Anda di halaman 1dari 13

2.

1 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 5 Merah
Bilangan Murid : 30 Orang
Masa : 8.15 pagi 9.15 pagi (60 minit)
Tarikh : 6 April 2012
Tema : Kebudayaan Malaysia
Tajuk : Permainan Tradisional
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i. Tiga orang murid dapat melaporkan cara-cara
bermain permainan tradisional yang dipilih oleh
mereka.
ii. Lima orang murid dapat membaca kuat ayat yang
mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
sebutan dan intonasi yang betul seperti seorang
pengacara.
iii. Membuat sekurang-kurangnya tiga catatan ringkas
daripada petikan Permainan Tradisional yang
didengar.

Hasil Pembelajaran:
Fokus Utama:
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya
pembacaan yang sesuai.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi
ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan
intonasi yang betul.

14
Fokus Sampingan:
2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,
dibaca atau dialami.
2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang
sesuai dan tepat.
Aras 1 (i) Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu
perkara.

9.0 Mencatat dan menyusun maklumat.


9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang
didengar atau dibaca.
Aras 1 (i) Membuat catatan ringkas daripada maklumat yang
diperoleh.

Kemahiran Bahasa: Kemahiran Mendengar dan Kemahiran Bertutur,


Kemahiran Membaca dan Kemahiran Menulis.

Sistem Bahasa:
i. Sintaksis : Ayat tunggal dan ayat majmuk.
ii. Sebutan dan intonasi.

Pengisian Kurikulum:
Ilmu : Kajian Tempatan dan Kebudayaan.
Nilai Murni : Kerjasama, Keberanian, Menghargai Kebudayaan dan
Warisan, Hormat-menghormati.
Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran Berfikir, Kemahiran Belajar,
Kecerdasan Pelbagai.

Pengetahuan sedia ada:


1. Murid mengetahui tentang permainan tradisional di Malaysia.
2. Murid pernah bermain permainan tradisional seperti batu seremban,
congkak dan galah panjang.

15
Bahan Bantu Mengajar:
Video Permainan Tradisional, Sampul Surat yang mengandungi Gambar
Puzzle Permainan Tradisional (Congkak, Sepak Raga dan Batu Seremban),
Set Permainan Tradisional (Congkak, Gumpalan Kertas menggantikan Sepak
Raga dan Batu Seremban), Sampul Surat yang mengandungi petikan
Permainan Tradisional, Rakaman Audio Petikan Permainan Tradisional, Kad
Manila, Double Tape, Lembaran Pengurusan Grafik, Lembaran Kerja
Pengayaan dan Lembaran Kerja Pemulihan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
Set Menonton 1. Guru 1. Murid-murid BBM:
Induksi video memainkan menonton Video
(5 minit) Permainan video video yang Permainan
Tradisional. Permainan ditayangkan. Tradisional.
Tradisional. 2. Murid
2. Guru bersoal menjawab Nilai:
jawab dengan soalan guru. Yakin Pada
murid. 3. Jawapan murid Diri Sendiri.
Congkak 3. Soalan- berkaitan
soalannya: dengan tajuk Kemahiran
- Apakah jenis pelajaran untuk Bernilai
permainan hari ini. Tambah:
tradisional 4. Dua orang Kemahiran
yang terdapat murid tampil ke Berfikir
Wau
di dalam video hadapan dan
yang telah menjelaskan
dimainkan cara-cara
sebentar tadi? bermain
- Adakah permainan
permainan tradisional
Gasing
tradisional ini kepada rakan-

16
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
masih rakan yang lain.
dimainkan
pada zaman
sekarang?
Batu
- Pernahkah
Seremban
murid-murid
bermain
permainan
tradisional
tersebut?
- Jika pernah,
Sepak Raga cuba jelaskan
serba sedikit
tentang
kelebihan
bermain
permainan
tersebut.
4. Guru meminta
dua orang
murid
menjelaskan
cara-cara
bermain
permainan
tradisional yang
pernah
dimainkan oleh
mereka.

17
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid

Langkah 1: Perbincangan: 1. Guru 1. Murid BBM:


Kemahiran Cara-cara membahagikan dibahagikan Sampul yang
Lisan bermain murid kepada kepada tiga mengandungi
(10 minit) permainan tiga kumpulan. kumpulan. gambar
tradisional. 2. Satu kumpulan 2. Murid-murid puzzle
terdiri daripada melantik ketua permainan
Arahan Guru: 10 orang ahli. kumpulan tradisional
Secara 3. Guru memberi masing-masing. (Congkak,
berkumpulan, arahan secara 3. Di dalam Sepak Raga
cantumkan lisan sebelum kumpulan dan Batu
potongan membuat aktiviti masing-masing, Seremban),
puzzle dan murid-murid Set
permainan memastikan mencantumkan Permainan
tradisional semua murid puzzle Tradisional
dan lekatkan menerima permainan (Congkak,
ke dalam arahan yang tradisional dan Gumpalan
sekeping kad jelas. berbincang Kertas
manila yang di 4. Guru meminta tentang cara- menggantikan
sediakan. ketua kumpulan cara bermain Sepak Raga
datang ke permainan dan Batu
Kemudian, depan dan tersebut. Seremban),
bincang memilih sampul 4. Murid-murid Kad Manila
bersama yang mengambil set dan Double
rakan mengandungi permainan Tape.
kumpulan gambar puzzle tradisional yang
tentang cara- permainan telah Nilai:
cara bermain tradisional. disediakan Kerjasama,
permainan 5. Guru memantau dihadapan dan Yakin

18
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
tersebut. aktiviti kelas sebaik Pada Diri
Masa perbincangan sahaja gambar Sendiri.
perbincangan murid-murid. puzzle
ialah selama 6. Selepas tiga permainan Kemahiran
tiga minit. minit tradisional Bernilai
perbincangan, berjaya Tambah:
Seterusnya, guru memanggil dicantumkan. Kemahiran
seorang wakil wakil dari setiap 5. Murid-murid Belajar
dari setiap kumpulan untuk saling bertukar- (mendengar)
kumpulan menerangkan tukar pendapat
melaporkan tentang cara- antara ahli Kemahiran
jenis cara bermain kumpulan. Berfikir
permainan permainan 6. Wakil dari (perbincanga
tradisional tradisional yang setiap n)
dan cara-cara dipilih oleh kumpulan
bermain mereka. melaporkan Penilaian
permainan dan membuat Objektif i
tradisional demonstrasi Tiga orang
tersebut tentang cara- murid dapat
kepada rakan cara bermain melaporkan
sekelas permainan cara-cara
manakala ahli tradisional bermain
kumpulan dalam masa permainann
yang lain dua minit. tradisional
membuat yang dipilih
demonstrasi oleh mereka.
cara-cara
bermain
permainan
tradisional di

19
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
hadapan
kelas.

Masa
pembentanga
n adalah dua
minit bagi
setiap
kumpulan.

Murid harus
bertutur
dengan
menggunakan
bahasa yang
sesuai dan
tepat.
Langkah 2 Membaca 1. Guru 1. Murid memilih BBM:
Kemahiran Petikan menggunakan pasangan Sampul surat
Membaca Permainan teknik PQRST masing-masing yang
(20 minit) Tradisional iaitu Tinjauan dan mengandungi
(Preview), mencantumkan petikan
Arahan Guru: Soalan petikan-petikan Permainan
Secara (Quesions), yang telah Tradisional.
berpasangan, Membaca dibahagikan
murid-murid (Read), kepada Kad Manila.
dikehendaki Pernyataan beberapa
untuk Semula (State) bahagian kecil Double
mencantumka dan Ujian sehingga Tape
n petikan- Bahan (Test) menjadi sebuah

20
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
petikan yang semasa petikan yang Soalan
telah dipotong mengajar lengkap. Nilai:
sehingga Kemahiran 2. Petikan Kerjasama
menjadi Membaca. tersebut dan Yakin
sebuah dilekatkan pada Pada Diri
petikan yang 2. Tinjauan: Guru kad manila Sendiri
lengkap, memberikan dengan
membaca petikan yang menggunakan Kemahiran
kuat petikan telah dipotong Double Tape. Bernilai
tersebut dan tentang 3. Murid meneliti Tambah:
menjawab Permainan soalan-soalan Kemahiran
soalan yang Tradisional yang telah Belajar
disediakan. kepada setiap disediakan. (membaca)
pasangan. 4. Berdasarkan
Murid petikan yang Ilmu:
mencantumkan terhasil Kajian
petikan (Petikan Tempatan
tersebut. Permainan
Tradisional) Penilaian
3. Soalan: Guru beberapa orang Objektif ii
memberikan murid akan Lima
soalan membaca kuat orang murid
berkaitan petikan dapat
dengan petikan tersebut secara membaca
Permainan bergilir-gilir kuat ayat
Tradisional. mengikut gaya yang
seorang mengandungi
4. Membaca:
pengacara ayat tunggal
Guru meminta
sambil dan ayat
beberapa orang
memahami majmuk

21
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
murid membaca petikan yang dengan
kuat petikan dibaca. sebutan dan
mengikut gaya 5. Murid-murid intonasi yang
seorang yang lain betul seperti
pengacara. mendengar dan seorang
menjawab pengacara.
5. Pernyataan soalan-soalan
Semula: Murid yang
menyatakan disediakan.
semula apa 6. Murid
yang dibaca. menyemak
jawapan
6. Ujian Bahan:
bersama-sama
Menyemak dan
dengan guru.
meneliti
jawapan yang
diberikan oleh
murid-murid di
dalam soalan
yang
disediakan.
Langkah 3 Arahan Guru: 1. Guru membaca 1. Murid-murid BBM:
Kemahiran Secara salah satu mencatatkan Petikan
Menulis individu, daripada maklumat yang Permainan
(5 minit) murid-murid petikan yang didengar ke Tradisional
mencatatkan telah dalam grafik (yang telah
maklumat ke dicantumkan yang dicantumkan
dalam oleh murid- disediakan. oleh murid-
pengurusan murid tadi. murid.
grafik 2. Contohnya,

22
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
berdasarkan petikan tentang Lembaran
rakaman permainan pengurusan
audio petikan congkak. Grafik
Permainan 3. Guru membuat
Congkak penilaian Nilai:
yang dipetik tentang Peka
daripada pengurusan
petikan grafik yang Ilmu:
Permainan telah dihasilkan. Kajian
Tradisional Tempatan
yang dan
dimainkan Kebudayaan
oleh guru.
Kemahiran
Bernilai
Tambah:
Kemahiran
Berfikir
(Pengurusan
Grafik)

Kemahiran
Belajar
(Kemahiran
mencatat
maklumat)

Penilaian
Objektif iii
Menulis

23
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
sekurang-
kurangnya
tiga
catatan
ringkas
daripada
petikan
Permainan
Tradisional
yang
didengar.
Langkah 4 Pengayaan 1. Aktiviti 1. Murid-murid BBM:
Pengayaan Membina ayat Pengayaan 1: membuat Pengayaan
dan ayat tunggal Membina ayat latihan Lembaran
Pemulihan berdasarkan tunggal pengayaan dan Kerja
(5 minit) kata nama am berdasarkan pemulihan yang
berikut: kata nama am disediakan.
- Congkak yang diberikan. Pemulihan
- Wau Lembaran
- Gasing Aktiviti Kerja
Pengayaan 2:
Menulis cara- Menulis esei
cara bermain pendek tentang
permainan cara-cara
tradisional. bermain
permainan
Pemulihan tradisional.
Menjawab
teka-teki yang 2. Aktiviti
diberikan. Pemulihan 1:

24
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
Menjawab
Melengkapka teka-teki
n petikan Permainan
Permainan Tradisional.
Tradisional
dengan Aktiviti
perkataan Pemulihan 2:
yang sesuai. Melengkapkan
tempat kosong
berdasarkan
petikan yang
disediakan
dengan
menggunakan
perkataan yang
sesuai.
Langkah 5 Rumusan 1. Guru meminta 1. Murid
Penutup Guru murid menyatakan
(5 minit) membuat menyatakan nilai-nilai murni
rumusan nilai-nilai murni yang diperolehi
tentang yang diperolehi sepanjang sesi
kepentingan sepanjang pengajaran dan
mengekalkan proses pembelajaran
permainan pengajaran dan Bahasa Melayu
tradisional. pembelajaran berlangsung.
berlangsung.
2. Guru membuat
rumusan
tentang
kepentingan

25
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH/ ISI
PEMBELAJARAN CATATAN
MASA PELAJARAN
Guru Murid
Permainan
Tradisional.

Refleksi:
Kelebihan:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Kelemahan:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Cadangan Penambahbaikan:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

26
