Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TS25

MATA PELAJARAN: Geografi MINGGU 1

KELAS 2 Arif MASA 7.30 – 8.30 am


TARIKH 3 Januari 2021 HARI Jumaat
TEMA : KEMAHIRAN GEOGRAFI TAJUK: Skala Dan Jarak

KOD STANDARD 1.1 Skala dan Jarak KOD STANDARD 1.1.1 : Menyatakan
KANDUNGAN PEMBELAJARAN jarak mutlak, jarak
relatif, skala penyata,
skala lurus
1.1.2 : Menerangkan
jarak mutlak relatif,
skala penyata, skala
lurus
dan pecahan wakilan

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan KRITERIA Selepas pembelajaran,


PEMBELAJARAN pembelajaran, murid akan KEJAYAAN saya dapat :
dapat: 1. Menyatakan
1.1.1 : Menyatakan sekurang- sekurang-kurangnya 3
kurangnya 3 contoh pada contoh pada setiap
setiap jarak mutlak, jarak jarak mutlak, jarak
relatif, skala penyata, skala relatif, skala penyata,
lurus skala lurus secara
1.1.2 : Menerangkan jarak bertulis dalam aktiviti
mutlak relatif, skala penyata, galeri walk.
skala lurus 2. Mengenalpasti jarak
dan pecahan wakilan sekurang- mutlak relatif, skala
kurangnya 2 contoh yang penyata, skala lurus
sesuai. dan pecahan wakilan
sekurang-kurangnya 2
contoh yang sesuai
secara lisan.

RANGKA PENGAJARAN:

AKTIVITI PERMULAAN 1.Guru menunjukkan tali pita ukur,tiket bas dan bertanyakan
kegunaannya.
2.Pelajar memberi respons kepada pertanyaan guru.
3. Guru menulis & menerangkan OP & KK.
AKTIVITI UTAMA 1.Guru memberikan penerangan konsep.
2. Murid dibahagi kepada 4 kumpulan. Setiap satu kumpulan
akan diberi satu subtajuk & murid merujuk buku teks.
3. Murid dalam kumpulan yang telah sedia ada dikehendaki
untuk merujuk teks 2 jenis skala yang akan dibincangkan.
a.jenis jarak & skala
(pentaksiran secara pemerhatian dilakukan)

4.Setiap kumpulan diminta untuk melukis setiap skala yang di


tetapkan bagi setiap kumpulan dan menjelaskan ciri-ciri skala
tersebut.
5.Murid diminta melakukan aktiviti Gallery Walk dari galeri ke
galeri untuk mendapatkan & mencatat maklumat berkaitan
dengan jenis jarak & skala
(berlaku pentaksiran secara lisan semasa proses interaksi)

AKTIVITI PENUTUP 1. Guru berikan lembaran kerja yang mempunyai unsur-


unsur kbat dalam kumpulan & guru akan bincangkan
jawapan bersama murid.
(pentaksiran secara penulisan)
2. Guru merumuskan hasil dapatan keseluruhan murid.
REFLEKSI : 1. __12__/__15__Menyatakan sekurang-kurangnya 3 contoh
pada setiap jarak mutlak, jarak relatif, skala penyata, skala lurus.
2. . _10__/_15___Mengenalpasti jarak mutlak relatif, skala
penyata, skala lurus dan pecahan wakilan beserta sekurang-
kurangnya 2 contoh yang sesuai.
KUMPULAN 1
SMK DATUK BAHAMAN

MADRASAH TARBIAH ISLAMIAH

SMK KERDAU

TARIKH :

NAMA KUMPULAN :

LEMBARAN KERJA

DENGAN MENGGUNAKAN SKALA PENYATA & SKALA LURUS, BANDINGKAN PERBEZAAN KAEDAH
PENYELESAIAN KERJA DIANTARA :

1. JARAK MUTLAK DAN JARAK RELATIF

2.SKALA PENYATA DAN SKALA LURUS
