Anda di halaman 1dari 9

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi

Tarikh 25 Februari 2023

Masa 9.00 pagi – 10.00 pagi

Kelas Tingkatan 2 Abrar

Bilangan Murid /35 orang

Tajuk Aplikasi Teknologi

Pelajar dapat mempelajari dan cuba mengaplikasikan

Kemahiran/Fokus teknologi dalam reka bentuk yang merangkumi pelbagai


disiplin ilmu.
Pelajar telah biasa melihat produk yang telah siap
Kemahiran Sedia Ada
dihasilkan.

Standard Kandungan 2.1 Teknologi Pembuatan

2.1.1 Pelajar boleh mengenal pasti teknologi pembuatan


Standard Pembelajaran
produk

49
Di akhir pembelajaran, pelajar dapat menjelaskan proses
Objektif Pembelajaran
pembuatan produk dengan baik.

Pentaksiran Kuiz dan latihan

Pelajar dapat mencerakinkan maklumat kepada bahagian

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) kecil untuk memahami dengan lebih mendalam serta
hubung kai tantara bahagian berkenaan.
Kreativiti & Inovasi
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Sains & Teknologi
Pelajar dapat bekerjasama dan melakukan perbincangan
Penerapan Nilai
sesama kumpulan.
Komputer, LCD, Buku teks, Buku rujukan, Pelajar menjadi
Bahan Bantu Mengajar
model
Pelajar dapat menghasilkan lakaran 3D dan model yang

Seni dalam Pendidikan mempunyai maklumat yang lengkap iaitu dari segi prinsip,
elemen, bahan dan ukuran.

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): Membimbing murid semasa membuat latihan.

Membolehkan cara pembelajaran yang pelbagai,


Pedagogi Masa Kini(PMK):
menggunakan kaedah pengalaman ‘hands-on’.

50
Langkah /
Aktiviti Pengajaran dan
Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
(Minit)
BBM: contoh
bahan maujud,
gambar
berkaitan topik
KI: membantu
i. Guru bertanya apakah
murid
jenis gambar
menjelaskan
pembuatan.
pembelajaran
ii. Guru bertanya lagi
dan murid
apakah perbezaan di
berkerjasama
antara 2 gambar
mencari
tersebut.
Set Pengenalan kepada Teknologi Pembuatan berdasarkan jawapan
iii. Murid memberi
Induksi gambar pada slide pertama PMK: penilaian
perhatian kepada
(5 minit) murid-jelas,
guru.
telus, kendiri,
iv. Murid menjawab
rakan, tugasan
soalan guru (gambar
yang bermakna,
ukiran tembikar dan
maklum balas
mesin pembentuk
EMK: kreativiti &
besi).
inovasi
TMK:
Nilai: peka dan
memberi
perhatian yang
baik
Langkah 1 TEKNOLOGI PEMBUATAN: i. Guru menyebut nama murid BBM: slide
(13 minit) Kaedah untuk menghasilkan produk sama ada dan meminta murid KI:
menggunakan mesin atau alatan tangan. memberikan sedikit PMK:
membentuk
penerangan.
kemahiran
ii. Guru menerangkan fungsi menyelesaikan
setiap kaedah pada slide. masalah

51
iii. Guru bersoal jawab dengan EMK:
murid. TMK:
iv. Murid mendengar Nilai:
penerangan dari guru tentang
kaedah-kaedah.
v. Murid melihat contoh lengkap
yang ditunjukkan oleh guru
vi. Murid bersoal jawab dengan
guru.

52
i. Guru menerangkan aktiviti
yang akan dilakukan.
ii. Guru membenarkan murid
- Memadankan fungsi setiap proses pembuatan, berbincang.
- Menghuraikan proses pembuatan produk. iii. Kemudian guru meminta BBM:
KI:
- Membanding beza teknologi pembuatan murid memberi jawapan
Langkah 2 PMK:
(15 minit) konvensional dan moden dalam proses penghasilan secara spontan. EMK:
produk (barang kaca). iv. Murid mendengar arahan dari TMK:
guru. Nilai:
v. Murid berbincang dan
memberi jawapan secara
spontan.

Langkah 3 - Penilaian individu i. Guru menerangkan BBM: slide dan


(7 minit) - Membuat lakaran model 3D bermaklumat cara membuat lembaran kerja
- Soalan: (1. LAKARKAN 3 IDEA KOTAK lembaran kerja yang KI:
akan diagihkan PMK:
PEMBUNGKUSAN MAKANAN YANG INGIN ANDA
kepada semua murid. EMK:
HASILKAN. 2. PASTIKAN LAKARAN ANDA ii. Guru mengagihkan TMK:

53
BERMAKLUMAT DAN MEMENUHI JADUAL lembaran kerja. Nilai:
ANALISIS YANG TELAH DIPELAJARI) iii. Guru memilih seorang
murid untuk
membacakan arahan
soalan yang diberi.
iv. Guru membimbing
murid semasa
membuat latihan.
v. Guru menyemak
lakaran Bersama-
sama murid.
vi. Murid mendengar
arahan daripada guru.
vii. Murid menyiapkan
lembaran kerja yang
diedarkan oleh guru.
viii. Murid menyemak
lakaran masing-
masing bersama guru.
ix. Murid menanda
lakaran dengan betul
pada lembaran kerja
masing-masing.

54
55
Penutup Bertanyakan kembali soalan dan membuat rumusan. i. Guru menaksir BBM:
(5 minit) kefahaman murid KI:
dengan bertanyakan PMK:
kembali soalan. EMK:
ii. Guru menyatakan TMK:
bahawa kita Nilai:
menghargai teknologi
pembuatan dan
berfikir di luar kotak
agar dapat

56
mengembangkan lagi
proses pembuatan.
iii. Murid menjawab
soalan yang
ditanyakan oleh guru.
iv. Murid mendengar
rumusan yang
disampaikan oleh
guru.

Catatan Refleksi Pelajar:

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

Nota:
Ini adalah format umum RPH. Sebarang pindaan bergantung kepada keperluan bidang teras/ elektif teras masing-masing.

57
