Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4

A. BUTIRAN PDP
Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian
Tarikh 16 April 2024
Masa 10:30 pagi – 11:30 pagi (1 jam)
Kelas 4 Purnama
Bilangan Murid 24 orang
Tema Mata Pelajaran Bidang Menggambar
Tajuk Senja Nan Indah
Kemahiran/Fokus Catan
i. Murid-murid pernah melihat hasil seni yang
menggunakan teknik catan.
Kemahiran Sedia Ada
ii. Murid pernah mewarna, tetapi bukan menggunakan
teknik catan.
Standard Kandungan 2.1 Kemahiran Seni Visual
2.1.1 Mengaplikasikan bahasa seni visual pada karya catan
dalam Bidang Menggambar melalui penerokaan:
Standard Pembelajaran
i. media dan teknik basah atas basah
ii. proses pengkaryaan
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. mengaplikasikan bahasa seni visual pada karya catan
melalui penerokaan media dan teknik basah atas
Objektif Pembelajaran (OP)
basah.
ii. Menghasilkan karya catan mengikut tema ‘Senja Nan
Indah.’
Murid dapat:
1. Menyatakan sekurang-kurangnya dua bahasa seni
Kriteria Kejayaan (KK) visual pada karya catan.
2. Menghasilkan karya catan menggunakan teknik
basah atas basah mengikut tema yang ditetapkan.
Strategi (S)/ Pendekatan (P)/ S: berpusatkan murid, berpusatkan bahan
Kaedah (K)/ Teknik (T) P: elektik
K: natural, inkuiri penemuan
T: tunjuk cara, soal jawab, projek mudah
Penilaian formatif: Hasil karya catan murid, PBD
Pentaksiran BIlik Darjah
(pentaksiran rakan sebaya, pentaksiran secara lisan)
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Memahami, mengaplikasi dan mencipta
Elemen Merentas Kurikulum Ilmu, Teknologi Maklumat dan Komunikasi, Kreativiti dan
(EMK) Inovasi, Keusahawanan
Penerapan Nilai Kreatif, tekun, yakin diri, berfikiran terbuka
Gambar, lcd projektor, video, slaid pembelajaran, kertas
Alat/ Bahan Bantu Mengajar
lukisan, span
Pergerakan kreatif: penghasilan karya catan
Seni Dalam Pendidikan
Audio visual: penghasilan karya catan

B. BUTIRAN GURU
Tema Fokus Bimbingan Pelaksanaan: perkembangan pengajaran
(TFB)
Kemahiran Insaniah (KI) TS1 (Membina hubungan), TS2 (Ekspresi diri), TS3
(Mendengar dengan aktif), CS4 (Kefahaman dan
menjawab soalan), LL12 (Daya usaha), LL7
(Penglibatan diri)
Pedagogi Masa Ini (PMI) Kompetensi 6C, PAK-21, Pembelajaran Berasaskan
Projek, Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Refleksi Sebelum/Semasa/Selepas
Langkah/Masa Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
(minit) Pembelajaran
Pengenalan kepada catan 1. Guru menunjukkan Teknik:
beberapa keping Soal jawab
gambar yang
berunsurkan BBM:
suasana di Gambar
kampung pada
waktu senja. PMI:
didik hibur
2. Guru meminta
murid menyatakan KI: CS4,TS3
apa yang dapat
mereka lihat di KBAT:
dalam gambar Menganalisis
Set Induksi tersebut. maklumat
(5 minit) Contoh soalan guru:
i. Di mana kampung Nilai:
halaman kamu? 3. Murid dibimbing menghargai
ii. Apakah yang kamu untuk mengaitkan persekitaran
dapat lihat bahan rangsangan
berdasarkan gambar dengan topik EMK:
ini? pembelajaran pada Nilai
hari ini.
Jangkaan jawapan:
i. Kampung saya di 4. Guru menerapkan
Kelantan. nilai berfikiran
ii. Ada rumah, pokok, terbuka apabila
lembu dan basikal. aktiviti
dilaksanakan.
Perkaitan alat, bahan dan 1. Guru memaparkan Kaedah:
teknik. slaid pembelajaran Inkuiri
yang mengandungi penemuan
i. Slaid pembelajaran alat, bahan dan
teknik dalam BBM:
Perkembangan menghasilkan Gambar,
catan. slaid, lcd
Langkah 1
2. Guru menunjukkan PMI:
(10 minit)
contoh gambar PAK-21
catan yang
menggunakan KI: LL7,TS3
teknik basah atas
KBAT:
ii. Contoh gambar catan
basah kepada Menganalisis
murid. maklumat

Nilai:
Keyakinan
diri

EMK:
Teknologi
maklumat
dan
komunikasi

Mempelajari proses 1. Guru memaparkan Strategi:


penghasilan catan. video tentang Berpusatkan
penghasilan catan Bahan
i.Video proses penghasilan menggunakan
catan menggunakan teknik teknik basah atas BBM:
basah atas basah. basah dan Video, lcd
menyatakan
bahasa seni visual PMI:
yang terlibat. didik hibur

2. Guru meminta KI: LL7,TS3


murid memberikan
Langkah 2 perhatian KBAT:
(15 minit) https://youtu.be/9K8mJEp0Uuw sepenuhnya Menganalisis
kepada video maklumat
tersebut.
Nilai:
3. Guru memberikan Tekun
demonstrasi
tentang cara EMK:
menghasilkan Teknologi
catan maklumat
menggunakan dan
teknik basah atas komunikasi
basah.
4. Guru memberikan
penjelasan dan
arahan
keselamatan
kepada murid.
Menghasilkan catan mengikut 1. Guru Strategi:
tema yang ditetapkan. mengedarkan Berpusatkan
kertas lukisan dan murid
span kepada
setiap murid. Teknik:
Projek mudah
2. Guru meminta
murid BBM:
mengeluarkan cat Kertas
air, berus dan palet lukisan, span
masing-masing.
PMI:
3. Murid-murid Pembelajaran
Langkah 3 menghasilkan berasaskan
(25 minit) karya catan projek
dengan
menggunakan KI: LL7,LL12
teknik basah atas
basah mengikut KBAT:
tema ‘Senja Nan Mencipta
Indah’ yang telah
ditetapkan. Nilai:
Kreatif
4. Guru membimbing
murid dalam EMK:
menghasilkan Kreativiti dan
karya. inovasi

Apresiasi dan refleksi. 1. Guru meminta 3 Pendekatan:


orang murid yang elektik
sukarela untuk
menunjukkan hasil PMI:
karya mereka di Pembelajaran
Penutup
hadapan kelas. berasaskan
(5 minit)
projek
2. Murid-murid
tersebut KI: TS1, TS2
memberikan
penerangan KBAT:
tentang karya Mengaplikasi
mereka iaitu bahan
yang digunakan Nilai:
dan inspirasi Yakin Diri
mereka.
EMK:
3. Guru membuat Kreativiti dan
refleksi inovasi
pembelajaran pada
hari ini.
CONTOH HASIL KARYA MURID
