawan
shitake. Cendawan
shitake mampu
meningkatkan
imunisasi badan.
3. Pembiakbakaan
haiwan melibatkan
pembiakbakaan
kacukan dua baka
haiwan yang
berlainan.
4. Haiwan dibiak baka
secara terpilih untuk
meningkatkan hasil
susu, daging, daging
dan produk lain.
5. Kejuruteraan genetic
membolehkan saintis
mengubah ciri-ciri
sesuatu organisma
dengan mengubah
komposisi genetic
organisma tersebut.

MARDI, Jabatan
Pertanian dan Jabatan
Perikanan.
d) Menjalankan projek
penanaman sayursayuran.

pengalaman tentang
bagaimana makanan
diproses
d) Pelajar akan
melakukan aktiviti
amali di mana, pelajar akan belajar menanam
pokok sayuran di
kebun sekolah.

sumbangan sains dan


teknologi
Mensyukuri
nikmat yang
dikurniakan tuhan.
Bekerjasama

Penutup (5
minit)

1.

Perkembangan
teknologi dalam
pengeluaran makanan
memnyebabkan
makanan dapat tahan
dengan lebih lama,
meningkatkan kualiti
dan kuantiti makanan.

2. Pengambilan
makanan yang
diproses boleh
memberikan masalah
kesihatan jika
diambila secara
berlebihan.

a) Guru meminta pelajar


merumuskan secara
ringkas tentang topik
yang dipelajari dalam
bentuk peta minda.
b) Guru meminta murid
untuk memberikan
refleksi mengenai
pembelajaran pada
hari ini.
c) Guru akan membuat
penilaian melalui
kuiz.

Refleksi Awal
-

Membuat pop-kuiz pantas kepada para pelajar dan sesi Q&A.


Mengukur tahap pemahaman dan pengetahuan awal/sedia ada pelajar.

a) Pelajar merangka peta


minda untuk
merusmuskan content
yang mereka telah
pelajari.
b) Membuat Inkuiri
c) Pelajar akan membuat
refleksi mengenai
semua yang mereka
pelajari di dalam topik
ini.
d) Pelajar akan
menjawab kuiz yang
disediakan oleh guru.

Kemahiran Proses Sains:


- Berkomunikasi
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Berani mencuba
- Menghargai dan
mengamalkan
kehidupan yang bersih
dan sihat.

Apendik A
Borang penilaian pembentangan pelajar.
Aspek

Skala
1

Isi kandungan
Kelancaran komunikasi
Kreativiti
Kontruibusi
Penutup

Apendiks B
Anda merupakan seorang penternak kambing. Anda ingin menghasilkan satu baka kambing yang berkualiti tinggi untuk dipasarkan di seluruh
Malaysia. Sebagai seorang penternak kambing dan juga pelajar yang telah mempelajari kaedah-kaedah untuk meningkatkan kualiti dan kuantiti
makanan, terangkan bagaimana anda ingin merealisasikan hasrat anda.
