Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU

TEMA / TAJUK Kekeluargaan

TAHUN Tahun 4 Tinjar

MASA 7.30 – 8.30 pagi

1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap


STANDARD
PEMBELAJARAN ujaran yang terdapat dalam situasi tidak formal

Pada akhir pengajaran murid dapat;


OBJEKTIF 1. Bertutur untuk menyampaikan 3 maklumat dengan
menggunakan bahasa dan intonasi yang betul

Set induksi(5 minit)


Guru meminta 2 murid berkongsi salasilah keluarga masing-masing
di hadapan kelas.
Guru mengaitkan perkongsian murid dengan kaitan tajuk pada hari
ini iaitu ‘Cara-cara Menyayangi Keluarga’.

Langkah 1(10 minit)


Murid mendengar audio dengan teliti.
Guru menerangkan situasi kepada murid-murid. (watak seorang
anak membantu ibu)

Langkah 2(15minit)
Secara berkumpulan, murid melakonkan watak mengikut situasi
yang diberi oleh guru.
Setiap kumpulan diminta mendengar dan memberikan pandangan
kepada persembahan tersebut secara bertatasusila.
Guru membimbing setiap kumpulan memberikan pandangan
AKTIVITI
Langkah 3(15 minit)
Setiap kumpulan diberikan tugasan untuk membina sebuah stesen
galeri berkaitan ‘Cara-cara Menyayangi Keluarga’.
Setiap kumpulan diminta bergerak ke setiap stesen kumpulan lain
bagi mendengar pembentangan dan memberikan penilaian(1 stay 3
strays)

Langkah 4(10)
Setiap kumpulan diminta menyebut semula sekurang-kurangnya 3
cara menyayangi keluarga.

Penutup(5 minit)
Murid merumus semula isi pembelajaran pada hari ini.
Guru menyarankan setiap murid supaya sentiasa mengamalkan
cara-cara menyayangi keluarga dalam kehidupan seharian.

PENGISIAN Ilmu : Pendidikan Moral


KURIKULUM
Nilai : Kasih sayang
EMK : Kreativiti dan inovasi
KP : Kecerdasan verbal linguistik

SISTEM BAHASA Tatabahasa : Ayat majmuk dan ayat tunggal

BAHAN BANTU
Audio, projektor LCD, bahan maujud, peta i-think
BELAJAR

PENILAIAN Murid menyebut cara-cara menyayangi keluarga.(lisan)


PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

REFLEKSI
