Anda di halaman 1dari 56

3.

1 GURU SEBAGAI PERANCANG

TOOLKIT 3.1.1

SMK TO’ UBAN, 17050 PASIR MAS, KELANTAN


PETIKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Objektif Pembelajaran: (menurut model ABCD) Kriteria Kejayaan.
Pada akhir pelajaran pelajar tingkatan 5 Uthman
(Audience) dapat: 1. Menyatakan lima isi penting karangan
2. Melakar peta i-think berkaitan lima isi
1. menyenaraikan (Behaviour) lima isi karangan karangan di atas kertas A4
(degree) di atas peta i-think (condition) 3. Melengkapkan jadual yang terdiri dari isi,
dengan kemas huraian dan contoh
2. menjelas dan menghuraikan(behaviour) lima 4. Menghuraikan isi karangan
isi dengan penerangan dan contoh yang 5. Memberi contoh bagi setiap isi penting
6. Menghasilkan satu karangan lengkap
sesuai di dalam jadual (condition) dengan
tepat (degree)

Konsep Utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar:


1. Kosa Kata Video: “Upclose with Nicol David” -:
2. Keindahan bahasa https://www.youtube.com/watch?
v=kcp435dG3wYh

Rangka Pengajaran Impak / Refleksi

Aktiviti 1. Secara berkumpulan dengan Pembelajaran Koperatif


Permulaan menggunakan Idea Rush, pelajar Sumbangsaran (idea rush)
(Bahagian 1) menyenaraikan beberapa contoh
● Aktiviti untuk sukan.
menarik minat 2. Paparkan video (Peranan keluarga
murid dalam menggalakkan pelajar PAK21 (Pemikiran Kritis)
● Memaklumkan
bersukan – contoh Datuk Nicol Ann (Mencetus idea tentang peranan
David) keluarga dalam menggalakkan
kepada murid
tentang OP 3. Minta pelajar nyatakan peranan yang pelajar bersukan)
dan KK dimainkan oleh ibu Nicole Ann David
● Merangsang
dalam menggalakkannya bersukan?”
4. Paparkan tajuk akan ditulis Karangan:
ingatan
terhadap Peranan keluarga dalam Pembelajaran Terbeza
pembelajaran menggalakkan pelajar bersukan Menyemak kesediaan pelajar untuk
terdahulu 5. Minta persetujuan dan kesediaan memulakan aktiviti utama
pelajar (menggunakan traffic light)
tentang tajuk tersebut.
6. Nyatakan OP dan kepada pelajar
supaya mereka mengetahui apa yang
mereka akan lakukan pada hari itu.

2
Aktiviti Utama 1. Secara One-Two-Group, minta pelajar Aktiviti PAK 21
sumbang saran tentang peranan
● Penerangan keluarga dalam menggalakkan pelajar Pembelajaran Koperatif
kandungan bersukan. One – Two Group
pembelajaran 2. Minta pelajar memilih lima isi dari
● Contoh dan tunjuk hasil sumbang saran dan lakarkan
cara melalui Peta i-Think yang bersesuaian
untuk menunjukkannya.
● Peluang membuat
3. Guru semak semua peta i-think setiap
latihan
kumpulan.
● Bimbingan dan
4. Minta kumpulan pilih satu isi untuk KBAT
maklum balas
dihuraikan. Bincang dalam kumpulan Memilih Peta i-Think yang sesuai
berterusan
untuk mencapai satu persetujuan. untk dilakarkan
● Beri pelbagai gaya
5. Guru meminta setiap kumpulan
pembelajaran menyatakan isi yang telah dipilih dan
● Cabaran memastikan tiada kumpulan yang
bersesuaian untuk akan menghuraikan isi yang sama
semua murid 6. Guru menunjukkan satu contoh isi
● Peluang untuk yang dihuraikan di atas slaid
belajar secara powerpoint dan minta pelajar memberi
kolaboratif perhatian tentang cara membuat
huraian.
● Pentaksiran untuk
7. Minta setiap kumpulan menghuraikan KBAT
pembelajaran
(AFL)
isi yang telah dipilih berdasarkan Huraikan isi berdasarkan
pengetahuan dan pengalaman pengetahuan dan pengalaman
mereka dengan merujuk contoh yang [Teknik Imbakup]
telah ditunjukkan.
8. Minta setiap kumpulan PAK21
membentangkan huraian kumpulan Berkolaboratif
masing-masing secara “Roam and
Remain”. Seorang ahli kumpulan akan
membentangkan, dan ahli yang lain
akan ke kumpulan yang berlainan
untuk mencatat maklumat.
9. Selesai mencatat dan membentang,
pelajar kembali ke kumpulan masing
masing dan secara berkumpulan
melengkapkan jadual (isi, huraian dan
contoh) untuk kumpulan mereka.
10. Guru memastikan semua kumpulan
melengkapkan jadual masing-masing.

Aktiviti Penutup 1. Minta pelajar membuat rumusan Refleksi


● Aktiviti aktiviti pembelajaran tersebut
berdasarkan soalan yang diberi
penutup
melalui “exit ticket”.
2. Guru mengedar senarai semak untuk
pelajar menilai kefahaman sendiri

Nota* Elemen 4C (4K) - Komunikasi, Kolaboratif, Kreativiti, Pemikiran Kritikal

CONTOH:
Rangka Pengajaran Catatan
Aktiviti 1. Murid menjawab soalan secara interaktif
Penggunaan alatan
Permulaan melalui Quizizz berkaitan adab-adab
dalam talian – PAK21
(Bahagian 1) hidup berjiran di Makmal Komputer.

Aktiviti Utama 1. Secara berkumpulan, secara Mine and


Strategi Pembelajaran
(Bahagian 2) Combine murid berbincang dan Koperatif
menyatakan pendapat tentang semangat
kejiranan secara bertatasusila.

Aktiviti 1. Guru menayangkan video pendek yang


Penutup menunjukkan aktiviti kejiranan di sebuah
(Bahagian 3) komuniti.
2. Guru meminta murid mengenal pasti KBAT- menghubung
aktiviti kejiranan dan memberi justifikasi kait dan memberi
sama aktiviti itu sesuai untuk kawasan justifikasi.
kejiranan yang didiaminya.

3
4
3.2 PEMBELAJARAN ABAD KE-21 &
STANDARD 4 SKPMg2
TOOLKIT 3.2.1 - 3.2.4

CONTOH GAMBARAN VISUAL

5
TOOLKIT 3.2.2

SENARAI SEMAK KEMAHIRAN ABAD KE-21

Bil. Kemahiran Bukti Amalan Dalam Video


1 Berkomunikasi
1. Murid dapat memerhati, mendengar dan memberi Murid bertindak mengikut arahan
maklum balas dengan orang lain yang jelas daripada guru

2. Murid dapat menyusun pemikiran mereka secara logik Murid dapat menjawab soalan
dan menyatakannya secara jelas dan ringkas yang diberikan oleh guru

3. Murid dapat memahami cara menyesuaikan mesej Murid memahami arahan guru
atau kaedah tertentu untuk menyampaikannya dan melaksanakan aktiviti dengan
betul

4. Murid yakin berinteraksi dengan rakan mereka Assessment For Learning:


semasa menyampaikan sebarang topik Bersoal-jawab dengan rakan

2 Berkolaboratif
1. Murid dari pelbagai kebolehan bekerjasama untuk Murid berbincang sesama ahli
mencapai matlamat yang sama dan saling kumpulan untuk elaksanakan
bergantungan untuk berjaya aktiviti

2. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang Murid melaksanakan aktiviti


diberikan dalam kumpulan dan menghargai kumpulan berdasarkan tugasan
sumbangan dan idea rakan-rakan yang lain
yang diterima

3. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan


melalui pembahagian tugasan berdasarkan Murid melaksanakan aktiviti
keupayaan murid kumpulan berdasarkan tugasan
yang diterima

4. Murid dapat menerima dan menghormati pandangan Murid bekerjasama dalam


orang lain. Bersikap fleksibel dan dapat mencapai pelaksanaan aktiviti berkumpulan
matlamat yang sama

2
6
3 Pemikiran Kritis
1. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai Murid dapat menjawab soalan
perkara/bidang. yang diajukan oleh guru

2. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara Murid mencari/mendapatkan


pembacaan, penyoalan dan melakukan aktiviti secara maklumat menggunakan
“hands-on” untuk mendapat maklumat. peralatan ICT.

Murid berbincang sesama ahli


3. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat kumpulan untuk melaksanakan
dan berupaya mempertahankan keputusan dengan aktiviti.
memberikan bukti.

Murid melaksanakan aktiviti


4. Murid berfikiran kritis dalam menyelesaikan masalah

4 Kreativiti
1. Murid melihat situasi sedia ada dari pelbagai sudut Murid melaksanakan aktiviti /
untuk menjana idea dan melakukan sesuatu dengan latihan secara Individu/kumpulan
cara yang berbeza

2. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea Murid melaksanakan aktiviti /


baharu dalam konteks tertentu dan menjana hasil latihan secara individu / kumpulan
yang positif.

3. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa Murid melaksanakan aktiviti /
berasa bimbing dengan kritikan. latihan secara individu/ kumpulan

4. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan Murid melaksanakan aktiviti /
berimaginasi secara asli serta tidak mengikut latihan secara individu/kumpulan
kelaziman.

3
TOOLKIT 3.2.3a

Toolkit 3.2 (a-f) Rujuk Borang Standard 4 SKPMg2 (pdf)

4.1.1 Guru merancang pelaksanaan PdPc secara profesional dan sistematik.


TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)

i. menyediakan RPH yang mengandungi objektif dan aktiviti pelajaran 4 4

ii. menentukan kaedah pentaksiran dalam PdPc 4 4

iii. menyediakan ABM/BBM/TMK 3 3

iv. menetapkan bilik/ruang/bengkel/makmal/padang sebagai tempat


4 4
pembelajaran selaras dengan aktiviti pembelajaran

15 15

4
7
8
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

TOOLKIT 3.2.3b

4.2.1 Guru mengawal proses pembelajaran secara terancang


TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)

i. mengelola isi pelajaran/skop pembelajaran yang dirancang 4 4

ii. mengelola masa PdPc selaras dengan aktiviti pembelajaran 4 4

iii. memberi peluang kepada penyertaan aktif murid 4 4

12 12
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

5
TOOLKIT 3.2.3b

4.2.2 Guru mengawal suasana pembelajaran secara profesional dan terancang.


TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)

i. mengawasi komunikasi murid dalam PdPc 4 4

ii. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc 4 4

iii. menyusun atur kedudukan murid selaras dengan aktiviti 4 4


pembelajaran

iv. mewujudkan persekitaran pembelajaran yang


4 4
menyeronokkan

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 16 16

96
TOOLKIT 3.2.3c

4.3.1 Guru membimbing murid secara profesional dan terancang.


TAHAP TAHAP
TINDAKAN TINDAKAN KUALITI
(SKOR)
i. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai isi elajaran/konsep/fakta
4 4
berkaitan pelajaran
ii. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai kemahiran dalam
4 4
aktiviti pembelajaran

iii. memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah


4 4
dalam aktiviti pembelajaran
iv. memandu murid menggunakan/memanfaatkan sumber 3 3
pendidikan berkaitan pelajaran
v. menggabung/merentas/mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk/unit/
4 4
tema /kemahiran / mata pelajaran lain dalam aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 19 19

10
7
8
11
TOOL KIT 3.2.3d

4.4.1 Murid mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara terancang.
TINDAKAN TAHAP TAHAP KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
I. merangsang murid berkomunikasi 4 4
II. merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti
4 4
pembelajaran
III. mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran
3 3
kritis dan kreatif
IV. mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang menjurus ke
4 4
arah membuat keputusan dan menyelesaikan masalah
V. mewujudkan peluang untuk murid memimpin 3 3
VI. menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isI
4 4
pelajaran
VII. menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan
3 3
kemahiran secara kendiri

24 24
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti

9
TOOL KIT 3.2.3d

4.4.2 Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara terancang.
TAHAP
TAHAP
TINDAKAN KUALITI
TINDAKAN
(SKOR)

i. memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif 4 4

ii. memberi penghargaan terhadap hasil kerja/idea yang bernas 4 4

iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi


respons 4 4

iv. prihatin terhadap keperluan murid 4 4

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 16 16

13
12
10
TOOL KIT 3.2.3e

4.5.1 Guru melaksanakan penilaian secara sistematik dan terancang


TAHAP
TAHAP
TINDAKAN KUALITI
TINDAKAN
(SKOR)

i. menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran dalam PdPc 4 4

ii. menjalankan aktiviti pemulihan/pengayaan dalam PdPc 4 4

iii. memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran 4 4

iv. membuat refleksi PdPc 4 4

v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/tugasan 4 4

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 20 20

14
11
TOOLKIT 3.2.3f

4.6.1 Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran secara berkesan.


TAHAP TAHAP
TINDAKAN TINDAKAN KUALITI
(SKOR)
i. memberi respons berkaitan isi pelajaran 3 3
ii. melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif 3 3
iii. berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran 3 3
iv. memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan
3 3
kreatif berkaitan isi pelajaran
v. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran 3 3
vi. mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/ isu lokal/
3 3
global
vii. membuat keputusan/menyelesaikan masalah berkaitan
3 3
aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 21 21

15
12
TOOLKIT 3.2.4

1
2
Tonton Video A dan B (Google Site e-Latihan) dan lengkapkan Jadual Aktiviti PdP berdasarkan Standard 4 - SKPMg2 berikut.

3
4
16
5
Langkah/
Aktiviti PAK21 4.1 4.2 4.3 4.4 4.5 4.6
Masa

Komunikasi
 Tepukan Semangat
Set Induksi   4.2.2 4.4.2
 Tayangan Gambar

 Penerangan Aktiviti
Langkah 1  Membaca Objektif Komunikasi   4.3.1 4.4.2
Pembelajaran

 Pengagihan Tugasan Nilai Kolaboratif


Langkah 2  Melengkapkan Tugasan Kreatif   4.2.2 4.3.1 4.4.1 4.6.1
Berkumpulan Kritis

 Pembentangan kumpulan
Langkah 3 Komunikasi   4.4.2 4.5.1 4.6.1
 Learning walk

Langkah 4  Penutup Komunikasi   4.4.2 4.6.1

6
7
8
9
19
10
20

11
21
12
22
13
23
14
1
24
3.4 OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN

TOOLKIT 3.4.1-3.4.3

SMK TO’ UBAN, 17050 PASIR MAS, KELANTAN

Toolkit 3.4.1
Carta K-W-H-L

Nama: HJ. AHMRAN BIN SAFIAN Tarikh : 10 JULAI 2023

Topik : OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN KRITERIA KEJAYAAN

Topik: Sains T1
`
Tema: Sains Hayat Unit: Haiwan

SK: 5.1: Bahagian Tubuh Haiwan

SP: 5.1.1: Mengenal pasti bahagian tubuh haiwan seperti paruh,sisik,sirip,berbulu halus,
berbulu pelepah, tanduk, sumbu, sesungut, kulit keras,cengkerang,sayap, kepak,
kepala, badan, ekor dan kaki selaput renang.

SP:5.1.2: Menghubungkaitkan bahagian tubuh haiwan dan kepentingannya kepada


haiwan.

SP:5.1.3: Menjelaskan melalui contoh bahagian yang terdapat pada tubuh haiwan.

SP:5.1.5: Menjelaskan pemerhatian tentang bahagian tubuh haiwan melalui lakaran,

TMK: Penulisan atau lisan.

TP1: Memberi contoh haiwan.

TP2: Memerihalkan bahagian tubuh bagi haiwan.

TP3: Menghubungkaitkan kepentingan bahagian tubuh haiwan kepada haiwan


berkenaan.

TP4: Menjelaskan melalui contoh bahagian yang terdapat pada tubuh haiwan yang
dinyatakan.
Apa yang saya Apa yang saya Bagaimana saya belajar Apa yang saya baharu belajar

25
2
telah tahu hendak tahu lebih lagi

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:- Di akhir pembelajaran Kaedah:- Di akhir pembelajaran murid-


Di akhir pembelajaran murid-murid murid-murid dapat :- 1. Pemerhatian murid dapat :-
dapat; (1) Mengenal pasti 2. Penilaian Kendiri (1) Mengenal pasti
bahagian tubuh bahagian tubuh
(1) Mengenal pasti bahagian tubuh
haiwan seperti paruh, haiwan seperti paruh,
haiwan sekurang-kurangnya 2 sisik, sirip, berbulu Strategi:- sisik, sirip, berbulu
ekor haiwan yang mempunyai halus, berkepak, 1. Kerja projek halus, berkepak,
bahagian tubuh haiwan seperti tanduk, sumbu, 2. Pemerhatian tanduk, sumbu,
berparuh, bersisik,bersirip, sesungut,berbulu 3. Main peranan sesungut,berbulu
berbulu pelepah, berbulu halus, pelepah,kulit keras, (role play) pelepah,kulit keras,
bertanduk, sumbu, sesungut, kulit cenkerang, kepala, 4. Drama cenkerang, kepala,
badan, ekor kaki 5. Eksperimen badan, ekor kaki
keras, cengkerang, sayap, kepak,
6. Persembahan
kepala, badan, ekor dan kaki (2) Menghubungkaitkan 7. Situasi (2) Menghubungkaitkan
selaput renang secara lisan kepentingan 8. Muzik & lagu kepentingan
dengan kreatif. bahagian tubuh 9. Pusi & sajak bahagian tubuh
haiwan kepada 10. Persembahan haiwan kepada
(2) Menghubungkaitkan kepentingan haiwan berkenaan. Bercerita haiwan berkenaan.
bahagian tubuh haiwan sekurang- 11. Reka bentuk
(3) Menjelaskan melalui Model (3) Menjelaskan melalui
kurangnya seekor haiwan
contoh bahagian 12. Lukisan/ sculpture contoh bahagian
berkenaan yang dipilih secara yang terdapat pada 13. Lakaran/ grafik yang terdapat pada
lisan. tubuh haiwan yang 14. Peta minda tubuh haiwan yang
dinyatakan. 15. Reka bentuk dinyatakan.
(3) Menjelaskan melalui contoh permainan (3D
bahagian yang terdapat pada games)
KRITERIA KEJAYAAN; 16. Aktiviti fizikal KRITERIA KEJAYAAN;
tubuh haiwan yang dinyatakan
Murid-murid dapat:- 17. Peta Murid-murid dapat:-
secara lisan. 18. Poster
(1) memberi contoh 19. Carta (1) memberi contoh
sekurang-kurangnya 20. Jadual sekurang-kurangnya
dua ekor haiwan 21. Laporan dua ekor haiwan
yang mempunyai 22. Karangan yang mempunyai
bahagian tubuh 23. “Posing questions” bahagian tubuh
badan seperti badan seperti
berparuh,bersisik, berparuh,bersisik,
bersirip, berbulu bersirip, berbulu
halus, bertanduk, halus, bertanduk,
sumbu, sesungut, sumbu, sesungut,
kulit keras, kulit keras,
cengkerang, sayap, cengkerang, sayap,
kepak, kepala, badan, kepak, kepala, badan,
ekor dan kaki selaput ekor dan kaki selaput
renang secara lisan. renang secara lisan.

(2) Menghubungkaitkan (2) Menghubungkaitkan


kepentingan tubuh kepentingan tubuh
haiwan kepada haiwan kepada
sekurang-kurangnya sekurang-kurangnya
seekor haiwan seekor haiwan
berkenaan yang berkenaan yang
dipilih secara lisan. dipilih secara lisan.

(3) menjelaskan melalui (3) menjelaskan melalui


contoh bahagian contoh bahagian
yang terdapat pada yang terdapat pada
tubuh haiwan yang tubuh haiwan yang
dinyatakan secara dinyatakan secara
lisan. lisan.

Toolkit 3.4.2
3
26
CONTOH PENULISAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN
PERLU DI KONGSI
DENGAN MURID DI
DALAM KELAS

Toolkit 3.4.3
4

27
3.4 OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
PERBANDINGAN OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN

Objektif
Kriteria
pembelajaran
Kejayaan (KK)
(OP)

Persamaan

Perancangan pengajaran yang berkesan berpandukan objektif.

Perbezaan dari aspek

Standard Pembelajaran Asal Objektif Pembelajaran

Fokus utama DSKP Fokus Fokus utama RPH

Membantu murid
Membantu murid menguasai Penguasaan menguasai Standard
Standard Kandungan DSKP Murid Pembelajaran

Dirujuk untuk mencapai Sentiasa dirujuk oleh guru


Pencapaian sepanjang PdP
objektif pembelajaran

Pada akhir pembelajaran


Penulisan di murid dapat (objektif
Objektif umum dalam RPH khusus)

Bahagian set induksi dan Relevan Bahagian aktiviti


penutup

Kandungan utama dalam Isi kandungan yang


Isi pelajaran dipelajari murid
pembelajaran

5
28
TOOLKIT 3.5.1
SEK.

MEN. KEB. TO’ UBAN 17050 PASIR MAS, KELANTAN

Aktiviti 3

Setiap peserta dikehendaki memikirkan satu bentuk yang boleh mencerminkan diri
mereka. Seterusnya gunting bentuk itu sebanyak lima set.

Secara berpasangan, terangkan siapakah diri anda dengan menggunakan bentuk


tersebut. Kenali rakan anda dengan menggunakan pendekatan yang sama.

Strategi Alternatif
▪ Pembelajaran koperatif

▪ Konstruktivisme

▪ KBKK

Rajah 1 : Bentuk bentuk yang boleh digunakan


6
Arahan Kerja A

Secara berkumpulan, bentuk satu objek dengan menggabungkan semua bentuk-bentuk tersebut
di atas kertas yang disediakan.

Strategi

▪ Kolaboratif

▪ Konstruktivisme

▪ KBKK

▪ Kreativiti

Atau:

Arahan Kerja B

Setiap peserta bergerak dalam kumpulan bentuk yang sama. Secara berkumpulan, bentuk satu
objek dengan menggabungkan bentuk tersebut di atas kertas yang disediakan.

Strategi
▪ Kolaboratif

▪ Konstruktivisme

▪ KBKK

▪ Kreativiti

Contoh hasil:

(Rujuk tema yang diberikan oleh fasilITATOR dalam arahan kerja)

7
28
Nyatakan falsafah di sebalik aktiviti ini.

Setiap manusia di dunia mempunyai


kebolehan /kecendrungan yang
berbeza. Untuk mendapat impak yang
tinggi dalam sesuatu perlu ambil kira
kecenderungan / perbezaan watak
seseorang.
HASIL AKTIVITI KERJA A

FALSAFAH DI SEBALIK IMEJ POKOK

Sepohon pokok umpama sebuah organisasi masyarakat yang saling memerlukan antara
satu sama lain. Sebatang pokok mempunyai bahagian-bahagian tertentu yang penting seperti akar,
batang, daun, bunga dan buah.

Akar berperanan sebagai tunjang untuk menyalurkan air dan baja ke bahagian- bahagian lain
pokok. Manakala bahagian batang membantu pokok berdiri kukuh dan tegak menyokong ranting,
daun, bunga dan buah agar sentiasa segar dan bermakna. Daun-daun pula akan menyerap tenaga
daripada cahaya matahari dan karbon dioksida untuk membekalkan kanji dan glukosa pada bunga
dan buah serta membekalkan oksigen semasa proses fotosintesis. Di samping itu, buah

8
29
3.6 PENTAKSIRAN DAN KBAT
membekalkan makanan kepada hidupan seperti haiwan dan manusia. Begitulah kitaran hidup
pokok yang sentiasa berjasa kepada alam. Komponen-komponen yang ada pada sebatang pokok

sentiasa akur menunaikan fitrah alam dan berbakti kepada hidupan di sekeliling. Rama-rama
menjadi agen tambahan untuk proses pendebungaan ibarat bantuan yang diberikan oleh pihak

bertanggungjawab agar kehidupan menjadi sempurna.

TOOLKIT 3.6.1-3.6.3

SEK. MEN. KEB. TO’ UBAN 17050 PASIR MAS, KELANTAN

SENARAI SEMAK PENTAKSIRAN DAN KBAT

Lengkapkan senarai semak ini mengikut aktiviti dalam Submodul 3.6

Ciri-ciri
Strategi dan
Fasa Pentaksiran Instrumen
Jenis Pentaksiran Kaedah KBAT
Pentaksiran Berasaskan Pentaksiran
Pentaksiran
Sekolah

1)PENTAKSIRAN Pentaksiran Holistik 1)Pentaksiran Projek 1) Kebolehan :


FORMATIF : dilaksanakan Secara - mencipta
secara Inklusif Pemerhatian : Senarai Semak - menilai
a) Pentaksiran Untuk berterusan Pemerhatian - menganalisis
Pembelajaran : sepanjang Autentik dilaksanakan Pentaksiran - mengaplikasi
Mentaksir proses PdPc: sepanjang proses Rakan Sebaya
Perkembangan untuk Setempat PdPc. 2) Untuk
pembelajaran. 1) Merancang Soal Jawab - penyelesaian
(berterusan dalam PdPc dan Fleksibel 2)Pentaksiran masalah
PdPc) Kaedah Secara Lisan: Pentaksiran -membuat
Pentaksiran Berterusan digunakan untuk Kendiri keputusan dan
b) Pentaksiran Sebagai mengumpul inovasi
Pembelajaran – 2) Melaksana- Standard maklumat semasa Kuiz
Mentaksir kan PdPc dan berlaku interaksi 3)Mencipta
perkembangan sebagai Pentaksiran antara : Temuduga Intergrasi KBAT
31
9
32
pembelajran a) murid dengan dalam
(berterusan dalam 3 Merekod dan guru. Lembaran Kerja pembelajaran
PdPc) menganalisis b) murid dengan -penyelesaian
Penguasaan murid. Ujian Bertulis masalah
2)PENTAKSIRAN Murid c) murid dengan -penyoalan
SUMATIF : pembelajaran. -projek
4) Melaporkan intergrasi
Pentaksiran Tentang Tahap 3)Pentaksiran i-Think
Pembelajran – Penguasaan Secara
Mentaksir Murid Penulisan :
perkembangan tentang Kaedah ini
pembelajaran (Pada dilaksanakan
akhir sesuatu tempoh, untuk mengesan
tajuk atau bidang kebolehan murid
pembelajaran). dalam menguasai
kemahiran dan
perkembangan
murid.

10
11

33
Toolkit 3.6.2

Ciri-Ciri / Elemen Perincian Contoh Instrumen


Pentaksiran Sekolah

Menguji murid secara


menyeluruh yang merangkumi
aspek pengetahuan, kemahiran Contoh: Kertas soalan
Holistik
dan nilai yang boleh
peperiksaan akhir tahun
memberikan maklumat
perkembangan kognitif,
psikomotor dan afektif murid.

Permainan
Inklusif Mengambil kira semua tahap
Ujian Saringan
keupayaan murid.
Ujian Diagnostik

Soal jawab
Mengukur kebolehan sebenar
Autentik Pentaksiran Kerja Kursus
murid secara adil dan
Pentaksiran Prestasi (Senarai
berdasarkan fakta.
Semak)

Setempat Mengikut keperluan dan Bercerita


persekitaran setempat. Pentaksiran Rakan Sebaya

Pemerhatian
Penggunaan kaedah pentaksiran
Fleksibel (Kualiti hasil kerja)
yang pelbagai mengikut
Kuiz
kesesuaian dan kesediaan murid.
Pentaksiran Berasaskan Kemahiran

Lembaran kerja
Beterusan Aktiviti pentaksiran berjalan
Senarai Semak
seiring dengan PdP.
Rekod Perkembangan Murid

Pensel dan Kertas


Berdasarkan satu piawai yang
Standard Pentaksiran Formatif
telah ditetapkan dalam dokumen
Pentaksiran Sumatif
kurikulum.

12
34
Toolkit 3.6.3

Jenis Pentaksiran Pembelajaran Kemahiran Abad ke-21 (4K)


Bil Strategi dan Kaedah Untuk Sebagai Tentang Komunika Kolaboratif Kreatif Kritis
(for) (as) (of) si
1 Kuiz √ √ √ √

2 Latihan Kerja Rumah √ √

3 Lembaran Kerja √ √

4 Pemerhatian √ √ √

5 Persembahan √ √ √ √

6 Pensel dan Kertas (Ujian) √ √

7 Spesifikasi Produk √ √ √

8 Soal Jawab √ √ √

9 Senarai Semak √ √ √

10 Tugasan Bertulis √ √ √

11 Main peranan √ √ √

12 Projek mudah √ √ √

13 Permainan √ √ √ √

14 Bercerita √ √ √ √

1
35
Toolkit 3.6.4
Contoh Senario

Contoh Analisis Senario di atas

Contoh Jawapan

Mata Pelajaran
Biology

Aktiviti/Tugasan untuk Using several diagrams of crayfish and checklist to identify


pentaksiran: parts of the crayfish

Tujuan Pentaksiran
To identify parts of crayfish

Alat/Instrumen Pentaksiran
Checklist

Kesesuaian
Kaedah/Instrumen Sesuai

1
36
Toolkit 3.6.4a

SENARIO A

Cik Mahani believes it is important to check with her learners daily regarding their level of
comfort and understanding with the content she has been teaching. To do that, she uses some quick and
ready strategies following the introduction of a major concept or at the end of a class period so that each
day she checks in at least once with all of her learners. She uses the responses they give her to help her
decide where she should focus her energies the next day for that class period. Because she understands that
students grow bored quickly with the mundane, Cik Mahani uses a variety of strategies to gather her
information:

• Ready, Set, Show


– When Cik Mahani calls out “ready, set, show,” students immediately know to hold up a single
finger if they feel terribly confused, two fingers if they believe they are starting to understand it, and
three fingers if they think they have mastered the content.

• Exit slips
– Periodically, especially when the subject might be a little more touchy or
embarrassing for students, Cik Mahani will ask students to take out a piece of notebook paper and
write a quick note about 1 point of pain, 2 questions they still have and 3 they want to remember
based on the lesson they just had. This is always done at the end of class and students have to hand
Cik Mahani the exit slip in order to leave the classroom.

• Plus/Delta/Next
– Sometimes Cik Mahani facilitates a quick (5 min) large group
conversation at the end of the day asking the learners what they feel they need to change about their
learning that day (delta) and what they liked or gained for their learning that day (plus) and what they
suggest they still need (next).

• 4 Corners
– on a day when it might be clear that students are not grasping the content or
that movement would be a good idea, Cik Mahani calls for 4 corners. Students move to the corner
(corners are clearly labelled and maintain that consistent label with each use) that best represents how
they feel about their learning in the moment. Their task once they arrive in the appropriate corner is to
generate questions with their peers in that corner (quickly – they only get about 2 minutes total) about
what they are learning and then to ask those questions in an effort to try to stump the teacher. Cik
Mahani found that the questions they ask truly reflect the level of understanding she would anticipate
from each of the corners:
o Stop! (corner 1) – I am totally confused
o Slow Down (corner 2) – I understand some of it but couldn’t pass a test today
o Keep Moving (corner 3) – I’m getting it and I wish we wouldn’t have too much
homework about it
o Let Me Help (corner 4) – I understand it and could teach it to my friends

Each corner then reports out their questions. Even though the questions are aimed at stumping the
teacher, Cik Mahani offers the class the opportunity to answer the questions that are raised before she
answers them herself. She has observed that the questions they ask seem to inform the thinking of the
other groups and generate good class discussion and a healthy sense of collaboration.

2
37
Toolkit 3.6.4b

3
SENARIO B

4
38
Toolkit 3.6.4c
SENARIO C

CONTOH P&P INKUIRI 5E BAGI TAJUK SEL


Tema : Penyenggaran dan kesinambungan hidup
Objektif
2.2
(memahami standard :
Respirasi sel dan fotosintesis
kandungan)
2.2.2
Standard
Berkomunikasi mengenai proses fotosintesis
Pembelajaran/ :
Hasil Pembelajaran
Penggunaan 5E dalam aktiviti P&P :
Perkembangan Aktiviti p&p Catatan/Nota
Pembelajaran
Sebelum memulakan PdP, guru PERLU MEMASTIKAN murid memahami objektif pembelajaran hari
tersebut .
Standard kandungan: Respirasi sel dan fotosintesis
Penglibatan Mengenal pasti pengetahuan sedia ada
(Engagement) melalui konteks
1. Mencungkil pengetahuan sedia ada murid Guru mengeksploitasi
mengenai proses fotosintesis dengan kemahiran berfikir murid untuk
menunjukkan 2 situasi gambar pokok yang memahami konsep fotosintesis
berbeza. dan faktor keperluan
(i) Pokok yang berdaun dan lebat dengan fotosintesis
buah
(ii) Pokok tanpa daun dalam situasi kering
kontang
2. Kemukakan soalan seperti berikut: Guru digalakkan menggunakan
 Apakah yang dapat diperhatikan teknik penyoalan dan sumbang
daripada gambar 1 dan gambar 2? saran untuk mencungkil idea
 Kenapa pokok pada gambar 1 boleh murid mengenai sesuatu
menghasilkan buah manakala pokok konsep sains
gambar 2 tiada buah?
3. Murid kemudian digalakkan membina Guru perlu merangsang murid
soalan untuk penyiasatan selanjutnya : untuk mengemukakan
 Apakah keperluan untuk pokok tersebut persoalan yang akan dikaji.
hidup/mati?
 Adakah daun terlibat/digunakan dalam
proses fotosintesis?
 Adakah air diperlukan dalam proses
fotosintesis?
 Bolehkah pokok menghasilkan buah

5
39
tanpa cahaya?
Penerokaan 4. Menjalankan penyiasatan saintifik tentang Murid merancang dan
(Explore) adakah cahaya matahari diperlukan untuk menjalankan aktiviti penerokaan
proses fotosintesis. berdasarkan persoalan yang
Persoalan yang boleh dikemukakan semasa ditimbulkan dalam secara
penerokaan oleh murid adalah seperti berkumpulan
berikut. Semasa murid menjalankan
 Bagaimanakah murid boleh mengkaji aktiviti, guru mengemukakan
keperluan cahaya dalam proses soalan bagi membimbing murid
fotosintesis? kepada keperluan cahaya
 Apakah langkah-langkah penyiasatan dalam proses fotosintesis.
yang murid boleh lakukan untuk
mengkaji tentang proses fotosintesis?
5. Melukis bahagian daun yang mempunyai Murid mencatat/melakar hasil
kanji dan daun yang tidak mempunyai kanji penyiasatan dalam buku
(Ujian Iodin) laporan amali individu.

(*Elakkan penggunaan buku


aktiviti dalam pasaran)
Penerangan 6. Murid berkomunikasi dapatan penerokaan Murid membuat pembentangan
(Explain) dengan menggunakan kertas sebak. hasil penyiasatan secara
berkumpulan (kolaborasi PA-21)
Persoalan kepada murid : Guru menyemak penemuan dan
 Apakah penemuan yang boleh dikongsi memantapkan pemahaman
tentang keperluan faktor cahaya dalam konsep sains dari
proses fotosintesis? pembentangan murid.
`
7. Lembaran kerja diedarkan bagi menilai
pemahaman murid tentang sel.
Pengembangan Mengembangkan idea dalam situasi baru Guru juga menayangkan video
(Expand) 8. Jika pelajar adalah seorang pekebun ladang durian (dari Youtube)
durian, bagaimanakah cara yang paling
sesuai untuk mendapat hasil yang
maksimum? (ahaya ahaya)

Penilaian
Gunakan soalan item dari MODUL HEBAT
(Evaluate)

Penting:
Guru MESTI membuat rumusan tentang pembelajaran hari tersebut bersama murid.
(Guru membimbing pelajar membuat rumusan persamaan dalam perkataan proses fotosintesis)

6
Radas dan bahan yang diperlukan untuk menjalankan eksperimen telah disediakan terlebih
dahulu oleh guru di atas meja masing-masing.
Toolkit 3.6.4d

SENARIO D

Anda baru membeli sebuah rumah yang mempunyai kolam renang. Tetapi jubin kolam renang
itu anda tidak gemari warnanya dan permukaannya yang sangat licin. Oleh itu ada hendak
menggantikan jubin
tersebut:

1) Berapakah jubin bersaiz 1


× 1 yang diperlukan untuk
diletak di sekeliling kolam
bersaiz 5 × 7?

7
40
2) Bentukkan satu generalisasi bagi menentukan bilangan jubin yang diperlukan untuk kolam
sebarang saiz.

3) Terangkan bagaimana generalisasi anda berkait antara saiz kolam dengan bilangan jubin
yang digunakan untuk mengelilingi kolam berkenaan.

4) Bandingkan harga jubin di pasaran dan membuat pilihan jubin paling sesuai dan berpatutan.

JAWAPAN :

SENARIO KAEDAH PENTAKSIRAN

Senario A Senarai Semak

Senario B Kajian

Senario C Eksperimen / Amali

Senario D Ujian / Lembaran Kerja

41
8
3.7 RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN (RPH)

..

TOOLKIT 3.7.1-3.7.3
SEK. MEN. KEB. TO’ UBAN 17050 PASIR MAS, KELANTAN

PENULISAN SET INDUKSI (mesti berkait rapat dengan OP)


TAHUN/TINGKATAN : 5 SAINS
SUBJEK : MATEMATIK
STANDARD KANDUNGAN : 2.1 Asas Nombor

STANDARD PEMBELAJARAN : 2.1.2 Menukarkan nombor daripada satu asas


kepada
asas yang lain dengan menggunakan pelbagai
kaedah.

BAHAN BANTU MENGAJAR : Buku Teks, Lembaran Kerja.

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pelajaran, murid tingkatan 5 Sains dapat :


1. Memahami kaedah penggunaan K-Flip dengan betul dan bermakna.

2. Menukar suatu nombor dalam asas sepuluh dengan menggunakan kaedah K-


Method dengan tepat.

Kriteria Kejayaan:

1. Menggunakan bahan K-Method dengan tepat semasa menyelesaikan 8 soalan


penukaran asas dalam aktiviti Explorebase

42
9
2. Menjawab 6 soalan kuiz secara berkumpulan dengan tepat.

3. Menyelesaikan 6 soalan penyelesaian masalah berdasarkan situasi dalam


kehidupan harian secara berkumpulan.

4. Menjawab 1 soalan pada exit ticket dengan tepat sebelum berakhirnya kelas.

Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti Permulaan 1. Secara berkumpulan dengan


(Bahagian 1) menggunakan idea Rush, Penggunaan alatan dalam talian –
pelajar menyenaraikan PA21
● Aktiviti untuk menarik minat beberapa contoh sukan.
murid
2. Paparkan video (peranan keluarga
● Memaklumkan kepada murid dalam menggalakkan pelajar
tentang OP dan KK bersukan – contoh (Datuk Nicol Ann
David).
● Merangsang ingatan terhadap - Merancangkan aktiviti.
pembelajaran terdahulu - Gambar – kuiz.

10
43
Tool Kit 3.7.2
PENULISAN AKTIVITI UTAMA (mesti berkait rapat dengan KK)

TAHUN/TINGKATAN :

SUBJEK :

STANDARD KANDUNGAN :

STANDARD PEMBELAJARAN : Seperti di Toolkit


BAHAN BANTU MENGAJAR : 3.7.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

KRITERIA KEJAYAAN :

Rangka Pengajaran Catatan/Impak


Aktiviti Utama

1. Secara One-Two-Group, minta pelajar sumbang Strategi Pembelajaran


● Penerangan saran tentang peranan keluarga dalam Koperatif.
kandungan menggalakkan pelajar bersukan.
pembelajaran
2. Minta pelajar memilih lima isi daripada hasil sumbang
● Contoh dan tunjuk saran dan lakarkan melalui Peta i-Think yang
bersesuaian untuk menunjukkannya.
cara
● Peluang membuat 3. Guru semak semua Peta i-Think setiap kumpulan.
latihan 4. Minta kumpulan pilih satu isi untuk dihuraikan.
● Bimbingan dan Bincang dalam kumpulan untuk mencapai satu
persetujuan.
maklum balas
berterusan 5. Guru meminta setiap kumpulan menyatakan isi yang
telah dipilih.
● Beri pelbagai gaya
- Menggunakan lagu.
pembelajaran - Menggunakan gambar.
● Cabaran
bersesuaian untuk
semua murid

● Peluang untuk

44
11
belajar secara
kolaboratif

● Pentaksiran untuk
pembelajaran
(AFL)

Toolkit 3.7.3
PENULISAN AKTIVITI PENUTUP (mesti berkait rapat dengan OP)

TAHUN/TINGKATAN :

SUBJEK :

STANDARD KANDUNGAN :

STANDARD PEMBELAJARAN : Seperti di Toolkit


BAHAN BANTU MENGAJAR : 3.7.1
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

KRITERIA KEJAYAAN :

Rangka Pengajaran Catatan/Impak

45
12
Aktiviti Penutup
1. Menggunakan Exit-Ticket. KBAT – menghubung kait
● Aktiviti penutup
dan memberi justifikasi.
yg sesuai 2. Menggunakan Teknik Penyoalan.
● Berkaitan 3. Menggunakan rumusan grafik.
dengan OP
● Rumusan
pembelajaran

46
13
