Anda di halaman 1dari 11

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

01

Satuan Pendidikan : SMPN 1 Plemahan


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : IX / 1 (GANJIL)
Materi Pokok : Observasi
Alokasi Waktu : ( 6 X 40 menit)

A. Standar Kompetensi : 1. Memahami dan menyusun teks hasil observasi dalam


bentuk laporan
B. Kompetensi Dasar : 1.1 Memahami teks hasil observasi dalam bentuk
laporan
1.2 Menyusun teks hasil observa-si dalam bentuk
laporan.
Indikator : 1.1.1 Mengidentifikasi struktur teks laporan hasil
observasi.
1.1.2 Menganalisis struktur teks laporan hasil observas
1.1.3 Mengidentifikasi ciri bahasa teks laporan hasil
observasi.
1.1.4 Menjelaskan isi teks laporan hasil observasi.
1.2.1 Membuat kerangka teks laporan hasil observasi.
1.2.2 Mengembang kan kerangka menjadi laporan hasil
observasi.
1.2.3 Mengomentari karya temannya.

C. Tujuan Pembelajaran

Pertemuan 1. Setelah diberi penjelasan tentang pengertian teks hasil observasi,


I secara mandiri peserta didik dapat mmengidentifikasi struktur teks
hasil observasi secara lisan dan tulis.
2. Setelah diberi contoh teks hasil observasi, secara mandiri peserta
didik dapat menganalisis struktur teks laporan hasil observasi
secara lisan dan tulis.
3. Setelah diberi contoh teks tanggapan deskriptif, secara mandiri
peserta didik dapat mengidentifikasi ciri bahasa teks laporan hasil
observasi secara lisan dan tulis.

Pertemuan 1. Setelah diberi materi tentang teks hasil observasi,secara mandiri


II peserta didik dapat menjelaskan isi teks laporan hasil observasi
secara lisan dan tulis.
2. Setelah diberi materi tentang teks hasil observasi,secara mandiri
peserta didik dapat membuat kerangka laporan hasil observasi
secara lisan dan tulis.
Pertemuan 1. Setelah diberi materi tentang teks hasil observasi,secara mandiri
III peserta didik dapat mengembang kan kerangka menjadi laporan hasil
observasi.
2. Setelah diberi materi tentang teks hasil observasi,secara mandiri
peserta didik dapat mengomentari hasil karya temannya.

 Karakter siswa yang diharapkan :


a. Dapat dipercaya ( Trustworthines)
b. Rasa hormat dan perhatian ( respect )
c. Tekun ( diligence )
d. Tanggung jawab ( responsibility )
e. Percaya diri

D. Materi Pokok
1. Contoh teks hasil observasi
2. Struktur teks laporan hasil observasi
3. Ciri bahasa teks laporan hasil observasi.
4. Isi teks laporan hasil observasi
5. Kerangka teks laporan hasil observasi.
6. Teknik penulisan laporan hasil observasi
E. Materi Pembelajaran
1. Contoh Teks Tanggapan Deskriptif
Materi Pembelajaran
(Buku “Lantip Basa Jawa Kelas IX SMP, Wulangan 1)

Pencemaran ing DAS Kali Brantas


1. Kahanan Daerah Aliran Sungai (DAS) kali Brantas wiwit saka hulu nganti hilir saya
nguwatirake. Karusakan ing sadawane kali Brantas kang kalebu kali utama ing Jawa
Timur kasebut bisa ngancam panguripan 14 yuta warga Jawa Timur. Pratelan iki dicathet
dening sawijining Organisasi Pecinta Lingkungan “Sahabat Sungai Indonesia”
sadurunge nindakake panaliten ing kali Brantas saka Malang nganti tekan Surabaya ing
dina Setu, 13 April 2013. Kegiyatan nyusur kali Barantas kang sasuwene nem dina
nganti tanggal 18 April 2013 kasebut ditindakake ing sadawane kali wiwit ing banyu
ganti tekan dharatan ing sakiwatengene kali. Kegiyatan nyusur kali iki kanggo
ngematake kahanane banyu kali lan resepane ing sakiwatengene kali Brantas. Para
Sahabat Sungai Indonesia nindakake panaliten iki kanthi ancas kanggo mangerteni
kahanane banyu lan karusakan-karusakan lingkungan ing sadawane DAS kali Brantas.

2. Saka panaliten sing wis ditindakake Sahabat Sungai Indonesia, pranyata akeh sumber
banyu kang ilang saka Daerah Aliran Sungai Brantas. “Kahanan DAS Brantas saya
nguwatirake wiwit saka hulu nganti tekan hilir. Ing tlatah hulu yaiku ing kutha Batu
kecathet saya akeh sumber banyu kang ilang merga digawe sumber irigasi lan bahan
baku banyu ngombe kemasan. Ing tengah lan ing hilir wis dicemari dening limbah
indhustri.“ Mangkono pangendikane Koordinator Sahabat Sungai Indonesia, Catur
Nusantara ing Malang wektu kepungkur. Manut Mas Catur, ing tlatah tangkepan banyu
DAS kali Brantas (gunung Wilis, Arjuna, Kelud, Welirang lan Semeru kulon) wiwit
tahun 1998-2007 wis akeh kelangan sumber-sumber banyu. Saka 421 titik sumber banyu
sadurunge, saiki mung kari 221 sumber banyu.

Gambar 1.3: Kahanane ing sawijining DAS kali Brantas kang wis kena polusi limbah
indhustri. Sumber: www.portalkbr.com
3. Ing kutha Batu kang dadi kawasan hulu saka kali Brantas sumber-sumber banyune mung
kari sethithik. Cacahe kari nyisakake 58 sumber banyu saka 111 sumber banyu kang ana
sadurunge. “Yen sumber banyu kanggo ngombe lan irigasi terus kekikis, mula
masyarakat bakal kangelan anggone golek banyu. Suwe-suwe masyarakat bakal tuku
kanggo bisa oleh banyu, lan iki musibah,“ mangkono andharane Mas Catur. Saliyane
babagan sumber banyu lan resepane, Mas Catur ngandharake menawa DAS kali Brantas
uga nandhang pencemaran kang mrihatinake banget. Ora mung limbah pomahan (rumah
tangga) wae sing gawe pencemaran, ananging uga limbah indhustri kang mapan ing
sadawane kali Brantas. Sahabat Sungai Indonesia nyathet menawa ana 1.054 pabrik ing
sadawane kali Brantas, 40 saka pabrik kasebut nduweni potensi ndadekake kali Brantas
tercemar amarga nduweni kapasitas limbah 330 ton sabendinane.

4. Kahanan ing dharatan sakiwatengene DAS kali Brantas gawe pengaruh uga tumrap
kualitas banyu ing kali Brantas. Anton Novenanto, dhosen Sosiologi Lingkungan
Universitas Brawijaya Malang kang ndherek naliti kali Brantas ngandharake, manawa
perkembangan dharatan ing sakiwatengene DAS kali Brantas uga nggawa pengaruh
tumrap kualitas banyu ing kali Brantas. Manawa tlatah ing dhuwur kali gundhul banjur
dumadi erosi bakal ndadekake sedimentasi ing jero kali. Sedimentasi iki nyata bakal
nganggu iline banyu. Menawa iline banyu ora lancar bakal ndadekake dumadine banjir.

Sumber : http://regional.kompas.com

2. Struktur Teks Hasil Observasi


Sawise nyemak teks hasil observasi kanthi irah-irahan “Pencemaran ing DAS Kali
Brantas” ing dhuwur, awakmu diajab bisa mangerteni bageyan-bageyan teks hasil observasi
kang kaperang dadi 3, yaiku:

a. Pambuka
yaiku perangan kang nerangake pangerten (definisi) umum saka bakune andharan (pokok
persoalan) kang dirembug.
b. Isi
yaiku perangan kang ngandharake bab-bab saka asil observasi awujud tulisan gancaran
(prosa) deskripsi. Ing bageyan isi ditulis panemu-panemu lan bukti bukti asil observasi.
Saka pirang-pirang kahanan nalika observasi ditulis kanthi cetha lan rinci.
c. Panutup
yaiku perangan kang isine dudutan (kesimpulan) lan pangajab (harapan) utawa panyaruwe
(saran) tumrap kahanan saka asil observasi sing wis ditindakake.

Struktur teks hasil observasi, yen kapilah ing bagan, kaya ing ngisor iki.

Pambuka

Teks Hasil Observasi


Isi

Panutup

3. Ciri Bahasa Teks Palapuran Asil Observasi:


1. Isi teks kudu objektif.
2. Ditulis lelandhesan kasunyatan (fakta) nalika nindakake pengamatan.
3. Isi teks ora ngemot bab-bab kang nyimpang saka kasunyatan.
4. Ana tembung kriya lan tembung wilangan.
5. Nggunakake tembung-tembung tartamtu (istilah-istilah khusus) salaras karo objek kang
ditaliti. Tuladhane yen ngrembug babagan pertanian ya ana tembung-tembung (istilah) ing
babagan pertanian.
4. Isi teks palapuran asil observasi
Saben siswa ngandharake isi ing saben pada/ paragraf.
1. Isine informasi/pawarta sing kinandhut ing paragraf ka-1?
2. Isine informasi/pawarta sing kinandhut ing paragraf ka-2?
3. Isine informasi/pawarta sing kinandhut ing paragraf ka-3?
4. Isine informasi/pawarta sing kinandhut ing paragraf ka-4?

5. Gawe cengkorongan teks palapuran asil observasi


Gawea kelompok kang cacah anggotane 3 nganti 4 siswa ing saben kelompok! Tindakna
observasi karo anggota kelompokmu tumrap kahanan lingkungan alam kang ana ing
sacedhake omahu utawa sekolahmu! Sawise nindakake observasi banjur gawea
cengkorongan (kerangka) teks palapuran saka asil kegiyatan observasimu kasebut!

6. Teknik penulisan teks palapuran asil observasi


a. Mangerteni perangane (bagian-bagian) struktur asil observasi kang kaperang dadi 3,
yaiku:
1) pambuka
2) isi
3) panutup
b. Nemtokake cengkorongan (kerangka) teks tanggapan deskriptif;
c. Nemtokake bakune gagasan (pokok pikiran), yaiku ukara kang dadi punjere informasi;
d. Njangkepi bakune gagasan karo ukara-ukara kang nerangake (kalimat penjelas);
e. Nyusun teks tanggapan deskriptif kanthi lelandhesan cengkorongan sing wis digawe.

F. Pendekatan, Model, dan Metode Pembelajaran


 Pendekatan: Saintifik dan Kontekstual
 Model: Discovery learning, Project Based Learning
 Metode: Ceramah, Kerja Kelompok, Diskusi, Pemberian Tugas
 Teknik: Observasi, Penugasan

G. Media, dan Alat


1. Media
a. Tayangan rekaman observasi
b. Tayangan materi power point
2. Alat
a. LCD, Lap top
b. Teks tentang contoh hasil laporan observasi
c. Lembar Kerja peserta didik

H. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan I
Kegiatan Awal :
Apersepsi :
a. Apersepsi dan motovasi
b. Menyiapkan media yang akan digunakan
c. Menyiapkan indikator yang ingin dicapai

Motivasi :
 Motivasi guru tentang pentingnya membaca
Kegitan Inti
Eksplorasi
Dalam kegiatan eksplorasi, Guru:
a. Meminta peserta didik membaca contoh teks laporan hasil observasi.
b. Peserta didik mendengarkan teks laporan hasil observasi.
c. Menyuruh mencatat hal-hal penting terkait dengan teks laporan hasil observasi
d. Guru bertanya jawab tentang struktur teks laporan. hasil observasi
e. Guru bertanya jawab dengan peserta didik bertanya jawab tentang ciri bahasa teks
laporan hasil observasi
f. Meminta peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam bacaan, dari aneka
sumber;
g. menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber
belajar lain;
h. memfasilitasi terjadinya interaksi antarpeserta didik, serta antara peserta didik dengan
guru, lingkungan, dan sumber belajar lainnya;
 Elaborasi
Dalam kegiatan elaborasi, guru:
a. Peserta didik bertanya jawab tentang isi laporan hasil observasi
b. Peserta didik mendiskusikan unsur kebahasaan yang terdapat dalam teks laporan hasil
observasi.
c. Peserta didik mengumpulkan data berbagai kegiatan dengan cara wawancara dengan
nara sumber.
d. Menyimpulkan bacaan yang sedang dipelajari Secara Dapat dipercaya
( Trustworthines), Rasa hormat dan perhatian ( respect ), Tekun ( diligence ) Serta
Tanggung jawab ( responsibility )

 Konfirmasi
Dalam kegiatan konfirmasi, guru:
a. memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat,
maupun hadiah terhadap keberhasilan peserta didik,
b. memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi peserta didik melalui
berbagai sumber,
c. memfasilitasi peserta didik melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar
yang telah dilakukan,
d. memfasilitasi peserta didik untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam
mencapai kompetensi dasar:
Kegiatan Penutup
Dalam kegiatan penutup, guru:
a. Guru mengumpulkan tugas dari siswa
b. Guru menyimpulkan materi yang dibahas
c. Guru memberi PR kerangka teks laporan hasil observasi kepada siswa.

Pertemuan II
Kegiatan Awal :
Apersepsi dan motovasi
Apersepsi :
- Menyiapkan media yang akan digunakan
- Menyiapkan indikator yang ingin dicapai
Motivasi :
 Motivasi guru tentang pentingnya membaca
Kegitan Inti
Eksplorasi
Dalam kegiatan eksplorasi, Guru:
a. Meminta peserta didik membaca kembali contoh teks laporan hasil observasi.
b. Menyuruh peserta didik berdiskusi tentang struktur teks laporan hasil observasi
c. Membacakan dan menjelaskan teks laporan hasil observasi.
d. Guru bertanya jawab dengan peserta didik bertanya jawab tentang ciri bahasa teks
laporan hasil observasi
e. Peserta didik bertanya jawab tentang tema dan kerangka karangan isi laporan hasil
observasi
f. Meminta peserta didik mencari informasi yang luas dan dalam bacaan, dari aneka
sumber;
g. menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber
belajar lain;
h. memfasilitasi terjadinya interaksi antarpeserta didik, serta antara peserta didik dengan
guru, lingkungan, dan sumber belajar lainnya.
 Elaborasi
Dalam kegiatan elaborasi, guru:
a. Bersama peserta didik mendiskusikan unsur kebahasaan yang terdapat dalam teks
laporan hasil observasi.
b. Meminta semua siswa untuk menentukan tema.
c. Menyuruh peserta didik mengumpulkan data berbagai kegiatan dengan cara wawancara
dengan nara sumber.
d. Menyimpulkan bacaan yang sedang dipelajari Secara Dapat dipercaya
( Trustworthines), Rasa hormat dan perhatian ( respect ), Tekun ( diligence ) Serta
Tanggung jawab ( responsibility )
e. Memerintahkan peserta didik membuat kerangka teks laporan hasil observasi.
f. Peserta didik mencoba mengembangkan kerangka menjadi teks laporan.
 Konfirmasi
Dalam kegiatan konfirmasi, guru:
a. memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat,
maupun hadiah terhadap keberhasilan peserta didik,
b. memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi peserta didik melalui
berbagai sumber,

c. memfasilitasi peserta didik melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar


yang telah dilakukan,
d. memfasilitasi peserta didik untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam
mencapai kompetensi dasar:
Kegiatan Penutup
Dalam kegiatan penutup, guru:
d. Guru mengumpulkan tugas dari siswa
e. Guru menyimpulkan materi yang dibahas
f. Guru memberi PR teks laporan hasil observasi kepada siswa.

Pertemuan III
Kegiatan Awal :
Apersepsi dan motovasi
Apersepsi :
- Menyiapkan media yang akan digunakan
- Menyiapkan indikator yang ingin dicapai
Motivasi :
 Motivasi guru tentang pentingnya membaca
Kegitan Inti
Eksplorasi
Dalam kegiatan eksplorasi, Guru:
a. Peserta didik menyajikan hasil laporan observasi dalam bentuk tulisan teks laporan
hasil observasi.
b. Menyuruh mencatat hal-hal penting terkait dengan teks laporan hasil observasi
c. bertanya jawab tentang struktur teks laporan hasil observasi
d. bertanya jawab dengan peserta didik tentang ciri bahasa teks laporan hasil observasi
e. Meminta peserta didik mencari informasi yang luas dari berbagai sumber;
f. menggunakan beragam pendekatan pembelajaran, media pembelajaran, dan sumber
belajar lain;
g. memfasilitasi terjadinya interaksi antarpeserta didik, serta antara peserta didik dengan
guru, lingkungan, dan sumber belajar lainnya.
 Elaborasi
Dalam kegiatan elaborasi, guru:
a. Bersama peserta didik mendiskusikan unsur kebahasaan yang terdapat dalam teks
laporan hasil observasi.
b. Bersama siswa mengomentari hasil kerja temannya.
c. Peserta didik membandingkan hasil pekerjaannya dengan pekerjaan teman teks laporan
hasil observasi
 Konfirmasi
Dalam kegiatan konfirmasi, guru:
a. memberikan umpan balik positif dan penguatan dalam bentuk lisan, tulisan, isyarat,
maupun hadiah terhadap keberhasilan peserta didik,
b. memberikan konfirmasi terhadap hasil eksplorasi dan elaborasi peserta didik melalui
berbagai sumber,
c. memfasilitasi peserta didik melakukan refleksi untuk memperoleh pengalaman belajar
yang telah dilakukan,
d. memfasilitasi peserta didik untuk memperoleh pengalaman yang bermakna dalam
mencapai kompetensi dasar:
Peserta didik menganalisis laporan hasil observasi yang sudah ditulis.
 berfungsi sebagai narasumber dan fasilitator dalam menjawab pertanyaan peserta
didik yang menghadapi kesulitan, dengan menggunakan bahasa yang baku dan
benar;
 membantu menyelesaikan masalah;
 memberi acuan agar peserta didik dapat melakukan pengecekan hasil eksplorasi;
 memberi informasi untuk bereksplorasi lebih jauh;
 memberikan motivasi kepada peserta didik yang kurang atau belum berpartisipasi
aktif.
Kegiatan Penutup
Dalam kegiatan penutup, guru:
a. Guru mengumpulkan tugas dari siswa
b. Guru menyimpulkan materi yang dibahas

I. Sumber Pembelajaran
a. Sukendro, Dhita Puspitasari dan Wahyu Susanti, Triana. 2014. Lantip Basa Jawa:
Kanggo SMP lan MTs Kelas IX. Bandung: Duta.

b. Dra. Sri Sulistiani, M.Pd., dkk. 2015. Kritya Basa SMP lan MTs Kelas IX. Surabaya:
Dinas Pendidikan Provinsi Jawa Timur

J. Penilaian
Tes Tulis:
 Menilai pengetahuan dan pemahaman peserta didik tentang struktur teks laporan hasil observasi
 Menilai pengetahuan dan pemahaman peserta didik tentang ciri bahasa teks laporan hasil observasi.
 Menilai pengetahuan dan pemahaman peserta didik tentang isi teks laporan hasil observasi.
Proyek:
 Menilai peserta didik mulai merencanakan sampai membuat teks laporan hasil observasi.
Tes Praktik:
 Menilai peserta didik pada saat mempresentasikan hasil penyusunan laporan observasi.
Portofolio:
 Menilai karya peserta didik berupa laporan hasil observasi.

Skor Maksimal = 90

Skor Perolehan
Nilai akhir = ------------------------ X 100 = . . .
Skor Maksimum

Mengetahui Plemahan, 18 Juli 2022


Kepala Sekolah, Guru Mapel

MOH. HADI NURSALIM, S.Pd., M.Pd. RIZKI AYU WIJAYA, S.Pd.


Pembina Tk 1 NIP -
NIP 19660102 198903 1 020
Pengayaaan
A. Unggah-Ungguh Basa
Babagan unggah-ungguh basa wis tau disinaoni. Unggah-ungguh basa kaperang dadi
basa ngoko (ngoko lugu lan ngoko alus) dan basa krama (krama lugu lan krama alus). Ing
kalodhangan ini ngelingake bab basa krama kang kaperang dadi loro, yaiku:

1) Basa Krama Lugu


a. Paugerane Basa Krama Lugu
Basa krama lugu yaiku basa kang tembung-tembunge kabeh migunakake basa krama,
ater-ater lan panambang kabeh kudu dikramakake. Panganggone ing pasrawungan
nuduhake watak ngajeni nanging kurang alus marang wong sing diajak
guneman.

b. Gunane Basa Krama Lugu


Basa krama lugu iku dienggo guneman dening: (1) wong enom
marang wong tuwa
(2) wong sing lagi tetepungan anyar
(3) murid marang gurune
(4) abdi marang bendarane

c. Wewatone Basa Krama Lugu


(1) Tembung-tembung sing ana kramane diganti tembung krama, dene sing ora
ana kramane tetep ngoko.
Tuladhane:
Basa ngoko:
Aku arep tuku woh-wohan, kayata: pelem, nanas, gedhang, lan anggur.
Basa krama lugu:
Kula badhe tumbas woh-wohan kados ta: pelem, nanas, pisang, kaliyan
anggur.
(2) Tembung sing magepokan karo dhiri pribadi sing ana
tembunge krama, tetep dikramakake. Tuladhane:
Basa ngoko:
Kowe apa wis weruh omahku, saiki bojoku wis mulih.
Basa krama lugu:
Sampeyan punapa sampun sumerep griya kula, sapunika semah kula sampun
wangsul.
(3) Tembung-tembung sing magepokan karo kewan, wit- witan, lan barang
sing ana kramane tetep dikramakake. Tuladhane:
Basa ngoko:
Tanggaku nganti saiki isih lara durung bisa mlaku.
Basa krama lugu:
Tanggi kula ngantos sapunika taksih sakit dereng saged mlampah.

2) Basa Krama Alus


a. Paugerane Basa Krama Alus
Basa Krama alus yaiku basa kang digunakake kanggo pacaturan kang nggunakake
basa krama kang alus, nanging yen kanggo awake dhewe tetep nggunakake krama
lugu.

b. Gunane Basa Krama Alus


Basa krama alus digunakake dening:
a. anak marang wong tuwa b. murid marang
guru
c. wong enom marang wong tuwa d. wong kang lagi
tetepungan

c. Wewatone Basa Krama Alus


(1) Tembung-tembung ngoko sing ana krama aluse diganti nganggo tembung
krama alus, sing mung ana krama lugune diganti tembung krama lugu, dene sing
ngoko ora ana tembung kramane tetep tembung ngoko wae.
Tuladhane:
Basa ngoko:
Bojone Pak Tarji tuku gedhang, pelem, karo apel.
Basa krama alus:
Garwanipun Pak Tarji mundhut pisang , pelem, kaliyan apel.

(2) Tembung sing magepokan karo dhiri pribadi sing ana tembunge krama
alus, ora dienggo, sing dienggo tembunge krama lugu, yen ora ana tembunge
krama lugu sing dienggo tembunge ngoko.
Tuladhane: Basa ngoko:
Nalika anake Bu Lurah lara, anakku durung mulih.
Basa krama alus:
Wekdal putranipun bu Lurah gerah, yoga kula dereng wangsul.

(3) Tembung-tembung sing magepokan karo kewan, wit-witan lan barang,


tembung krama aluse ora dienggo, sing dienggo tembunge krama lugu; yen
ora ana tembunge krama lugune, sing dienggo tembunge ngoko.
Tuladhane: Basa ngoko:
Pak Broto pikirane rada kuwatir, sapine sing lara ora gelem
mangan, tandurane pari akeh sing rusak.
Basa krama alus:
Pak Brata manahipun radi kuwatos, lembunipun ingkang sakit boten purun
nedha, tanemanipun pantun kathah ingkang risak.
B) Aksara Rekan.
Aksara rekan yaiku aksara kang direka utawa digawe kanggo njangkepi cacahe aksara
kang bisa katulis nganggo aksara Jawa. Gunane aksara rekan kanggo nulis tembung manca kang
dicethakake, luwih-luwih tembung saka basa Arab. Menawa ora dicethakake, yen kang katulis
iku tembung manca, mung cukup katulis nganggo aksara lumrah wae. Cacahe
aksara rekan iku ana lima, dene wujude aksara rekan kaya ing ngisor iki :

k+ f+ p+ j+ g+

kha dza fa za gha

Pepeling
Tata panulise aksara rekan:

1. Menawa aksara rekan karaketan sandhangan pepet (...e ), cecake telu


2. Dene yen karaketan sandhangan wulu ( …i.), layar (
dumunung ing sajrone pepet.
…/...), lan

cecak (…=…), cecake telu dumunung ing sisih kiwane, sandhangan wulu,
layar lan cecak.
Tuladha:
a. Fitri : p+it]i
b. dwifungsi : fWip+u=si

c. Firsa : p+i/s

3. Aksara rekan sing duwe pasangan mung (p+ ), wujude

pasangane yaiku …..P+ aksara rekan liyane ora bisa dadi pasangan. Mula yen
aksara rekan dumunung ing saburine wanda sigeg (mati), sesigeging wanda iku kudu
dipangku.
Tuladha:
a. zakat fitrah: j+ktP+it]h
b. Imam Ghozali:aimm\[g+oj+li

Gladhen:
Tulisen nganggo aksara Jawa!
1) Fakir miskin iku oleh santunan.
2) Banyu zam-zam iku bisa dadi obat.
3) Maca dzikir iku kuwajibane umat Islam.
4) Khusnul Khotimah dadi juwara klas.
5) Farhan krungu adzan.
6) Kyai Hamzah lagi khotbah.

C) Angka Jawa
Angka Jawa wiwit angka 1 nganti 9 lan ditambah 0. Dene, wujude angka Jawa,
yaiku:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

Pepeling
Angka Jawa iku wujude uga aksara Jawa. Supaya ora mbingungake, kanggo nulis angka
Jawa dipisahake kanthi pada pangkat (: ).

Tumrap angka Jawa kang manggon ing tengahe ukara diapit nganggo pada pangkat, dene
yen sawise angka Jawa ana tandha koma (,) utawa titik (.), pada pangkat cukup dadi
pamisah bae.

Tuladha :
a. Dhuwitku ana 78.350.
?duwitÑ|an;78350.
b. Bukune ana 12, anyar kabeh.
?buku[nan;12,av/k[bh.
c. Aku duwe pitik 8.
?akufu[wpitik\;8.

Gladhen:
a. Ukara ing ngisor iki tulisen nganggo aksara Jawa!
1) Omahe ana Surabaya, gang 15 nomer 23.
2) Simbah mantu tanggal 28 April 2015.
3) Modhale mung 750 yuta.
4) Andrian lulus kuliah tanggal 23 september 2005
5) Proklamasi katindakake tanggal 17 Agustus 1945.
6) Sepatuku regane 150.000 rupiyah.
