Anda di halaman 1dari 3

3.

1 GURU SEBAGAI PERANCANG

TOOLKIT 3.1.1

Toolkit 3.1.1

PETIKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Objektif Pembelajaran: (menurut model Kriteria Kejayaan.
ABCD)
Pada akhir pelajaran pelajar tingkatan 5 Uthman 1. Menyatakan lima isi penting karangan
(Audience) dapat: 2. Melakar peta i-think berkaitan lima isi
karangan di atas kertas A4
1. menyenaraikan lima isi karangan 3. Melengkapkan jadual yang terdiri dari
(Behaviour) di atas peta i-think isi, huraian dan contoh
(condition) dengan kemas (degree) 4. Menghuraikan isi karangan
2. menjelas dan menghuraikan(behaviour)
5. Memberi contoh bagi setiap isi
lima isi dengan penerangan dan contoh
yang sesuai di dalam jadual (condition) penting
dengan tepat (degree) 6. Menghasilkan satu karangan lengkap

Konsep Utama / Perbendaharaan Kata Bahan Bantu Belajar:


Utama: Video: “Upclose with Nicol David” -:
1. Kosa Kata https://www.youtube.com/watch?v=kcp43
2. Keindahan bahasa 5dG3wY

Rangka Pengajaran Impak / Refleksi

Aktiviti 1. Secara berkumpulan dengan Strategi Pembelajaran


Permulaan menggunakan Idea Rush, pelajar Komperatif
(Bahagian 1) menyenaraikan beberapa contoh Sumbang saran ( Idea
● Aktiviti untuk sukan. Rush)
menarik minat 2. Paparkan video (Peranan keluarga
murid
dalam menggalakkan pelajar
● Memaklumkan
kepada murid bersukan – contoh Datuk Nicol Ann
tentang OP dan David)
KK 3. Minta pelajar nyatakan peranan yang PA 21 ( Pemikiran kritis)
● Merangsang dimainkan oleh ibu Nicole Ann David ( Mencetus idea tentang
ingatan dalam menggalakkannya bersukan?” peranan keluarga dalam
terhadap 4. Paparkan tajuk akan ditulis Karangan: menggalakkan pelaajr
pembelajaran
terdahulu
Peranan keluarga dalam bersukan)
menggalakkan pelajar bersukan
5. Minta persetujuan dan kesediaan PA 21 – Menyemak
pelajar (menggunakan traffic light) kesediaan pelajar untuk
tentang tajuk tersebut. tajuk karangan
6. Nyatakan OP dan kepada pelajar
supaya mereka mengetahui apa yang
mereka akan lakukan pada hari itu.
Aktiviti Utama 1. Secara One-Two-Group, minta pelajar
sumbang saran tentang peranan Pembelajaran Koperatif
● Penerangan keluarga dalam menggalakkan pelajar One-Two-Group
kandungan bersukan.
pembelajaran
● Contoh dan tunjuk 2. Minta pelajar memilih lima isi dari
cara hasil sumbang saran dan lakarkan KBAT
● Peluang membuat melalui Peta i-Think yang bersesuaian Memilih peta i-think
latihan untuk menunjukkannya.
● Bimbingan dan
yang sesuai untuk
maklum balas
3. Guru semak semua peta i-think setiap dilakarkan
berterusan kumpulan.
● Beri pelbagai gaya 4. Minta kumpulan pilih satu isi untuk
pembelajaran dihuraikan. Bincang dalam kumpulan
● Cabaran untuk mencapai satu persetujuan.
bersesuaian untuk
semua murid 5. Guru meminta setiap kumpulan
● Peluang untuk menyatakan isi yang telah dipilih dan
belajar secara memastikan tiada kumpulan yang
kolaboratif akan menghuraikan isi yang sama
● Pentaksiran untuk 6. Guru menunjukkan satu contoh isi
pembelajaran (AFL) yang dihuraikan di atas slaid
powerpoint dan minta pelajar memberi
perhatian tentang cara membuat
huraian. KBAT
7. Minta setiap kumpulan menghuraikan Huraikan isi
isi yang telah dipilih berdasarkan berdasarkan
pengetahuan dan pengalaman pengetahuan dan
mereka dengan merujuk contoh yang pengalaman
telah ditunjukkan.
8. Minta setiap kumpulan
membentangkan huraian kumpulan PA 21 ( Kolaboratif)
masing-masing secara “Roam and Bekerja secara
Remain”. Seorang ahli kumpulan akan kolaboratif
membentangkan, dan ahli yang lain
akan ke kumpulan yang berlainan
untuk mencatat maklumat.
9. Selesai mencatat dan membentang,
pelajar kembali ke kumpulan masing
masing dan secara berkumpulan
melengkapkan jadual (isi, huraian dan
contoh) untuk kumpulan mereka.
10. Guru memastikan semua kumpulan
melengkapkan jadual masing-masing.

Aktiviti Penutup 1. Minta pelajar membuat rumusan


● Aktiviti Pentaksiran
aktiviti pembelajaran tersebut
penutup Alat Pentaksiran ( AFL)
berdasarkan soalan yang diberi
melalui “exit ticket”. Bagi menyemk
2. Guru mengedar senarai semak untuk pemahaman
pelajar menilai kefahaman sendiri

Nota* Elemen 4C (4K) - Komunikasi, Kolaboratif, Kreativiti, Pemikiran Kritikal


CONTOH:
Rangka Pengajaran Catatan
Aktiviti 1. Murid menjawab soalan secara interaktif
Permulaan melalui Quizizz berkaitan adab-adab Penggunaan alatan
(Bahagian 1) hidup berjiran di Makmal Komputer. dalam talian – PAK21

Aktiviti Utama 1. Secara berkumpulan, secara Mine and


Strategi Pembelajaran
(Bahagian 2) Combine murid berbincang dan
Koperatif
menyatakan pendapat tentang semangat
kejiranan secara bertatasusila..
Aktiviti 1. Guru menayangkan video pendek yang
Penutup menunjukkan aktiviti kejiranan di sebuah
(Bahagian 3) komuniti.
2. Guru meminta murid mengenal pasti KBAT- menghubung
aktiviti kejiranan dan memberi justifikasi kait dan memberi
sama aktiviti itu sesuai untuk kawasan justifikasi.
kejiranan yang didiaminya.
