Anda di halaman 1dari 8

JADUAL SPESIFIKASI KANDUNGAN

TEMA

: Menyiasat fisiologi tumbuhan

BIDANG PEMBELAJARAN: 1.0 Nutrisi


SUBTOPIK

Objektif
pembelajaran

: 1.15 Perkembangan Teknologi dalam pemprosesan makanan

Hasil pembelajaran

Aras Taksonomi Bloom


Pengetahu
an

1.15
Menilai
perkembanga
n
teknologi
dalam
pemprosesan
makanan

Murid boleh
menerangkan
keperluan pemprosesan
makanan.
Menerangkan
perkembangan
teknologi pemprosesan
makanan

Pemaham
an

Analisis

Aplikasi

Penilaian

Penciptaa
n

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran

: Biologi

Tingkatan

: Tingkatan 4

Bilangan Pelajar

: 25 orang

Tarikh

: 26 Julai 2016

Hari

: Selasa

Masa

: 8.05 pagi- 9.15 pagi (70 minit)

Tema

: Menyiasat fisiologi hidupan

Bidang Pembelajaran
Subtopik

: 1.0 Nutrisi
: 1.15 Perkembangan teknologi dalam pemprosesan makanan

Objektif Pembelajaran : Menilai perkembangan teknologi dalam pemprosesan makanan


Hasil Pembelajaran

: Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat:


I.
i.
ii.

Domain Kognitif
Menerangkan keperluan pemprosesan makanan.secara lisan.
Menyenaraikan tujuan pemprosesan makanan dengan betul.

II.
i.
ii.

Domain Afektif
Menjawab soalan yang diberikan di dalam kelas
Mengendalikan perbincangan di dalam kumpulan untuk perbentangan

iii.
III.
i.

Menghargai sumbangan sains dan teknologi


Domain Psikomotor
Mempraktikan beberapa kaedah teknologi pemprosesan makanan dirumah

Pengetahuan sedia ada murid:


Terdapat sesetengah murid yang sedar akan perkembangan teknologi pemprosesan makanan dan ada juga tidak.
Bahan pengajaran dan pembelajaran:
Bahan- Bahan
Papan putih
Projektor
Skrin putih
Powerpoint Slide
Kertas mahjong

Kuantiti
1
1
1
1
5

Fasa/Masa
Induksi (10
minit)

Isi Kandungan
1. Menyatakan hasil
pembelajaran bagi
subtopic yang
dipelajari.
2. Apakah itu
pemprosesan
makanan?
3. Pemprosesan
makanan ialah kaedah
menyediakna mkanan
untuk menjadikan
lebih menarik, lebih
lazat dan tahan lebih
lama.
4. Proses makanan telah
menjadi satu
komponen paling
penting dalam
industry pengeluaran
makanan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Guru
Aktiviti 1
a) Guru dan murid
bersama-sama
melakukan sedikit
energizer.
b) Guru memaparkan
hasil pembelajaran
kepada pelajar di
slide PowerPoint
c) Guru menunjukkan
beberapa gambar dan
video.
d) Mengarahkan palajar
membuat satu
kumpulan yang
terdiri daripada 5 ahli
untuk Group
Discussion selepas
ini.

Murid

Nota
Pendekatan pengajaran:
- Konstruktivisme

Aktiviti 1
a)

b)

c)

d)

Strategi pembelajaran:
Murid brainstorming - Pembelajaran dua hala
tentang topik yang - Berpusatkan murid.
akan dipelajari.
Murid menyalin dan
ABM:
memahami hasil
PowerPoint Slide
pembelajaran yang
dinyatakan.
Sumber:
Pelajar perlu
- Buku teks Biologi
mengetahui apakah itu
Tingkatan 4.
pemprosesan
- Eksplorasi Biologi
makanan.
Tingkatan 4, Oxford
Membuat satu
Fajar.
kumpulan untuk sesi
- Video dan gambar
perbincangan dalam
kumpulan selepas ini.
Kemahiran Proses Sains:
- Berkomunikasi
- Bekerjasama
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Bersifat objektif

Mencungkil Idea
(15 minit)

Rekonstruksi
Idea (25 minit)

1. Memaparkan video
pendek tentang
langkah-langkah
pemprosesan
makanan daripada
langkah permulaan
sehingga langkah
packaging.

Aktiviti 2
a) Murid diminta untuk
melakukan
perbincangan di
dalam kumpulan
tentang keperluan
pemprosesan
makanan dalam
kehidupan kini.
b) Guru bertindak
sebagai fasilitaor

Aktiviti 3
1. Tujuan pemprosesan
makanan adalah
untuk mengawet
makanan dengan
mengatasi faktorfaktor yang boleh

a) Guru menerangkan
tujuan utama
pemprosesan
makanan itu dibuat.
b) Guru meminta pelajar

Aktiviti 2
a) Murid akan
berbincang dengan
ahli kumpulan dan
mencari maklumat
berkaitan
pemprosesan
makanan dan apa
keperluannya
terhapan manusia
khususnya.
b) Pelajar dapat
menyenaraikan
keperluan
pemprosesan
makanan
Aktiviti 3
a) Murid perlu menyalin
dan memahami tujuan
utama pemprosesan
makanan.
b) Murid akan

Menghargai
sumbangan sains dan
teknologi.

Kemahiran Proses Sains:


- Berkomunikasi
- Membuat inferens
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Berfikiran kritikal dan
analitis.
- Bekerjasama.

ABM:
- Slid PowerPoint
- Kertas mahjong
Kemahiran Proses Sains:
- Berkomunikasi

merosakkan kualiti
makanan tersebut
2. Pengawetan makan
melibatkan cara
penyediaan makanan
yang memanjangkan
jangka hayat makanan
tersebut supaya dapt
disimpan untuk
kegunaan masa
hadapan dan bekalan
yang berterusan.
Aplikasi Idea
(15 minit)

1. Salah satu punca


makanan cepat rosak
adalah kerana
tindakan
microorganism
terhadap makanan,
khususnya bacteria
dan fungi pengurai.
2. Makanan juga
diproses untuk
meningkatkan nilai
komersial.
3. Makanan juga
diproses bertujuan

membuat
perbincangan di
dalam kumpulan dan
senaraikan jenis
makanan yang
diproses dan faktor
pemprosesan
makanan tersebut.
c) Guru sebagai
fasilitator.

Aktiviti 4
a) Guru membuat satu
experiment ringkas di
dalam kelas dengan
menggunakan buah
epal.
b) Video tentang
perubahan warna dan
bentuk makanan
selepas tindak balas
microorganisma
c) Guru menerangkan
kepelbagaian yang
boleh dibuat dengan
makanan yang

membincangkan dan
menyenaraikan jenis
makanan yang
diproses dan apa
faktor makanan itu
diproses. (Dalam
kerats mahjong)

Aktiviti 4
a) Murid mengetahui
punca kerosakan
makanan.
b) Murid dapat melihat
proses perubahan epal
terhadap indak balas
pengoksidaan
microorganisma
terhadapa buah epal
tersebut.
c) Pelajar dapat melihat
teknologi sains dalam
pemprosesan
makanan, serta variasi

Sikap saintifik dan nilai


murni:
- Menghargai
sumbangan sains dan
teknologi
- Bekerjasama

ABM:
- Slid PowerPoint
- Video
Kemahiran Proses Sains:
- Memerhatikan
- Mengeksperimen
- Membuat inferens
Sikap saintifik dan nilai
murni:
- Menghargai
sumbangan sains dan
teknologi
- Mensyukuri

untuk
mempelbagaikan
penggunaan bahan
makanan, contohnya
seperti susu.

Penutup (5
minit)

1.

Perkembangan
teknologi dalam
pemprosesan
makanan banyak
membantu kehidupan
masa kini, samada
dari segi kemajuan
teknologi juga
pengkomersialan
produk Malaysia di
peringkat global.

diproses, contohnya
seperti susu. Susu
yang diproses boleh
di variasikan dan
dapat menghasilkan
makanan lain seperti
keju, yogurt, ais krim,
mentega dan coklat.

a) Guru meminta murid


untuk memberikan
refleksi mengenai
pembelajaran pada
hari ini.
b) Guru meminta pelajar
membuat nota ringkas
peta minda untuk
subtopic tersebut

yang dapat dibuat


daripada makanan
yang diproses.

Kemahiran Proses Sains:


- Berkomunikasi

a) Pelajar akan membuat


refleksi mengenai
semua yang mereka
Sikap saintifik dan nilai
pelajari di dalam topik
murni:
ini.
b) Pelajar akan membuat - Menghargai
sumbangan sains dan
peta minda tentang
teknologi.
pembelajaran pada
hari tersebut.

Refleksi awal:
i.
ii.

nikmat yang
dikurniakan tuhan.
Bekerjasama

Guru memaparkan satu artikel berkaitan teknologi pemprosesan makanan di Malaysia.


Murid akan disoal oleh guru apa yang mereka paham tentang artikel tersebut.

iii.

Guru dapat menganalisis tahap pengetahuan am atau sedia ada pelajar terhadap perkembangan teknologi
dalam pemprosesan makanan.
