Anda di halaman 1dari 6

SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGAI MACHANG

71750 LENGGENG, NEGERI SEMBILAN

PELAPORAN

KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL

PANITIA MATEMATIK

FASA 1

2019

KELOLAAN

JAWATANKUASA KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL

SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGAI MACHANG


LAPORAN PROGRAM KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL (PLC)

SK SUNGAI MACHANG

71750 LENGGENG, NEGERI SEMBILAN

KELAS Tahun 5 Najah

TARIKH 26 April 2019 (Jumaat)

MASA 10.25 a.m. – 11.25 a.m.

Professional Learning Community (PLC) Kitaran 1


TAJUK PROGRAM
Panitia Matematik

- Murid-murid dapat mengira tempoh masa melibatkan


bulan dan hari menggunakan pelbagai strategi.

OBJEKTIF - Menerapkan kemahiran berfikir aras tinggi dalam sesi


pengajaran dan pembelajaran.

STRATEGI Peer Coaching ( Teacher Sharing )

- Semua guru Matematik berkongsi idea dan strategi


penyelesaian masalah.

- Murid-murid didedahkan dengan pelbagai strategi


KEKUATAN
penyelesaian masalah (menggunakan kaedah jadual
atau garis nombor)

- Masa terluang (free period) guru adalah tidak sama.

KEKANGAN - Kehadiran murid tidak mencapai 100%.

- Murid-murid dinilai melalui aktiviti berkumpulan dan


PENILAIAN latihan individu.

CADANGAN
PENAMBAHBAIKAN - Guru perlu mempelbagaikan bahan bantu belajar
supaya murid-murid dapat melibatkan diri secara aktif
semasa sesi pengajaran dan pembelajaran.

LAMPIRAN GAMBAR

Guru-guru Matematik SK. Sungai Machang

Guru Matematik sedang mengajar di dalam kelas kelas.


Penulisan draf rancangan pengajaran

esi peer-coaching bersama Ketua Panitia Matematik


LAMPIRAN CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Matematik

Kelas / Masa Tahun 5 Najah / 10.25 a.m. – 11.25 a.m.

Masa dan Waktu


Tema / Tajuk
- Tempoh Masa

Standard Kandungan 6.2 Tempoh masa

6.2 (i) Mengira tempoh masa dalam sebarang


Standard Pembelajaran
unit masa

Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat


Objektif Pembelajaran mengira tempoh masa melibatkan bulan dan hari
menggunakan pelbagai strategi.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

1. Murid mengimbas semula kandungan pelajaran lepas.


2. Murid menyatakan hubungan antara unit masa.
Contoh:
1 tahun = 12 bulan
1 bulan = 30 hari
3. Murid mengenalpasti masa mula, masa tamat dan tempoh masa sebelum
melakukan penyelesaian.
4. Murid berbincang dalam kumpulan untuk menentukan strategi penyelesaian
masalah yang sesuai.
5. Murid berbincang cara menentukan tahun lompat.
6. Murid menyiapkan latihan individu dalam masa yang ditetapkan.
7. Pembentangan kumpulan dan perbincangan jawapan.

BBB Kad imbasan, Kalendar, Lembaran kerja

EMK Kreativiti dan Inovasi

Murid dinilai melalui aktiviti berkumpulan dan


Penilaian P&P latihan individu.
Standard Prestasi: TP 5
36/39 orang murid dapat menguasai objektif
Refleksi pembelajaran manakala 3 orang murid diberikan
bimbingan pemulihan secara individu.
