E-Portfolio Nur Fazlin Binti Mohd Aziz (GB200056)
E-Portfolio Nur Fazlin Binti Mohd Aziz (GB200056)
PORTFOLIO
LATIHAN MENGAJAR
LAPORAN PORTFOLIO
LATIHAN MENGAJAR SESI JUN-DISEMBER 2020
Disediakan oleh
EMAIL : nurfazlinmohdaziz@gmail.com
Pensyarah Penyelia
Ts. ANIZAM BINTI MOHAMED YUSOF
Fakulti Pendidikan Teknikal & Vokasional
Universiti Tun Hussein Onn Malaysia
Guru Pembimbing
Prof. Madya Ts. Dr. Halizah Binti Awang
Kolej Voksional Batu Pahat Johor
Lampiran M3
MAKLUMAT PELATIH
PROGRAM LATIHAN MENGAJAR
(Kembalikan 2 salinan kepada Penyelaras LM)
NAMA :
NO. MATRIK :
PEMBERAT
KRITERIA TAHAP JUMLAH
(X)
1 2 3 4
1. Objektif Pembelajaran 0.25
2. ABM/BBM 0.25
RPH TEORI (10%)
Kami, guru-guru Malaysia, yakin bahawa tujuan utama pendidikan ialah berusaha menuju ke
arah pembentukan warganegara yang berilmu, yang taat setia, yang bertanggungjawab dan
berkebolehan, yang menyedari betapa pentingnya usaha menuju ke arah kebenaran dan ke arah
pencapaian hasrat yang gemilang dan yang percaya demokrasi, kebebasan perseorangan dan
prinsip-prinsip Rukun Negara.
Melalui pendidikan, masyarakat dapat membantu anak mudanya memahami kebudayaan mereka,
memperolehi pengetahuan yang terkumpul sejak zaman berzaman dan menyediakan mereka
untuk menghadapi cabaran pada masa hadapan.
Dengan menyedari betapa besarnya tanggungjawab untuk membimbing anak muda untuk
mencapai kemajuan sepenuhnya, kami menyempurnakan profesion kami ke taraf kesusilaan
yang setinggi-tingginya.
1. Lebih mengutamakan kebajikan dan keselamatan pelajar-pelajar kami dari hal lain-lain.
2. Bersikap adil kepada pelajar-pelajar tanpa mengira faktor-faktor jasmani, mental, emosi,
politik, ekonomi, keturunan atau agama.
3. Merahsiakan ikhtisas atau sulit mengenai pelajar kecuali kepada mereka yang berhak
mengetahuinya.
4. Membimbing atau mengajar seseorang pelajar dalam darjahnya sendiri atau dalam
matapelajaran-matapelajaran yang diajar dalam bilik darjah tanpa sebarang bayaran.
5. Menunjukkan suatu cara berpakaian, tutur kata dan tingkah laku yang dapat memberikan
contoh yang baik kepada para pelajar.
6. Memelihara dan memperbaiki kecekapan ikhtisas melalui pengkajian, penyelidikan,
lawatan dan menghadiri kursus ikhtisas, persidangan, mesyuarat atau seminar supaya
pengajaran kami mencapai mutu yang setinggi-tingginya.
1. Mengelakkan diri dari menyebarkan suatu ajaran yang boleh merosakkan kepentingan
pelajar, masyarakat atau negara, ataupun yang bertentangan dengan prinsip Rukun
Negara.
2. Memupuk dalam diri setiap pelajar dengan sikap dan nilai yang boleh membantu dan
membimbing mereka untuk menjadi warganegara yang taat setia, bertanggungjawab dan
berguna, menghormati orang yang lebih tua dan menghormati adanya perbezaan budaya,
keturunan dan agama.
3. Menghormati masyarakat tempat kami berkhidmat dan memenuhi tanggungjawab
sebagai seorang warganegara dan sentiasa sanggup mengambil bahagian dalam sebarang
kegiatan masyarakat.
4. Menggalakkan kerjasama dan persefahaman di antara guru dan ibu bapa, institusi
pendidikan dengan masyarakat.
5. Memberikan sumbangan cergas untuk meninggikan kehidupan moral, kebudayaan dan
kecendekiawan masyarakat.
6. Berpegang kepada tingkah laku yang sopan yang diterima oleh masyarakat dan menjadi
kehidupan kami sehari-hari dengan baik.
1. Mengelakkan diri dari membuat sebarang kenyataan atau ulasan yang boleh
mencemarkan nama baik seseorang guru di hadapan pelajar atau ibu bapa atau membuat
sesuatu yang boleh menjatuhkan maruah seseorang guru.
2. Tidak melibatkan diri dalam sebarang kegiatan yang boleh menjejaskan kecekapan kami
sebagai guru.
3. Berusaha dengan sepenuh-penuhnya menunaikan tanggungjawab kami dengan rajin dan
bersungguh-sungguh dan mengekalkannya sejajar dengan kemajuan ikhtisas dan sosial.
4. Sentiasa bersedia membantu rakan sejawat kami terutamanya mereka yang baharu dalam
profesion perguruan.
5. Sentiasa mengawasi diri kami supaya tidak mencemarkan nama baik profesion
perguruan.
6. Akan menjadi ahli sebuah pertubuhan guru.
KOLEJ VOKASIONAL BATU PAHAT
KM 7, JALAN KLUANG, 83000 BATU PAHAT, JOHOR
Dibina pada awal 1984 melalui pakej pertama pinjaman berjumlah RM 30 juta dari Asian
Development Bank. Prasarana dan landskap yang tersergam indah di atas tanah seluas 21 hektar
ini terletak di lokasi strategik di Kilometer 7 (Batu 4.5) Jalan Kluang – Batu Pahat, siap dibina
pada tahun 1995.
Struktur fizikal masa kini merangkumi unit akademik, asrama pelajar dan kediaman kakitangan.
Unit akademik terdiri daripada blok pentadbiran, bilik-bilikdarjah, makmal sains, bengkel,
dewan serbaguna, padang dan gelanggang permainan. Terdapat juga 7 blok asrama pelajar,
sebuah surau dan sebuah dewan makan. Unit-unit kediaman adalah terdiri daripada 6 unit
kediaman warden asrama, 1 unit kediaman ketua warden, 5 unit kediaman guru, 8 unit kediaman
kakitangan sokongan, 1 unit kediaman pengetua dan penolong kanan 1.
Organisasi pentadbiran sekolah bermula pada 1 Januari 1986 dengan kehadiran 21 orang guru di
bawah pimpinan Tn. Hj. Mohd Dom bin Mohd. Yunus, Guru Penolong kanan 1 dari Sekolah
Menegah Teknik Muar, yang memangku jawatan pengetua hingga 1987. Sesi akademik pertama
bermula pada 20 April 1986, dengan kemasukan kumpulan perintis seramai 238 pelajar yang
mengikuti pengajian di peringkat Sijil Pelajaran Vokasional Malaysia (SPVM). Antara bidang-
bidang pendidikan vokasional yang ditawarkan termasuklah Elektrik, Elektronik, Amalan
Bengkel Mesin, Kimpalan dan Fabrikasi Logam, Automotif, Binaan Bangunan, Penyejukan dan
Penyamanan Udara. Mulai 1 Jun 1987, sekolah ini menerima pengetua yang pertama, Tn. Hj.
Mohd Rafdi bin Hj. Mohd Taha.
Mulai tahun 1992, Kementerian Pendidikan Malaysia telah memperkenalkan Kurikulum Baru
Sekolah Menengah (KBSM) dalam sistem pendidikan vokasional. Berdasarkan kepada
keupayaan dan minat, pelajar-pelajar dijuruskan ke aliran pendidikan vokasional dan kemahiran.
Pelajar-pelajar aliran vokasional dialirkan untuk menduduki peperiksaan Sijil Pelajaran Malaysia
Vokasional (SPMV). Mereka disyaratkan mengambil matapelajaran-matapelajaran kumpulan
teras seperti Bahasa Malaysia, Bahasa Inggeris, Matematik (Sukatan C), Rampaian Sains,
Pendidikan Islam atau Pendidikan Moral di samping turut menekankan matapelajaran elektif
vokasional. Kumpulan pelajar aliran kemahiran pula mengikuti Kursus Kemahiran untuk
menduduki peperiksaan Majlis Latihan Vokasional Kebangsaan peringkat asas pada akhir tahun
pertama (Tingkatan 4) dan peringkat pertengahan pada akhir tahun kedua (Tingkatan 5).
Sesuai dengan fungsi sebagai sebuah sekolah aliran vokasional, proses pengubahsuaian turut
dijalankan. Antaranya tiga buah bengkel, iaitu bengkel Binaan Bangunan, bengkel Penyejukan
dan Penyamanan Udara dan bengkel Elektronik telah diubahsuai menjadi makmal Kejuruteraan
Awam, Kejuruteraan Mekanikal dan Kejuruteraan Elektrik. Makmal-makmal Sains Am, Makmal
Bahasa dan Bilik Lukisan telah diubahsuai menjadi Makmal Sains Tulen seperti Fizik dan
Kimia. Sehubungan dengan kenaikan taraf ke Sekolah Menengah Teknik, pada tahun 1998,
projek membina satu blok telah dimulakan yang terdiri daripada 23 bilik darjah, satu blok
makmal sains tulen, bilik guru, bilik lukisan dan makmal komputer. Selain itu, ia dibina untuk
menampung bilangan pelajar yang bertambah, kantin sekolah juga turut diperbesarkan.
JADUAL WAKTU
TIMETABLE
Masa
Time 8.00 am – 9.00 am – 10.00 am – 11.00 am – 12.00 pm – 2.00 pm - 3.00 pm – 4.00 pm –
Hari 9.00 am 10.00 am 11.00 am 12.00 pm 1.00 pm 3.00 pm 4.00 pm 5.00 pm
Day
Ahad DCA 1123 R
Sunday E
Isnin DCA H
Monday 1233 A
Selasa DCA 1052 UMT 1112 T
Tuesday
Rabu @ DCA 1343
Wednesday R
Khamis E DCA 1313
Thursday C
E
Jumaat S
Friday S
Kursus /
Mata Nama Rujukan/ Bahan Pengarang Penerbit Catatan
pelajaran Name Of Book Author Publisher Remarks
Course / Subject
1.Undang-undang Keselamatan Kamal Dewan
Industri di Malaysia Halili Bahasa
Hassan dan
Pustaka
2.Akta Keselamatan dan Kesihatan - -
Pekerja 1994 (Akta 514),
Peraturan-peraturan dan Perintah-
perintah (Hingga 15hb September
2014)
Construction
Safety & 3.Standard Specifications for - -
Health Building Works 2014, Jabatan
Kerja Raya Malaysia
Minggu ke ____8____
Week
Kursus/ Kelas/
Bil. Masa Rancangan Minggu ini ABBM
No. Mata Pelajaran Tingkatan Time Weekly Plan Teaching Aids
Course/ Subject Class/ Form
1. Building 1 DVM 2pm – 5pm Sambungan: - Gambar plan
Materials SEM 1 (3 jam) Unit 4: Steel Rumah (Set
4.4 Steel Strength Induksi)
4.5 Rusting and Corrosion - Modul
4.6 Testing of Steel – - Lembaran kerja
Tensile Testing - Peralatan ujikaji
tensile
Lampiran F
Minggu ke ____11____
Week
Kursus/ Kelas/
Bil. Masa Rancangan Minggu ini ABBM
No. Mata Pelajaran Tingkatan Time Weekly Plan Teaching Aids
Course/ Subject Class/ Form
1. Construction 1 DVM 10am – 11am Sambungan: - Slaid Power Point
Safety and Health SEM 1 (1 jam) Unit 5: Safety During - Komputer
Construction Stage - Projektor LCD
5.2 Construction Activities - Internet
5.3 Worplace Inspection - Video
Lampiran G
Tingkatan / Kelas: ___1 DVM SEM 1_________ Bil. Pelajar: _____20 orang___________
Form/Class Number of student
Tempat: Bengkel Konkrit & Bahan Masa: __2.00 p.m - 5.00 p.m____
Location Time
TAJUK: Steel
TOPIC
HASIL PEMBELAJARAN
LEARNING OUTCOMES
1. Menghubungkait hubungan antara stress dan strain di dalam ujikaji tensile dengan
jelas. (C3)
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Learning Outcomes Teaching and Learning Activities Remarks
5 minit Prapengajaran
Introduction
1.Ucapan salam Pelajar dapat mengamalkan budaya Guru masuk ke dalam kelas dan memberi salam
memberi dan menjawab salam kepada para pelajar PAK21
2.Bacaan doa Pelajar dapat mempraktikkan amalan Guru meminta wakil pelajar untuk membaca doa Kemahiran Berfikir
keberkatan dalam sesi pembelajaran
/ Nilai Murni
3.Kehadiran kelas Pelajar dapat tahu kepentingan Guru mengmbil kehadiran para pelajar (Hormat-menghormati;
menghadirkan diri di dalam kelas tolong-menolong)
ABBM
4.Bertanya khabar Pelajar dapat menyemai sikap prihatin Guru bertanya khabar pelajar pada hari tersebut
antara satu sama lain Pelajar memberi maklum balas pada guru
5.Keselamatan bengkel Pelajar dapat mengetahui langkah- Guru menerangkan kepada pelajar langkah-langkah
langkah keselamatan ketika berada di keselamatan semasa melakukan aktiviti di dalam
dalam bengkel bengkel
10 Set Induksi
minit Induction Set
Pelajar dapat mengaitkan objek maujud Guru menunjukkan pelan rumah dalam kertas A3
Gambar pelan rumah dengan dengan ujikaji yang akan yang telah disediakan di hadapan kelas. PAK21
dijalankan pada hari tersebut
Guru memberi peluang kepada pelajar untuk
melihat dengan lebih terperinci gambar pelan Kemahiran Insaniah
rumah secara berkumpulan.
Pelajar bertanya guru tentang simbol-simbol dalam
pelan rumah tersebut / Kemahiran Berfikir
Guru memberi respons terhadap pertanyaan pelajar (Perbincangan)
Guru mengaitkan objek maujud yang ditunjuk di
dalam bengkel dengan ujikaji yang akan dijalankan Nilai Murni
pada hari tersebut
/ ABBM
(Gambar pelan rumah)
30 Isi
minit Content
1.
Jenis-jenis keluli bar Pelajar dapat mengetahui jenis-jenis Guru bertanya kepada pelajar jenis-jenis keluli bar
keluli bar yang digunakan dalam yang digunakan dalam pembinaan
pembinaan Pelajar memberi maklum balas atas pertanyaan PAK21
guru.
Guru menjelaskan jenis-jenis keluli bar pembinaan
berdasarkan objek maujud yang diguna Kemahiran Insaniah
Sifat-sifat keluli bar Pelajar dapat mengenalpasti sifat-sifat Guru dan pelajar membincangkan bersama sifat-
keluli bar sifat keluli bar
/ Kemahiran Berfikir
(Perbincangan)
Pelajar dapat mengetahui tujuan keluli Guru menerangkan tujuan keluli bar digunakan
Tujuan keluli bar bar digunakan dalam pembinaan berdasarkan modul yang diberi
digunakan Pelajar jelas akan keterangan guru
Definisi stress Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru meminta beberapa orang pelajar mentakrifkan
stress definisi stress dan pelajar memberi respons
Nilai Murni
Definisi strain Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru memanggil nama pelajar secara rawak untuk
strain menyatakan definisi strain dan pelajar memberi
maklumbalas
/ ABBM
Hubungan antara Pelajar dapat menghubungkait Guru menjelaskan hubungkait hubungan antara (Objekmaujud; modul)
stress dan strain hubungan antara stress dan strain stress dan strain dalam ujikaji tensile
Pelajar jelas akan keterangan guru
60 2.
minit
Objektif ujikaji Pelajar dapat mengetahui objektif Guru menjelaskan objektif ujikaji tensile PAK21
tensile ujikaji tensile dijalankan dijalankan (Round Table)
Pelajar jelas akan keterangan guru
Prosedur ujikaji Pelajar dapat memahami proses ujian Guru membahagikan pelajar kepada 5 Kemahiran Insaniah
tensile dengan merujuk prosedur yang yang kumpulan dan mengagihkan lembaran kerja
telah disediakan kepada setiap kumpulan
Pelajar dapat didedahkan dengan Guru menerangkan prosedur ujian tensile dan
langkah-langkah serta kemahiran langkah-langkah keselamatan ketika
yang perlu dilakukan dalam ujikaji melakukan ujian tersebut kepada pelajar / Kemahiran Berfikir
tensile Guru meminta pelajar menyediakan alatan (Perbincangan)
Pelajar dapat memupuk sikap dan bergerak ke kawasan masing-masing
bekerjasama dalam kumpulan ketika untuk melakukan ujian tensile
melakukan prosedur ujian tensile Beberapa kumpulan meminta guru untuk
memberi penjelasan sekali lagi berkenaan
prosedur ujikaji tensile / Nilai Murni
(Kerjasama; toleransi;
Guru memberi maklumbalas terhadap hormat-menghormati)
persoalan permintaan pelajar supaya pelajar
lebih faham dan tidak berasa keliru
Pelajar diminta untuk mencatat detiap data
yang diperoleh ke dalam lembaran kerja
/ ABBM
Guru meminta pelajar membersihkan dan (Modul; lembaran)
mengembalikan alatan ke tempat asal sebaik
selesai melakukan ujian tersebut
30 Isi (sambungan)
minit Content (continued)
3.
Graf stress-strain Pelajar dapat melakar graf stress- Pelajar melakar graf stress-strain berdasarkan PAK21
strain keputusan yang diperoleh dari ujikaji tensile
Guru menyemak hasil kerja pelajar
Kira elastic modulus Pelajar dapat mengetahui nilai elastic Guru menjelaskan cara pengiraan elastic modulus Kemahiran Insaniah
modulus berdasarkan keputusan yang diperoleh dari ujikaji
dan modul yang diberikan
Kira pengurangan Pelajar dapat mengetahui nilai Guru menjelaskan cara pengiraan pengurangan
luas pengurangan luas luas berdasarkan keputusan yang diperoleh dari / Kemahiran Berfikir
ujikaji dan modul yang diberikan (Perbincangan)
Kira peratus Pelajar dapat mengetahui nilai Guru menjelaskan cara pengiraan peratus
pemanjangan peratus pemanjangan pemanjangan berdasarkan keputusan yang
diperoleh dari ujikaji dan modul yang diberikan Nilai Murni
Kira kekuatan tensile Pelajar dapat mengetahui nilai Guru menjelaskan cara pengiraan kekuatan tensile
kekuatan tensile berdasarkan keputusan yang diperoleh dari ujikaji
dan modul yang diberikan
/ ABBM
(Modul; lembaran kerja)
10 Penutup
minit Closing
1. Penutup kognitif Pelajar dapat gambaran secara Guru meminta pelajar mengemas bengkel dan PAK21
keseluruhan mengenai ujian tensile memastikan setiap alatan yang digunakan berada
Rumusan topik yang dijalankan serta prosedur ujian di tempat asal
Sesi soal jawab tensile dan dapat merumuskan topik Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk
Tugasan berkaitan dengan amali pada hari membuat rumusan berkenaan amali yang dipelajari Kemahiran Insaniah
tersebut hari ini
Wakil pelajar membuat rumusan topik mengenai
hubungkait antara stress dan strain, prosedur
ujikaji tensile dan graf stress-strain
/ Kemahiran Berfikir
2. Penutup sosial Pelajar saling bekerjasama dalam Guru memberi nasihat tentang niai kerjasama (Soal jawab)
Nilai murni menyelesaikan ujikaji yang dalam kumpulan dapat membantu menyelesaikan
dijalankan masalah dan pelajar mendengar serta menerima
nasihat daripada guru dengan hati yang terbuka.
Guru mengakhiri pengajaran dengan memberi / Nilai Murni
ucapan salam. (Hormat- menghormati)
ABBM
KERJA RUMAH / TUGASAN
HOMEWORK / ASSIGNMENT
Pelajar diminta untuk menyelesaikan soalan perbincangan berkaitan ujian tensile dan menyiapkan laporan keseluruhan untuk dihantarpada kelas
berikutnya___________________________________________________________________________________________________________
Respon pelajar terhadap pengajaran hari ini adalah sebahagian pelajar tidak memberi perhatian sepenuhnya dan tidak memberi kerjasama dengan
ahli kumpulannya semamasa ujikaji dijalankan. Mungkin disebabkan pelajar tidak terdedah dengan pengetahuan ujikaji yang akan dijalankan
sebelum datang ke kelas dan ABBM yang digunakan tidak menarik minat pelajar. Walaupun telah disediakan modul sebagai rujukan pelajar dan
diterangkan prosedur sebelum memulakan kerja amali tetapi ada beberapa kumpulan yang masih belum faham. Pelajar lebih mudah faham
prosedur ujikaji jika mereka melihat demonstrasi prosedur ujikaji tersebut terlebih dahulu. Justeru itu, sebagai langkah penambahbaikan proses
pengajaran akan datang, guru perlu menyediakan slaid pembentangan dengan memasukkan video yang menarik serta penerangan prosedur perlu
lebih jelas. Selain itu, guru boleh meminta pelajar melihat dahulu prosedur amali yang akan dijalankan di YouTube bagi mendapat gambaran
awal sebelum masuk kedalam kelas amali.
CATATAN PEMBIMBING/ PENYELIA
MENTOR’S/ SUPERVISOR’S REMARKS
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
Nama : ____________________________________________________________________
Name
Lampiran G
Tingkatan / Kelas: ___1 DVM SEM 1_________ Bil. Pelajar: _____20 orang___________
Form/Class Number of student
HASIL PEMBELAJARAN
LEARNING OUTCOMES
Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Time Lesson Contents Learning Outcomes Teaching and Learning Activities Remarks
2 minit Prapengajaran
Introduction
1.Ucapan salam Pelajar dapat mengamalkan budaya Guru masuk ke dalam kelas dan memberi salam
memberi dan menjawab salam kepada para pelajar PAK21
Kemahiran Insaniah
2.Bacaan doa Pelajar dapat mempraktikkan amalan Guru meminta wakil pelajar untuk membaca doa
keberkatan dalam sesi pembelajaran
Kemahiran Berfikir
3.Kehadiran kelas Pelajar dapat tahu kepentingan Guru mengmbil kehadiran para pelajar / Nilai Murni
menghadirkan diri di dalam kelas (Hormat-menghormati)
4.Bertanya khabar Pelajar dapat menyemai sikap prihatin Guru bertanya khabar pelajar pada hari tersebut ABBM
antara satu sama lain
5.Kebersihan kelas Pelajar dapat mengamalkan kebersihan Guru memastikan persekitaran kelas sesuai dan
kelas kondusif untuk melakukan pengajaran
Definisi proses Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru dan pelajar membincangkan bersama definisi
pembinaan proses pembinaan. proses pembinaan.
/ Kemahiran Berfikir
Pelajar dapat menjelaskan aktiviti Guru menerangkan aktiviti-aktiviti pembinaan yang (Perbincangan)
Kerja Awalan pembinaan yang terdapat dalam kerja terdapat dalam kerja awalan dengan bantuan
(preliminaries) awalan (preliminaries). paparan gambar di dalam power point.
Pelajar jelas akan keterangan guru.
Nilai Murni
Kerja pembinaan Pelajar dapat menjelaskan aktiviti Guru menerangkan aktiviti-aktiviti pembinaan yang
struktur pembinaan yang terdapat dalam kerja terdapat dalam kerja pembinaan struktur dengan
pembinaan struktur. bantuan paparan gambar di dalam power point.
Pelajar jelas akan keterangan guru. / ABBM
(Power point; komputer)
Kerja pembinaan Pelajar dapat menjelaskan aktiviti Guru meminta beberapa orang pelajar membaca
superstruktur pembinaan yang terdapat dalam kerja aktiviti-aktiviti pembinaan yang terdapat dalam
pembinaan superstruktur. kerja pembinaan superstruktur berdasarkan
paparan gambar dalam power point.
Pelajar memberi maklumbalas terhadap permintaan
guru.
15 Isi (sambungan)
minit Content (continued)
2.
Definisi hazard Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru menerangkan definisi hazard mengikut
hazard takrifan dari OHSAS 18002 dan ISO/IEC Guide
51 : 1999 secara ringkas. / PAK21
(Round Table)
Pelajar jelas akan keterangan guru.
Definisi risiko Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru menerangkan definisi risiko mengikut
Kemahiran Insaniah
risiko takrifan dari OHSAS 18002 secara ringkas.
Pelajar jelas akan keterangan guru.
Definisi bahaya Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru menerangkan definisi bahaya secara ringkas.
bahaya Guru mengaitkan hubungan antara hazard, ridiko
Pelajar dapat mengetahui hubungan dan bahaya. / Kemahiran Berfikir
(Perbincangan)
antara hazard, risiko dan bahaya Pelajar jelas akan keterangan guru.
Jenis-jenis hazard Pelajar dapat mengetahui jenis-jenis Guru menjelaskan jenis-jenis hazard dengan
hazard bantuan paparan di dalam power point.
Pelajar jelas akan keterangan guru. / Nilai Murni
(Kerjasama; tolong-
menolong; berani;
Punca utama hazard Pelajar dapat mengetahui punca Guru menerangkan punca utama hazard berlaku hormat-menghormati)
berlaku utama hazard berlaku dengan bantuan paparan di dalam power point.
Pelajar jelas akan keterangan guru.
Contoh-contoh Pelajar dapat menerangkan hazard Guru menunjukkan video di dalam power point
hazard di tapak yang terdapat di tapak pembinaan berkenaan situasi di tapak pembinaan. / ABBM
pembinaan Guru meminta pelajar membuat 1 kumpulan yang (Power point; komputer)
terdiri daripada 4 orang
Guru kemudian memberi waktu untuk pelajar
membincangkan dalam kumpulan berkenaan
hazard yang terdapat di tapak pembinaan beserta
jenis-jenis dan punca utama hazard berlaku
berdasarkan video yang ditunjukkan.
Wakil pelajar daripada setiap kumpulan
membentangkan jawapan masing-masing di
hadapan kelas.
Guru memberi jawapan sebenar kepada pelajar
berkaitan video yang ditunjukkan.
Pelajar lebih jelas akan hazard yang terdapat di
tapak pembinaan.
15 Isi (sambungan)
minit Content (continued)
3.
Definisi Personal Pelajar dapat mentakrifkan definisi Guru bertanya pelajar apa yang dimaksudkan
Protective Equipment PPE dengan PPE. PAK21
(PPE) Pelajar memberi maklum balas atas pertanyaan
guru.
Contoh PPE yang Pelajar dapat mengetahui PPE yang Guru menunjukkan paparan gambar PPE di tapak Kemahiran Insaniah
diguna di tapak digunakan di tapak pembinaan pembinaan dalam power point.
pembinaan Guru dan pelajar membincangkan contoh PPE
yang digunakan ditapak pembinaan berdasarkan
gambar yang ditunjuk.
Pelajar mengikuti perbincangan bersama-sama / Kemahiran Berfikir
guru. (Perbincangan)
Hubungkait aktiviti Pelajar dapat menghubungaitkan Guru menerangkan hubungan antara aktiviti
pembinaan dan aktiviti dan hazard yang terdapat di pembinaan dan hazard yang terdapat di tapak
hazard yang terdapat tapak pembinaan pembinaan.
di tapak pembinaan Pelajar jelas dengan keterangan yang diberi oleh Nilai Murni
serta pencegahan am guru
yang perlu dilakukan Pelajar dapat mengetahui PPE yang Guru bertanya pelajar apa pencegahan am yang
perlu digunakan untuk menangani boleh dilakukan untuk menangani hazard.
hazard di tapak pembinaan Guru mengaitkan PPE yang perlu digunakan untuk / ABBM
menangani hazard yang berlaku di tapak (Power point; komputer)
pembinaan.
10 Penutup
minit Closing Guru meminta pelajar membuat rumusan ringkas
tentang topik yang dipelajari pada hari tersebut.
1. Penutup kognitif Pelajar dapat merumuskan hubungan Wakil pelajar membuat rumusan tentang PAK21
antara aktiviti pembinaan dengan hubungkait aktiviti pembinaan dengan dan hazard
Rumusan topik hazard yang terdapat di tapak serta PPE yang perlu digunakan untuk menangani
Sesi soal jawab pembinaan hazard di tapak pembinaan.
Tugasan Pelajar dapat menyatakan PPE yang Guru memberi maklum balas terhadap rumusan Kemahiran Insaniah
perlu digunakan untuk menangani yang diberikan oleh pelajar.
hazard di tapak pembinaan
2. Penutup sosial Pelajar saling bekerjasama dalam
Nilai murni menyelesaikan tugasan yang Guru memberi nasihat tentang kerjasama antara
diberikan pelajar dan pelajar mendengar serta menerima / Kemahiran Berfikir
nasihat daripada guru dengan hati yang terbuka. (Soal jawab)
Guru mengakhiri pengajaran dengan memberi
ucapan salam.
/ Nilai Murni
(Kerohanian; hormat-
menghormati)
ABBM
KERJA RUMAH / TUGASAN
HOMEWORK / ASSIGNMENT
Pelajar diminta mencari dokumen Safety and Health Assessment System in Construction (SHASSIC), CIS 10 : 2018 untuk pembelajaran akan
datang______________________________________________________________________________________________________________
Respon pelajar terhadap pengajaran hari ini amat memberangsangkan. Pelajar nampak seronok dan bertenaga semasa sesi pembelajaran di dalam
kelas serta menunujukkan tahap kefahaman mereka terhadap topik ‘Safety During Construction Stage’ yang telah diajar. Mungkin disebabkan
set induksi yang merupakan objek maujud yang boleh dilihat dan disentuh secara realiti dan dibantu dengan ABBM iaitu slaid power point yang
mengandungi gambardan video. Pelajar lebih tertarik dengan grafik dan klip video. Hal ini menyebabkan pelajar nampak lebih bersemangat
dalam sesi pengajaran dan pembelajaran yang dijalankan dan tidak merasa bosan terhadap pembelajaran teori yang disampaikan.
Mempelbagaikan lagi kaedah pengajaran mengikut kesesuaian topik yang dipelajari berdasarkan PAK21. Oleh itu, sebagai langkah
penambahbaikan proses pengajaran akan datang, untuk mewujudkan suasana pembelajaran yang aktif, slaid pembentangan perlu mengandungi
grafik dan video yang menarik selain daripada tulisan semata. Penekanan kepada point penting kepada topik pembelajaran supaya pelajar lebih
faham dan fokus kepada hasil pembelajaran.
CATATAN PEMBIMBING/ PENYELIA
MENTOR’S/ SUPERVISOR’S REMARKS
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
Nama : ____________________________________________________________________
Name
Lampiran H
LOG MINGGUAN
WEEKLY LOG
Minggu: 11
Tarikh
Ringkasan Kerja/ Aktiviti Harian Catatan
Dari Hingga
24.08.20 28.08.20 1. Membuat rumusan pada setiap akhir
pembelajaran.
2. Menjalankan aktiviti perbincangan dalam kelas
antara pelajar dengan pelajar terhadap topik yang
dipelajari.
3. Memaparkan tayangan video bagi memudahkan
kefahaman berkenaan topik yang dipelajari.
4. Membuat soal jawab berkenaan topik yang
dipelajari pada kelas akan datang.
Lampiran I
Kelas/ Tingkatan: ___1 DVM SEM 1_____________ Tarikh Ujian: 4 Oktober 2020
Class/ Form Date
Soalan
Questions
Berdasarkan pemerhatian anda pada gambar di atas, buat 1 jadual yang mengandungi:
i. Hazard
ii. Kategori hazard
iii. Punca hazard
(20 Markah)
Lampiran J
Kelas/ Tingkatan: __1 DVM SEM 1_________ Tarikh Ujian: 4 Oktober 2020__________
Class/ Form Date
Skema Pemarkahan
Grading Scheme
Kelas/ Tingkatan: _1 DVM SEM 1___ Kursus/ Mata Pelajaran: Construction Safety & Health
Class/ Form Course/ Subject
Nama Tarikh
Bil.
No. Name 23.8.20 30.8.20 6.9.20 13.9.20
1 Muhamad Aziz Bin Ahmad / / / /
2 Muhamad Azli Bin Jazuli / / / /
3 Muhamad Azri Bin Azrai / / / /
4 Muhamad Faiz Bin Faisal / / / /
5 Muhamad Farhan Bin Fahmi / / / /
6 Muhamad Faris Bin Azahari / / / /
7 Muhamad Fazli Bin Jazuli / / / /
8 Muhamad Fikri Bin Latif / / / /
9 Muhamad Hafiz Bin Bahadon / / / /
10 Muhamad Fattah Bin Ismail / / / /
11 Nadiha Binti Musley / / / /
12 Nur Aqilah Binti Zainuddin / / / /
13 Nur Azira Binti Mohd Aziz / / / /
14 Nur Azrine Binti Arizi / / / /
15 Nur Amyza Binti Kamsin / / / /
16 Nur Damia darwisyah Binti Faeizal / / / /
17 Nur Farah Batrisyia Binti Husaini / / / /
18 Nur Fatanah Aamina Binti Farhan / / / /
19 Sahadah Binti Dor Baser / / / /
20 Zainon Binti Amin / / / /
Lampiran L
Kelas/ Tingkatan: _1 DVM SEM 1___ Kursus/ Mata Pelajaran: Construction Safety & Health
Class/ Form Course/ Subject
Markah Ujian Ke
Bil. Nama Catatan
Exam Number
No. Name Remarks
1 2 3 4
1 Muhamad Aziz Bin Ahmad 85 88 70 88
2 Muhamad Azli Bin Jazuli 75 78 73 82
3 Muhamad Azri Bin Azrai 65 68 63 85
4 Muhamad Faiz Bin Shahrul 66 69 64 81
5 Muhamad Farhan Bin Fahmi 76 79 74 79
6 Muhamad Faris Bin Azahari 84 87 72 77
7 Muhamad Fazli Bin Jazuli 77 80 75 85
8 Muhamad Fikri Bin Latif 83 84 79 82
9 Muhamad Ayob Bin Bahadon 78 81 75 86
10 Muhamad Fattah Bin Ismail 67 70 65 85
11 Nadiha Binti Musley 79 82 77 77
12 Nur Aqilah Binti Zainuddin 82 85 79 85
13 Nur Azira Binti Mohd Aziz 74 77 72 82
14 Nur Azrine Binti Arizi 68 71 66 72
15 Nur Amyza Binti Kamsin 73 76 71 79
16 Nur Damia darwisyah Binti Faeizal 81 84 79 78
17 Nur Farah Batrisyia Binti Husaini 72 75 70 84
18 Nur Fatanah Aamina Binti Farhan 69 72 67 81
19 Sahadah Binti Dor Baser 71 74 68 82
20 Zainon Binti Amin 70 73 68 80
BAHAN PENGAJARAN
2. Building Materials
- Gambar pelan rumah untuk Set Induksi
- Modul
- Lembaran kerja
- Peralatan ujikaji tensile