Anda di halaman 1dari 3

PANDUAN

PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI M2P
PENDIDIKAN SENI VISUAL
SEKOLAH RENDAH
PANDUAN PERANCANGAN PENGAJARAN
STRATEGI MAMPATAN, PECUTAN DAN PENGAYAAN (M2P) DALAM PELAKSANAAN KURIKULUM

MATA PELAJARAN Pendidikan Seni Visual HARI


TOPIK/TEMA Bidang Menggambar - Tajuk Catan TARIKH
TAHUN/TINGKATAN Tahun 4 MASA/TEMPOH 60 minit

STANDARD KANDUNGAN:
1.1 Bahasa Seni Visual
2.1 Kemahiran Seni Visual

STANDARD PEMBELAJARAN:
1.1.1 Mengenal pasti dan membanding beza bahasa seni visual yang ada pada karya dalam Bidang Menggambar:
(i) Catan

2.1.1 Mengaplikasikan bahasa seni visual pada karya catan dalam Bidang Menggambar melalui penerokaan:
(i) media dan teknik basah atas basah.
(ii) proses pengkaryaan.

JENIS PRAUJIAN
Murid diberikan lima soalan kuiz praujian yang berkaitan Bidang Menggambar, penghasilan catan untuk
penilaian kendiri.

TAHAP KUKUH I KUKUH II PENGAYAAN


OBJEKTIF Murid mengenal pasti dan Murid membuat penerokaan 1. Murid menjana idea kreatif
membanding beza bahasa seni media basah, teknik catan dan semasa proses pengkaryaan.
visual yang terdapat pada: proses penghasilan karya catan. 2. Murid memilih hal benda (subject
i. objek buatan manusia matter) sebagai sumber rujukan
ii. objek alam semula jadi untuk berkarya.
iii. karya seni 3. Murid meneroka media dan
teknik penghasilan catan
mengikut kreativiti.
SET INDUKSI Guru menunjukkan beberapa gambar karya seni melalui kad imbasan dan murid diminta mengenal pasti karya
tersebut.
1
AKTIVITI PdP 1. Murid secara dalam 1. Murid membuat penerokaan 1. Murid menghasilkan karya catan
(mengikut urutan- berkumpulan mengenal pasti secara dalam berkumpulan secara dalam berkumpulan
aktiviti yang menarik dan membanding beza bahasa dengan bimbingan guru. berdasarkan penerokaan
dan berkesan dalam seni visual berdasarkan bahan 2. Murid membuat penerokaan perkembangan idea
tempoh masa yang ransangan guru: media basah, teknik catan dan berpandukan proses
realistik) i. objek buatan manusia proses penghasilan karya pengkaryaan:
ii. objek alam semula jadi catan. i. hal benda (subject matter)
iii. karya seni 3. Murid menganalisis media dan sebagai sumber rujukan.
2. Murid membentangkan hasil teknik yang digunakan. ii. pengolahan komposisi, dan
dapatan dalam kumpulan. 4. Murid membentangkan hasil reka letak.
3. Guru menjalankan pascaujian. dapatan dalam kumpulan. 2. Murid membentangkan hasil
5. Murid menjalani pascaujian. penerokaan dalam kumpulan.
3. Murid menjalani pascaujian.

GABUNG JALIN/PENERAPAN
EMK Bahasa Kreativiti dan inovasi Kreativiti dan inovasi
Kreativiti dan inovasi Sains dan teknologi Sains dan teknologi
Kelestarian alam sekitar Kelestarian alam sekitar Kelestarian alam sekitar
KECERDASAN Interpersonal, bahasa, visual-
Interpersonal, bahasa, visual-ruang Interpersonal, bahasa, visual-ruang
PELBAGAI ruang
KBAT Mengaplikasi, menganalisis Mengaplikasi, menganalisis Menilai, mencipta
PAK-21 Kreativiti, pemikiran kritis, kolaboratif, komunikasi
JENIS Murid diberikan soalan dalam bentuk kuiz, lembaran kerja dan latihan amali berkaitan bahasa seni visual dan
PASCAUJIAN kemahiran seni visual. (Rujuk contoh aktiviti dalam Penerangan Panduan Perancangan Pengajaran PSV)
PENTAKSIRAN Kaedah Pemerhatian : PdP secara amali seperti penerokaan dan pengkaryaan.
Kaedah Lisan : PdP secara teori seperti soal jawab dan ulasan.
IMPAK/REFLEKSI Murid boleh menguasai Murid boleh menguasai
*Contoh penulisan pengetahuan asas pengetahuan dan kemahiran
CATATAN
*Contoh penulisan
