Anda di halaman 1dari 3

TUGASAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Tema: Penulisan ( B ) Kelas : 5 Bestari Tarikh : 28 April


Bahasa Melayu Topik: Peranan Masa: 8.00-9.00 Pagi 2020
Keluarga Hari : Selasa
- Sukan
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum:
Pembelajaran: Kerjasama, Kerajinan Ilmu: P.Moral,P.S.K KBT:
FU:12.0 FS:2.3 , Kemahiran berfikir
7.1

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan.


Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1. Membina Peta Buih berkaitan lima isi
1. menyenaraikan lima isi karangan.
karangan 2. Melengkapkan jadual (isi, huraian dan contoh)
2. menjelas dan menghuraikan
lima isi dengan penerangan
dan contoh yang sesuai

Konsep Utama / Perbendaharaan Bahan Bantu Belajar:


Kata Utama: Video : https://www.youtube.com/watch?
1. Kosa Kata v=kcp435dG3wY
2. Keindahan bahasa

Rangka Pengajaran Impak / Refleksi

Aktiviti 1. Secara berkumpulan dengan Pembelajaran Koperatif


Permulaan menggunakan Idea Rush, pelajar Sumbang saran
(Bahagian 1) menyenaraikan beberapa contoh
 Aktiviti untuk sukan. PA Ke-21 (Pemikiran
menarik minat 2. Paparkan video (Peranan keluarga kritis)
murid
dalam menggalakkan pelajar (Mencetus idea tentang
 Memaklumkan
kepada murid
bersukan – contoh Datuk Nicol Ann peranan keluarga dalam
tentang OP David) menggalakkan pelajar
dan KK 3. Minta pelajar nyatakan peranan yang bersukan)
 Merangsang dimainkan oleh ibu Nicole Ann David
ingatan dalam menggalakkannya bersukan?”
terhadap 4. Paparkan tajuk akan ditulis Karangan:
pembelajaran Peranan keluarga dalam
terdahulu
menggalakkan pelajar bersukan yang Pembelajaran
5. Minta persetujuan dan kesediaan Pembezaan
pelajar (menggunakan traffic light) Menyemak kesediaan
tentang tajuk tersebut. pelajar untuk memulakan
TUGASAN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Rangka Pengajaran Impak / Refleksi

6. Guru menyemak OP dan KK bersama aktiviti utama


pelajar untuk mengetahui apa yang
mereka perlu capai.

Aktiviti Utama 1. Secara One-Two-Group, minta pelajar Pembelajaran Koperatif


sumbang saran tentang peranan One-Two-Group
 Penerangan keluarga dalam menggalakkan pelajar
kandungan bersukan.
pembelajaran
 Contoh dan tunjuk
2. Minta pelajar memilih lima isi dan KBAT
cara lengkapkan Peta Buih. Peta Buih
 Peluang membuat 3. Minta pelajar lekatkan hasil untuk
latihan aktviti Jejak Galeri.
 Bimbingan dan 4. Minta pelajar memberi komen dengan PA Ke-21 (Pemikiran
maklum balas
menggunakan 2 Stars-N- A Wish. kritis)
berterusan
 Beri pelbagai gaya 5. Dalam kumpulan berempat, minta
pembelajaran pelajar memilih satu isi yang boleh
 Cabaran mereka huraikan dengan penerangan
bersesuaian untuk dan contoh.
semua murid
6. Guru menunjukkan satu contoh isi
 Peluang untuk yang dihuraikan di atas Slaid PPT dan
belajar secara
kolaboratif minta pelajar membuat perbandingan
 Pentaksiran untuk
dengan hasil kumpulan.
pembelajaran 7. Minta setiap kumpulan memilih satu PA Ke-21 (Kolaboratif)
(AFL) isi untuk di bentangkan secara “Roam Bekerja secara kolaboratif
and Remain”.
8. Selesai pembentangan, secara
berkumpulan pelajar melengkapkan
jadual (isi, huraian dan contoh). Pentaksiran
9. Guru menilai jadual dan memberi Pentaksiran untuk
komen untuk penambahbaikan. pembelajaran (AFL)

Aktiviti Penutup 1. Minta pelajar menilai jadual kumpulan Pentaksiran


 Aktiviti yang difikirkan lengkap. Pentaksiran untuk
penutup 2. Minta pelajar membuat rumusan pembelajaran (AFL)
aktiviti pembelajaran tersebut.

Kerja Susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Murid
Pelajar diminta menulis Pelajar diminta menulis Pelajar diminta menulis
1 perenggan isi 2 perenggan karangan satu karangan yang
beserta huraian. untuk 2 isi beserta lengkap termasuk
huraian. Pelajar perenggan isi dan
diminta memasukkan penutup.
peribahasa atau
simpulan bahasa yang Pelajar diminta
sesuai di dalam memasukkan penanda
TUGASAN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

perenggan mereka. wacana yang sesuai


serta peribahasa yang
boleh digunakan dalam
karangan mereka.
Refleksi

 Refleksi: Kajian dan


penilaian Video set induksi kurang sesuai untuk kumpulan pelajar yang lemah.
pembelajaran
 Akan datang :Kenal
pasti langkah-
langkah seterusnya
